banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Apr 2024, 14:30

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 240 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 12  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 04 Avg 2012, 22:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
možeš početi od nule...
važno je samo da si u BiH primljen na fakultet koji u Austriji želiš da studiraš, da imaš sve potrebne papire... na kurs se najmanji problem upisati


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Avg 2012, 12:42 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2006, 22:41
Postovi: 2005
Lokacija: Izmedju zemlje i neba
hax0r je napisao:
Pozdrav,


Shvatio sam to da treba uciti i pohadjati kurseve tamo u Austriji... Da li mi neko od forumasa koji studiraju, ili su zavrsili studije u AT mogu reci da li je potrebno bar neko minimalno poznavanje njemackog ili se moze poceti od nule? :D Posto ja ni u osnovnoj ni u srednjoj nisam ucio njemacki...

Hvala!

pocinjes od 0, tako sam ja. Sto se tice kursa kad predas papire na fax oni te posalju na kurs. kad polozis kurs donesesx potvrdu i status ti se promeni u redovan student.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Avg 2012, 22:03 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2011, 12:38
Postovi: 147
Lokacija: Banja Luka
ratkop je napisao:
pocinjes od 0, tako sam ja.



Koliko je tebi trebalo da savladas jezik i polozis, da bi presao u redovne studente? Kako funkcionise taj kurs, koliko sedmicno se ide, i da li istovremeno imas neke obaveze prema faksu, ili pocinjes sa ispitima tek kad jezik polozis?
Hvala

_________________
Ono što ste započeli nikad ne ostavljajte nedovr


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Avg 2012, 23:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
Ja znam ljude koji su položili nakon jednog semestra iako prije nisu ništa znali. Za godinu dana ćeš položiti, pa makar bio operisan od stranih jezika :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Avg 2012, 10:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
hax0r je napisao:
ratkop je napisao:
pocinjes od 0, tako sam ja.



Koliko je tebi trebalo da savladas jezik i polozis, da bi presao u redovne studente? Kako funkcionise taj kurs, koliko sedmicno se ide, i da li istovremeno imas neke obaveze prema faksu, ili pocinjes sa ispitima tek kad jezik polozis?
Hvala


Upisan si kao vanredni student dok pohađaš kurs, kasnije ti se njemački može priznati kao predmet "Fremdsprache" ("Strani jezik"). Ideš dok ne naučiš, ali moraš imati u vidu da oni u magistratu ili gdje već što ti izdaju vizu neće beskrajno dugo čekati da položiš jezik. Mislim da kao početnik treba sa dva semestra da solidno ovladaš jezikom. Na početku uradiš test da vide od kojeg stepena možeš početi. Učestalost kursa varira, recimo u prosjeku tri puta sedmično po dva sata, ali zavisi od njih. Ako budeš samo posjećivao kurs i riješavao zadaće trebaće ti dvije godine da savladaš jezik, kurs dosta sporo ide i ne očekuj čuda, kada bi ljudi za jedan semestar naučili strani jezik svako bi znao nekoliko jezika. Uzmi u obzir da ćeš ti čitati stručnu literaturu sa kompleksnim rečenicama i stručnim jezikom pisane. Zato na kurs idi zbog potvrde i mogućnosti konverzacije, a uči i produbljuj znanje kod kuće. Jedino tako imaš šanse da u jednom semestru položiš, a bolje da ne gubiš vrijeme učeći jezik nego se što ranije posvetiš davanju ispita.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Avg 2012, 10:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
Koji nivo znanja je dovoljan da se mogu slusati bez problema predavanja? B2, C1? Ovdje naravno ne racunam sto ti treba vremena da savladas jezicke specificnosti vezane za oblast obrazovanja.

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Avg 2012, 10:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
B2 je potreban da kreneš na predavanja, a i dovoljan.
Ali ako studiraš nešto od tehničkih nauka, ne treba ni toliko.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Avg 2012, 10:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Kako misliš da za tehničke nauke ne treba ni toliko?

Ajvar, to možeš i sam/a da odrediš, slušaj vijesti na njemačkom i testiraj se :) mislim da ne insistiraju na neki sasvim određeni stepen da bi se mogla predavanja posjećivati, možda je u Gracu i Beču drugačije

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Avg 2012, 10:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
Pogrešno sam se izrazila, zapravo nisam razmislila :lol:
Trebaš ti položiti taj stepen i za tehničke nauke, ali manje će ti teško pasti predavanja.
Pored toga, barem što se tiče Graza, prije će te pustiti na ispitu ako si upisao neke tehničke nauke nego društvene. Mene su driblali na usmenom samo zato jer sam upisala za profesora njemačkog jezika, dok nekoga ko studira arhitekturu mnogo lakše puste... Ja ih znam x koji maltene veze s njemačkim nemaju a položili su.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Avg 2012, 11:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
Hristov je napisao:
Ajvar, to možeš i sam/a da odrediš, slušaj vijesti na njemačkom i testiraj se :) mislim da ne insistiraju na neki sasvim određeni stepen da bi se mogla predavanja posjećivati, možda je u Gracu i Beču drugačije


Hvala Liso i Hristov. Mene prije svega interesuju postdiplomske studije, tacnije doktorske. Tu i nema puno ispita, ali opet reko gdje cu od bruke na doktorske a da natucam njemacki :D.

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Avg 2012, 11:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Kod mene nisu gledali ko šta studira, na usmenom uđemo po troje i razgovaramo (mala zanimljivost: iako je bilo studenata iz čitavog svijeta, pukim slučajem ušli ja, cura iz Srbije i Hrvatica :D )

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Avg 2012, 11:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
I ko je bio pametniji? :lol:

Ajvar, za koji fakultet radiš doktorat?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Avg 2012, 11:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
A.J.V.A.R. je napisao:
Hristov je napisao:
Ajvar, to možeš i sam/a da odrediš, slušaj vijesti na njemačkom i testiraj se :) mislim da ne insistiraju na neki sasvim određeni stepen da bi se mogla predavanja posjećivati, možda je u Gracu i Beču drugačije


Hvala Liso i Hristov. Mene prije svega interesuju postdiplomske studije, tacnije doktorske. Tu i nema puno ispita, ali opet reko gdje cu od bruke na doktorske a da natucam njemacki :D.

Zavisi šta radiš, nije baš da nema ispita, u svakom slučaju moraš prezentovati disertaciju pred profesorima i studentima, sa krnjavim njemačkim ja se ne bih usudio pojaviti, ili bih na engleskom.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Avg 2012, 11:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
MonaLisa je napisao:
I ko je bio pametniji? :lol:

Ja sam bio najbolji u čitavoj generaciji (rekao mi profesor lično), položio za jedan semestar Slika

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Avg 2012, 11:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
MonaLisa je napisao:
I ko je bio pametniji? :lol:

Ajvar, za koji fakultet radiš doktorat?


Ne radim jos ni za jedan :). U oblasti niskogradnje planiram nesto uzeti pa cemo vidjeti sta ce biti od toga.

Hristov je napisao:
Zavisi šta radiš, nije baš da nema ispita, u svakom slučaju moraš prezentovati disertaciju pred profesorima i studentima, sa krnjavim njemačkim ja se ne bih usudio pojaviti, ili bih na engleskom.


Sve jasno, sa engleskim puno bolje stojim ali ako vec ispite budem polagala na njemackom do disertacije cu ga valjda savladati (prva tri-cetri semestra su predavanja i ispiti a onda jos godinu dana disertacija). Nisam pocetnik, imam predznanje i planiram tamo otici sa znanjem bar na B2.

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Avg 2012, 11:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Neka je sretno onda. Uglavnom gas do daske, može se jezik i samostalno učiti, pogotovo kad je doktorand u pitanju :)

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Avg 2012, 11:53 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36395
A.J.V.A.R. je napisao:
MonaLisa je napisao:
I ko je bio pametniji? :lol:

Ajvar, za koji fakultet radiš doktorat?


Ne radim jos ni za jedan :). U oblasti niskogradnje planiram nesto uzeti pa cemo vidjeti sta ce biti od toga.

Hristov je napisao:
Zavisi šta radiš, nije baš da nema ispita, u svakom slučaju moraš prezentovati disertaciju pred profesorima i studentima, sa krnjavim njemačkim ja se ne bih usudio pojaviti, ili bih na engleskom.


Sve jasno, sa engleskim puno bolje stojim ali ako vec ispite budem polagala na njemackom do disertacije cu ga valjda savladati (prva tri-cetri semestra su predavanja i ispiti a onda jos godinu dana disertacija). Nisam pocetnik, imam predznanje i planiram tamo otici sa znanjem bar na B2.


E sad si gotova ako zaviris na Automobile :lol:

Salu na stranu, predavanja koja slusate na fakulteta idu na njemackom ili na dijalektu predavaca? Ono malo mog iskustva sa profesorima i predavanjima mi govori da se radi na hochdeutsch... Pitam iz puke radoznalosti, a mozda nekom bude od koristi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Avg 2012, 12:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
The_new_Statesman je napisao:
E sad si gotova ako zaviris na Automobile :lol:

Salu na stranu, predavanja koja slusate na fakulteta idu na njemackom ili na dijalektu predavaca? Ono malo mog iskustva sa profesorima i predavanjima mi govori da se radi na hochdeutsch... Pitam iz puke radoznalosti, a mozda nekom bude od koristi.


Zaviricu tamo da bas vidim sta ima od tema :). Inace nisam saobracajni inzenjer po struci, saobracajna signalizacija nije moj djelokrug :).

Koliko sam upucena predavanja su na dovoljno razumljivom njemackom jeziku :). Kolega jedan kaze da nema problema da razumijem profa koliko ima problema sa lokalcima :).

@Hristov: hvala, iz tvojih usta u usi nadleznih :D.

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Avg 2012, 13:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2006, 22:41
Postovi: 2005
Lokacija: Izmedju zemlje i neba
hax0r je napisao:
ratkop je napisao:
pocinjes od 0, tako sam ja.



Koliko je tebi trebalo da savladas jezik i polozis, da bi presao u redovne studente? Kako funkcionise taj kurs, koliko sedmicno se ide, i da li istovremeno imas neke obaveze prema faksu, ili pocinjes sa ispitima tek kad jezik polozis?
Hvala


Kad sam ja otisao na kursu je bilo oko 20 nivoa. Sve ispod 10 nije smelo da izadje na zavrsni ispit, visi nivoi jesu. Na kurs ides oko 3 puta sedmicno, 3 sata u proseku. Nemas apsolutno nista prema faxu. Koliko ces ga brzo poloziti zavisi od tebe same. Za one koji su poceli od 0 treba oko 2 semestra u proseku mada ja znam ljude koji su trebali i 4 pa i vise. Zakonski imas obavezu da za 3 semestra polozis kurs + 1 tolerancija. Ako ne,vracaju te nazad.

Ovi ispiti nemackog sto se rade po Bl nisu priznati gore, mislim da samo u Sarajevu ima jedna ustanova s cijom diplomom mozes odmah krenuti na fax. Inace obavezno na kurs.
Mozes ti posjecivati predavanja ali ne mozes raditi ispite niti mozes prijavljivati vjezbe itd ali nema poente posto nista neces razumeti. Ja licno a i mnogi drugi kad smo krenuli na fax tek tad smo shvatili da nista od nemackog ne znamo. Kurs te uci samo osnovnoj komunikaciji a na faxu je strucna terminologija.
Kurs se moze na kraju priznati kao izborni predmet.

Sto se tice post diplomskih studija, mora se uraditi oko 12 ispita po novom planu i programu. Oko 8 njih je usmena komunikacija i prezentacija tako da je pozeljno dobro znati jezik. Dizertacija se pise na engleskom (cak pozeljno) ili nemackom.

Profesori pricaju na predavanjima hochdeutsch mada ima i onih koji pricaju dijalekt (pogotovo na exkurzijama). Studenti malo ko prica vec svi pricaju dijalekt i druzenje s njima je najbolja preporuka koju mogu da dam.
90% nasih studenata nemaju pojma o nemackom tj znaju da nesto naskrabaju te tako polazu ispite ali usmeno pojma nemaju.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Avg 2012, 19:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
The_new_Statesman je napisao:
Salu na stranu, predavanja koja slusate na fakulteta idu na njemackom ili na dijalektu predavaca? Ono malo mog iskustva sa profesorima i predavanjima mi govori da se radi na hochdeutsch... Pitam iz puke radoznalosti, a mozda nekom bude od koristi.

Sve zavisi od predavača... Dosta njih koristi dijalekat, ali ako zamoliš da pričaju jasnije ili kažeš da si stranac i ne razumiješ dijalekat, sigurna sam da će se svako potruditi.

Mada na doktorskim studijima pretpostavljam da se svi trude da pričaju hochdeutsch, pošto tu uvijek ima stranaca.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 240 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 12  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs