banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 09:35

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 99 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Obrazovnom sistemu RS je potrebna reforma ?
Da 96%  96%  [ 44 ]
Ne 4%  4%  [ 2 ]
Ukupno glasova : 46
Autoru Poruka
PostPoslato: 29 Dec 2011, 13:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Okt 2002, 09:33
Postovi: 6443
Lokacija: Majka Rusija
Citiraj:
Ali stekla sam utisak da si ti mišljenja da mi studenti treba da se poklopimo i ćutimo.


Ne, definitivno to ne mislim :D , mada je istina da gornji post odaje takav utisak. Detaljno o ovome kasnije 8)

_________________
Ne možemo ništa uraditi za jednu sekundu, to mogu samo Srbi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Dec 2011, 00:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2010, 15:17
Postovi: 3033
jedna od stvari koja bi se mogla uvesti je da se uvede rejting skole, npr. na osnovu jedinstvenih testiranja... time bi prosjek bodova ostvaren na takmicenju mogao odredjivati rejting skole (pogotovo ako je u pitanju osnovna skola), pa bi pri upisu na fakultet, ili srednje skole, ucenici koji su zavrsili bolje skole imali prednost.
ovo ne bi bio samo pokazatelj ucenickih rezultata, nego i rada predavaca.

_________________
The Sun does not have no prisoners!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Dec 2011, 02:37 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
RSboljaPolovinaBiH je napisao:
pitanje naseg skolstva, tj. konkretno kvaliteta istog je lako rijesiti.
smanjiti broj ucenika po odjeljenju. maksimalno 20, a i to je puno.

Само идиоти уче од учитеља. Учитељ који зна више од свог ученика је спреман за институцију! (Ranciere, Jacques. The Ignorant Schoolmaster: Five Lessons in Emancipation. Stanford, California: Stanford University Press, 1999.)

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Dec 2011, 02:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
RSboljaPolovinaBiH je napisao:
jedna od stvari koja bi se mogla uvesti je da se uvede rejting skole, npr. na osnovu jedinstvenih testiranja... time bi prosjek bodova ostvaren na takmicenju mogao odredjivati rejting skole (pogotovo ako je u pitanju osnovna skola), pa bi pri upisu na fakultet, ili srednje skole, ucenici koji su zavrsili bolje skole imali prednost.
ovo ne bi bio samo pokazatelj ucenickih rezultata, nego i rada predavaca.

Ти мислиш да причаш о нечем револуционарном?
Па, мој јаран живи у једној о земаља ЕУ која има баш то и проводи дневно сат времена одвозећи ћерку у школу на другом крају града до школе и још сат и по (зависно од њенох обавеза у школи) да је врати кући.
Прије тога у питању је био вртић.
Након тога, у питању ће бити средња школа. Јер све то носи бодове за упис у Јебе Матер Своју Универзитет... који није ништа бољи од било ког другог на којем предају тријезни професори...
Ти би возио своје дијете у ултра-мега-гига школу у Барловцима? Би мој к***ц!

Али би волио видјети excel sheet са свим уредно послаганим подацима... ! Брука! :lol: :lol:
То је показатељ! А не знање...
Серем вам се и у болоњу и основну и у средњу школу! Ништа паметно тамо нисам научио! Сам се образовао - родила мајка члана библиотеке! :lol: :lol: :lol:

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Dec 2011, 17:35 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2010, 15:17
Postovi: 3033
znas sta, ti se prvo idi poseksaj pa onda postuj na ove teme, jer pocinjes da zvucis rastrzano.
a cisto par komentara na tvoj nazovi post:
- jesam ja mozda rekao da pricam o revolucionarnim idejama?
- ko govori o ultra mega giga skolama?
- ko govori o vozenju djeteta u takve skole?

ako nisi upoznat, pri upisu u srednje skole, a bogami i na fakultete, veliku ulogu igra prosjek koji si ostvario u nizem skolskom rangu. takodje ako nisi skontao, vec duzi niz godina imamo situaciju da nam na fakultete dolaze djeca iz kojekakvih gimnazija, sa prosjekom 4.5-5.0, a ni prismrditi ne mogu, znanjem, nasim gimnazijalcima. i onda sta dobijas? - na osnovu prosjeka upadaju, sto na budzet, sto iznad crte, i izguraju djecu koja su objektivno boljeg predznanja, ali dolaze iz strozijih skola.

ako ces imati prosjek 5.0 iz, lupam, Srpca, onda izvoli imati i dodatne bodove sa takmicenja, ili tvoja petica nece biti jednaka onoj iz banjalucke gimnazije.
isto je primjenjivo za osnovne skole - I NEMA nikakvog vozenja djecu u te skole. tu si gdje si. ako hoces da gradis bolju buducnost sebi (ili svom djetetu) onda animiras djecu zajedno sa nastavnicima i skole se takmice medjusobno. kad krene upis u srednju ili fakultet, znanje koje si dobio u odredjenoj skoli ce biti na ravnopravniji nacin valorizovano.

PS
Inace nekad je nesto slicno bilo za fakultete, npr. ucenici gimnazije i ekonomske skole su imali koeficijent 1.1 pri upisu na ekonomski fax, dok je elektro skola imala 1.0 na ekonomskom fakultetu, a na npr. elektro fakultetu 1.1 i sl.

_________________
The Sun does not have no prisoners!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Dec 2011, 17:40 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2010, 15:17
Postovi: 3033
Evil_Dead je napisao:
Али би волио видјети excel sheet са свим уредно послаганим подацима... ! Брука! :lol: :lol:
То је показатељ! А не знање...
Серем вам се и у болоњу и основну и у средњу школу! Ништа паметно тамо нисам научио! Сам се образовао - родила мајка члана библиотеке! :lol: :lol: :lol:

Ovo sam morao posebno izdvojiti.
Da si se potrudio do kraja procitati post koji si citirao, skontao bi da bi se sistem kakav sam opisao stalno mijenjao. Iz godine u godinu na osnovu testiranja bi se rejting skole ili koeficijent ili kako ga vec nazvali mijenjao u zavisnosti od rezultata koje postizu i ucenici i nastavnici, jer naravno rezultati ucenika, ma koliko svako dijete bilo individualno su velikim dijelom i rezultati nastavnika.
A to sto pricas za kolegu sa zapada, to mi lici kao da on vozi dijete u privatnu skolu koja je sama sebi cilj.

_________________
The Sun does not have no prisoners!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Dec 2011, 22:27 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 02 Maj 2009, 15:48
Postovi: 108
Harvester je napisao:
Citiraj:
Kad sam već spomenuo srednjoškolce, nekidan sam čitao mislim u Press-u da bi profesori u srednjim školama trebali ako više od 50% učenika dobije negativnu ocjenu da ponove test, naravno što oni opet ne urade.


Netačno. To sa ponavljanjem testa je urbana legenda - postoji plan da se donese takav zakon, ali to je još u fazi nacrta. Osim toga, to je jedna potpuno retardirana imbecilna budalaština. Zamisli sljedeću situaciju: Učenici se međusobno dogovore da SVI dobiju jedinice (ovi bolji se solidarišu sa ovim slabijima, da bi se ponovio kontrolni). Kontrolni se ponovi, ovi slabiji opet ne nauče i opet se svi dogovore da dobiju jedinice. I tako se kontrolni ponavlja do besvijesti, na kraju svi ostanu neocijenjeni, a kriv je nastavnik a ne učenici. Koji bi bio tvoj metod rješavanja ovakvog problema?

Harvester, slažem se sa tobom 1/1 - svaka ti čast što si otkucao ovu poruku, a ja ću se samo osvrnuti na ovaj dio.

Za osnovnu školu mislim da to postoji, odnosno, da je unešeno u Pravilnik o ocjenjivanju u osnovnoj školi (Službeni glasnik RS, 108/09). Pokušavam naći taj pravilnik, ali ne mogu naći čitav, iskopao sam samo OVO. Ako neko nađe taj pravilnik neka ga okači, ili makar pregleda pa dojavi. Mislim da sam to vidio svojim očima, ali teško je sad reći... pijem da zaboravim.

Bilo kako bilo, ja sam radio u osnovnoj školi, i desilo mi se upravo to. U dva odjeljenja sam imao preko pola negativnih ocjena. Ponovio sam kontrolni i ista stvar, jedinice su otišle u dnevnik. Kad su se u jednom razredu djeca krenula buniti kako to nije u redu, samo sam ih upitao kako je moguće da njihova drugarica iz razreda ima 20/20 bodova. Nisu imali odgovor, a ja jesam - ona je naučila sve što sam im predavao. Inače, predajem engleski, to je bio osmi razred a radio sam kao zamjena. Mjesec dana unaprijed sam im govorio šta će biti na kontrolnom, ukupno četiri stvari, i u suštini nisam imao dovoljno materije da napravim po pet različitih pitanja za dvije grupe... I u takvim uslovima, to se desi. Navikli kreteni da im se poklanjaju ocjene, da je svako polugodište novi nastavnik engleskog, al' eto. Naiđem ja pa malo plaču.
Samo je problem, od mojih 16 jedinica na polugodištu na kraju nije ostala nijedna, jer nisam ostao na tom radnom mjestu.

Inače, prosvjeta je u jako lošem stanju, a i ne bila, kad ministar nije prosvjetni radnik. Jedan od njegovih najjačih bisera (a veže se na ono da učenici ocjenjuju nastavnike):
Citiraj:
Govoreći o srednjem obrazovanju, ministar prosvjete i kulture RS rekao je da u Ministarstvu postoje inicijative da u srednje škole ponovo budu uvedeni prijemni ispiti, što je svakako predmet interesovanja resornog ministarstva.

„Pedagoške strane na različite načine reaguju na ovu sitaciju u vezi sa prijemnim ispitima, ali za nas je primarno mišljenje učenika, njihovih roditelja i tim pitanjima se bavimo za narednu školsku godinu“, poručio je Kasipović.

http://www.atvbl.com/index.php/2011/11/ ... profesore/
Degenerik.

Problema je puno, ali od mene još samo malo statistike, okačio sam na temi o zapošljavanju pripravnika, a može i ovdje.
Proizvodnja VSS kadrova:
Slika
To su oni prijavljeni na biro, statistika ZZZ RS.

A koliko ih se ukupno naštampa na privatnim fakultetima, da nas Bog sačuva.

Sve u svemu, Gojko Savanović je bio idiot, al' šta ovaj napravi štete, pitanje je kad ćemo to otplatiti.

_________________
AKO ME NEMA, ZNAČI DA SU ME BANOVALI. A IMALI SU I RAŠTA.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jan 2012, 01:43 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
RSboljaPolovinaBiH je napisao:
znas sta, ti se prvo idi poseksaj pa onda postuj na ove teme, jer pocinjes da zvucis rastrzano.

А ја поруку написао малко набарен, таман иза секса... Не знам коме секс овде недостаје. ;)
Citiraj:
ako nisi upoznat, pri upisu u srednje skole, a bogami i na fakultete, veliku ulogu igra prosjek koji si ostvario u nizem skolskom rangu.

У којима ти радиш. А шта ти тамо радиш? Одрађујеш посао или... ?
Citiraj:
ako ces imati prosjek 5.0 iz, lupam, Srpca, onda izvoli imati i dodatne bodove sa takmicenja, ili tvoja petica nece biti jednaka onoj iz banjalucke gimnazije.

Бањалучка гимназија треба имати просјек -10! Боље је завршити фризерску од те школице (а замисли, родбину имам тамо која предаје, не причам напамет!) Засад, мада на једном једином примјерку (дакле статистички ирелевантном) најбоља је вишеградска гимназија :)
Citiraj:
znanje koje si dobio u odredjenoj skoli ce biti na ravnopravniji nacin valorizovano.

Јбте, Бањац! Ја сам са медицинском помео гимназијалце на филозофском! И знањем језика и знањем материје! А лик из економске је тренутно најбољи студент на факсу! Који би био наш коефицијент при упису?
А знам поред енглеског, основе њемачког, и осим филозофије као главне дисциплине још и социологију (прилично добро), основе права (прилично добро), теорију књижевности (прилично добро), ЦСС и ХТМЛ (солидно), ПХП (тек учим)...
А, ко би одлучио шта ја знам или не знам? Ти? Комисија? (Јел треба да ти испричам онај виц за комисију?)

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jan 2012, 10:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
Ono sto je potrebno naserm obrazovnom sistemu su, prije svega, dvije stvari:
-sistemska, kontinuirana PROFESIONALNA ORIJENTACIJA, tj. ozbiljno, strucno, temeljno, nepristrasno pracenje individualnih sklonosti djece i usmjeravanje u skladu s istima
Da se ne bi desavalo da imamo carinika u ruhu ljekara, profesora filozofije u ruhu ulicnog sviraca...i obrnuto, i tako dalje...
Da se ljudi ne bi odlucivali iz pogresnih razloga (ambicije roditelja, lazna slika o sebi, stanje na trzistu rada...) za zanimanja kojima ce se baviti maltene citav zivot, trecinu dana, i onda bili nesretni, isfrustrirani, pa tako tu sopstevenu neostvarenost uoblicenu u ko zna kakav vid patoloskog ponasanja dalje sirili u okolinu (emocije i raspolozenja su prenosni)...
-radna ETIKA kao obavezan predmet za ucenike i nastavnike (od osnovne skole) + seminari, savjetovanja...na tu temu
Ovo je potrebno prije svega nastavnicima, i ostalim radnicima u skoli, a onda ce se ucenici prirodno prilagoditi tome.
Kako nastavnik moze pozitivno uticati na ucenike? Sigurno ne prijetnjama, kaznama, pohvalama, podilazenjem, "popovanjem", savjetovanjem...nego SOPSTVENIM PONASANJEM, SOPSTVENIM PRIMJEROM i nikako drugacije.

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jan 2012, 11:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Okt 2002, 09:33
Postovi: 6443
Lokacija: Majka Rusija
Citiraj:
Ја сам са медицинском помео гимназијалце на филозофском


Medicinska, kažeš? Ajd da vidimo kako stojiš s matematikom. Riješi mi sljedeću vrlo prostu linearnu jednačinu s jednom nepoznatom:
ax=b

_________________
Ne možemo ništa uraditi za jednu sekundu, to mogu samo Srbi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jan 2012, 11:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Okt 2002, 09:33
Postovi: 6443
Lokacija: Majka Rusija
Neko je već spomenuo gore - apsolutno nema smisla govoriti o bilo kakvim promjenama u obrazovnom sistemu sve dok se ne iskorijeni korupcija. Opšte je poznato na primjer da su skoro svi (čast izuzecima) direktori osnovnih škola manipulatori i lopovčine koje bi u svakoj normalnoj zemlji bile iza rešetaka a ne na tako odgovornim funkcijama. Kaparišu se radna mjesta, maltretiraju se nastavnici, itd. itd. itd. A stvari i ne mogu biti nimalo bolje - pa eto ona štetočina i lažovčina Anton Kasipović nam je ministar obrazovanja. Ne kaže se džaba da riba smrdi od glave...

_________________
Ne možemo ništa uraditi za jednu sekundu, to mogu samo Srbi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jan 2012, 11:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Okt 2002, 09:33
Postovi: 6443
Lokacija: Majka Rusija
Citiraj:
Degenerik.


Potpisujem.

Citiraj:
Sve u svemu, Gojko Savanović je bio idiot, al' šta ovaj napravi štete, pitanje je kad ćemo to otplatiti.


Nikad.

_________________
Ne možemo ništa uraditi za jednu sekundu, to mogu samo Srbi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jan 2012, 11:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Okt 2002, 09:33
Postovi: 6443
Lokacija: Majka Rusija
Forty Two je napisao:
Daleko od toga da treba da ćutiš i trpiš idiotluk nekog profesora ili asistenta, ili da ne braniš svoja prava. Ali moraš se složiti da većina najglasnijih koji više vremena provode pljujući po školstvu nego što provode učeći, bi voljela da glavni kriterijum na fakultetu bude to koliko sam za sebe govoriš da si pametan.
Po meni je najveći problem školstva nepostojanje nikakvih kriterijuma ko može biti učitelj/nastavnik/profesor i pogotovo direktor/dekan školske ustanove. A to nema toliko veze sa samim sistemom školstva, koliko ima sa ukupnim stanjem u državi.


Potpisujem sve u kompletu.

_________________
Ne možemo ništa uraditi za jednu sekundu, to mogu samo Srbi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jan 2012, 12:03 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jun 2010, 20:23
Postovi: 3343
Lokacija: Зворник
Образовање у Републици Српској ће се подићи на виши ниво и бит дакако квалитетније једино ако:

Кренути од вртића,једноставно неадекватни програми у режији још неадекватнијег кадра дају катастрофалне резултате,а дјеца која су похађала овакав вид наставе нису ништа писменија и образованија од остале која нису.

Кроз образовање константно промовисати рад, и то промовисати рад као позитивну ствар,а сваку врсту кича сузбијати на све могуће начине. Оно на чему посебно треба водити рачуна је развијање групног рада код дјеце,а не такмичарског духа. Исто тако увести строжији критерију код бирања званичних уџбеника. Приликом одређивања (прављења листа за упис у смјерове) на одређеним образовним профилима сагледати потребе тржишта.

Основно и средње образовање мора бити бесплатно за сву дјецу без обзира на националну и социјалну припадност. Осим бесплатних уџбеника за све, бесплатан мора бити и основни прибор, али и ужина за оне социјално најугроженије (ту се мисли на онај проценат од 10% најугроженијих).

Што се тиче високог образовања, укидање Болоњске декларације под обавезно, која је по мом схватању довела до несагледивих посљедица како за појединца, тако и за државу.

Исто тако, повећати степен овлаштења и одговорности наставника (учитеља), самим тиме смањити права ученика и увести строжије дисциплинске мјере.


Извршити редуковање наставних предмета, промјену програма рада у образовним установама (што се огледа у избацивању „непотребних“ и базирању на оним основним),као и уврштавање предмета вјеронауке кроз цјелокупно основно и средње образовање.
Повећати број часова корисних предмета (математика,српски језик, историја, хемија, географија),а предмете попут музичког образовања и ликовног ставити као секционе, гдје би сви заинтересовани суботом ишли на бесплатне часове.
Исто тако у образовни програм увести два нова предмета : Прву помоћ (јер то је практична и корисна ствар) и предмет Српска култура у оквиру ког би ученици добили знање о развоју српске културе,али и имали практичан предмет који би се огледао у изради предмета на традиционалан начин, као и у промоције одјевних предмета (народних ношњи).

- забранити ученицима ношење мобилних телефона у школама док не напуне 14 година.
- забранити сваку врсту дискриминације међу дјецом,истовремено сваког наставника који своју оцјену даје на основу материјалног стања ученика доживотно суспендовати.
- број часова физичког васпитања у оквиру седмичног распореда повећати са садашња 2 на четири.
- забранити универзитетским професорима да раде истовремено на Универзитету и некој другој државној установи. Укидање приватних универзитета.
- услуге библиотека у оквиру образовних установа морају бити бесплатне. Мијењање инвентара (по једно да сједи).
- за основце и средњошколце промјенити програм распуста. Зимски распуст умјесто садашње 3 седмице,продужити на 5 седмица,а љетњи са садашњих 11 седмица, смањити на 10.
- мјесечно по једанпут сваки разредни старјешина или учитељ је дужан организоват два часа у природи.
- обезбједити помоћу Министарства образовања и највећих компанија бесплатне униформе за сву дјецу у основном образовању (модел Шпаније).
- Строго забрањена свака врста физичког или психичког насиља на релацији наставник – ученик.

На око можда изгледа да се ради о некаквим баснословним условима,у пракси далеко мање конфузно и нереално,треба воља и професионалност,тек тада ће се избацити кукољ из жита и моћи причати о образованом и стручном кадру.

_________________
ПОНОСАН ШТО САМ СРБИН!

http://www.youtube.com/watch?v=n4aUtBLLfJw
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Jan 2012, 15:05 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2010, 15:17
Postovi: 3033
Evil_Dead je napisao:
.А ја поруку написао малко набарен, таман иза секса... Не знам коме секс овде недостаје. ;)

A to je dakle problem, imao si seks ali zena (ili muskarac) s kojim si imao seks, nije bio zadovoljan tvojim umijecem u istom :)
Citiraj:
У којима ти радиш. А шта ти тамо радиш? Одрађујеш посао или... ?

sad trenutno radim u osnovnoj skoli, ali iz prve ruke imam iskustva i znam za probleme djece koja upisuju, tj. bore se sa 5.0 iz kojekakvih skola. bilo da je u pitanju upis u srednje ili fakultete.
Citiraj:
Бањалучка гимназија треба имати просјек -10! Боље је завршити фризерску од те школице (а замисли, родбину имам тамо која предаје, не причам напамет!) Засад, мада на једном једином примјерку (дакле статистички ирелевантном) најбоља је вишеградска гимназија :)

Cuj, frustracije ekonomista, medicinara i sl. kojima je gimnazija napravila razne komplekse me ne interesuju.
Ja ti evo mogu navesti kontra-primjer momaka (mnozina) koji su iz moje generacije iz gimnazije jedva prosli prvi razred (sve dvice i trice) i prebacili se u bas tu tvoju medicinsku, gdje su bili, gle cuda, i sa iznad 4.5 prosjekom.
S druge strane, moja porodicna kuma (zena ima nekih 55 godina) u vrijeme kad je isla u Elektro skolu birala je bas tu skolu jer je ona objektivno u to vrijeme bila jaca od BL gimnazije.
A sad malo ono sto je i sto bi trebalo biti realnije, znam da je nesto malo kriterijum opao u gimnaziji u posljednjih 10 godina, ali i podizanje kriterijuma potpada u ono sto sam napisao u prethodnim porukama. Uostalom, moze na osnovu jedinstvenih testiranja gimnazija zavrsiti sa koeficijentom slabijim od Medicinara ili Ekonomista, ali tad bi nastala jedna situacija u kojoj bi mnogi odgovorni morali da odgovaraju za takvu situaciju.
Citiraj:
Јбте, Бањац! Ја сам са медицинском помео гимназијалце на филозофском! И знањем језика и знањем материје! А лик из економске је тренутно најбољи студент на факсу! Који би био наш коефицијент при упису?
А знам поред енглеског, основе њемачког, и осим филозофије као главне дисциплине још и социологију (прилично добро), основе права (прилично добро), теорију књижевности (прилично добро), ЦСС и ХТМЛ (солидно), ПХП (тек учим)...
А, ко би одлучио шта ја знам или не знам? Ти? Комисија? (Јел треба да ти испричам онај виц за комисију?)

Cuj svaka cast, niko ne spori da se moze uciti, nauciti, i odluciti da se u necemu postane napredan pa u i 60oj godini zivota. Ali pretpostavka je da ako je neko vec ambiciozan taj ce svakako upisati skolu koja ce mu takvo shvatanje ucenja i nadgradnje pruziti najbolje. Sad - Koja je tvoja logika da sa interesovanjem za gore nabrojane upises medicinsku skolu, to je van mog domasaja.
VAS koeficijent bi bio izracunat na osnovu jedinstvenih testiranja za sve srednje skole i stalno bi se mijenjao. Po svim iskustvima, gimnazija bi uvijek bila na koeficijentu 1.3, medicinska na npr. 1.1, elektro, ekonomska na oko 1.00, ostale skole 0.90 i nize. Imas djece koja vole jezik, a ne vole matematiku, i idu linijom manjeg otpora ( a odlikasi su ) i upisu skole poput Ugostiteljske... Da li sad njihovih 5.0 u Ugostiteljskoj treba da bude jednako kao tvoja iz Medicinske? Daj malo razmisljaj sire.
Ovo naravno vrijedi za Banjalucke skole. Savrseno sam siguran da bi koeficijent gimnazije iz npr. Mrkonjica bio nizi od koeficijenta nase Medicinske skole.
Ima jos jedna stvar koja bi se mogla ostvariti ovakvim modelom - radnici onih skola koje bi konstantno ostvarivale nize koeficijente bi time "zasluzili" i nesto manje plate.

_________________
The Sun does not have no prisoners!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Jan 2012, 21:41 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 02 Maj 2009, 15:48
Postovi: 108
Harvester je napisao:
Ne kaže se džaba da riba smrdi od glave...

Slika

Pali su mnogi, pašće i on.

Elem, ja sam tužio Ministarstvo prosvjete, ako dobijem, to je materijal za dosije ovom smradu.
Vidjećemo kako funkcioniše Okružni sud u Banjaluci, da li će mi oni reći da je vuk zelen...

_________________
AKO ME NEMA, ZNAČI DA SU ME BANOVALI. A IMALI SU I RAŠTA.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2012, 20:42 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Више воле побјећи са часа него добити јединицу
Datum: 29.11.2011 20:00
Autor: Сања Јокић
Ученици бањалучких средњих школа чешће одлучују да побјегну са часа него да добију негативну оцјену - односно јединицу.

О томе свједоче и подаци Министарства просвјете и културе РС да је у прошлој школској години забиљежено 28.464 неоправданих изостанака ученика бањалучких средњих школа док је годину раније та бројка износила 34.650.
Директор бањалучке Медицинске школе Владимир Јагодић тврди да неоправдано одсуствовање са наставе није пракса којој често прибјегавају ђаци ове установе.
- За организовано напуштање часа током овог полугодишта санкционисано је једно одјељење и њихови актери су кажњени укором разредног старјешине. С друге стране, од почетка школске године ђаци су "направили" око 8.300 изостанака, а само они из завршних разреда су имали 3.100 одсуствовања - појаснио је Јагодић.
Према његовим ријечима, око 600 ученика су путници, а од тога њих 50 свакодневно путује више од 30 километара те су из тих разлога изузетно флексибилни према њима када је ријеч о правдању часова због кашњења.
У Пољопривредној школи су казали да су на крају прошле школске године забиљежили просјечно девет неоправданих часова по ученику.
- Током овог полугодишта већ сад се просјечно биљежи један и по неоправдан час по ученику, а страх од лоших оцјена и досада су главни разлози зашто ђаци "бјеже" са часова. Професори опет сматрају да се ученици одлучују на овај корак зато што су неодговорни, док родитеље "оптужују" за немарност. Било је и неколико искључења из школе због недоличног понашања и многобројних неоправданих часова - истакла је педагог школе Нада Росић.
Директор Школе ученика у привреди Златан Машиновић је нагласио да је број неоправданих изостанка њихових ученика много мањи у односу на прошлу школску годину.
- Због превеликог броја неоправданих изостанака са наставе тројици ђака пријети искључење - додао је Машиновић.
У Угоститељској школи коју похађа 1.033 ђака истичу да су на крају прошле школске године евидентирали 25.656 изостанака, од тога је њих 8.151 било неоправдано.
- Многи ће радије добити један неоправдан час него негативну оцјену и то је главни разлог што одлазе са наставе - појаснио је директор школе Борис Спасојевић.
Укори

Уколико ученик самовољно напусти час, прва васпитно-дисциплинска мјера која се предузима против њега је укор одјељенског старјешине.
- Aко ове мјере не дјелују довољно васпитно на неодговорног ђака те он даље настави неоправдано одсуствовати са наставе, сљедећа мјера је укор одјељенског и наставничког вијећа, укор директора и напослијетку искључење из школе - казао је Владимир Јагодић.

http://www.glassrpske.com/vijest/10/ban ... inicu.html

Citiraj:
Vrtoglavo raste broj diplomaca


DRAGAN SLADOJEVIĆ - 29.11.2011 18:38
BANJALUKA - Fakultetsku diplomu u našoj zemlji tokom 2010. steklo je 18.177 studenata, što je čak tri puta više nego 2003. godine, pokazuju podaci Agencije za statistiku BiH.
Iako je posla u BiH sve manje, prema najnovijim podacima Agencije, broj diplomaca iz godine u godinu vrtoglavo raste, a dovoljno je reći da je 2003. diplomiralo tek 6.039 studenata.
Dok država dobija sve više kadra kojim može da se ponosi, ekonomski stručnjaci ističu da je problem u tome što nam tolika visokoobrazovana radna snaga ne treba, a stav ekonomista dijele i predstavnici omladinskih organizacija, sindikata i poslodavaca.
Avad Bahto, potpredsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH, podvlači da je neupitno da je povećanje broja visokoobrazovanih ljudi u našoj zemlji drastično.
"Iza takvog stanja mora postojati pitanje - šta se dogodilo kada se odjednom bilježe takve, ogromne cifre. Svakako, jedan od motiva zbog kojih se mladi ljudi odlučuju studirati jeste dubioza u oblasti realne ekonomije, odnosno, nema prostora kod poslodavaca za osobe sa srednjom stručnom spremom", naglašava Bahto.
Alija Remzo Bakšić, direktor Asocijacije poslodavaca BiH, ističe da se u našoj zemlji bilježi pad zaposlenosti, odnosno, da se smanjuje broj onih koje tržište rada može da apsorbuje.
"Poslodavci će zaposliti onoliko ljudi koliko im dozvoljava kriza, kroz koju i dalje prolaze. Pošto nema ni istraživanja šta je to što tržište traži, a šta obrazovne institucije nude, bojim se da će mnoga preduzeća morati dopunski educirati ljude koje zaposle", naglašava Alija Remzo Bakšić.
Samir Mahnić, program koordinator u Omladinskoj informativnoj agenciji BiH, kaže da je pohvalna činjenica da naša zemlja dobija sve više visokoobrazovanih građana, ali da je pritom nedvosmisleno pogrešna bh. upisna politika, jer školujemo stručnjake kakvi nisu potrebni tržištu rada.
"Nedavno sam u jednom srednjoškolskom centru došao do informacije da ta škola već petnaestak godina traži profesora hemije, dok opština nudi stipendiju osobi koja će završiti taj fakultet i garantuje posao. Niko od mladih, međutim, ne želi da se upusti u tu priču", pojašnjava Mahnić.
Dušan Galić iz Mrkonjić Grada apsolvent je Ekonomskog fakulteta u Banjaluci i već je svjestan da put do njegovog prvog radnog mjesta neće biti nimalo lak.
"Diplomiranih ekonomista u gradu u kojem živim, ali i susjednim opštinama, sve je više, tako da će borba za posao, kada diplomiram, biti vrlo teška", naglašava Galić.

http://www.nezavisne.com/novosti/drustv ... 17149.html

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jan 2012, 11:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Okt 2002, 09:33
Postovi: 6443
Lokacija: Majka Rusija
Citiraj:
Dok država dobija sve više kadra kojim može da se ponosi


Wow, kakav sjajno plasiran sarkazam! Respect!

_________________
Ne možemo ništa uraditi za jednu sekundu, to mogu samo Srbi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jan 2012, 11:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Okt 2002, 09:33
Postovi: 6443
Lokacija: Majka Rusija
Citiraj:
Aко ове мјере не дјелују довољно васпитно на неодговорног ђака те он даље настави неоправдано одсуствовати са наставе, сљедећа мјера је укор одјељенског и наставничког вијећа, укор директора и напослијетку искључење из школе - казао је Владимир Јагодић


Bullsh*t! Učenici se na raznorazne ukore i smanjivanje vladanja samo slatko smiju jer skoro NIKAD ne dolazi do isključenja iz škole. A kad dođe vrijeme za maturu (malu ili veliku, whatever), onda im lijepo vladanje vrate na primjerno da ne bi išli na fakultet sa "mrljom na dosijeu". Toliko.

_________________
Ne možemo ništa uraditi za jednu sekundu, to mogu samo Srbi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jan 2012, 12:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2010, 23:08
Postovi: 5276
Slazem se sa Harvesterom. Mada, zakonski, ucenik se ne izbacuje iz skole nego premjesta u drugu. U toj drugoj nastavlja po starom, i tako redom dok ne dodje do skole u kojoj mu sve tolerisu.

_________________
Pametniji prestanite popuštati vidite dokle nas je to dovelo.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 99 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs