banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 15:30

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 04 Jul 2014, 20:25 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 27 Apr 2014, 19:36
Postovi: 45
Kada kazem fenomen, ne mislim nista lose, da se razumijemo, cak sta vise, i suprotno od toga. Tema nije striktno vezana za obrazovanje, vise mi je za desavanja u gradu, ovo je najprometniji dio foruma, pa neka tema ostane ovdje. Fenomen iz razloga zato sto je toliko popularno, da u nekim oblastima broj studenata koji hoce u Bec je veci od onih koji bi studirali u BL. Koga god pitam u zadnje vrijeme sta ce dalje od ove omladine, svima zivotni put isti.. trenira se njemacki, polazu se ispiti da se dodje do nivoa sa kojim se moze u Bec. :D

Istini za volju, nije to neko mladalacko mastanje, vec su to realne zelje. Recicu da znam licno desetine nasih studenata koji su otisli u Bec, dobar dio njih je sad i zavrsio studije, nasli sebi poslove u AT, neki produzili i u susjedne zemlje.. da skratim pricu, njih 99% danas ima sredjene zivote ili su na dobrom putu da to ostvare. To su studenti iz mahom porodica koji predstavljaju onaj mrsavi postotak srednje klase kod nas (citaj djeca ljudi koji u BL rade na budzetu), manji dio iz siromasnijih slojeva i jedan dio iz jacih klasa, da to tako navedem.

Najbliza svjetska metropola Banjaluci je Bec, prirodno je da ljudi naginju ka boljem, uslovnijem... medjutim sta ce nam ovaj proces u buducnosti donijeti?
Smatram da je tema zanimljiva i zelio bih da cujem vase misljenje. Banjalucki fakulteti imaju ulogu da se upises na njih cisto da bi se mogao prebaciti negdje dalje. Sve vise mladih hoce da ode bas tamo, studiozno se pripremaju..

Kakva su vasa iskustva, kako su prosli mladi iz vaseg okruzenja koji su otisli na studije u Bec? Kakvoj porodici pripadaju? Da li su ikada razmisljali da se sa tim znanjem vrate u Banjaluku i probaju nesto poboljsati? Da li smatrate sto ste pogrijesili u slucaju da ste zavrsili faks u BL, a npr da ste imali priliku da odete negdje dalje?





Mladi odose, sve je manje strucnog kadra. To nije floskula za izbore nego realan problem. Ostaju nam gomile difovaca, istoricara, socijalnih radnika, politikologa (ubjedljivo najjace zvanje :lol: ) i ostalih slicnih zanimanja. Ne diskreditujem ja ta zanimanja. Samo ih je toliko mnogo, da posla za sve nema. U stvari nema ni za polovinu, ni za trecinu njih, cak i da imaju vezu. Dakle to su sve problemi za buducnost..


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Jul 2014, 20:36 
Da se vrate i pokusaju nesto poboljsati? Pa nisu izludili...

Ko ima pameti neka bjezi i ne vraca se...


Vrh
  
 
PostPoslato: 04 Jul 2014, 23:08 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Proxy boy, cenim da za pocetak trebas nauciti da se ne kaze "cak sta vise" pa da onda pricas o studentma... Uzdravlje


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Jul 2014, 01:59 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Какав су значај имале нове књиге и идеје, описао је још један Принципов блиски пријатељ, Иво Андрић, у роману На Дрини ћуприја:

"Ђаци из гимназија и студенти са универзитета у Бечу и Прагу стизали су кућама о распусту и доносили нове књиге, брошуре и нов начин изражавања... Први пут се тада у касаби чула реч 'штрајк'. Младе Калфе су се уозбиљиле. Увече, на капији, они су водили између себе другима неразумљиве разговоре и измењивали мале брошуре без корица, са насловима 'Шта је социјализам?', 'Осам сати рада, осам сати одмора, осам наобразбе', 'Циљеви и путеви свјетског пролетаријата'".


Pogledajte šta imamo danas, ne pamtim da sam išta napredno čuo od bečkih studenata kada dođu vamo na raspust, više sam toga pročitao na forumu i ponegdje na internetu.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Jul 2014, 07:19 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 02 Dec 2007, 01:43
Postovi: 2164
Lokacija: Banjaluka
Imam ja dosta poznanika u Becu, uglavnom borba je to, oni koji su iz siromasnijih porodica tokom studija rade sve i svasta, oni koji su iz burzujskih porodica uce i uzivaju, putuju po evropi partijaju i tako. Od njih malo ko ima namjeru da se vrati, a mislim i gdje bi primjenili ta znanja, posto mi nemamo privredu, osim nesto malo spekulativno svercerske ekonomije.

_________________
Bla, bla, bla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Jul 2014, 13:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Feb 2013, 15:24
Postovi: 6469
Zele bolje i bore se za to. Oduvijek su mladi iz BL naginjali ka Becu, prije samo najbolji, danas malo siri krug njih. U svakom slucaju imaju malo vise perspektive od studenata fakulteta fizickog vaspitanja, FPN i dobrog dijela filozofskog koji misle da ce jednog dana naci posao.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Jul 2014, 14:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
LemiGO je napisao:
Imam ja dosta poznanika u Becu, uglavnom borba je to, oni koji su iz siromasnijih porodica tokom studija rade sve i svasta, oni koji su iz burzujskih porodica uce i uzivaju, putuju po evropi partijaju i tako.


U prinicpu kao i svugdje u svijetu. Moje sve drugarice rade pored studija iako nisu iz siromasnih porodica, jedna cak radi volonterski ( oko 80 centa po satu dobije ) kao tehnicar u vozilu hitne pomoci :)

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jul 2014, 14:19 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 27 Apr 2014, 19:36
Postovi: 45
Ocekivao sam vise odgovora. :(


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs