banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 03:54

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 75 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4
Autoru Poruka
PostPoslato: 24 Jan 2012, 23:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2010, 12:02
Postovi: 6252
Lokacija: Banja Luka
ajkula je napisao:
Cekaj, jesi otisla ikada od kuce, u nepoznato, bez znanja jezika i onda se snalazila kako si umjela ili pricas onako?


Jesam. I? Teško jeste. I šta? Ništa!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2012, 00:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Aaaaa, pa sto ne rece da studiras vani i da imas iskustvo?! Onda ces pomoci svojim znanjem drugima, svaka cast. Ako nije tajna, koja zemlja i koji jezik je u pitanju? Da li si imala poteskoca kada si pocela studirati? Ili si naucila jezik tako dobro da sada mozes bez rijecnika ili druge pomoci uciti sve redom?

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2012, 10:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2010, 12:02
Postovi: 6252
Lokacija: Banja Luka
ajkula je napisao:
Cekaj, jesi otisla ikada od kuce, u nepoznato, bez znanja jezika i onda se snalazila kako si umjela ili pricas onako?


ajkula je napisao:
Aaaaa, pa sto ne rece da studiras vani i da imas iskustvo?! Onda ces pomoci svojim znanjem drugima, svaka cast. Ako nije tajna, koja zemlja i koji jezik je u pitanju? Da li si imala poteskoca kada si pocela studirati? Ili si naucila jezik tako dobro da sada mozes bez rijecnika ili druge pomoci uciti sve redom?


Ti ni ne znaš šta me pitaš. Ne, draga ajkula, ne studriam ja vani. Ali sam bila u situaciji kada sam neko vrijeme provela u stranoj zemlji bez poznavanja jezika. I zato znam koliko je lakše učiti i usavršavati neki jezik na taj način.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2012, 15:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Ja mislila da se na ovoj temi prica o studiranju u stranoj zemlji. Izgleda da sam pogresno shvatila :D
Pricati "obican" jezik i uciti akademske stvari na stranom jeziku a potom iznositi referate, drzati seminare, pisati ispite su dva razlicita pojma, al' dobro.


P.S. I ne vidim cemu taj fajterski stav :wink:

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2012, 16:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2010, 12:02
Postovi: 6252
Lokacija: Banja Luka
Dva različita pojma, ali nijedan nije nesavladiv. Ja sam se javila na ovu temu jer sam pričala o drugarici koja studira u Grčkoj. Pa isto bih ja mogla pitati tebe-čemu toliko ciničnosti u tvojim postovima. Ali nebitno!
Ovom dečku što je otvorio temu samo da još jednom kažem da on najbolje zna na čemu je. Ali moje je mišljenje da treba da pokuša.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2012, 17:31 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
ajkula je napisao:
Ja mislila da se na ovoj temi prica o studiranju u stranoj zemlji. Izgleda da sam pogresno shvatila :D
Pricati "obican" jezik i uciti akademske stvari na stranom jeziku a potom iznositi referate, drzati seminare, pisati ispite su dva razlicita pojma, al' dobro.

ajkulo draga, pa ima li išta što mladi student ne može savladati? :D

Kako bi onda tek kasnije radio neki posao u stranoj zemlji?
Dijete hoče tehničke nauke da studira, a na njemačkom govornom području je to najbolje što može izabrati... Plus što tu i nema previše priče...
Ja slušam filozofiju, njemački i psihologiju na njemačkom pa se opet ne žalim... Ima ih tona koji slušaju pravo, a nisu prije znali jezik. Zvuči nemoguće, ali vidiš moguće je :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2012, 17:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
I to sto kazes.. Em piju, em studiraju, em rade i sve stignu. Sta ti je mladost :D

Ja ne znas zasto ste vi shvatili da sam ja rekla da je nemoguce otici i nauciti? :o Od starta govorim da ce mu biti lakse ako dodje sa predznanjem jezika i to je citava poenta price. A rekoh mu ( cini mi se) da su predavanja informatike vecinom na engleskom ( opet poznavanje jezika).



Imam i ja filozofiju i razumijem sta prica ali nista ne shvatam :lol:

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2012, 19:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
ajkula je napisao:
. A rekoh mu ( cini mi se) da su predavanja informatike vecinom na engleskom ( opet poznavanje jezika).

Otkud ti ta informacija? :oops:

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2012, 19:30 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Maj 2010, 22:34
Postovi: 1834
Lokacija: Ovdje-ondje, tuda-svuda!
ajkula je napisao:
Pricati "obican" jezik i uciti akademske stvari na stranom jeziku a potom iznositi referate, drzati seminare, pisati ispite su dva razlicita pojma, al' dobro.


Ne mora da znači.
Učila sam "obični" engleski u školi, čak ne ni dodatne kurseve, i zvanično došla do nekog višeg srednjeg nivoa. Nikad nisam nogom kročila na eng. govorno područje. Svojom voljom sam se natjerala da čitam Džejn Ostin u originalu (između ostalog).
Nisam bila svjesna koliko dobro poznajem jezik dok nisam počela da radim i da komuniciram i sa ljudima kojima je to maternji i sa onima kojima nije, ali koji su proveli većinu života koristeći ga u službenoj komunikaciji i gdje sve vrvi od stručnih izraza. Situacije vezane za stručna dokumenta (ekonomsko/medicinski engleski jezik) koje prevodim bez problema, iako sam prvi put u kontaktu sa njima, a zbog kojih sudski tumač ima glavobolje, jer ja znam šta ti izrazi predstavljaju na srpskom a i eng. znam dobro. Za razliku od nje, koja može da citira Šekspira, ali rečenica koju napiše prevodeći svaku riječ doslovno, nema apsolutno nikakvog smisla.


Moje mišljenje: idi ako imaš ikakvu šansu.
Ja nisam ni pokašala, iz nekih opravdanih ali i nekih kukavičkih razloga. Možda bi mi bilo bolje da sam otišla, a možda i ne bi. Ko zna? Moja prijateljica ima jednu rečenicu: bolje da se kajem za ono što jesam uradila nego za ono što nisam. Ja se kajem što nisam pokušala, to i jeste najgore.

_________________
Najgora je napisao:
Smršaću kad umrem :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2012, 19:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9853
Lokacija: Далеко од раја
ajkula je napisao:
Imam i ja filozofiju i razumijem sta prica ali nista ne shvatam :lol:

Nema to veze na kojem je jeziku, ja sam nepar puta slušao filozofiju kod nas i malo šta sam uspio da shvatim. :lol:

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2012, 19:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Hristov je napisao:
ajkula je napisao:
. A rekoh mu ( cini mi se) da su predavanja informatike vecinom na engleskom ( opet poznavanje jezika).

Otkud ti ta informacija? :oops:


Kod mene na faksu vecina predmeta na engleskom ali opet ne mozes upisati faks dok ne polozis jezik. Ovo vazi samo za Informatiku i za Psihologiju moras imati savrseno znanje inglisa.

Zipo, hvala ti kao bratu rodjenom :D Ja se smorih kao opanak. Kant, Aristotel, Sokrat, Foucoult, Carnap, Bacon, Popper i jos mnogi drugi ce me izluditi do kraja :lol:

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2012, 19:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Sad pročitah da si napisala da je 90% informatičkih predmeta na eng., puno mi je to. Bilo je kod mene predmeta na engleskom kad su dolazili gostujući profesori ili su domaći profesori držali pojedine predmete na engleskom, zbog stranih studenata ili da se uči engleski, ali ako se 90% predmeta drži na engleskom onda se učenje engleskog stavlja u prvi plan ispred učenja samog predmeta, što mi je bezveze.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2012, 20:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Nama tako rekao lik koji nam je drzao kurseve jezika, ako je on slagao mene i ja lazem vas :) Ne znam kakav je sistem polaganja jezika za uslov upisa na Austrijskim fakultetima ali kod nas postoje 3 nivoa. Da bi upisao germanistiku, juru..potreban je III nivo, za ostale smjerove nivo II ( tu spada i informatika). U grupi je bio momak iz Kameruna koji je predao dokumenta za informatiku i on i predavac su diskutovali kako je nefer sto mora imati nivo II iako mu nije potreban i tada je rekao da je vecina predmeta na engleskom.. Ovo je opet od fakulteta do fakulteta.. Svaki fakultet ima svoju politiku.

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2012, 20:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
Ja mislim da se kod nas za tehničke fakultete samo manji procenat tačnosti traži, a test je isti...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jan 2012, 22:57 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
http://stackoverflow.com/questions/8993 ... lor-degree

Evo jedan link sa Stackoverflow-a.

+Predložen mi je još i http://www.jacobs-university.de/ (ranije International University Bremen, IUB)

Pa tako, ganjam fakultete... :D
Ako se neko sjeti još nekog dobrog, nek javi...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 75 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 19 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs