banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 14:33

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 65 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Bachelor?????
PostPoslato: 17 Jun 2009, 11:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2006, 22:41
Postovi: 1995
Lokacija: Izmedju zemlje i neba
Nesto sam citao o titulama i kaze da je bachelor undergraduate titel a diplom,magister su graduate ili naski diplomirao
Sta znaci to onda za bachelor,da nisi diplomirao ili sta? Jel se dobija diploma diplomska s tog faxa ili...tj jest kad zavrsis bachelor jel uzmes diplomu i zavrsio si fax?
Nije mi to jasno?

hajde mala pomoc


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bachelor?????
PostPoslato: 17 Jun 2009, 11:34 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Apr 2006, 19:03
Postovi: 816
Graduate znaci isto kao i postgraduate, znaci to su postdiplomske studije, bachelor je diploma osnovnog stepena fakulteta.

_________________
Nisam arogantan i nadrkan, to je zbog nespavanja.
BSE je napisao:
hvala ti o ekonomski mesijo, spasioce drustvenog poretka, ikono monetarne politike i portparolu robovlasnistva,


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bachelor?????
PostPoslato: 17 Jun 2009, 14:30 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2006, 22:41
Postovi: 1995
Lokacija: Izmedju zemlje i neba
Nije isto.
Na zapadu je postgraduate doktorat a graduate je diplomski,magistarski. Undergraduate je bachelor.
Mene zanima kako se to posmatra kad se zavrsi,dali te isto vrednuju kao da si diplomirao tj jel dobijas ti diplomu kad zavrsis fax s titulom bachelor i to je to,mozes ici raditi?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bachelor?????
PostPoslato: 17 Jun 2009, 22:05 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Feb 2006, 02:36
Postovi: 2982
Bachelor ti je nesto poput vise strucne spreme, znaci poslije tri godine ne postanes npr. dipl. ing. nego samo ing. ... postje jos dva koraka, master i PhD koji imaju "tezinu" nekadasnjeg mr. i dr. Dakle, nema vise dipl. titula, ne racunajuci ljude koji su zavrsili po starom sistemu ...

_________________
Popokatepetl je napisao:
...мени очи углавном служе да не упаднем у шахт ходајући улицом...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bachelor?????
PostPoslato: 17 Jun 2009, 22:36 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
kako sam shvatio bachelor ce u stvari postati ono sto je bilo dipl. u nekom narednom periodu jer se titule svode na bachelor, master i phd sto je neki ekvivalent dipl., mg. i dr

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bachelor?????
PostPoslato: 01 Okt 2011, 21:05 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Apr 2010, 16:00
Postovi: 1518
Ministar je pricao prije par dana na TVu na ovu temu i rekao je da će do kraja godine ministarstvo donijeti odluku kako će se vrednovati zvanja. Bit će sistem najsličniji onome u Sloveniji (ne znam kako je tamo).

_________________
Zaradite iznoseći svoje mišljenje! ;)
JaZnam online panel za popunjavanje anketa.
Registrujte se ovde


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bachelor?????
PostPoslato: 01 Okt 2011, 21:11 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
Prvi ciklus studija je ekvivalent nekoj višoj školi...dobiješ samo zvanje, bez onog "diplomirani". Ko je po starom načinu završio npr. filozofski imao je titulu "diplomirani profesor", ko je po novom ima titulu "profesor".
Drugi ciklus, master je, s druge strane, ekvivalent nekadašnjeg magistarskog...

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bachelor?????
PostPoslato: 01 Okt 2011, 21:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2009, 11:23
Postovi: 7205
Lokacija: Under a total blackened sky
Drugari, 'ajde ovako da se dogovorimo pošto u praksi na prostoru bivše Jugoslavije to ovako funkcioniše. Master je ustvari stari "diplomac" sa još jednom godinom više. Zato u BiH i dalje imate Bachelor, koji to nije ali nema veze jer mi idemo u korak sa Evropom pa sve od njih primamo, a da to ne prilagodimo kako treba, e taj Bachelor je kod nas četiri godine, a Master samo jednu što na kraju dođe isto kao da ste uradili diplomski i magistarski ako se ne varam. U Hrvatskoj su to dobro zamaskirali, uvijek su imali stila ti Hrvati, kod njih su sada promijenjeni nazivi diploma pa tako stare diplome do dolaska Mastera postaju postaju magistri struke, a oni stari magistri postaju magisti nauke, mislim da je tako.

Što se tiče Evrope, Bachelor je zvanje koje inače i ne služi prevelikom spektru stvari ljudima koji hoće da budu nešto i poslodavcima koji hoće neku kajlu. Sada je Master normalna stvar, da ne kažem obavezna, ljudima koji se školuju u Evropi. Ali ima jedna činjenica, na Masteru treba stati, ne treba ganjati PhD bez obzira što ste jako dobar student.

_________________
To be a Sith is to taste freedom and to know victory...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bachelor?????
PostPoslato: 01 Okt 2011, 23:38 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
BSE je napisao:
kako sam shvatio bachelor ce u stvari postati ono sto je bilo dipl. u nekom narednom periodu jer se titule svode na bachelor, master i phd sto je neki ekvivalent dipl., mg. i dr

Manje-vise, da.

Upravo to gore sto je Time Trek rekao.
Bachelor = diplomac. Meni samo nije jasno kako mi u US studiramo 4 godine za tu diplomu, a u Evropi (pa ukljucujuci i Cambridge i Oxford) samo 3 godine. Doduse, i u US se unutar drzave dosta toga razlikuje (npr. semester vs. quarter).

Mada, sada bez graduate nivoa ti ista slabo vrijedi na zapadu...

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bachelor?????
PostPoslato: 02 Okt 2011, 00:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9279
Treba malo napraviti razliku izmedju magistar i master. Postoji analogija ali nije bas paralelno. Magistar po starom ima "skole" kao doktor po novom. Ili master po novom ima 2 godine manje od starog magistra.
Recimo na masinstvu, nakon starog programa koji traje 9 semestara imas jos 2 godine da postanes magistar i jos ... da doktoriras. Po novom nakon 3 godine si bachelor i imas jos 2 za master.
Studenti koji zavrse masinstvo po starom planu i programu mogu "prebodovati" diplomu po bolonji i uz jos 1-2 ispita ce imati master. I nema smisla/nije posteno reci da sam magistar masinstva kad mi za to trebaju na ovo sto zavrsim po starom programu jos 2 godine skolovanja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bachelor?????
PostPoslato: 02 Okt 2011, 09:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2011, 23:38
Postovi: 4364
Delicious je napisao:
Ministar je pricao prije par dana na TVu na ovu temu i rekao je da će do kraja godine ministarstvo donijeti odluku kako će se vrednovati zvanja. Bit će sistem najsličniji onome u Sloveniji (ne znam kako je tamo).


jel to znaci da neko ko je zavrsio privatni fax 3 godine i postao npr. dip.ekonomista-menadzer finansija, sad biti nediplomirani?

_________________
"Tamo gdje se vlada, tu postoje mase; a gdje su mase, tu postoji potreba za robovanjem. Gdje ima robovanja, individue su malobrojne, i one imaju protiv sebe instinkte i savjest stada."
Friedrich Nietzsche


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bachelor?????
PostPoslato: 02 Okt 2011, 10:12 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
Уредба о кориштењу академских титула је донесена још у децембру 2009. и у њој пише:

Citiraj:
Član 3.
     (1) Završetkom studija prvog ciklusa, koji traje tri ili četiri godine, i čijim završetkom se stiče 180 bodova, odnosno 240 bodova po Evropskom sistemu za prijenos bodova (u daljem tekstu: ECTS), lice stiče akademsku titulu i stručno zvanje diplomirani u određenom naučnom polju, određene naučne oblasti, uz naznaku broja ECTS bodova.
     (2) U međunarodnom pravnom prometu i u dodatku diplomi na engleskom jeziku za nosioca diplome završenog studija prvog ciklusa od 180 do 240 ECTS bodova koristi se naziv bachelor uz dodavanje naziva stručnog zvanja, odnosno naučnog polja, uz naznaku broja ECTS bodova.


Примјери (на основу прилога бр. 1 исте Уредбе):

Citiraj:
Prvi ciklus 180 ECTS - Diplomirani inženjer računarstva i informatike - 180 ECTS
      - Diplomirani inženjer informatike - 180 ECTS
      - Diplomirani informatičar - 180 ECTS
      - Profesor tehničkog i informatike za osnovnu školu - 180 ECTS
      240 ECTS - Diplomirani inženjer računarstva i informatike - 240 ECTS


итд...итд...

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bachelor?????
PostPoslato: 02 Okt 2011, 10:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2011, 23:38
Postovi: 4364
dobro al ko ti garantuje da se uredba/zakon ne moze promijeniti.

I sad vidim sve vise ljudi zavrsava i 4. godinu jer se na konkursima trazi 240 bodova...

_________________
"Tamo gdje se vlada, tu postoje mase; a gdje su mase, tu postoji potreba za robovanjem. Gdje ima robovanja, individue su malobrojne, i one imaju protiv sebe instinkte i savjest stada."
Friedrich Nietzsche


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bachelor?????
PostPoslato: 02 Okt 2011, 10:32 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
Као и све код нас, примјена прописа је други пар опанака.
Проблем није до Владе или Универзитета, већ до кадровских служби послодаваца чији правници су задњи пут видјели Сл. гласник док је на њему још писало СФРЈ.

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bachelor?????
PostPoslato: 02 Okt 2011, 14:27 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jul 2003, 22:29
Postovi: 1373
Lokacija: Nedeljica, odma iza Subotice
BSE je napisao:
kako sam shvatio bachelor ce u stvari postati ono sto je bilo dipl. u nekom narednom periodu jer se titule svode na bachelor, master i phd sto je neki ekvivalent dipl., mg. i dr

to i ako se usvoji to ce biti nekorektno.
Kako neko ko je studirao 3 godine za bachelora moze da bude ekvivalent meni koji sam studirao 5.
Kako neko ko je studirao 5 godina za mastera moze da bude ekvivalent nekome ko je studirao 7 za magistra (5+2)
U principu, za masintvo je bechelor manje od diplomiranog mas. inz. ali je vise od vise strucne spreme (ili kako se vec zvalo kada zavrsi 2-3 godine fakulteta)
generalno nisam uopste odusevljen bolonjom, bar ne ovom nasom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bachelor?????
PostPoslato: 02 Okt 2011, 15:17 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Avg 2011, 07:33
Postovi: 623
ma samo uciti kad se naboije 300 bodova onda malo stati pa i opet :9


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bachelor?????
PostPoslato: 02 Okt 2011, 15:25 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
[Enterprise] je napisao:
Kako neko ko je studirao 3 godine za bachelora moze da bude ekvivalent meni koji sam studirao 5.

Па и није еквивалентан.
Људи, читајте мало прописе прије него што напамет почнете доносити судове!

Опет горе наведена Уредба (Сл. гласник РС 111/09 и 102/10):

Citiraj:
Član 9.
U postupku ekvivalencije zvanja stečenih prema propisima koji su važili do stupanja na snagu Zakona o visokom obrazovanju (u daljem tekstu: Zakon) sa zvanjima utvrđenim ovom uredbom i Zakonom visokoškolske ustanove mogu dodijeliti zvanje magistar studentima koji su završili studij u trajanju od najmanje pet godina prema propisima koji su važili do stupanja na snagu Zakona.

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bachelor?????
PostPoslato: 02 Okt 2011, 15:31 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Apr 2010, 16:00
Postovi: 1518
Mene zanima kako je u Sloveniji... :)

_________________
Zaradite iznoseći svoje mišljenje! ;)
JaZnam online panel za popunjavanje anketa.
Registrujte se ovde


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bachelor?????
PostPoslato: 02 Okt 2011, 15:32 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Avg 2011, 07:33
Postovi: 623
oli 300 bodova...tako da imas sa zavrsene tri godine 180...sa cetri 240 i sa pet 300 bodova...laganih..pa ces vidjeti kad krenu konkursi gdje ce pisati trazi se visoka strucna sprema 240bodova...i ovi sto su zavrsili 180 macku o rep...zato ja upisujem cetvrtu jeeee :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bachelor?????
PostPoslato: 02 Okt 2011, 15:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
Delicious je napisao:
Mene zanima kako je u Sloveniji... :)

http://www.uni-lj.si/o_univerzi_v_ljubl ... adeve.aspx

Knock yourself out! :lol:

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 65 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs