banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 13:32

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 75 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 03 Sep 2011, 12:11 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Evo sad sam treći razred srednje škole i smatram da do kraja trećeg razreda trebam imati jasnu sliku šta bih želio da upišem, gdje da konkurišem i šta mi treba za konkurs.

Konkretno me interesuje informatika, ali ne znam koja grana, tako da bi bilo korisno da napišete gdje bih se mogao o tome raspitati, ko bi tu bio od najveće pomoći...

Dalje, kako ste vi pravili izbor između fakulteta, bilo domaćih ili stranih. Što se domaćih fakulteta tiče, većina su svima poznata. To su Banjaluka, Zagreb i Beograd, po mom nekom trenutnom mišljenju.
A stvarno nemam ideju kako da tražim neki faks u inostranstvu, da li negdje ima lista faksova (nešto tipa top 500 ili slično tome), bitno je takođe da li je faks na Engleskom ili lokalnom jeziku.

Ako je na lokanom jeziku (ili pak da je na Engleskom, a da se nalazi van Engleskog govornog područja) šta mislite koliko vremena treba i truda da se jezik nauči?

Slobodno se raspišite, sve informacije i diskusije su dobrodošle.

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Sep 2011, 23:25 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 07 Avg 2006, 11:22
Postovi: 450
Poenta price ti je da ako ces bez stipendije u inostranstvo, potrosices toliko para na skolovanje koliko neces zaraditi za deset godina ako se vratis ovamo, pod uslovom da nadjes posao. Znaci odlazak na studiranje u inostranstvo bez stipendije ti se jedino isplati ako ces zatvorit vrata iza sebe i kad zavrsis trazit posao tamo negde. Recimo, skolarina u Liverpulu ide i do 450 evra mjesecno, a prosjecna mjesecna plata kod nas znas kolika je. Sto se tice nasih fakulteta, ako hoces da te neko iz te struke uopste prizna onda je to PMF ili ETF u Banjaluci. Sa privatnim fakultetima se mozes jedino zaposliti u drzavnim institucijama :) Al da se ovo sve ne pretvori opet u svadju drzavni vs privatni necu o tome. S druge strane sto se tice informatike, sirok je pojam moras da razmislis sta zelis, a u tome svemu da se zapitas koliko uopste znas o tome i koliko ces to sve moci da iskoristis jer je Banjaluka grad gdje svi pricaju pricu moj mali stalno za kompjuterom sve zna. Informaticari su i oni koji belje u ekran po citav dan i kad se upali crvena lampica zovu telefonom tehnicku sluzbu, doduse sad sjede po dvojica da ako ovaj jedan trepne slucajno da drugi moze da prati. Ja sam proveo sjedeci za racunarom zadnje 22 godine, al taj posao za nekoga i negdje ne bi radio nema tih para. Ebo je sebe onaj koji mora sjedit na radnom mjestu i programirati nesto do zadatog roka. Uglavnom ako zelis bas nesto da napravis idi na PMF imas sajt, imas program pa lagano, pa daj Boze da bude posla kad zavrsis. Sretno...

_________________
http://www.majsta.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Sep 2011, 23:36 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
informatika je sirok pojam
a osim navedenih gradova, zaboravio si da dodas jednu od omiljenih studentskih destinacija - New Now, pardon Novi Sad

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Sep 2011, 14:31 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Svjestan sam da bez stipendije nemam šta da tražim...
Privatni fakulteti ne dolaze u obzir, mislim, barem ne naši.
Što se informatike kao oblasti tiče, nemam ideju ni na koje se smjerove dijeli pa bi mi dobro došla pomoć oko utvrđivanja šta je šta.

Imam osjećaj da bi bilo lakše voditi ovu temu na bilo koji drugi način nego putem foruma. Jednostavno, dok dobijem odgovor, zaboravim šta sam imao na umu sledeće da kažem...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Sep 2011, 14:39 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2008, 01:45
Postovi: 26529
Lokacija: Banja Luka
Kakav si sa finansijama?

_________________
Radonjic je kriv!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Sep 2011, 15:42 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Khm, khm... Ne pretjerano dobar. Odnosno sumnjam da bi moji mogli izdržati troškove života, školarine i ostalih gluposti. Da, sigurno ne bi...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Sep 2011, 16:48 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Avg 2011, 14:07
Postovi: 134
Lokacija: Nova Varos
ako si odlican ucenik kao ja onda upisi neki drzavni fax i nadaj se da ces upasti na budzet. najbolje vec sad da se raspitujes jer ima mnogo toga sto treba znati ako jos uzimas u obzir privatne faxove ili ove u ex-yu zemljama.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Sep 2011, 20:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2008, 01:45
Postovi: 26529
Lokacija: Banja Luka
Sargas je napisao:
Khm, khm... Ne pretjerano dobar. Odnosno sumnjam da bi moji mogli izdržati troškove života, školarine i ostalih gluposti. Da, sigurno ne bi...


Onda prijatelju ne sanjari o inostranstvu nego prihvati realnost i smisli koji faks zelis da upises u BL ili u Srpskom Sarajevu... Ako si dobar ucinik ili imas neku stelu upasces na budzet i bice ti lakse, plus ako upadnes u dom eto jos jednog plusa.

_________________
Radonjic je kriv!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Sep 2011, 20:59 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
Za inostranstvo... u Austriju se mozes relativno lako upisati, ako kod nas upises faks i prebacis se.
Za bilo sta drugo... malo ti je kasno, ali da si upisao IB u Banjaluci ili Mostaru (United World College), imao bi jaaaaku odskocnu dasku za USA (naravno, pod uslovom da si isto tako jako dobar ucenik).

P.S. Prijatelj iz Zagreba je nakon zavrsetka treceg razreda gimnazije odlucio konkurisati za UWC/IB, upao/izgubio godinu srednje, ali je zato sad sa mnom na faksu u US.

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Sep 2011, 21:03 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
I da, jos jedna preporuka, ako inostranstvo nije mogucnost, a Srb/Hr jeste, preporucujem ti da ides tamo.
Jer, ima dosta toga sto se u zivotu nauci samim odlaskom od kuce, pored samog studiranja...

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Sep 2011, 11:23 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Зашто да заборавим на иностранство ако нисам добар са финансијама...
Мој рођени брат, није ишао на ИБ, а ево завршио је вани факултет са одличним успјехом, сад завршава постдипломски у року од пар мјесеци, те је примљен на докторат вани такође... Мада то сад није битно, јер мислим да ко жели, може испословати нешто. И немојте ово коментарисати, нема потребе.

Успут, примљен сам био ове године на ИБ, био 4. на листи, али сам одустао јер мислим да је програм информатичког смјера гимназије много усмјеренији и мени бољи него онај са ИБа поготово због професора у Бањалуци...

-vukxfiles
Зато сам и отворио ову тему. Мислио сам да ће ми неко помоћи гдје да се информишем, а не да одмах сијеку у корјену све амбиције кафанским причама о студирању вани или овде...

Дакле, мени још увијек већи проблем представља незнање шта да студирам него гдје да студирам... Можете ли ми помоћи око тога како да будем ближи одлуци?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Sep 2011, 10:35 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 07 Avg 2006, 11:22
Postovi: 450
Kafanske price u stvari i rjesavaju vecinu problema :)
Pa cekaj ti zelis da neko ovde sa foruma usmjeri tebe koga ni ne zna u neku oblast? Nit zna sta radis, nit cim se bavis, nit koliko znas iz te informatike. Prvo se zapitaj sta si do sada uradio iz te oblasti, sta te je najvise zanimalo, da li je to programiranje, rad sa hardverom, softverom, baze podataka, mrezni sistemi, multimedija ili elektronski sistemi placanja ili sta vec. I koliko zaista sa tom nekom oblasti mozes da postignes i u kojem periodu i gdje to svoje znanje da iskoristis. I kad odaberes nesto onda treba da shvatis da sa fakultetom dobijas diplomu, a to neko znanje stices upravo u kafani ili nekom memljivom podrumu druzeci se sa par ljudi koji nit imaju taj papir nit ista al su rodjeni za tu tematiku. Moj savjet svakome je da se mane racunara, osim ako zeli dublje da udje u tu pricu, a ne da cacka nesto od plate do plate, nego da rjesava masu nekih problema. I kako u tome svemu danas biti konkurentan, kad odes sjednes sa Skendijem ili par ljudi i vidis da tu padaju u vodu sve diplome ovoga svijeta. Kako tome biti konkurentan ? Kazu ljudi pa nace se negdje i mjesto za mene, pa hebo ti to mjesto kad ti svaki dan uzimas u ruku telefon i zoves nekog bez ikakve diplome da ti rjesi banalan problem.

_________________
http://www.majsta.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Sep 2011, 20:53 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Pa mislim da me ti čak i znaš, ali manimo se toga.

Ne, ne želim da me iko sa foruma usmjerava. Želim samo da mi neko objasni šta to sve čini informatiku, odnosno kojim oblastima bih se mogao baviti u životu / studirati. U principu, ja ni ne znam šta sve imam u izboru.

E, kad to završim, odnosno, kad pronađem to nešto što bih želio studirati i čime bih se želio baviti u životu, onda bi mi bila dobrodošla pomoć oko toga kako da tražim fakultete, kako da ih kategorišem i ostalo...

Shvataš?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Sep 2011, 21:37 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 07 Avg 2006, 11:22
Postovi: 450
Pa moj savjet ti je onda da izaberes PMF ako mislis ovde u BL. Mislim da treba zavrsiti neku osnovu, znaci ne odmah ici na usmjereno informaticko obrazovanje tipa neki programerski smjer nego odabrati dvosmjer recimo matematika-informatika na PMF-u, a nakon toga putem magistarskog i teza koje ces da branis opredjeliti se za neku uzu granu informatike, a i ovo ti daje sansu da odgodis razmisljanje kojom granom informatike da se bavis, a pri tome svemu si i dalje u toku i sto bi se reklo i dalje si u struci. Cak i kad na kraju ne bi odabrao neku pojedinacnu oblast ostaje ti diploma postovanog fakulteta sa zavrsenim deficitarnim zanimanjima i nema da brines za posao, neke projekte. U principu osigurao bi se, a pri tome bi sve odluke o mogucem opredjeljenju mogao da odlozis do daljnjeg. Naravno diploma, al i memljiva garaza, lemilica i par frikova koji razmisljaju kako da provuku vodu kroz strujni kabal :)

_________________
http://www.majsta.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Sep 2011, 10:27 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2010, 10:36
Postovi: 67
Lokacija: Banja Luka
Ako zelis nesto vezano za informatiku, upisi ETF (ovdje u BL). Zasto?

Sa zavrsenim PMF-om ti stices naziv ili profesora matematike i informatike ili diplomiranog matematicara i informaticara. Diplomirani informaticar... zvuci malo plitko zar ne? (Bez uvrede ikome, i ako grijesim ispravite me.)

Sa zavrsenim ETF-om stices naziv diplomiranog inzenjera elektrotehnike, smjer racunarski inzenjering ili smjer informacione tehnologije. Uvijek mozes dobiti posao na pozicijama gdje treba inzenjer el. tehn. cak i ako posao nije vezan usko za informatiku.

Dalje, gledam plan i program PMF-a i onda skontam da studenti na PMF-u ne dobiju ni 1/3 znanja vezanog za informatiku koliko dobiju studenti ETFa. A evo lista predmeta na ETF-u (gledas samo ono sto je oznaceno sa RI na visim godinama).

Eh sad, koliko sam ja shvatio iz tvojih tema, ti ides u gimnaziju, i ako sam u pravu onda bi ti mozda ETF malo tesko pao zbog svih tih prica o strujama, magnetizmu, itd. ali da se to rijesiti vrlo lako ako si uporan... znam dosta studenata koji su zavrsili gimnaziju (ja sam zavrsio srednju elektrotehnicku), a mnogo su bolji studenti od mene i polozili su osnove el. tehn. prije mene.

Nadam se da sam ti barem malo pomogao i da mi niko nece zamjeriti sto sam (malo mozda i subjektivno) uporedio ETF i PMF na ovom nivou.

Edit:
Zaboravih da napomenem (irelevantno je, ali onako, radi zabave :D) da se svako mogao ulogovati na sajt PMF-a koristeci SQL injekciju i malo se igrati okolo (' or 1=1#).

_________________
Scio me nihil scire - Socrates


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Sep 2011, 10:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
Ako ćeš u inostranstvo, nije tačno da ćeš deset godina poslije otplaćivati školovanje. Nešto najnormalnije je da student uz fakultet i radi, a poslova za studente vani ima mnogo.
Semestar u Austriji je 380 eura, kad uzmeš u obzir da je to jedna studentska plata i da ti taj novac vrate ukoliko ispuniš uslov, to stvarno nije strašno, možeš se školovati bez ikakve pomoći roditelja.
Jezik se nauči za pola godine toliko da možeš studirati, barem njemački.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Sep 2011, 10:58 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2010, 10:36
Postovi: 67
Lokacija: Banja Luka
MonaLisa je napisao:
Ako ćeš u inostranstvo, nije tačno da ćeš deset godina poslije otplaćivati školovanje. Nešto najnormalnije je da student uz fakultet i radi, a poslova za studente vani ima mnogo.
Semestar u Austriji je 380 eura, kad uzmeš u obzir da je to jedna studentska plata i da ti taj novac vrate ukoliko ispuniš uslov, to stvarno nije strašno, možeš se školovati bez ikakve pomoći roditelja.
Jezik se nauči za pola godine toliko da možeš studirati, barem njemački.



Sto se tice ucenja jezika, osoba mora imati odredjenu diplomu da bi mogla pohadjati predavanja / kolokvijume i izlaziti na ispite, imam druga u Austriji pa mi je rekao. Trebalo bi da se ta diploma moze dobiti za godinu dana (znaci imas kurs njemackog koji traje godinu dana), ali on je malo smotan pa evo vec drugu godinu ne moze da zavrsi kurs i polozi ispit za tu diplomu. :D

Isto tako sam cuo, sto se tice posla, da nije uopste tesko naci posao tipa konobar ili nesto slicno, i da se cesto raspisuju konkursi za posao na samom fakultetu, tako da ne odustaj od inostranstva tako lako.

_________________
Scio me nihil scire - Socrates


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Sep 2011, 12:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2009, 11:23
Postovi: 7205
Lokacija: Under a total blackened sky
Što se tiče školarina studiranje vani stvarno nije toliki bauk, a možeš upisati veoma dobar fakultet. Veći problem su troškovi života i na to ti najviše odlazi godišnji budžet i još tome možeš dodati i obavezno osiguranje u zemljama koje to traže.

_________________
To be a Sith is to taste freedom and to know victory...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Sep 2011, 12:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2009, 11:23
Postovi: 7205
Lokacija: Under a total blackened sky
FLASH je napisao:
P.S. Prijatelj iz Zagreba je nakon zavrsetka treceg razreda gimnazije odlucio konkurisati za UWC/IB, upao/izgubio godinu srednje, ali je zato sad sa mnom na faksu u US.


Da mi je sad ova pamet i ja bih napravio isto i otišao u Mostar ili eventualno upisao IB u BL Gimnaziji. Doduše ne bih htio ići u SAD vjerovatno...

_________________
To be a Sith is to taste freedom and to know victory...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Sep 2011, 16:55 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 07 Avg 2006, 11:22
Postovi: 450
Niste me razumjeli, ja nisam na taj nacin govorio o troskovima studiranja u inostranstvu nego o isplativosti tog skolovanja po povratku ovamo sto nema nikakve logike. Zavrsiti faks tamo i vratiti se ovde i raditi za platu koja je manje nego sto mozete tamo zaraditi kao student radeci povremene poslove. To sam htjeo da kazem... Plata nekoga u Velikoj Britaniji koji se bavi bazama podataka i sigurnosnim sistemima je 12000 maraka mjesecno, a kod nas ako se zaradi 800 maraka dobro je, samo sam to htjeo da kazem. Inace kako u medjuvremenu skontah ko je postavio ovu temu mogu da kazem da je rijec o jedinoj mladjoj osobi koju sam upoznao proteklih godina koja ima potencijala da nesto napravi u svijetu informatike. Sto se tice ETF-a ja ga nisam ni upisao zato sto nisam imao ideju gdje poslije da radim, za nekog privatnika kojem cu kad nema posla okopavat bastu na vikendici? Raspadom velikih firmi u BL zavrsila se i prica o BL ETF-u. Gdje ljudi koji zavrse ETF mogu da rade, gdje da se usavrsavaju, gdje su instituti, zavodi, istrazivacki razvoj, drzavne kompanije koje ulazu u mlade. Pa vecina elektroinzinjera koji su zavrsili prije samo desetak godina sa kojima udjem u neku pricu nema pojma o nekim novim tehnologijama, ma nema pojma ni o starim. Sve se to svodi na suplju pricu i teoriju. Ko je samo jednom bio u pogonima Cajevca moze slobodno reci da je sadasnja perspektiva jedna velika nula.

_________________
http://www.majsta.com


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 75 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs