banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 11:04

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
PostPoslato: 12 Jan 2016, 17:19 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11345
Lokacija: PL / BL
Da se nadovežem - arhitektura nije skupa nego je užasno skupa ;) Po meni, nema mnogo učenja ali je vremenski zahtjevna zbog količine crtanja.
Iz današnje perspektive bih sigurno otišao na neki drugi smjer. Najveći minus je što stvara "umjetnike" a ne "inženjere".
(Studirao sam na Krakovskom Tehničkom Univerzitetu ali to nije bitno u svemu tome)

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2016, 17:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Okt 2006, 17:20
Postovi: 5201
Lokacija: u senci svog omiljenog drveta
Kad sam rekao da ima ucenja mislio sam na sledece: matematika i svi predmeti koji zahtijevaju poznavanje matematike: statika, mehanika, beton isl. Ja sam katastrofalan sa matematikom i to sam gubio dosta vremena na ucenju. Druga stvar je razvoj arhitekture. Tada je predavala profesorica koja je trazila ogromno znanje. Pored toga moralo se na ispitu crtati dosta toga. Ako dobijes pitanje gotika....morao si nacrtati neku goticku crkvu u osnovi i presjeku.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2016, 17:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Okt 2006, 17:20
Postovi: 5201
Lokacija: u senci svog omiljenog drveta
guess who je napisao:
Ja sam mislio da je arhitektura šaranje bojicama. Kad sam shvatio da nije, okrenuo sam se na drugu stranu i nastavio šarati bojicama. :D


Ne vrijedjaj se....radim i ja enterijere :)
Znas na sta sam mislio. Danas je grad pun ovih sto rade enterijere a veze sa arh nemaju :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2016, 17:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Okt 2006, 17:20
Postovi: 5201
Lokacija: u senci svog omiljenog drveta
V@nja je napisao:
ferdinand pomaze mladim arhitekticama da nadju svoj put :lol:


Pomagao si i ti forumasicama...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2016, 17:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Okt 2006, 17:20
Postovi: 5201
Lokacija: u senci svog omiljenog drveta
mirdza je napisao:
Najveći minus je što stvara "umjetnike" a ne "inženjere".
(Studirao sam na Krakovskom Tehničkom Univerzitetu ali to nije bitno u svemu tome)


Tu si dijelom u pravu. Opet zavisi sta ko hoce. Ja nisam umjetnik postao. Vjerovatno ima veze i gradjevinska skola i starci koji su gradjevinci.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2016, 17:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2003, 13:28
Postovi: 5168
ferdinand je napisao:
guess who je napisao:
Ja sam mislio da je arhitektura šaranje bojicama. Kad sam shvatio da nije, okrenuo sam se na drugu stranu i nastavio šarati bojicama. :D


Ne vrijedjaj se....radim i ja enterijere :)
Znas na sta sam mislio. Danas je grad pun ovih sto rade enterijere a veze sa arh nemaju :)


Ne radim ja enterijere, ja bukvalno šaram bojicama :lol:

_________________
www.madeinbunker.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2016, 17:56 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 05 Jan 2016, 09:42
Postovi: 6
Hvala puno na odgovoru, ferdinand...Izvinjavam se, ako smaram, ali ne poznajem nikog licno ko ima veze sa arhitekturom, pa mi ovo dodje kao najbolji izvor informisanja. :o Pa vjerovatno da gledam na sve to pomalo romanticno, tipa da se zanesem kad vidim neku lijepu gradjevinu, da bi takvo nesto jednog dana i ja mogla projektovati ili stvarno uzivam ovako u sredjivanju prostora, kad mi se pruzi prilika, pa pomislim kako bi bilo lijepo da mi je ovo posao i naravno zbog gore vec pomenutih stvari...Ali eto kao sto sam vec rekla nemam nikakvog iskustva u svemu tome, pa tako ne znam ni negativne strane arhitekture. Spomenuo si da fakultet nije jeftin, znam da ne mozes precizno reci, ali onako okvirno koliko treba izdvojiti na sve te stvari?

V@nja, zar je dovoljno postaviti pitanje na forumu o arhitekturi, pa da postanes mlada arhitektica?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2016, 17:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Avg 2001, 01:00
Postovi: 20451
Lokacija: SAO Krmine
Opusteno, ja njega zezam, ne tebe :D

_________________
Life is a very, very serious thing. I think we should all wear black and not talk to each other at all, that way we can learn more about ourselves. Also, we should cry more. That way we wash our eyes, so we can see better. Seeing is believing. I believe we should stop smiling; it gets on other, normal people’s nerves. Maybe we should sleep all the time, but not dream; dreams are so last week. Otherwise, I am cool.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2016, 17:58 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11345
Lokacija: PL / BL
ferdinand je napisao:
mirdza je napisao:
Najveći minus je što stvara "umjetnike" a ne "inženjere".
(Studirao sam na Krakovskom Tehničkom Univerzitetu ali to nije bitno u svemu tome)


Tu si dijelom u pravu. Opet zavisi sta ko hoce. Ja nisam umjetnik postao. Vjerovatno ima veze i gradjevinska skola i starci koji su gradjevinci.


I ti si u pravu.
Ali od kad radim sa dva mašinca, tek sad znam koliko imam propusta u tehničkom znanju. A radim u proizvodnji već deset godina.

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2016, 18:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Okt 2006, 17:20
Postovi: 5201
Lokacija: u senci svog omiljenog drveta
Ja sam jako puno na gradilistima i saradjujem sa arhitektama, masincima i gradjevincima. Normalno je da se na poslu nauci daleko vise nego na fakultetu.
Na poslu srecem arhitekte koji znaju jako pono a i one koji nemaju pojma ni o cemu.

Opet....nerealno je ocekivati da arhitkta sve zna. Medju svim tehnickim strukama arhitekte moraju znati od svega po nesto. Kod ostalih to nije tako.


Dareo slobodno pitaj.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2016, 19:44 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 05 Jan 2016, 09:42
Postovi: 6
Pa eto pitala sam gore koliko otprilike treba godisnje km izdvojiti na sve te stvari koje su potrebne ili uopste koliki su otprilike troskovi, sad ne znam sta je sve potrebno za ovaj fakultet? I vec sam pitala, ali mi nije niko dogovorio oko priprema, koliko vremena treba, da li su potrebne instrukcije ili su dovoljne pripreme na fakultetu?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2016, 20:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Okt 2006, 17:20
Postovi: 5201
Lokacija: u senci svog omiljenog drveta
Oko cijena ne mogu ponoci....davno sam studirao :)
Pripremaj se za slobodorucno crtanje obavezno.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2016, 20:45 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 05 Jan 2016, 09:42
Postovi: 6
Okej :wink:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2016, 20:57 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 01 Mar 2007, 22:19
Postovi: 253
Slika
Pricate o fakultetu i to arhitektonskom koji je TAKO DOBRO projektovan da im je vjetar oduvao krov
Ovo je vise za temu `zato sto smo glupi ko...`
Domaca pamet nea sta
Ocigledno nisu citali tri praseta


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2016, 21:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Okt 2006, 17:20
Postovi: 5201
Lokacija: u senci svog omiljenog drveta
Obozavam ove sto pametuju a pojma o zivotu nemaju...bez ljutnje.
Kako ti znas da je zbog loseg projektovanja?
Da nije mozda zbog loseg izvodjenja?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2016, 21:44 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
djordjevet je bolid i trol, ne osvrci se.

Sto se tice prijemnog na arhitekturu, slobodnorucno apsolutno. Ostatak bi trebao biti lagan.
Na Gradjevini na kojoj bi kao trebao biti tezi prijemni, matematika i fizika su smijesni. Za nekog ko je imao iole ozbiljnu u srednjoj skoli.

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2016, 22:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
mirdza je napisao:
Najveći minus je što stvara "umjetnike" a ne "inženjere".

Реално, не може сваки умјетник да буде образован на метафизици, потребни су и умјетници са техничким знањем, тако да то није проблем.
Проблем је ако студиј архитектуре производи само умјетнике, а то није случај.

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2016, 01:40 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31204
Lokacija: Je Suis Ahmed
Čudi me da nije i šumarski oduvao. Slika

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jan 2016, 17:04 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2010, 18:28
Postovi: 461
Јој ово са кровом, који је то, трећи пут ја мислим у задњих десетак година......никад стати на зелену грану, тужно у сваком случају.

Цијена студирања ти је тешка ствар за процјенити има једноставно превише фактора........стан, храна, друштвени живот с једне стране, а литература, папир, прибор, рачунар, штампа, школарина с друге....док сам ја студирао знао сам људе који су мјесец прометали са 300КМ и живјели нормално, били добри студенти, док је било и бахатих идиота којима ни 900 није било довољно, тако да јбг.....до 5 стоја би требало да је нека нормала, опет зависи гдје станујеш, шта како....

Ја ипак мислим и опет напомињем да је веће питање сам одабир тог факултета и твоје опредељење. Да би нешто радила озбиљно и успјешно мораш то вољети, а код архитектуре је јако често пристуан тај зајеб да се људи заносе неким ентеријерима и глупостима, а реалност је 100% друга ствар. Ја кад чујем да је неко уписао арх. јер тамо нема математике дође ми да лоше....а често то чујем....

С друге стране, тржиште рада је презасићено код нас већ дуже вријеме овом браншом. У задњих 8, 9 година колико сам ја у току већина људи је на крају или отишла у иностранство тражити даљи развој или се бави нечим другим......ја сам такође отишао вани на даље школовање након завршеног првог циклуса у БЛ јер ми је то био једини логични избор.....и ево сад након свега тога, могу рећи да ми је то најбољи потез који сам урадио у задње вријеме у животу. Већина мојих колега који су остали у БЛ и РС ради неке ствари које реално немају везе са архитектуром. Има и оних који су успјели далеко од тога, али ја говорим о већини.

И опет морам споменути квалитет школовања......који је у драстичном паду годинама......од како је Миленко декан, слабо се ишта добро догодило на факултету. У фердинадово вријеме нисам баш упућен, али сам више пута слушао о времену док је Јела била декан као о "добрим старим временима" од разноразних извора. А рецимо кад погледам данас списак професора, нема више од пола оних у које се моја генерација "клела" и већину тих катедри је преузео Миленко или нека слична мрака....што је очај очајни.....

_________________
Није Слобо крив, ми смо говна!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs