banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 11:36

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 75 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 23 Jan 2012, 00:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
ajkula je napisao:
Zar nije gubljenje vremena i izvlacenje novca iz roditeljskog dzepa ako godinu dana uci jezik koji se mogao nauciti za vrijeme srednje skole? I umjesto da se fakultet upise odmah, godinu dana se gubi.

Blago vama ako imate tako dobrostojece roditelje koji to sve mogu finansirati :)

Bago nama ako imamo zdravlje i volju da sami radimo.
I nije gubljenje vremena. Za tih dodatnih godinu dana vani će steći puno više nego neko ko ostane kod kuće u želji da samo što prije završi fakultet.
Nema gdje da žuri. I to vrijeme na fakultetu proleti za čas.
Mislim da nema potrebe da demotivišeš nekoga, pogotovo kad je riječ o novcu, ako njegovi roditelji imaju mogućnost da mu nešto plate onda još bolje.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2012, 00:31 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
@Sargas:
Čisto da znaš, obnovljen je stogodišnji ugovor BiH-Austrija, tako da je ponovo na snazi pravo besplatnog studiranja :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2012, 00:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2009, 11:23
Postovi: 7205
Lokacija: Under a total blackened sky
MonaLisa je napisao:
Čak i da ne upišeš kurs u BL... Znam toliko ljudi koji su otišli vani da studiraju i nisu znali ni riječi... Godinu dana ideš na kurs ovdje, vrijeme proleti samo tako. I onda položiš jezik i studiraš. Navikneš se na sve, čak štaviše, bude super iskustvo za tebe i biće ti zanimljivo da upoznaješ nove kulture, nove ljude, da se malo snalaziš sam...


Evo recimo ja, ja nisam znao pretprošle godine u Septembru ništa drugo na francuskom osim reći kako se zovem i da ne pričam francuski, a nisam išao na kurs, samo na obična predavanja i naučio sam poprilično dobro tako da Sargas ništa ne treba da se brineš, jezik legne brzo. Samo jednog moraš da se držiš, a to je to se što više družiš sa ljudima koji pričaju njemački, izbjegavaj komunikaciju na bilo kom drugom jeziku. Ja to nisam radio pa sam se mučio dosta jedno pola godine. Samo hrabro... ;)

ajkula je napisao:
Zar nije gubljenje vremena i izvlacenje novca iz roditeljskog dzepa ako godinu dana uci jezik koji se mogao nauciti za vrijeme srednje skole? I umjesto da se fakultet upise odmah, godinu dana se gubi.

Blago vama ako imate tako dobrostojece roditelje koji to sve mogu finansirati :)


Nije, to učenje jezika u srednjoj može da se okači mačku o rep. Sargas ide u Gimnaziju, pored 14 ostalih predmeta ne vjerujem da ima previše vremena da se posveti njemačkom. Dva časa sedmično u srednjoj nisu dovoljna da se jezik nauči, mora da se posveti više samostalnog rada i potrebno je okruženje u kojem se stalno priča taj jezik, a kao što rekoh njemački nije jedini predmet. Ja sam učio italijanski 4 godine i znao sam relativno dobro pri odlasku iz srednje s obzirom ko mi je sve predavao ali poslije godinu i po sve sam pozaboravljao...

EDIT: Zaboravio sam da je prošla godina 2011, mislio sam na 2010. -_-

_________________
To be a Sith is to taste freedom and to know victory...


Poslednji put menjao Panzer dana 23 Jan 2012, 00:40, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2012, 00:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Ama nisam ni pricala o ucenju jezika po programu srednje skole, to moze okaciti macku o rep. Nego da upise intenzivan kurs, da ne ide bas kao tele u strani svijet. Jer se sjecam kako je meni bilo i kako se glupav i tupav osjecas kada ti neko nesto objasnjava a ti blage veze nemas, pa nagadjas pa pogrijesis, pa se blamiras, ma svasta nesto :D

Ako je njemu draze da ide grlom u jagode, bujrum.

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2012, 00:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
Niko mu nije ni rekao da ne treba upisivati kurs. Ja sam samo rekla, čak i da ga ne upiše, mnogi odu tako vani da studiraju.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2012, 00:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Ma zavrse ljudi i osnovne skole pa postanu gazde :roll: Nije poenta da se nece snaci nego zasto u startu krenuti tezim putem?.. Zar se ne moze reci - ajde, mozes, bice ti lakse?! Uostalom, ako njegovi roditelji mogu da mu priuste godinu dana lelemudanja po Austriji, onda neka lelemuda. Ako je njemu cilj da nesto nauci onda ce nauciti i znace svoje vrijeme iskoristiti sto je moguce kvalitetnije. Ima ljudi koji studiraju i po 10 god i zive "zivot", ima onih koji upisu nesto pa shvate da je to pretesko za njih pa se sele na nizi rang, a ima i onih koji zavrse u roku, skinu se roditeljima sa grbace i onda zive pravi zivot i puni srece i ponosa jer su to sami stekli.

Svakome je prepusten izbor sta i kako ce i dobro je da je tako :)

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2012, 01:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
Ti si moj post potpuno pogrešno shvatila.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2012, 06:35 
OnLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Ljudi stvar je sledeća.
Dok sam bio u osnovnoj školi, niko nije njemački shvatao za ozbiljno, svima je bio prioritet engleski. I tad sam išao na kurseve engleskog jezika.
Sad u Gimnaziji, kao učenik računarsko-informatičkog smjera, ja nemam drugi strani jezik. Ne znam kakav komentar da dam na ovu izjavu.
Sad neki kurs njemačkog ne mogu da upišem jer trenutno idem na CAE u Cambridgeu.

E, mislim da bih mogao bez problema studirati na engleskom, ali je onda problem gdje je to gdje se može studirati... Britanija je preskupa... Amerika, khm, ne znam... Bachelori u Evropi na engleskom jeziku u zemljama koje ne pripadaju engleskom govornom području su obično poprilično skupi, a i opet ne znam domaći jezik.

Što se tiče lelemudanja po Austriji, budući da se školarina ne plaća onda su finansije slobodne za neke druge stvari.
Šta više, imam brata u Cirihu, koji radi PhD na Ciriškom univerzitetu, pa bih možda možda mogao i kod njega da se uglavim malo. Ali Cirih je skup grad za život.

Na kraju, mislim da je bolje i izgubiti tu godinu učeći jezik, pa završiti faks u Beču, nego završiti ETF BL. Ne samo zbog samog faksa, iako ne sumnjam uopšte da Bečki faks i bolji i priznatiji, već i zbog samog života, da se osamostalim malo, proširim vidike i steknem razna iskustva.

@Panzer
Jesi ti studirao u Austriji? :D U svakom slučaju si negdje vani studirao...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2012, 08:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2009, 11:23
Postovi: 7205
Lokacija: Under a total blackened sky
Sargas je napisao:
@Panzer
Jesi ti studirao u Austriji? :D U svakom slučaju si negdje vani studirao...


Ne, ja sam u Švajcarskoj, Mona Lisa je u Austriji. Pa nagovarao sam te jednom da dođeš u Švajcarsku... :lol:

_________________
To be a Sith is to taste freedom and to know victory...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2012, 08:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
Sargas je napisao:
Na kraju, mislim da je bolje i izgubiti tu godinu učeći jezik, pa završiti faks u Beču, nego završiti ETF BL.

Apsolutno :)

Što se tiče engleskog, mislim da ta kompjuterska čuda možeš studirati i na engleskom ovdje, juče sam baš nekog lika upoznala što ne zna beknuti njemački, studira ovdje computer science.
Mada nikakav ti to problem ni za njemački nije, mlad si, jako se lako nauči jezik kad se krećeš među ljudima i kad imaš motivaciju.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2012, 10:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2010, 12:02
Postovi: 6252
Lokacija: Banja Luka
Kako neko može smatrati da je učenje jezika godinu dana gubljenje vremena?! :roll: Svi mi znamo da se jezik najbolje, najlakše i najbrže uči ako si okružen ljudima koji pričaju samo taj jezik i nijedan drugi. Da uči njemački, francuski ili ne znam ti ja koji jezik u BL trebalo bi mu tri puta više vremena.
Moja drugarica je 2010-e otišla u Solun, nije znala beknuti grčki. Godinu dana učila jezik, i 2011-e upisala geodeziju. Šta je izgubila?! Ništa. Samo je bogata za još jedan jezik a pri tome studira na odličnom faksu.

Tako da, Sargas, nemoj da te nešto pokoleba! Ako možeš, idi studirati u inostranstvo. :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2012, 11:05 
OnLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
@Panzer
Aaaaaaaa da da, sad se sjećam. :D Pa opcija za ETH je još uvijek otvorena. Samo je Cirih poprilično skuplji od Beča ili Graca :D
Plus, nekako mi ETH baš strašno zvuči, plaši me neuspjeh malo ako ćeš iskreno.

Sad moram još nekog naći ko zna njemački da uporedim te faksove jer su sve bitnije informacije na austrijskim faksovima na njemačkom. :)

@MonaLisa
Ma i želja mi je da odem odavde. Studiranje na ETFu mi je samo rezervna opcija ako ništa drugo ne prođe...

@Svi
Kad ste vi počeli ganjati smještaj i kurseve i tako te stvari??? :D
De malo napišite kako ste došli do faksa i na šta je sve to ličilo?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2012, 12:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2009, 11:23
Postovi: 7205
Lokacija: Under a total blackened sky
Sargas je napisao:
@Panzer
Aaaaaaaa da da, sad se sjećam. :D Pa opcija za ETH je još uvijek otvorena. Samo je Cirih poprilično skuplji od Beča ili Graca :D
Plus, nekako mi ETH baš strašno zvuči, plaši me neuspjeh malo ako ćeš iskreno.


Bitch please... :P

Nije ETH božije slovo da ga je nemoguće završiti, ako budeš razmišljao o neuspjehu nigdje nećeš stići. Istina i ja sam se bojao, bojim se i sad neuspjeha, to mi je jedini veći strah ali to me ne spriječava da pokušavam i da se trudim. Shvati to kao lični izazov, ja recimo na sve gledam tako, kao na prepreku koju treba preskočiti. Ali jedno uvijek ostaje, kad preskočiš prepreku spremniji si i pouzdaniji za sljedeću. To što je ETH visoko rangiran ne znači da je težak nego samo da imaju para za istraživanja i naučne radove sa kojima ti nemaš ništa, fakulteti se ne rangiraju po težini nego po količini znanja i otkrića koje proizvedu. ;)

Što se tiče finansija u to neću da ulazim previše, tu Beč i Grac odnose pobjedu...

_________________
To be a Sith is to taste freedom and to know victory...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2012, 23:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Sargas je napisao:

E, mislim da bih mogao bez problema studirati na engleskom, ali je onda problem gdje je to gdje se može studirati... Britanija je preskupa... Amerika, khm, ne znam... Bachelori u Evropi na engleskom jeziku u zemljama koje ne pripadaju engleskom govornom području su obično poprilično skupi, a i opet ne znam domaći jezik.



Ovo je tako, da imam neku mogućnost, ja bih bez malo razmišljanja mijenjao znanje iz Engleskog za znanje ili Ruskog ili Njemačkog ili Španskog ili Francuskog ili neki skandinavski.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2012, 00:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
mrkvica je napisao:
Kako neko može smatrati da je učenje jezika godinu dana gubljenje vremena?! :roll: Svi mi znamo da se jezik najbolje, najlakše i najbrže uči ako si okružen ljudima koji pričaju samo taj jezik i nijedan drugi. Da uči njemački, francuski ili ne znam ti ja koji jezik u BL trebalo bi mu tri puta više vremena.
Moja drugarica je 2010-e otišla u Solun, nije znala beknuti grčki. Godinu dana učila jezik, i 2011-e upisala geodeziju. Šta je izgubila?! Ništa. Samo je bogata za još jedan jezik a pri tome studira na odličnom faksu.

Tako da, Sargas, nemoj da te nešto pokoleba! Ako možeš, idi studirati u inostranstvo. :)


Jesam li ja i u jednom postu napisala da on ne treba ici u inostranstvo i da ne treba studirati? :roll: I stvarno se izvinjavam sto sam bila u vasim godinama i sto sam par godina zivota uludo potrosila pa sada, iz ove perspektive, pokusavam objasniti.... u stvari, zajebi. Svako neka radi kako hoce i misli da je najpametnije. Eto :D

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2012, 10:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2010, 12:02
Postovi: 6252
Lokacija: Banja Luka
Ja se nisam direktno tebi obratila, zar ne? Ili jesam a ne sjećam se... :-?

Ok, ti si bila u našim godinama i uopšte ne mislim da si mislila išta loše, naprotiv. Samo kažem, moje mišljenje je takvo da godina dana u našim godinama nije puno a za godinu dana tih istih možeš napraviti nešto što cijeli život traje.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2012, 15:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Mozes. I napatis se. A moze i bez patnje. To je poenta :)

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2012, 15:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2010, 12:02
Postovi: 6252
Lokacija: Banja Luka
Pa realno nije svakome to patnja. A i nekad je bolje malo se napatiti. :D Nikom kruna sa glave neće pasti. :wink:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2012, 15:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Cekaj, jesi otisla ikada od kuce, u nepoznato, bez znanja jezika i onda se snalazila kako si umjela ili pricas onako?

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jan 2012, 15:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
mrkvica je napisao:
A i nekad je bolje malo se napatiti. :D Nikom kruna sa glave neće pasti. :wink:

tačno

Sargas je napisao:
Kad ste vi počeli ganjati smještaj i kurseve i tako te stvari??? :D
De malo napišite kako ste došli do faksa i na šta je sve to ličilo?

Prerano ti je da misliš o formalnostima :)
Prvo središ sve oko prepisa. Nije komplikovano kao što se čini. Imaš listu papira koje moraš prevesti i poslati ili mnogo bolje, lično donijeti na fakultet. Prvo upišeš taj isti ili sličan fakultet u BiH, jer moraš imati dokaz da si primljen dole, da si prošao prijemni, pa se onda prebacuješ.
I onda čekaš odgovor jedno vrijeme... Nekoliko sedmica... Ja ne znam da se ikad desilo da nekoga nisu primili, ako su svi papiri uredni.
Dođeš. Nađeš neki dom, ima ih koliko hoćeš. Google, ili ako imaš nekoga ko je već tu onda ti je to velika olakšica.
Kad te prime na fakultet u Austriji, ne možeš se odmah upisati dok ne položiš kurs, odnosno, EPD. Testiranje bude par puta u godini, pa ti kad se osjetiš spremnim da izađeš, odeš i položiš. Nakon toga možeš zvanično postati student fakulteta koji si izabrao i ići na predavanja.

evo ti par sajtova koji ti mogu pomoći u slučaju da se odlučiš za Graz...
http://www.studiraj.eu/forum/index.php?board=27.0
http://teslazentrum.org/doc/studiranje_ ... strija.pdf
ovdje ima svašta: http://www.enovine.net/savjetucenika/studiranje.htm


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 75 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs