Citiraj:
HELSINKI - Učenici u Finskoj od naredne godine više neće učiti pisana, već će samo koristiti štampana slova.
Ključna cilj ove reforme jeste da se u svijetu digitalnih tehnologija i interneta usvoje vještine koje će omogućiti bolje formalno i lakše neformalno obrazovanje.
Finski obrazovni sistem mnogi smatraju jednim od najboljih u svijetu, ali ovu reformu mnogi doživljavaju kao potencijalno opasan eksperiment.
S druge strane, zagovornici vjeruju da se trendovima koje nameće razvoj tehnologije ne treba tvrdoglavo protiviti.
Stručnjaci navode da je razvoj tehnologija u savremenom društvu toliko ubrzan da današnja djeca više ne znaju kako će izgledati struka koju uče kada izađu iz klupa, odnosno da li će taj posao raditi ljudi, kompjuteri ili roboti.
Ja od srednje sam pisao isključivo štampana, osim za pismene zadaće iz srpskog, sada imam problema kada treba negdje da se potpišem čitko.
Citiraj:
Smještena u planinskom području kineske Anhui provincije, u gradiću Mao Tan Čang, obrazovna institucija "Mao Tan Chang High School" predstavlja najtežu i najzahtjevniju kinesku školu. Ovu školu pohađa više od 20.000 učenika, koji uče i dan i noć kako bi se pripremili za gaokao, tj. prijemni za fakultete, koji je izuzetno zahtjevan u Kini.
Većina učenika potiče iz ruralnih dijelova Kine, posebno jer znaju da im uspješno položen prijemni ispit otvara vrata boljeg života, daleko od poljoprivrede, čime se bave njihovi roditelji. Ova škola i njeno nastavno osoblje pomaže svojim učenicima da se pripreme za fakultet, ali to ovdje i nije tako teško, jer su sve aktivnosti koje nemaju veze sa učenjem jednostavno zabranjene.
Tako učenicima nije dozvoljeno da gledaju TV niti da koriste internet ili mobilne telefone. Zabavljanje je takođe zabranjeno. Ono što je zanimljivo jeste da spavaonice u ovoj školi nemaju utičnice, a sve kako bi bilo spriječeno da učenici napune elektronske uređaje koje eventualno unesu u školu. Kampusom redovno patrolira obezbjeđenje, a nadzorne kamere se nalaze na svakom koraku.
Škola zapošljava uglavnom muške nastavnike i profesore, koji se prema učenicima ponašaju kao prema vojnicima i koji neće oklijevati da učenike i kazne, ukoliko ne budu znali potrebno gradivo. Zapravo, nastavničke plate i bonusi i zavise od uspješnosti njihovih učenika, tj. čiji učenici imaju bolje ocjene, oni imaju i veće plate. Takođe, s obzirom na to da su u potpunosti posvećeni svojim učenicima, plata ovih nastavnika je dva do tri puta viša nego nastavnicima u "običnim" srednjim školama.
Zanimljivo je da su i gradske vlasti dale svoju podršku vojničkom režimu škole tako što su u gradu zatvorile sve prostore za zabavu, poput kafea i disko klubova. Čak ni učenici koji ne žive u internatu, već sa roditeljima, ne smiju da gledaju TV niti da se bave bilo kakvim vannastavnim aktivnostima.
Napori školskih vlasti su svakako dali rezultate. Naime, 1998. godine svega je 98 njihovih učenika bilo primljeno na fakultete, dok je taj broj danas daleko veći i prošle godine su čak 9.132 učenika bez problema položila prijemne ispite.


Citiraj:
Oduvijek je smatrana najskupljom školom na svijetu sa školarinom koja je bila duplo skuplja od one na poznatom Itonu. Riječ je o Institutu "Le Rosey", gdje godina školovanja košta oko 80.000 funti, a ovu školu su pohađala i djeca ser Rodžera Mura i Elizaber Tejlor. Ovo je škola koju preferira evropsko plemstvo, kao i superbogati.
Prošle sedmice zvaničnici ove škole boravili su u Londonu, a sve kako bi animirali i privukli nove učenike. Prezentacija u Londonu je bila samo jedna u nizu koje se održavaju širom svijeta, a delegacije Instituta slične promocije rade u Sjevernoj Americi, Kanadi, Bliskom istoku. Najviše aktivnosti imaju između januara i marta.
A da je riječ o elitnoj školi, svjedoči i podatak da škola posjeduje svoju jahtu kao i koncertnu salu sa 1.000 mjesta. Takođe, u sklopu internata nalazi se i konjički centar gdje studenti mogu da jašu na 30 čistokrvnih konja, najbolje rase. Prema veb-stranici Instituta, kampus se prostire na 28 hektara veličanstvenog krajolika, gdje su smještene zgrade za studente.
"U internatu žive i predavači sa svojim porodicama, kako bi osigurali disciplinu i red. Takođe, samim time su uvijek na raspolaganju učenicima da saslušaju njihove probleme", stoji na veb-stranici škole. Škola se nalazi na oko 30 kilometara od Ženeve, a u internatu se nalazi 179 soba, od kojih su neke jednokrevetne, a neke trokrevetne. U kampusu se nalaze 53 učionice i osam naučnih laboratorija. Takođe, postoje specijalno dizajnirane sobe za muziku, orkestar i umjestnost.
Kao sastavni dio kampusa su i 13 sala za igre, kao i dva zdravstvena centra.
Škola ima i deset teniskih terena, dva bazena, tri fudbalska igrališta, jedan teren za ragbi, te sterlište.
Učenicima je na raspolaganju i teren za golf, kao i karting staza. Kada dođe zima, cijela škola se preseljava u zimski centar Gštad.
Neki od poznatih učenika ove škole su iranski šah, zatim kralj Albert Drugi do Belgije, te princ Renije od Monaka.