banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 21:25

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 26 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 29 Jan 2016, 17:47 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Jan 2007, 09:30
Postovi: 2062
A sta ce biti sa ovima sto su zavrsili privatne fakultete i vec rade na pomenutim radnim mjestima?


http://www.nezavisne.com/novosti/obrazo ... ete/350558


Usvojen prijedlog: Privatni fakulteti bez medicine, prava i prosvjete
Dejan Tovilović 28.01.2016 19:00

BANJALUKA - Prijedlog strategije obrazovanja Republike Srpske za period 2016 - 2021. godina, a koji je Vlada RS usvojila na jučerašnjoj sjednici, predvidio je nekoliko krupnih promjena u oblasti visokog obrazovanja, čije bi posljedice najviše osjetili privatni fakulteti i univerziteti.

Naime, ovim dokumentom predviđeno je da na privatnim visokoškolskim ustanovama ne mogu biti organizovani studijski programi za medicinska, pravna i pedagoška zanimanja, a planirano je i uvođenje obaveznog periodičnog vršenja nadzora nad studijskim programima koji se realizuju na visokoškolskim ustanovama.

Fakulteti i univerziteti čiji osnivač nije država kažu kako je ovde riječ o čistom favorizovanju javnih univerziteta kao i kršenju Ustava, jer se studentima ne može i ne smije zabraniti da studiraju tamo gdje žele ukoliko ta ustanova ispunjava sve zakonske propise.

Poručuju kako se otvara Pandorina kutija i najavljuju žalbe.

"Jedina razlika između državnih i privatnih visokoškolskih ustanova je njen osnivač. Drugih razlika nema. U svim podnošenjima zahtjeva, od zahtjeva za licenciranje i akreditaciju pod istim uslovima odgovaramo i moramo da odgovorimo komisiji", kaže Radovan Klincov, direktor Univerziteta za poslovne studije u Banjaluci.

Prema njegovim riječima, čelni ljudi privatnih visokoškolskih ustanova nisu imali priliku da učestvuju u izradi strategije, a po zakonu bi trebalo da budu ravnopravni učesnik u donošenju i izradi ovakvih dokumenata.

Sa druge strane, u Uniji studenata Republike Srpske, a koji godinama vode oštru politiku prema privatnim fakultetima, pozdravili su ovakvu odluku.

Smatraju kako je ovo ohrabrujuća stvar i kako bi privatne fakultete i programe na njima trebalo svesti na minimum.

Inače, kada je riječ o ostalim dijelovima strategije, treba istaći da su njom predviđene određene izmjene i u oblastima predškolskog, osnovnog i srednjeg obrazovanja.

U oblasti predškolskog obrazovanja cilj je povećanje obuhvata djece uzrasta od tri do šest godina predškolskim vaspitanjem, dok je u osnovnom obrazovanju akcenat na unapređivanju uslova rada škole i modernizaciji procesa nastave, kao i na jačanju vaspitne uloge škole.

U oblasti srednjeg obrazovanja i vaspitanja planirano je razvijanje standarda zanimanja zasnovanih na kompetencijama i ishodima učenja, povezivanje stručnog obrazovanja i tržišta rada, te jačanje sistema usmjeravanja i informisanja pri izboru budućeg zanimanja učenika.

_________________
Dodik-Bio je GENOCID u Srebrenici!
https://www.youtube.com/watch?v=01Qa2tkMYi8
Dodik: Malo sam plaćen za ono što radim
https://www.blic.rs/vesti/politika/dodi ... im/szjxs4h


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jan 2016, 17:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 17 Avg 2011, 13:21
Postovi: 6282
Nema retroaktivne primjene zakona i odluka osim ako nisu povoljnije po ciljanu grupu....to su elementarne stvari

Drugo....ovu strategiju je pisala neka budala..ovo ce pasti na ustavnom sudu kao diskriminacija......uvedi kretenu mehanizam kontrole pa uzimaj licence a ne ovako...cuj ovi mogu ovi ne mogu.....ovo pisao neko sa onog faxa u brckom.....budale


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jan 2016, 18:04 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Jan 2007, 09:30
Postovi: 2062
Sigurno ce pasti na Ustavnom sudu.
Mislim, cinjenica je da su privatni fakulteti samo legalna kupovina diploma, i jedino sto drzava moze uraditi je da ne zaposljava ljude sa privatnih fakulteta i na taj nacin ce obesmisliti upisivanje na privatne fakultete.

_________________
Dodik-Bio je GENOCID u Srebrenici!
https://www.youtube.com/watch?v=01Qa2tkMYi8
Dodik: Malo sam plaćen za ono što radim
https://www.blic.rs/vesti/politika/dodi ... im/szjxs4h


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jan 2016, 18:08 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
citas li ti sebe?

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jan 2016, 18:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2015, 20:56
Postovi: 4175
Ово је стратегија, није чак ни закон, те ни не обавезује некога на нешто. Мени пуно чудније што су исти члан ставили у нацрт новог закона о високом образовању. Најлошији правник са најлошијег факултета на свијету би знао да тако нешто или неће бити усвојено или ће пасти на суду. Дакле, шта покушавају постићи?

Иначе је
Citiraj:
uvedi kretenu mehanizam kontrole pa uzimaj licence a ne ovako

једини начин да нешто постигнеш.

korisnik je napisao:
Sigurno ce pasti na Ustavnom sudu.
Mislim, cinjenica je da su privatni fakulteti samo legalna kupovina diploma, i jedino sto drzava moze uraditi je da ne zaposljava ljude sa privatnih fakulteta i na taj nacin ce obesmisliti upisivanje na privatne fakultete.

А ово не би пало на суду.
На страну чињеница да се јавни факултети у оваквим расправама сматрају институцијама на нивоу Сорбоне. А има и на њима свашта. Само је џаба.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jan 2016, 18:28 
OnLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7792
Lokacija: Mejdan
U mnogim zemljama nije moguće otvoriti privatni medicinski fakultet, tako da ne bi bili prvi koji bi pokušali zabraniti.

Ali, takve zabrane su besmislene u situaciji kada privatni pravni, medicinaki i pedagoški fakulteti neće biti zabranjeni u Federaciji i Brčko Distriktu. Samo će se povećati broj studenata u Brčkom, Travniku...

Inače, mislim da bi entitetski ministri i predstavnici distrikta trebali sjesti za jedan sto i pokušati razgovarati o upisnim kvotama i uslovima za otvaranje fakukteta. Ako se ministri finansija mogu dogovoriti oko raspodjele prihoda UIO, onda se i ovi mogu dogovoriti oko npr. upisnih kvota.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jan 2016, 19:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2015, 20:56
Postovi: 4175
Као да је проблем у приватној медицини. Колико уопште има таквих код нас? Власници приватних факултета хоће зараду. Уложи мало, заради пуно. То уопште није лако са медицинским профилима.
Генерално, приватни факултети нису узрок проблема, него манифестација истог. Никако не би смјели гледати високо образовање као засебан ентитет, него као дио једног процеса стварања образоване особе. Процеса који почиње још у претшколском. И процеса који је погрешан цијелим својикм током.
Главни кривац за стање које имамо јесте вјероватно држава, али није кривица само њихова. Колико пута само видим родитеље који још од првог основне држе да су њихови потомци генијалци које учитељица мрзи. И кажу како је градиво претешко, па дођи мами да мама уради задаћу. У петом ће тата помоћи око математике, у осмом ујак завршити пројекат из техничког, у средњој стриц однијети пршут и теглу меда оној крави што предаје биологију, платићемо сунцу нашем инструктора да га припреми за пријемни из математике...
Прије или касније томе дође крај. Прије или касније несуђеног генија "мрзи професор", па дај боље да га упишемо на на приватни него да га стока мрцвари.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jan 2016, 20:34 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2009, 20:16
Postovi: 1834
Lokacija: Naselje Gavranova
Ni meni nisu jasni roditelji koji smatraju da su njihova djeca nadarena i talentovana za sve i ako kojim slučajem nešto ne uspiju savladati, to je samo i uvijek samo zbog nastavnika, profesora koji ne voli njihovo dijete. Meni se takvo ponašanje roditelja graniči sa ozbiljnim poremećajem.

_________________
Spaljeni su bijeli dvori
divljih bura postojbina
negda okna, sad otvori
šire grozu
a oblaci iz visina
gledaju u razvalinu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Feb 2016, 07:14 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Jan 2007, 09:30
Postovi: 2062
Emisija o obrazovanju.

http://rtrs.tv/av/pusti.php?id=56810

_________________
Dodik-Bio je GENOCID u Srebrenici!
https://www.youtube.com/watch?v=01Qa2tkMYi8
Dodik: Malo sam plaćen za ono što radim
https://www.blic.rs/vesti/politika/dodi ... im/szjxs4h


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Feb 2016, 10:12 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
korisnik je napisao:
Sigurno ce pasti na Ustavnom sudu.
Mislim, cinjenica je da su privatni fakulteti samo legalna kupovina diploma, i jedino sto drzava moze uraditi je da ne zaposljava ljude sa privatnih fakulteta i na taj nacin ce obesmisliti upisivanje na privatne fakultete.
Po svemu što napisanom iz tvoga "pera" ja zaključujem da nisi ni ti daleko od privatnog fakulteta. Protiv jedne diskriminacije ti bi se borio drugom.

Elem, neki dan sam saznao da u Austriji možeš četiri puta izaći na ispit. Četvrti put je pred komisijom. Ako. Ne položiš ni tada, raus. Nema više studiranja istoga nigdje u Austriji. To treba uvesti i kod nas.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Feb 2016, 10:19 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Nije to loše, al' bi trebali onda i kadar imati normalan. Znam da u BG-u imaš na većini fakulteta opciju da biraš jednog od dva profesora sa tog ispita kod kojeg ćeš polagati.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Feb 2016, 10:29 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Pa zato je četvrti put pred komisijom jbg.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Feb 2016, 10:35 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2015, 20:56
Postovi: 4175
Po nacrtu novog zakona o visokom obrazovanju i kod nas je to u planu. Pri cemu nisu definisali sta se desi ako student okine i pred komisijom.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Feb 2016, 10:37 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Maj 2008, 14:32
Postovi: 3234
Lokacija: Kod starog panja
Znači da nije finansijski sposoban da nastavi školovanje.

_________________
Slika
Slika


Poslednji put menjao Mr Jack Lumber dana 10 Feb 2016, 10:44, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Feb 2016, 10:42 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Samo sto kod austrijanaca to ima pozitivan uticaj na studente, a kod nas je odlican poligon za korupciju


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Feb 2016, 11:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Feb 2013, 15:24
Postovi: 6469
_зока je napisao:
Elem, neki dan sam saznao da u Austriji možeš četiri puta izaći na ispit. Četvrti put je pred komisijom. Ako. Ne položiš ni tada, raus. Nema više studiranja istoga nigdje u Austriji. To treba uvesti i kod nas.


Nekad je to bilo i strozije kako je sad. A Srbi iz ÖH (studentska unija) su pogurali prijedlog da se na ispit moze izaci cetiri puta, a peti pred komisijom.

I naravno postoji STEOP uvodna faza studija, prvi semestar, 4-5 ispita koje moras poloziti, ucis opste stvari za taj smjer, cistiliste gdje odmah otpadne 10-20% studenata.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Feb 2016, 12:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9848
Lokacija: Далеко од раја
Ima i kod nas to čistilište. Prođe ga 10-20% studenata.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Feb 2016, 12:58 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23485
Šta bi rekao Ćelić na čistilište u kojem otpadne 10-20% :lol:

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Feb 2016, 13:02 
OnLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7792
Lokacija: Mejdan
Kada profesor ima malu prolaznost, to je do njega i do programa i načina na koji predaje.
Mnogi nisu za taj posao.
A kada bi uveli alko testove i psiho testove za profesore na našim univerzitetima kakav bi to bio šou.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Feb 2016, 13:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jul 2013, 14:00
Postovi: 2874

U Austriji ako je prolaznost malena na nekim predmetima profesor dobije upozorenje jer je "los predavac"...

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 26 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs