banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 24 Apr 2024, 11:20

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 79 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4
Autoru Poruka
PostPoslato: 31 Jan 2014, 16:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2010, 23:08
Postovi: 5276
Kažu, ako ne lažu, da je ministarstvo prosvjete poslalo dopis osnovnim i srednjim školama da im do 7. februara dostave spisak radnika koji posjeduju diplome iz Brčkog kao i njihove kopije (mislim na diplome a ne na ljude).

_________________
Pametniji prestanite popuštati vidite dokle nas je to dovelo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2014, 17:21 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7803
Lokacija: Mejdan
nepokoreni je napisao:
Choban je napisao:
A ima fakulteta kojima su vani priznate diplome i ljudi koji mogu lako naći posao vani.

ETF ,medicina - specijalisti i donekle mašinci. Ali to su deficitarni kadrovi svugdje pa su zato priznati....ali to ne može svako da završi i studira zato je i velika potražnja za tim kadrom.
Choban je napisao:
Ipak, diploma ti je samo papir, bez prakse i vještina je možeš okačiti mačku o rep svuda u svijetu osim ovdje gdje je sistem poremećen

Tačno, ali sa zapadnih univerziteta uglavnom izlazi obučen kadar i speman za rad.

Eto vidiš da ima priznatih diploma i ima još odsjeka sa kojih se studenti mogu zaposliti vani, ti napisa da se naše diplome "mogu samo priheftati na banderu prije odlaska".

Imaš previše idealizovano viđenje inostranog školovanja, nisu svi obučeni kadar. Stvar je što sa tih fakulteta mnogi, ne svi, izlaze kao osobe koje imaju volju i želju za radom i želju za sticanjem znanja i usavršavanjem, kod nas je priča drugačija.
Ovdje na nastavi studenti rijetko diskutuju, slabo postavljaju pitanja, a pasivnost se nagrađuje! I zato imamo trutove. Onaj ko sjedi i ćuti i ko manje zna će lakše napredovati na poslu. Svaka čast izuzecima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2014, 17:49 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Choban je napisao:
Ovdje na nastavi studenti rijetko diskutuju, slabo postavljaju pitanja, a pasivnost se nagrađuje! I zato imamo trutove. Onaj ko sjedi i ćuti i ko manje zna će lakše napredovati na poslu. Svaka čast izuzecima.

Obrnuto! Ovdje studenti i diplomci najviše galame i žale se na sistem, nezapolenost, nepoštovanje njihovih prava a kad treba da se zasuču rukavi i radi nešto - oooh ja sam studirao xy neću ja da poturam leđa :-? Vrhunac karijere većina smatra uvaliti se na državne jasle, plata na budžetu i čekaj peMziju...Čast izuzetcima ali tako je. Mogu ja dva dana pričati kako se kreči stan ali dok to ne kreneš raditi nećeš znati kako treba niti ćeš naučiti.
Choban je napisao:
Imaš previše idealizovano viđenje inostranog školovanja, nisu svi obučeni kadar.

Oni koji su vani studirali, konkretno ekonomiju u mom primjeru, na zapadu su maheri u branši za ove naše. Tamo važi ona: gram prakse je jednako toni teorije :wink:
Choban je napisao:
Eto vidiš da ima priznatih diploma i ima još odsjeka sa kojih se studenti mogu zaposliti vani, ti napisa da se naše diplome "mogu samo priheftati na banderu prije odlaska"

To je minorna cifra ljudi u skladu sa brojem studenata koji studiraju društvene smjerove koji nikom ne trebaju, ima ih na pasja preskakala a nikud nisu prispjeli - vani ne može u struci ovdje mrka kapa :-? I ti deficitani što sam naveo gledaju da klisnu odavde, jer su tamo neuporedivo bolji uslovi rada i života, a to je žalosna činjenica da kadar koji nam je potreban niko ne pokušava da zadrži u zemlji. Konkretno mlade ljekare.

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2014, 18:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7803
Lokacija: Mejdan
Galame i žale se, ali van fakulteta.
Ja pišem o tome da na predavanjima malo ko postavlja pitanja, malo se diskutuje o temama predavanja!
Bio sam na predavanjima na nekoliko odsjeka i možda je samo par studenata postavilo pitanje. O diskusijama na temu predavanja da ne govorimo. Možda 1-2 studenta i to je to. Znam da su u jednoj firmi dolazili i tražili da dobiju papir da su odradili praksu, nije im se dalo popričati o načinu rad ai vidjeti kako se šta radi :confused2:
To je problem.
Ima izuzetaka, ali manjina.

Lako je galamiti van fakulteta i kenjati na sistem, ali šta su sami za sebe uradili?
Pročitali stručnu knjigu? Koliko prakse imaju? Jesu li volontirali?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2014, 18:37 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Choban je napisao:
Galame i žale se, ali van fakulteta.
Ja pišem o tome da na predavanjima malo ko postavlja pitanja, malo se diskutuje o temama predavanja!
Bio sam na predavanjima na nekoliko odsjeka i možda je samo par studenata postavilo pitanje. O diskusijama na temu predavanja da ne govorimo. Možda 1-2 studenta i to je to. Znam da su u jednoj firmi dolazili i tražili da dobiju papir da su odradili praksu, nije im se dalo popričati o načinu rad ai vidjeti kako se šta radi :confused2:
To je problem.
Ima izuzetaka, ali manjina.

Lako je galamiti van fakulteta i kenjati na sistem, ali šta su sami za sebe uradili?
Pročitali stručnu knjigu? Koliko prakse imaju? Jesu li volontirali?

Aha to si mislio, nismo se razumijeli :) ja sam mislio na kmečanje po ulici i medijima....to za praksu se slažem, a i jako je loše to urađeno u obrazovnom sistemu, sve je to tanjež i kad se hoće :-?
A volontiranje...pa nigdje se ne radi džabe. NIGDJE! Osim kod nas u ovoj sprdnji...stažiranje i praksa su svugdje plaćeni. Volontira se jedino u dva slučaja: po savjesti i po kazni :wink:

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2014, 18:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7803
Lokacija: Mejdan
Ooo radi se i vani džabe.
Znam za jednu manju NVO koja dobija masu zahtjeva za volontiranje, jer poslodavci više cijene diplomce koji su imali takve aktivnosti, nego sjedili kod kuće.
O pravnicima i medicinarima koji volontiraju da ne pišem, ima ih i ovdje.
I sam sam volontirao vani i to je obuhvatalo par sati rada i mnogo slobodnog vremena. Čak je ta organizacija nam obezbjedila lovu za dodatne aktivnosti - obilaske znamenitosti, muzeja...

Problem je što ovdje mnogi poslodavci zloupotrebljavaju volontiranje i iskorištavaju volontere.


Poslednji put menjao Choban dana 31 Jan 2014, 18:48, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2014, 18:48 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Ne vjerujem da neko džabe radi mjesecima da bi dobio iskustvo ili upisao godinu ili postdiplomski i sl. Tamo kad studiraš i stažiraš potpuno si posvećen tome što radiš, a od čega bi plaćao račune i šta bi jeo? Ne šalju tamo starci kao kod nas.....naročito doktori su po tome specifični.

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2014, 18:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7803
Lokacija: Mejdan
Previše generalizuješ.
Sve zavisi od zemlje, kulture... pojam volontiranja vani je uglavnom nešto sasvim drugo od onoga što mi imamo ovdje.
Da ne generalizujem, drugačiji je od percepcije mnogih u BL.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2014, 19:00 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Jbg :-? ja samo prenosim šta su mi ispričali prijatelji - jedan ekonomista a drugi medicinar. Ako sukače, suknuo sam i ja :)

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2014, 18:05 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske zatražilo je provjeru više od 100 diploma za lica koje su diplomirala na privatnim univerzitetima u Brčkom, a zaposlena su kao nastavnici u osnovnim i srednjim školama u Srpskoj, rekao je šef Odjeljenja za obrazovanje Brčko distrikta Momčilo Poljić.
Poljić, koji je na konferenciju za novinare donio paket sa sumnjivim diplomama upućen i resornog ministarstva Srpske, tvrdi da je riječ o diplomama koje su njihovi vlasnicima "preko noći" stekli na Evropskom i Internacionalnom univerzitetu.
Prema njegovim riječima, zahtjev za reviziju diploma upućen je resornom odjeljenju zbog brojnih žalbi na neznanje koje su pokazali kao nastavnici.
"Ministarstvo prosvjete želi da se provjeri o kakvim je to diplomama riječ i na koji način su one stečene. Nije riječ o falsifikovanim, već o nezakonito izdatim diplomama u privatnim visokoškolskim institucijama", pojasnio je Poljić.
On je naveo da u Odjeljenju za obrazovanje ne postoje ljudski resursi za kvalitetnu provjeru diploma, te da će morati angažovati stručnjake sa strane.
"Ja sam već ranije uputio dopis Tužilaštvu i Policiji Brčko distrikta, te entitetskim ministarstvima i Tužilaštvu BiH da se uključe u rasvjetljavanje ovih slučajeva. Do sada me ni jedna od navedenih institucija nije obavijestila da je bilo šta preduzela", rekao je Poljić.
Komentarišući pristigli paket u kome se nalazi oko 100 diploma, šef brčanskog Odjeljenja za obrazovanje tvrdi da se u Brčko distriktu odvija "kriminal sa diplomama neviđenih razmjera".
"Ove diplome su stečene za od tri do devet mjeseci školovanja, dakle, riječ je o diplomama koje nisu legitimne i koje indoktriniraju obrazovni sistem BiH i regije, jer ih ima svuda na prostoru bivše Jugoslavije, pa i šire", napominje Poljić.
Prema njegovim riječima, privatni univerziteti u Brčkom - Evropski i Internacionalni izdali su više od 1.000 neregularnih diploma.
(Srna)

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2014, 18:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Fakultet je nastavio normalno da radi i pored celokupne afere, toliko o svemu


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2014, 18:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
filozof sa vrbasa je napisao:
Citiraj:
Ove diplome su stečene za od tri do devet mjeseci školovanja
(Srna)

Ti bogca, ovo traje krace nego kurs za krojacicu za koji sam se raspitivala :D. Mozda su die Wunderkinder pohadjali nastavu u tri smjene?

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2014, 18:23 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Prema njegovim riječima, zahtjev za reviziju diploma upućen je resornom odjeljenju zbog brojnih žalbi na neznanje koje su pokazali kao nastavnici.


Ako ti ne možeš za čas da se pripremiš i djeci izbiflaš šture lekcije onda i treba da dobiješ nogu.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2014, 18:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7803
Lokacija: Mejdan
Hertzog je napisao:
Fakultet je nastavio normalno da radi i pored celokupne afere, toliko o svemu

Ne samo da su nastavili da rade, već su otvorili i nove prostorije, a piči reklama za upis na gledanijim TV kućama.
http://www.ebrcko.net/vijesti-brcko/200 ... ostorijama
Nekad je i antireklama dobra reklama.

filozof sa vrbasa je napisao:
Citiraj:
Prema njegovim riječima, zahtjev za reviziju diploma upućen je resornom odjeljenju zbog brojnih žalbi na neznanje koje su pokazali kao nastavnici.


Ako ti ne možeš za čas da se pripremiš i djeci izbiflaš šture lekcije onda i treba da dobiješ nogu.

Nije matematika samo teorija da možeš naštrebati, treba i riješiti neke zadatke.


Poslednji put menjao Choban dana 09 Jun 2014, 18:35, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2014, 18:35 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Čak su postali avangarda sa reklamom, prva godina BESPLATNO.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2014, 18:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7803
Lokacija: Mejdan
Kad neka visokoškolska ustanova ide sa reklamom besplatno/popusti... to mnogo govori.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2014, 18:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9851
Lokacija: Далеко од раја
Znači odma u drugu godinu idu. :lol:

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2014, 18:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7803
Lokacija: Mejdan
:lol: Prolaznost zagarantovana.

A na drugoj godini dobiju račun :iconbiggrin:

A kvalitet? Ko j... kvalitet nastave.
Sve dok se ne završi akreditacija na nivou BiH i ne uvede rangiranje univerziteta, mnogima neće biti bitno šta piše na papiru, već samo da imaju papir.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Apr 2015, 14:07 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Jan 2007, 09:30
Postovi: 2062
To samo ovdje ima :)


http://www.nezavisne.com/novosti/obrazo ... 01258.html

Fakultet u Brčkom »štancovao« diplome prije nego što je osnovan?!

N.N. - 22.04.2015 13:45


Fakultet u Brčkom »štancovao« diplome prije nego što je osnovan?! .

NOVI SAD - Na Novosadski univerzitet stižu diplome na nostrifikaciju sa Evropskog univerziteta u Brčkom koje su izdate prije nego što je što je fakultet osnovan.

Ilija Tanackov, predsjednik Komisije za priznavanje stranih visokoškolskih diploma i rukovodilac Doktorskih studija na Departmanu za Saobraćaj Fakulteta tehničkih nauka, kaže da su ovakve diplome sve "normalnija" pojava.

Univerzitet Distrikta Brčko je osnovan 28. decembra 2012, a diploma Saobraćajnog fakulteta Evropskog univerziteta izdata je N.T. 20. novembra 2012, prenosi 24sata.rs. Univerzitet je izdao diplomu 38 dana prije sopstvenog osnivanja!

Kod studenata iz Srbije postalo je popularno da odlaze u BiH na studije i ubrzo se vraćaju sa sumnjivim diplomama na nostrifikaciju.

"Na dodatku diplome primetio sam da je izdata pre nego što je osnovan fakultet. Naravno, nisam je nostrifikovao. Kao i tridesetak drugih diploma koji u poslednje vreme dolaze sa ovog, ali i drugih privatnih fakulteta iz BiH", kaže Tanackov.

Kod većine drugih diploma problem je "neuslađenost planova i programa", pa njihovi vlasnici moraju da polažu razliku ispita. Zanimljivo je, kako kaže ovaj profesor, da niko sa diplomama privatnih fakulteta iz BiH još nije došao da položi tu razliku, a potrebna im je, jer su mahom žitelji Vojvodine.

Tanackov na primjeru ove diplome objašnjava popularno "pranje titula". Naime, ovaj kandidat je završio višu trogodišnju poslovnu školu u Srbiji i stekao 180 ESPB.

Otišao je u Brčko, tamo su mu priznali bodove iako programi nemaju veze jedan sa drugim. Nastavu je počeo u oktobru, a u novembru je već položio sve ispite, sa urađenim diplomskim radom i odbranom. Time je stekao još 60 ESPB, što je ukupno 240 bodova koje sada u Srbiji treba negdje "oprati" za 35.000 dinara, koliko košta nostrifikacija.

"Pritisaka ima. Dolaze ljudi pa se žale. Posle, kao i kod ovog kandidata, dolaze i roditelji da se žale. Njegov otac mi je rekao da će ići u Beograd jer je tamo priznato već 400 diploma sa ovog fakulteta", nastavlja Tanackov.

U tome ih, dodaje, lično ne može spriječiti ali podsjeća javnost da ne treba zaboraviti kako se u sastavu Evropskog Univerziteta u Brčkom nalazi i Fakultet zdravstvenih nauka. Ako se desi, kao što je u planu, da Ministarstvo prosvete počne nostrifikovati diplome, gdje većinom rade činovnici, a ne stručnjaci, problem bi mogao potpuno eskalirati.

Rektor: To je nemoguće!

Mirko Kulić, rektor Evropskog univerziteta iz Brčkog, ostao je začuđen na pitanje kako je moguće da izdaju diplome prije nego što je fakultet osnovan.

"To je nemoguće. Znam da ima problema sa nostrifikacijom naših diploma u Srbiji, ali ne znam šta je razlog. Naš fakultet ima urednu dozvolu za rad i ako se 70 odsto programa poklapa moraju priznati našu diplomu. Možda je malo razlog i u tome što državni fakulteti imaju negativne stavove prema privatnim", rekao je Kulić.

_________________
Dodik-Bio je GENOCID u Srebrenici!
https://www.youtube.com/watch?v=01Qa2tkMYi8
Dodik: Malo sam plaćen za ono što radim
https://www.blic.rs/vesti/politika/dodi ... im/szjxs4h


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 79 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs