banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 20 Apr 2024, 01:14

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 75 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 13 Sep 2011, 17:26 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2010, 10:36
Postovi: 67
Lokacija: Banja Luka
majstorovic je napisao:
sadasnja perspektiva jedna velika nula.


Kod nas, istina. Ali ako je lik sposoban i snalazljiv, nece on ostati ovdje nakon zavrsenog faksa 100%.

Ja npr. imam zagarantovan posao u Svajcarskoj nakon sto diplomiram na ETF BL.

_________________
Scio me nihil scire - Socrates


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Sep 2011, 17:56 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 07 Avg 2006, 11:22
Postovi: 450
To je vec druga prica, za njega sam siguran da nece ostati ovdje jer ovde strucnjak kakav ce on postati ne treba nikome izgleda. Ne znam glupo je sto ovo pricam jer sam ipak zivot posvetio ucenju drugih, al licno ne vidim nijedan razlog da bi ucen mlad covjek ostao ovdje. Al razvodnismo temu, al tako je uvijek i bilo na bl forumu :P

_________________
http://www.majsta.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Sep 2011, 10:13 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
- Samo da uhvatim malo vremena pa ću napisati odgovor...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Sep 2011, 10:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2009, 11:23
Postovi: 7205
Lokacija: Under a total blackened sky
Rideen je napisao:
Ja npr. imam zagarantovan posao u Svajcarskoj nakon sto diplomiram na ETF BL.


De majke ti nađi i meni nešto takvo pa da radimo zajedno... :lol:

_________________
To be a Sith is to taste freedom and to know victory...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Sep 2011, 12:18 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
majstorovic je napisao:
Niste me razumjeli, ja nisam na taj nacin govorio o troskovima studiranja u inostranstvu nego o isplativosti tog skolovanja po povratku ovamo sto nema nikakve logike. Zavrsiti faks tamo i vratiti se ovde i raditi za platu koja je manje nego sto mozete tamo zaraditi kao student radeci povremene poslove. To sam htjeo da kazem... Plata nekoga u Velikoj Britaniji koji se bavi bazama podataka i sigurnosnim sistemima je 12000 maraka mjesecno, a kod nas ako se zaradi 800 maraka dobro je, samo sam to htjeo da kazem. Inace kako u medjuvremenu skontah ko je postavio ovu temu mogu da kazem da je rijec o jedinoj mladjoj osobi koju sam upoznao proteklih godina koja ima potencijala da nesto napravi u svijetu informatike. Sto se tice ETF-a ja ga nisam ni upisao zato sto nisam imao ideju gdje poslije da radim, za nekog privatnika kojem cu kad nema posla okopavat bastu na vikendici? Raspadom velikih firmi u BL zavrsila se i prica o BL ETF-u. Gdje ljudi koji zavrse ETF mogu da rade, gdje da se usavrsavaju, gdje su instituti, zavodi, istrazivacki razvoj, drzavne kompanije koje ulazu u mlade. Pa vecina elektroinzinjera koji su zavrsili prije samo desetak godina sa kojima udjem u neku pricu nema pojma o nekim novim tehnologijama, ma nema pojma ni o starim. Sve se to svodi na suplju pricu i teoriju. Ko je samo jednom bio u pogonima Cajevca moze slobodno reci da je sadasnja perspektiva jedna velika nula.

Sve tačno. Naši inžinjeri su to samo po tituli ko npr ser u VB, okači titulu i paradira i maše, svi moraju pasti ničice kraj njega on je inžinjer!!! Kad je u jednoj jaaakoj firmi pao sistem komplet, poslije pokušaja istih dva puta u toku dva dana da ga osposobe da radi - morali zvati stručnjake sa strane tj inostranstva jer oni jbg nisu za to stručni. E kad treba držati seminare o trošak firme, i mobilisati u janjeće brigade.....

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Sep 2011, 12:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
nepokoreni je napisao:
majstorovic je napisao:
Niste me razumjeli, ja nisam na taj nacin govorio o troskovima studiranja u inostranstvu nego o isplativosti tog skolovanja po povratku ovamo sto nema nikakve logike. Zavrsiti faks tamo i vratiti se ovde i raditi za platu koja je manje nego sto mozete tamo zaraditi kao student radeci povremene poslove. To sam htjeo da kazem... Plata nekoga u Velikoj Britaniji koji se bavi bazama podataka i sigurnosnim sistemima je 12000 maraka mjesecno, a kod nas ako se zaradi 800 maraka dobro je, samo sam to htjeo da kazem. Inace kako u medjuvremenu skontah ko je postavio ovu temu mogu da kazem da je rijec o jedinoj mladjoj osobi koju sam upoznao proteklih godina koja ima potencijala da nesto napravi u svijetu informatike. Sto se tice ETF-a ja ga nisam ni upisao zato sto nisam imao ideju gdje poslije da radim, za nekog privatnika kojem cu kad nema posla okopavat bastu na vikendici? Raspadom velikih firmi u BL zavrsila se i prica o BL ETF-u. Gdje ljudi koji zavrse ETF mogu da rade, gdje da se usavrsavaju, gdje su instituti, zavodi, istrazivacki razvoj, drzavne kompanije koje ulazu u mlade. Pa vecina elektroinzinjera koji su zavrsili prije samo desetak godina sa kojima udjem u neku pricu nema pojma o nekim novim tehnologijama, ma nema pojma ni o starim. Sve se to svodi na suplju pricu i teoriju. Ko je samo jednom bio u pogonima Cajevca moze slobodno reci da je sadasnja perspektiva jedna velika nula.

Sve tačno. Naši inžinjeri su to samo po tituli ko npr ser u VB, okači titulu i paradira i maše, svi moraju pasti ničice kraj njega on je inžinjer!!! Kad je u jednoj jaaakoj firmi pao sistem komplet, poslije pokušaja istih dva puta u toku dva dana da ga osposobe da radi - morali zvati stručnjake sa strane tj inostranstva jer oni jbg nisu za to stručni. E kad treba držati seminare o trošak firme, i mobilisati u janjeće brigade.....


ima privatnih firmi u kojima mozes da radis samo ako mozes da izvuces posao za koji je tvoja firma angazirana.
a zato trebas imati i znanja i iskustva i raditi od 0-24. i biti available 24/7/365.

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Sep 2011, 12:35 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Za pet godina si čiraš, dijabetičar ili na živce sfrciš....radio mi kolega dao otkaz poslije kratkog vremena nije znao gdje udara i kad je koji dan, a na jednog takvog tri štelaroša koji pojma nemaju i qrcu sviraju bar kod nas, e zapad je druga priča....

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Sep 2011, 12:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
nepokoreni je napisao:
Za pet godina si čiraš, dijabetičar ili na živce sfrciš....radio mi kolega dao otkaz poslije kratkog vremena nije znao gdje udara i kad je koji dan, a na jednog takvog tri štelaroša koji pojma nemaju i qrcu sviraju bar kod nas, e zapad je druga priča....

ciras jesam, dijabeticar nisam (jos). :lol:

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Sep 2011, 23:07 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Ajmo čiraši, oni koji to žele da budu i studenti, mani te se spamovanja, već zasučite rukave i pomozite ovde.

Hajd nek neko podijeli informatiku na pojedinačne oblasti za početak... :D
Pa da komentarišemo malo o svakoj...

Ili, ako vam je već toliko teško da se koncentrišete, možemo se naći negdje pa razglabati.

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Sep 2011, 09:23 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2010, 10:36
Postovi: 67
Lokacija: Banja Luka
Sargas je napisao:
Ajmo čiraši, oni koji to žele da budu i studenti, mani te se spamovanja, već zasučite rukave i pomozite ovde.

Hajd nek neko podijeli informatiku na pojedinačne oblasti za početak... :D


Evo ja da pocnem:

* Hardware
* Software


Odmah se tu odluci za jedno pa da nastavimo. :D

_________________
Scio me nihil scire - Socrates


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Sep 2011, 10:23 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
E pa, upravo tu i jeste problem. Kako da se odlučim za jedno od to dvoje kad ne znam tačno šta je šta...
Software:
-programiranje
-administracija sistema
-mreže
-baze podataka
-...

Hardware:
-proizvodnja hardverskih komponenti
-? :D

Kontaš sad gdje zapinjem? :D

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Sep 2011, 13:00 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2010, 10:36
Postovi: 67
Lokacija: Banja Luka
Ja da sam na tvom mjestu ne bih sada birao "definitivni put"... upises fakultet tipa:

ETF
RAF
ili
FIT

I izborne uzimas kada dodje vrijeme koji ti se svidjaju. Svaki smijer se dijeli jos na barem 2 podsmijera tamo nekada u trecoj godini ja mislim.

Nije da ces moci birati posao tek tako nekada kada zavrsis svakako, upises neki faks koji ima veze sa informatikom i onda biras specijalizaciju... ne postoji faks kod nas na kojem ces uciti SAMO npr. administriranje sistema. Zavrsis faks, vidis sta ti se najvise svidja (ili gdje je plata najveca) i kada se zaposlis ici ces na seminare i siriti svoje znanje.


Edit: Izvinjavam se zbog konfuznih recenica, tek sam ustao :D

_________________
Scio me nihil scire - Socrates


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Sep 2011, 09:06 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Eh još kad bi objasnio šta je šta i koji smjerovi postoje, bilo bi divno. :D

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Sep 2011, 09:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2009, 11:23
Postovi: 7205
Lokacija: Under a total blackened sky
De ti prvo otvori Google pa se informiši. Ne mora ti forum sve reći. Sad si k'o onaj AIV što mu je forum zadaće radio...

_________________
To be a Sith is to taste freedom and to know victory...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jan 2012, 22:45 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Jeste da je stara tema, ali došlo je vrijeme da se ponovo aktivira.

Nakon raznih pretraga, savjeta i ko zna još čega, došao sam do zaključka da je Austrija jedna od boljih, pristupačnijih, kvalitetnijih za život destinacija.
Naime, prema informacijama kojima sada raspolažam na UniVienna semestar košta nešto ispod 400 eura, ali mi nesretnici za sada treba da plaćamo samo 17 eura za studentski savez. (Sve informacije koje su do sada bile na njihovom sajtu, skinute su pod komentarom da sada svi plaćaju 17 eura, a za poslije će se vidjeti, jer su nerješene neke zakonske regulative.)
Koliko se sjećam cijena jednokrevetne sobe u domu je bila do 250eura, a dvokrevetne do 200 eura.
Dakle što se tiče finansiranja, mislim da on ne bi trebao biti problem.

Ranije je bio i članak o tome kako je Beč najbolji grad za život, pa i to ide u prilog.

Sad me interesuje kakvi su njihovi programi informatike (computer science)? Da li su bolji od našeg na ETFu i koliko su bolji?
Interesuju me pored iskustava za informatiku i ostala iskustva vezana za njihove univerzitete.

Do sad sam razmatrao UniVienna, TUWien i TUGraz.

Valjalo bi kad biste napisali svoje komentare, iskustva i sve što bi mi moglo pomoći da se odlučim.

Hm, da. Umalo da zaboravim. Interesuje me kad trebam da se prijavljujem na faks. Šta kad maturiram ovde. Šta se onda dešava? Pošto ne znam njemački nimalo, trebao bih ići na nekakvu pripremnu nastavu i učenje jezika. Kako, šta i kad?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jan 2012, 22:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Citiraj:
Pošto ne znam njemački nimalo, trebao bih ići na nekakvu pripremnu nastavu i učenje jezika. Kako, šta i kad?



Kako mislis studirati bez da poznajes jezik? Informatika je doduse 90% na engleskom ali svejedno moras znati Njemacki jezik.

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jan 2012, 23:00 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Pošteno pitanje. Sad sam treći razred Gimnazije. Idem na CAE u Cambridge-u. Sledeće godine planiram upisati negdje kurs njemačkog, tako da bih imao kakvu-takvu podlogu.
A mislim da bih mogao biti u Austriji jednu pripremnu godinu, učiti jezik. Čuo sam da je to moguće i ostvarivo.

Tvoje mišljenje?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jan 2012, 23:08 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2010, 11:58
Postovi: 624
Lokacija: Константинопољ
Ma jezik za 6 mjeseci naucis jednom kad odes tamo, ako imas neke rodbine po njemackoj, austriji, svici ili tako nesto otidji mjesec dva, jos toliko prije nego krene fax i neki kurs ovdje i dobar si. Znam par osoba koji su jezik ucili bukvalno iz gradiva za ispit a i profesori tamo imaju razumijevanja siguran sam, u austriji vecina studenata je iz inostranstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jan 2012, 23:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
Sargas, nista se ne sikiraj oko jezika :)
Čak i da ne upišeš kurs u BL... Znam toliko ljudi koji su otišli vani da studiraju i nisu znali ni riječi... Godinu dana ideš na kurs ovdje, vrijeme proleti samo tako. I onda položiš jezik i studiraš. Navikneš se na sve, čak štaviše, bude super iskustvo za tebe i biće ti zanimljivo da upoznaješ nove kulture, nove ljude, da se malo snalaziš sam...
Nemoj sebi stvarati projekcije u glavi i plašiti se da ti nešto neće ići, slušati nekoga ko će ti reći: jaaao, pa kako ćeš ovo pa kako ćeš ono??? Pusti to kraju. Nije to ništa strašno, svi završe fakultet, a na kraju krajeva - ako ti se ne svidi uvijek možeš da se vratiš.
Ja ti želim puno sreće, samo hrabro, vidjećeš kako je dobro i zdravo otići od kuće i naučiti nešto novo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jan 2012, 00:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Zar nije gubljenje vremena i izvlacenje novca iz roditeljskog dzepa ako godinu dana uci jezik koji se mogao nauciti za vrijeme srednje skole? I umjesto da se fakultet upise odmah, godinu dana se gubi.

Blago vama ako imate tako dobrostojece roditelje koji to sve mogu finansirati :)

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 75 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 18 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs