banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 20 Apr 2024, 03:17

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 20 Jun 2010, 23:19 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 20 Jun 2010, 22:54
Postovi: 5
novi sam član na forumu, pa da prvo sviju pozdravim :)

evo sada sam završio sa srednjom školom, građevinska tehnička, i planiram upisati arhitekturu
prvo sam mislio u sarajevu ali radije bih u banja luci
tražio sam već po internetu o ovome fakultetu, našao sam na ovom forumu nekoliko tema o tome, no ostalo mi je par pitanja ne odgovorenih pa evo da vas pitam, ali molim vas da odgovori budu 'iz prve ruke' :)

čuo sam da se po zakonu u BiH može upisati samo jedan fakultet, tj prijaviti se samo na jedan
dakle, ne mogu sada prijaviti arhitekturu i u banja luci i u sarajevu, pa gdje me prime, prime
da li je to istina???

zatim, zanima me, da li je teška matematika na arhitekturi u banja luci? inače mi idu predmeti kao što su statika i mehanika, ali čisto matematiku nisam nikada podnosio :x

i zanima me
da li je banjalučki fakultet arhitekture priznat?
čitam po netu, svi se žale, od organizacije fakulteta, pa do toga da poslije ovog faxa ne mogu naći posao :(
inače sam iz federacije pa bih se po završteku fakulteta vjerovatno vratio kući, strah me je da mi ne priznaju banjalučki fakultet, pogotovo ako bih se pokušao zaposliti u srbiji ili hrvatskoj
da li bi mi po tom pitanju možda ipak bilo bolje sarajevo (iako se i na njega žale) ???

i zadnje pitanje :)
da li je moguće završiti u banja luci prvu godinu, a zatim se prebaciti u beograd ili ljubljanu i tamo završiti drugu i treću godinu???
da li oni priznaju banjalučki fakultet i trebaju li se polagati neki predmeti ili nešto??


molim vas odgovorite :)
btw...tražio sam pravila foruma smiju li novi korisnici odmah otvarati nove teme no nisam našao, pa vas molim ako sam prekršio pravila da mi ipak ne brišete temu :)

hvala :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jun 2010, 23:21 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Avg 2001, 01:00
Postovi: 20451
Lokacija: SAO Krmine
Prijemni ispiti ce vrlo vjerovatno biti istog datuma i na fakultetu u SA i na fakultetu u BL upravo da bi se izbjeglo to prijavljivanje na 2 fakulteta odjednom.
Fakultet u BL je priznat u cijeloj BiH, a i u ostalim ex-YU zemljama.

_________________
Life is a very, very serious thing. I think we should all wear black and not talk to each other at all, that way we can learn more about ourselves. Also, we should cry more. That way we wash our eyes, so we can see better. Seeing is believing. I believe we should stop smiling; it gets on other, normal people’s nerves. Maybe we should sleep all the time, but not dream; dreams are so last week. Otherwise, I am cool.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jun 2010, 10:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9296
U sezoni upisa ljudi samo otvaraju nove teme, pa nemoj ocekivati puno odgovora ovde. Potrazi stare teme gdje se vec raspravljalo o AGFu, koristi pretragu. Evo nekih:
viewtopic.php?f=40&t=28595&hilit=arhitektonsko
viewtopic.php?f=40&t=49598&p=1055041&hilit=arhitektonsko#p1055041
viewtopic.php?f=40&t=35679&p=698001&hilit=arhitektonsko#p698001
viewtopic.php?f=40&t=49369&p=1045612&hilit=arhitektonsko#p1045612


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jun 2010, 12:23 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 20 Jun 2010, 22:54
Postovi: 5
V@nja je napisao:
Fakultet u BL je priznat u cijeloj BiH, a i u ostalim ex-YU zemljama.


ma da, vjerujem da jeste, ali npr mojoj se sestri desilo da je završila ekonomiju u sarajevu i tražila posao u hrvatskoj
rekli joj da može dobiti posao ali da će raditi za manju plaću
tako da mi to i nije neko priznavanje


@blaf77
hvala za linkove ali pregledao sam njih već a i ne mogu naći baš odgovore koje tražim :(

sve u svemu hvala na dosadašnjim odgovorima, valjda će još netko naići i pomoći :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jun 2010, 13:30 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2009, 13:02
Postovi: 718
E ovako..što se tiče matematike,bar u vrijeme kad sam ja polagala nije bilo previše problema, teže je bilo riješiti se mehanike.Opet i to zavisi kako se postaviš prema predmetu..i naravno koliko sreće imaš :D Opšti uslovi na fax-u su...hmmmmm..imamo problema sa radnim prostorijama,nastava se odvija na dvije lokacije.Što se tiče kadra,uglavnom su to predavači iz Srbije ili Sarajeva..pa su to onda maratonska predavnja od 4-5 sati zaredom u jednom danu,a onda ih nema po mjesec dana... Što se tiče prebacivanja,znam par ljudi koji su poslije dvije godine studiranja u BL prešli u Beč, mislim da nisu imali većih problema,osim naravno jezika.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jun 2010, 19:20 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 20 Jun 2010, 22:54
Postovi: 5
ok, hvala :)
evo na svu sreću je prijemni ispit u banja luci 29.6. a u sarajevu početkom sl. mjeseca tako da ću vjerovatno moći predati na oba ali ipak bih više volio biti primljen u banja luci s obzirom da je semestar 440KM a u sarajevu 900KM :|
bar su mi tako u studentskim službama rekli, a evo ja ovdje čisto informativno ako netko bude htio znati ;)

hvala na odgovorima, laknulo mi je sad kad znam da matematika nije toliki problem :)
a to što se tiče tih prostorija, da li se te dvije lokacije puno udaljene jedna od druge ili..??
mislim nije to problem neki ali reko čisto informativno da pitam :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jun 2010, 21:29 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2009, 13:02
Postovi: 718
Ne znam koliko poznaješ BL. Dio prostorija je u krugu fakulteta,iznad pravnog...a dio je smješten u kampus,bivša kasarna Vrbas...Otprilike 15 min hodanja je udaljeno jedno od drugog..Što se tiče cijene imaš dobru informaciju.Godina je do sad koštala 440 km,naravno imaš mogućnost da platiš u dvije rate,tj.prilikom upisa semestra upisuješ pola iznosa..bar je od sada tako bilo :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jun 2010, 22:03 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 13:53
Postovi: 493
Kakav je to stos u Beogradu godina na Arhitekturi 5000KM a u BL 440KM? Kolika je ralzzlika u kvalitetu?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jun 2010, 22:16 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Okt 2008, 23:01
Postovi: 383
Bjezi od banjaluckog ako imalo volis sebe, agfbl je vjerovatno najlosije organizovana institucija u univerzumu... Posto vec kazes da ces studirati odvojen od kuce, moj savjet ti je da u sirokom luku zaobidjes bl. Jedino ako ne uspijes da upises negdje drugo, ti ovde zavrsi 1. godinu i onda se prebacuj gdje god bilo... da, uglavnom nije problem prebaciti se ni u beograd, novi sad, ljubljanu, pa i bec...

_________________
You see, I'm not "Like A Boss". I am The Boss!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jun 2010, 08:44 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 20 Jun 2010, 22:54
Postovi: 5
ma da, planiram se prebaciti nakon prve godine
znači uglavno može se :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jan 2016, 12:53 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 05 Jan 2016, 09:42
Postovi: 6
Prvo pozdrav onome ko bude citao ovu temu i nadam se pruzio mi neki odgovor, posto vidim da vec odavno ovdje niko nista nije pisao.
Prije par godina imala sam zelju da upisem arhitekturu, medjutim u mjestu gdje zivim nisam imala uslove za pripremu prijemnog, tako da sam se na kraju odlucila da krenem u nekom drugom smjeru i upisem fakultet koji nema veze sa arhitekturom. I evo sad vec par godina poslije ja ni dalje nisam sigurna u svoju odluku i stalno se kajem sto bar nisam pokusala, do te mjere da pocinjem razmisljati da sad probam upisati arhitektonski fakultet, po stare dane. :P Kreativna sam, tako mi bar svi kazu, :D lijepo crtam i volim crtati, matematika mi ide solidno, a kad se potrudim i vjezbam odlicno. E, sad voljela bih kad bi mi neko ko ima bilo kakvog iskustva sa arhitekturom pruzio neki savjet u vezi ove moje dileme. Kakav je arhitektonski fakultet u BL, je li tezak za studirati, ima li puno ucenja u smislu "bubanja", kakvo zadovoljstvo pruza ovaj fakultet, je li se tesko pripremiti za prijemni itd.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jan 2016, 19:59 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11345
Lokacija: PL / BL
Odustani na vrijeme. Ozbiljan sam.

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jan 2016, 20:19 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2010, 18:28
Postovi: 461
Хаха, немој Мирџа тако оштро :)

Чињеница је да је данас са свим струкама осим рецимо електро и ит сектора јако тешко наћи посао. Иста ствар је и са архитектуром генерално. АГФ БЛ ти је осредњег квалитета у нашем окружењу, али опет за већину студената ок. Бубања нема нешто претјерано осим ако ниси бот сам од себе, али право да ти кажем и "креативност и лијепо цртање" нису у потпуности архитектура. Наравно да су плус, али права архитектура као посао ти је простор, инжињерија и градилиште грубо речено. Тако да о самом позиву требаш мало озбиљније размислити да ли је то заиста оно што желиш.

За пријемни се релативно лако припремити, сваке године се организује припремна настава, двије седмице, то прођеш + бодови из средње и даље је до тебе. Ако не положиш пријемни најбоље по тебе је да одмах разгулиш даље јер ти нешто дебело не лежи ту ( може бити изузетака али ријетко ).

Какво задовољство пружа овај факултет? Никакво! Лоше организована установа са потанким кадром који је тренутно у смјени генерација. Но као што рекох, као и већина осталих факултета на Универзитету.

Немој да се обесхрабрујеш, генерално нигдје није бајно и лако, а ако то заиста желиш да студираш/радиш онда само притисни. Имам неколико пријатеља који су уписали и завршили факултете које не воле и знам да је то мука једна опасна, стога го фор ит!

_________________
Није Слобо крив, ми смо говна!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jan 2016, 10:28 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 05 Jan 2016, 09:42
Postovi: 6
O, hvala vam na odgovorima, pogotovo tebi sirco sto si ovako detaljno obrazlozio. Puno mi znaci...
Rekao si ovdje u vezi prijemnog da se rade pripreme na fakultetu dvije sedmice, a ja sam cula da su potrebne pripreme mjesecima prije kod privatnih instruktora sto je bio i glavni razlog mog odustajanja tad od arhitektonskog fakulteta??? :-? I na jednom mjestu si pogodio u samu srz moga problema - sta je arhitektura stvarno? Bojim se i sama da se zanosim oko toga, jer nemam previse iskustva u svemu tome i ocekujem nekakvo kreiranje u svojoj glavi, pretvaranje toga u crtez itd. a nisam sigurna sta sve ta profesija sa sobom nosi. Naravno ne ocekujem sad da je sve med i mlijeko.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2016, 22:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Okt 2006, 17:20
Postovi: 5201
Lokacija: u senci svog omiljenog drveta
Ja sam zavrsio jos dok nisu uveli bolonju. Tada se nesto jos i radilo a fakultetu. Bolonja ga je totalno upropastila.
Sada je katastrofa. Arhitekte izlaze a da ne nauce nista o konstrukciji isl. Dosta onih koji upisu arh i zavrse misle da je saranje bojicama arhitektura :)


Mirdza...pobogu :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2016, 23:51 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11345
Lokacija: PL / BL
ferdinand je napisao:
Dosta onih koji upisu arh i zavrse misle da je saranje bojicama arhitektura :)


O tome i govorim.

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2016, 14:03 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 05 Jan 2016, 09:42
Postovi: 6
Ferdinand, moze li onda to malo opsirnije, :) tvoje iskustvo sa arhitekturom, sto fakultetom, sto poslom...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2016, 16:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Okt 2006, 17:20
Postovi: 5201
Lokacija: u senci svog omiljenog drveta
Moze li na pp? Necu da me poslije ribe sa foruma salijecu :) :) :)

Ja sam davno studirao :)
Upisao sam '98. Drugacije je tada bilo. Profesori su tada bili iz Srbije. Prednost je bila sto su to bili jako dobri i iskusni profesori. Moglo se dosta nauciti od njih. Mana je bila sto su rijetko pojedini dolazili i bili vec jako stari i u penziji.
Sa mirdzom se slazem u jednom...ako arhitekturu posmatras romanticno i mislis da je to samo saranje...pogrijesices. Ja sam isao u srednju gradjevinsku i to mi je poslije pomoglo. Starci su mi citav zivot u gradjevini i ja sam od malena znao da cu biti arhitekta. Isto tako sam tacno znao sta me ocekuje.
Danas je jako puno nezaposlenih arhitekata u bl. Ja sam imao srece i odmah nasao posao nakon zavrsetka faksa. Ne u birou nego u predstavnistvu jedne strane firme koja se bavi proizvodnjom gradj materijala. Danas vodim jednu drugu stranu firmu koja se isto bavi proizvdnjom gradj. materijala. Nikada nisam radio u birou i mislim da ne bih to mogao. Projektujem ja i dalje ali privatno i samo kad se uzelim :)
Sadasnji posao ne bih mijenjao ni za kakav projektni biro u ovoj zemlji. U inostranstvu vjerovatno da.

Arhitekturu mozes zavrsiti a opet na kraju sarati....radis enterijere :)
Budi svjesna da ima dosta ucenja i crtanja. Tako je bar bilo prije bolonje. Prisustvo na pojedinim predavanjima i vjezbama je obavezno. Fakultet nije jeftin. Dosta se trosi na papir, stampanje isl. Literature na faksu nema tj nije je bilo kada sam ja isao.
Ne znam sta bih ti rekao. Ja da sada biram opet bi zavrsio arhitekturu :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2016, 16:22 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2003, 13:28
Postovi: 5168
Ja sam mislio da je arhitektura šaranje bojicama. Kad sam shvatio da nije, okrenuo sam se na drugu stranu i nastavio šarati bojicama. :D

_________________
www.madeinbunker.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2016, 17:03 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Avg 2001, 01:00
Postovi: 20451
Lokacija: SAO Krmine
ferdinand pomaze mladim arhitekticama da nadju svoj put :lol:

_________________
Life is a very, very serious thing. I think we should all wear black and not talk to each other at all, that way we can learn more about ourselves. Also, we should cry more. That way we wash our eyes, so we can see better. Seeing is believing. I believe we should stop smiling; it gets on other, normal people’s nerves. Maybe we should sleep all the time, but not dream; dreams are so last week. Otherwise, I am cool.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 23 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs