banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 23 Apr 2024, 12:08

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 18 Okt 2013, 13:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Na većini fakulteta u RS nema dovoljno praktičnog dijela nastave, zbog čega najviše ispaštaju studenti, koji po završetku studija nemaju ni osnovna praktična znanja.
Da bi popravili stanje u ovoj oblasti predstavnici Studentskog parlamenta Univerziteta u Banjaluci pokrenuli inicijativu za obavezno uvođenje praktične nastave na svim fakultetima. Predsjednik Studentskog parlamenta Univerziteta u Banjaluci Mladen Amović rekao je da njihova inicijativa u stvari projekat kojim je osmišljeno da se probudi svijest akademske zajednice o važnosti praktičnog obrazovanja studenata, koji su predali i Ministarstvu prosvjete i kulture RS.
"U samom zakonu stoji da su fakulteti dužni da na sva tri ciklusa studija obezbijede za studente praktičnu nastavu, ali kod nas to ipak na svim studijskim programima nije primijenjeno. Zbog toga Studentski parlament ove godine organizuje projekat kojim želi u što je moguće većoj mjeri riješiti ovaj problem", kazao je Amović.
Prema njegovim riječima, projekat bi se odvijao u nekoliko faza.
"Prije svega osnovni problem u odvijanju praktične nastave je uplata doprinosa za onog koji obavlja praksu u nekoj kompaniji, odnosno, problem je kod pojedinih članova Zakona o doprinosima, gdje smo već u fazi podnošenja inicijative za njegovu izmjenu, tačnije, na izmjenu tih članova koji otežavaju ovaj posao", istakao je Amović.
(Glas Srpske)


Log: Tekst kopiran sa BanjalukaLive portala: http://www.banjalukalive.com/drustvo/do ... z2i4era2k6


Kako bi bilo divno da se uradi nešto po tom pitanju, mada mislim da fakulteti sami nisu u stanju da izvedu tako nesto.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Okt 2013, 18:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Apr 2010, 08:42
Postovi: 5723
Lokacija: Paprikovac
Kod mene na fakultetu [FPN] trude se da odrze prakticni dio, iako je kratkotrajan i uglavnom nema direktne veze sa nama, studentima...bilo bi fino kad bi se to regulisalo.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Okt 2013, 19:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
A sta je tu cudno? Pa vecina profesora na fakultetima nema dana prakse, postavlja se realno pitanje da li bi oni znali uopste nesto pokazati studentima sve i da postoji prakticna nastava? Opstaju pisuci utopijske udzbenike i teoretisuci do besvjesti o stvarima koje ne znaju primjeniti. Prava smijurija, tj. njihovo znanje iz prakse, se vidi kada se njihovi radovi nadju na nekom skupu, kongresu, seminaru ili salonu naspram radova ljudi koji rade istu struku ali van toplog budzetskog okrilja. Cast izuzecima koje mogu nabrojati na prste jedne ruke. A sto se tice toga da danasnji studenti preko raspusta volontiraju po firmama... :lol: :lol:

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Okt 2013, 19:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Imao sam priliku da mi predaju profesori koji su proveli preko 30 godina u privredi, pa na kraju radnog vijeka presli na fakultet i profesori koji o privredi znaju samo iz uzbenika koji su sami napisali.

Razlika je kao nebo i zemlja. Prvi nisu nikakvi pedagozi, ponašali su se prema nama kao direktori prema radnicima, materiju znaju, praksu znaju, ali nauci nisu vicni, drugi opet znaju nauku i zakone prirode, ali ne znaju da banjalucka regija uopste nema pogone o kojima oni pricaju ili da su davno usvojili neke nove tehnologije.

Medjutim, pitanje je kako naci praksu za preko 3500 brucosa preko ferija, barem mjesec dana.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Okt 2013, 20:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
Sva sila sa privatnih fakulteta ce kopati rukama i nogama da se takav clan o obaveznoj studentskoj praksi ne uvede u zakon. Pa zaboga, on sa statusom studenta plati da ne mora uciti na gore pomenutim ustanovama i sad da ga jos neko tjera da radi mjesec dana kod nekod znojavog privatnika :D.

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Okt 2013, 20:02 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
Ја ћу да вам јавим како иде практична настава у мом случају. На упису су тврдили да ће да је буде ихаха, па ћемо да видимо. :)

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Okt 2013, 22:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Apr 2010, 08:42
Postovi: 5723
Lokacija: Paprikovac
sinip je napisao:
Ја ћу да вам јавим како иде практична настава у мом случају. На упису су тврдили да ће да је буде ихаха, па ћемо да видимо. :)


Lazu!

I meni su isto govorili, pa smo isli u obilaske odredjenih institucija, kao da smo u vrticu :)

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Okt 2013, 22:59 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
Ће јавим... :)

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Okt 2016, 01:44 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Regionalni ICT direktor "Telegrup grupacije" Dalibor Ratković rekao je da je kadar sa banjalučkog Univerziteta veoma kvalitetetan, ali da period adaptacije u realnim kompanijama traje i više od godinu dana, te je neophodna praksa tokom studiranja.

Ratković je, prije javne tribine s poslodavcima na Ekonomskom fakultetu u Banjaluci, koju organizuje asocijacija "Akademac", novinarima rekao da je dosadašnja saradnja s fakultetima bila periodična.

On je izrazio nadu da će na današnjoj tribini saznati probleme Univerziteta u osposobljavanju studenata, ali i iznijeti stavove kakav je kadar potreban kompanijama "da bi u današnja teška vremena nastali prosperitetni i konkurentni radnici".

"Kroz ciklus od oko tri godine dobijemo stručnjaka u okviru naših realnih projekata i instalacija, djelujući u regiji, tako da sam prilično zadovoljan, ali proces adaptacije je duži i upravo ovakve tribine i razmjene informacija doprinijeće da se kadar optimizuje i što više prilagodi realnom privrednom sektoru da odgovori na današnje zahtjeve", istakao je Ratković.

On je naveo da kao poslodavac traži radnike koji znaju strane jezike, pri čemu se podrazumijeva da znaju engleski, koji imaju realna praktična iskustva iz zemalja regiona ili su učestvovali u nekim projektima, te su završili neki od međunarodno priznatih kurseva.

Ratković je naglasio da bi kandidat trebalo da bude i inovativan i prilagodljiv.

Direktor Omladinskog komunikativnog centra (OKC) Banjaluka Saša Marković rekao je da je cilj današnje tribine da predstavi poslodavce sa područja grada Banjaluka studentima, ali i poveže studente da bi čuli šta to poslodavci očekuje od svršenih studenata.

On je dodao da se ovakvom tribinom želi istaći koliko je tokom studiranja važna studentska praksa. "Istraživanja na tržištu rada pokazala su veliku nepovezanost između studenata i poslodavaca, veliku potrebu za povezivanjem, te putem mreže `Akademac` OKC želi što više raditi na tom povezivanju", pojasnio je Marković.

On smatra da je neophodno formirati savjete unutar falkulteta koji će biti sastavljeni od uglednih poslodavaca, predstavnika studenata i profesora, koji bi kontinuirano radili na stvaranju uslova za kvalitetnu studentsku praksu u firmama.

Student na Ekonomskom fakultetu Jelena Kelečević smatra da fakultet ne omogućava studentima potrebnu praksu.

"Akadamac" je najveća asocijacija u BiH koja okuplja pojedince iz akademske zajednice, poslovnog sektora, politike, studente i eksperte koji rade na povezivanju visokog obrazovanja sa tržištem rada.

Projekat sprovodi OKC Banjaluka uz podršku USAID-a kroz program održivosti civilnog sektora u BiH.

Tribini su prisustvovali direktori i menadžeri iz farmaceutske industrije, bankarskog sektora, prehrambene industrije, IT sektora i telekomunikacija.

federalna.ba/Srna

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 17 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs