RS ima 40 000 studenata

Pretekli smo Izrael i Japan po broju diplomaca, a nema veze sto ti diplomci sa privatnih fakulteta nemaju pojma.
http://pressrs.ba/sr/vesti/vesti_dana/s ... message=ok27. 09. 2013
PRESS RS
FAKULTETI U RS NIČU KAO PEČURKE POSLE KIŠE
Do diplome na rate!
Ukoliko se u Srpskoj uskoro ne "skreše" broj fakulteta, koji niču kao pečurke posle kiše, obrazovni sistem biće potpuno uništen, tvrde sagovornici Pressa RS.
SROZAN KVALITET NASTAVE... Kako zaustaviti propadanje
Da je tako, upozoravaju oni, govore zvanični podaci, prema kojima u Srpskoj deluje 21 visokoškolska ustanova, što znači da svaka treća opština ima neki fakultet!
Na ovim visokoškolskim ustanovama trenutno se školuje čak 44.000 studenata, ne računajući generaciju ovogodišnjih brucoša, kojih će takođe biti nekoliko hiljada. Da su brojke alarmantne, dodaju naši sagovornici, govori i podatak da Nemačka, jedna od najjačih svetskih ekonomija i sa više od 82 miliona stanovnika, 63 puta više od RS, ima 355 visokoškolskih ustanova.
- Umesto da povećanje broja fakulteta zaoštri konkurenciju među visokoškolskim ustanovama i natera ih da ponude kvalitetnije obrazovanje, efekat je potpuno suprotan. Kvalitet je srozan, a na pojedinim privatnim fakultetima do diplome se stiže bez muke i sa uplatom školarine na rate "pola posla" je već gotovo. Domino efekat dohvatio je i državne univerzitete, pa su i na njima kriterijumi upadljivo sniženi da bi se sprečio odliv studenata prema privatnom sektoru - kaže profesor na jednom državnom fakultetu koji je želeo da ostane anoniman.
Kvantitet bez kvaliteta
Rektor Univerziteta u Banjaluci Stanko Stanić kaže da se mora priznati kako masovno otvaranje fakulteta i konkurentnost među njima nije dovela do podizanja kvaliteta ni na jednom nivou, nego izazvala upravo obrnut efektat.
Radna grupa
U sastavu radne grupe su premijerka RS Željka Cvijanović, ministar prosvete i kulture Goran Mutabdžija, nauke i tehnologije Jasmin Komić, finansija Zoran Tegeltija, industrije, energetike i rudarstva Željko Kovačević i poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Stevo Mirjanić.
Tu su i predstavnici državnih univerziteta, Rektorske konferencije RS, Agencije za akreditaciju visokoškolskih ustanova RS, Saveta za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta, Komisije za informisanje i priznavanje dokumenata u oblasti visokog obrazovanja, Unije studenata RS Studentskog parlamenta, Republičkog saveta za nauku i tehnologiju, Privredne komore RS i Sindikata obrazovanja, nauke i kulture RS.
- To se mora priznati, kao i činjenica da su niski kriterijumi na privatnim fakultetima izazvali odliv studenata sa javnih. To je, opet, dovelo do opasnog snižavanja kriterijuma na javnim fakultetima. Kvantitet nije doneo kvalitet i ako se ne uozbiljimo, propašćemo.
Ovoliko fakulteta koliko mi imamo, 21 na oko 1,3 miliona stanovnika, i ovo naše siromašno društvo je svakako previše. Obrazovanje se mora hitno dovesti u red - rekao je Stanić.
U RS postoje dva državna univerziteta i sedam privatnih. Takođe, postoji i 12 visokih škola, dve državne i deset privatnih. U poslednjih pet godina, osnovano je pet novih visokoškolskih ustanova, a samo pet ima petogodišnju potvrdu Agencije za akreditaciju visokoškolskih ustanova RS. Zbog haosa u visokom obrazovanju i neodložne potrebe da se ono što pre stavi pod konotrolu, nedavno je osnovana radna grupa Vlade RS sa zadatkom da prati stanje i smanji broj fakulteta.
Predrag Govedarica, predsednik Unije studenata RS, kaže da se najiskrenije nada da će ovo telo uraditi svoj posao i spasti visoko obrazovanje od najezde polustručnjaka, koji kao na traci izlaze sa raznih fakulteta.
Odzvonilo šarlatanskim fakultetima!
Benjamin Muhamedbegović, iz Sektora za osiguranje kvaliteta u Agenciji za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH, kaže da će tri faktora dovesti do gašenja šarlatanskih fakulteta.
- Osiguranje kvaliteta, pad nataliteta i ekonomska kriza su tri osnovna razloga. Osiguranje kvaliteta podići će nivo, jer ozbiljni fakulteti i univerziteti počinju da se akredituju. Pad nataliteta će se videti već od sledeće godine jer počinju da studiraju generacije rođene u ratu, a njih je veoma malo, dok su se stariji iškolovali. Na kraju, novca je sve manje, a školarine sve veće. Uz to, stvoriće se i pritisak studenata, jer će se uvesti selekcija - rekao je Muhamedbegović.
- O stanju u visokom obrazovanju vam dovoljno govori informacija da imamo čak tri fakulteta na kojima studetnima nisu davane negativne ocene niti je ikada iko obnavljao godinu! Neću da kažem koji su to fakulteti, jer svako koga zanima, lako može da to da sazna. Setimo se i onog međunarodnog fakulteta u Brčkom. Šta su nam napravili sa onim silnim "difovcima" koje su prekvalifkovali u profesore matematike iako ne znaju da reše ni jednačinu sa dve nepoznate, tek će se videti. Zato ne treba da nas čudi šala među studentima o broju rata do kraja studiranja na privatnom fakultetu - kaže Govedarica. On smatra da ipak nije potrebno da se odmah saseku fakulteti koji masnovno proizvode diplomce, nego da se smanji broj studijskih programa i podigne kvalitet.
Gašenje ili udruživanje
Duška Radmanović, rukovodilac Odeljenja za obezbeđivanje kvaliteta i međunarodne saradnje u Agenciji za akreditaciju visokoškolskih ustanova RS, kaže je do sada akreditovano samo pet visokoškolskih ustavnova, a da su u proceduri još tri.
- Proces akreditacije znači da je fakultet došao na određen nivo i da je zaokružio i ispunio minimum kriterijuma u nastavnom procesu. Ona znači preispitivanje same visokoškolske ustanove, pa zato računamo da će i činjenica da li je neki od fakulteta akreditovan značiti veći priliv studenata, dok će oni koji ne zadovoljavaju kriterijume morati da se ugase ili da se udruže sa nekim. To će doprineti ovom procesu - smatra Radmanovićeva