banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 14:04

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 449 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 23  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 29 Mar 2010, 22:33 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jul 2003, 22:29
Postovi: 1373
Lokacija: Nedeljica, odma iza Subotice
MPD vise ne postoji (koliko ja znam, ako ga nisu ponovo aktivirali). A zastitu na radu ne treba ni komentarisati.
Ja ti garantujem, zavrsi masinstvno i ne brini za posao. Naravno, ako ocekujes da ces odmah ici praviti motore ili sta vec, u to bas i ne vjerujem. Ali da ces imati veze sa automobilima... Vrlo vjerovatno


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Mar 2010, 22:15 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Mar 2007, 02:35
Postovi: 1462
Ma, sta vi imate protiv ZNR? :p


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Mar 2010, 22:59 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jul 2009, 10:16
Postovi: 12660
Lokacija: Treći kamen od Sunca
prasica je napisao:
Ma, sta vi imate protiv ZNR? :p

Dajana?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2010, 07:47 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Sep 2004, 21:14
Postovi: 253
Nažalost kolega enterprise nisam nigde omanuo u svom prethodnom komentaru,i koji bi mi bio motiv da pricam i izmišljam ono što nije.Ako ti ne znaš šta se dešava oko tebe i gledaš na sve ružičasto, to više govori o tebi nego o fakultetu.

Momak koji se interesuje za smer termotehnika očigledno aludira na nešto što je moderno i aktuelno danas u svetu motora SUS,a za tako nešto neće sigurno naći dobru osnovu na pomenutom fakultetu,osim ako ne bude žestoko zagrjan za to i navalio posle i na master,ili kroz neku razmenu i usavršavanje ode u inostranstvo.Uzgred, po bolonji studiji traje 3 ,a ne 3.5 godine,odakle vam to.Samo je jedna generacija bila 3.5 godine,ali iza toga stoji jedna druga kriminalna prica.

Za ove koje pričaju o nekoj tobože opremi,ne znam stvarno s koje vi planete dolazite i o čemu vi pričate.Jer stanje s opremom je sledeće:

Kod brke iz merne tehnike sve je iz doba jure,pa čak i to je poluispravno ili neispravno.Na predavanjim priča o nekim mernim senzorima i koje kakvim spravicama,a na tebi je da pustiš mašti na volju i zamišljaš kako to odprilike izgleda i funkcioniše.
U labalatoriji za rezanje (iako ne zaslužuje taj naziv) imaš mašine koje po tehnologiji odogovaraju onima iz vremena drugog svetskog rata,znači sve praistorijsko.Jedino što je malo novije je NC glodalica ali čak ni to nije orginalno veæ nadograđivano,i studenti se na njoj koliko je meni poznati ne uče već im samo služi za gledanje da tako nešto postoji.
Lab. za deformisanje-ima hidrauličku presu koja je naravno neispravna jer su neki kvazi stručnjaci petljali po njoj i sj... li je,dokumentaciju i uputstva je pojeo mrak,a ulje za hidrauliku "misteriozno" nestalo.Naravno niko "ne zna" ko je odgovoran za to?ThermoJet printer pored skupljanja prasine sluzi jos za obmanjivanje u informatorima.
U lab. za motore koliko ja znam ima stojadinov motor koji je izrajban,i na njemu se rade neka od merenja.
Lab. za robotiku-ima robot koji je nov međutim ta činjenica nije od nikakve koristi jer studenti ništa ne rade praktično sa njim.Uglavnom služi za skupljanje prašine.
Lab. za zavarivanje raspolaze tehnologijom od pre 60 godina.
S ovim se završava sva priča o high tech opremi s kojom raspolaže mašinac u BL.

Što se tiče prevaziđenosti profesora navedi mi molim te enterprise koliko profesora poznaje MKE i zna da radi simulacije istih na računarima,koliko njih sa smera termotehnike zna CFD i projektovanje uz primenu istoga,koliko profesora i asistenata poznaje MATLAB,Abaqus,NX,Pro/Engineer...?

Umesto da se izučavaju pomenute oblasti/softweri, ti skoro na svakom smeru izučavaš predmete koji ti nisu potrebni,ali ko da to nekoga zanima,
vazno je izmisliti predmete da bi pojedinci imali šta raditi,i prodavati svoje knjige.
Stvar postaje još zanimljivija (neću sad o imenima) jer imaš profesore koji održe dva ili tri predavanja tokom semestra.

Kada su u pitanju ispitni rokovi,kao posledica "velike sposobnosti" prodekana za nastavu oni ti uglavnom izađu kad već trebaju početi.

Uostalom, ne trebaš dalje ići biće ti sve jasno kada pogledaš zvanični sajt (ako se to uopšte i može nazvati sajtom jednog fakulteta ) i vidiš koliko to jadno i siromašno izgleda,pa ono nije nivo jednog srednjoškolskog sajta.To ti je najbolja slika koliko je to ozbiljan fakulet,i najbolji odraz stanja u njemu.Pogledaj bilo koji sajt od mašinca u okruženju i sam vidi gde smo mi u svemu tome.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2010, 09:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9281
Nije enterprise vec ja. Po ovom sto pises sticem utisak da si vjerovatno zavrsio prije par godina? Za dio stvari si u pravu. Prvo moras shvatiti da je ovo Banjaluka, a ne Graz, Bec...
Sta ocekujes iz mjerne tehnike - visekoordinatni mjerni uredjaj kakav su samo Cajavec i Kosmos prije rata mogli priustiti? OK, jeste staro, tu si u pravu za mjernu tehniku, mada mi nije pala na pamet.
Lab. za rezanje - studenti uce na NC glodalici, ali nedovoljno. Nabavljen je novi set Sandvik alata od nekih 8000 KM. Sad sto masina nema mogucnost interpolacije pa su joj mogucnosti ogranicene tako da za par casova savladas sve sto ona moze, to je drugi problem, ali ispravna je i radi. Ali recimo za onaj mali skolski Sinumeric nikad nismo sjeli - moze, nije problem, nije tesko, ispravan je, ali cinjenica je da ga nismo ni upalili jer se Cici ne da. Jos je odobren novi projekat i treba da stigne i ogroman obradni centar u ovu laboratoriju, tako da ce tu biti lijepe opreme uskoro.
Laboratorija za robotiku ima nov Motoman Robotec robot sa glavom za zavarivanje i obrtnim stolom, nabavljen prije jedno 2 godine (ukupne vrijednosti oko 100.000 KM) koji se i te kako koriste, godinu dana smo na njemu radili i ko god je bio zainteresovan mogao je na vjezbama lijepo nauciti raditi na njemu. Jesu profesor i asistent paranoicni i brinu za robota toliko da su smijesni, ali se stvarno koristi. Evo imas ovde neka dva snimka postavljena:
http://www.youtube.com/watch?v=ebzFHC28_nk
http://www.youtube.com/watch?v=lKsyVSQW ... re=related
Ove godine su smo sa novim asistentom napravili jednu zanimljivu oglednu tablu na kojoj ce se moce vjezbati programiranje PLC uredjaja. I tu je odobren jos jedan projekat i Rogic je narucio uzasno puno opreme za automatizaciju proizvodnih procesa, i stvarno ce se moci svasta raditi kad to stigne.
Lab za zavarivanje je nabavila jos opreme iz Cajevca, koristene - mikroskope, uredjaje za pripremanje uzoraka za ispitivanje i svasta nesto, tako da mogucnosti ima, ali se ne koristi nista od toga.
Asistentica iz dinamike ima dobru opremu za ispitivanje buke i vibracija, ali ne vide je studenti nikad.
I ja sam se razocarao kad sam recimo vidio oglednu tablu za hidrauliku tek kad je profesoru nesto zatrebalo na njoj usavrsiti, do tad nismo ni znali da postoji.
Opreme ima solidno, nije sve novo i savrseno, ali moze se iskoristiti i uciti na njoj. Veci je problem sto profesori tu opremu ne koriste na vjezbama, ali ima tu i do studenata. U mojoj generaciji sta god nas je interesovalo insistirali smo na tome da nam se pokaze, da probamo, vidimo, da posjetimo fabrike. Da smo cekali da nam profesoti organizuju nikud ne bi mrdnuli, a ovako-ne znam ozbiljniju firmu u cijeloj RS u kojoj nismo bili, a ima se sta vidjeti.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2010, 09:51 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Sep 2004, 21:14
Postovi: 253
U principu nisi rekao nista novo,cinjenica ostaje da imas "mamute" profesore na fakultetu,i sutra kada pocenes da trazis posao imaces problema na relaciji teorija -praksa.Zato ko ne misli ozbiljno da se bavi strukom van okvira onoga sto se samo uci na masincu,onda bolje da se ostavi svega.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2010, 10:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jul 2003, 22:29
Postovi: 1373
Lokacija: Nedeljica, odma iza Subotice
hakinen je napisao:
MATLAB,Abaqus,NX,Pro/Engineer...?


Cini mi se da je Gvero za onaj svoj "famozni" gorionik radio proracun preko CFD-a (nisam 100% siguran)
Stojicic je jako dobar u Matlab-u (i struka mu je vezana za to), Milasinovic je radio doktorski preko Pro Engineer-a, Abaqus nisam siguran da li iko zna, a MTE se koristi u sklopu SW-a (ali kada uzmes u obzir da cak i studenti znaju da se koliko-toliko koriste CATIA-om onda ti skoro nista od pomenutih programa nije ni potrebno). Uostalom, programi nisu i ne treba da budu osnovni zadatak masinskog inzenjera.
Kao sto rece blaf77 ovo nije Graz Minhen i sl.

Sto se tice Brkice tu si u pravu. Sve je iz doba dinosaurusa.

E sad vezano za temu. Projektovanje starog zastavinog motora i nekog novog bmw-ovog se ne razlikuje previse. Ti mozes kod bmw-a da primjenis bolje materijale, stavis turbinu, stavis 4 ventila po cilindru....... ali onaj cisti inzenjerski posao (kao sto je proracun npr) se nece drasticno promjeniti. Opet ces imati termodinamiku, opet ces imati zvijezde, opet ces imati dinamicki proracun, proracun bloka i sl. Iz prostog razloga sto se osnovni princip rada motora sus nije promjenio u zadnjih 100 godina! Ok, da promjenilo se dosta toga, ali ono dno-osnova svega je MORALA da ostane ista (jer ne mozes drugacije napraviti motor).
Raumijem ja sta ti pricas, ali mislim da ti neces da shvatis da je u nasoj drzavi svaki fakultet u principu samo jedna mala odskocna daska za dalje usavrsavanje svoga znanja (vjerovatno je isti slucaj sa ostalim zemljama). I ne mozes da budes bijesan (a vidim da jesi) sto si zavrsio fakultet a nesto si propustio od znanja tudjom greskom. Ok, sta sad. Naucises, tek si poceo da ucis kada ga zavrsis. A da ti zavrsis fakultet i da kazes bas fino sad sve znam.... Malo sutra

Ja se slazem da je znanje koji bi postigao u Graz-u mozda vece od znanja u BL, ali Banjaluka nije Graz, a Bih nije Austrija.

hakinen je napisao:
sutra kada pocenes da trazis posao imaces problema na relaciji teorija -praksa.


e ovo je vec isto za sve fakultete.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Apr 2010, 20:19 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 05 Mar 2010, 19:27
Postovi: 19
[Enterprise] je napisao:
hakinen je napisao:
MATLAB,Abaqus,NX,Pro/Engineer...?


Cini mi se da je Gvero za onaj svoj "famozni" gorionik radio proracun preko CFD-a (nisam 100% siguran)
Stojicic je jako dobar u Matlab-u (i struka mu je vezana za to), Milasinovic je radio doktorski preko Pro Engineer-a, Abaqus nisam siguran da li iko zna, a MTE se koristi u sklopu SW-a (ali kada uzmes u obzir da cak i studenti znaju da se koliko-toliko koriste CATIA-om onda ti skoro nista od pomenutih programa nije ni potrebno). Uostalom, programi nisu i ne treba da budu osnovni zadatak masinskog inzenjera.
Kao sto rece blaf77 ovo nije Graz Minhen i sl.

Sto se tice Brkice tu si u pravu. Sve je iz doba dinosaurusa.

E sad vezano za temu. Projektovanje starog zastavinog motora i nekog novog bmw-ovog se ne razlikuje previse. Ti mozes kod bmw-a da primjenis bolje materijale, stavis turbinu, stavis 4 ventila po cilindru....... ali onaj cisti inzenjerski posao (kao sto je proracun npr) se nece drasticno promjeniti. Opet ces imati termodinamiku, opet ces imati zvijezde, opet ces imati dinamicki proracun, proracun bloka i sl. Iz prostog razloga sto se osnovni princip rada motora sus nije promjenio u zadnjih 100 godina! Ok, da promjenilo se dosta toga, ali ono dno-osnova svega je MORALA da ostane ista (jer ne mozes drugacije napraviti motor).
Raumijem ja sta ti pricas, ali mislim da ti neces da shvatis da je u nasoj drzavi svaki fakultet u principu samo jedna mala odskocna daska za dalje usavrsavanje svoga znanja (vjerovatno je isti slucaj sa ostalim zemljama). I ne mozes da budes bijesan (a vidim da jesi) sto si zavrsio fakultet a nesto si propustio od znanja tudjom greskom. Ok, sta sad. Naucises, tek si poceo da ucis kada ga zavrsis. A da ti zavrsis fakultet i da kazes bas fino sad sve znam.... Malo sutra

Ja se slazem da je znanje koji bi postigao u Graz-u mozda vece od znanja u BL, ali Banjaluka nije Graz, a Bih nije Austrija.

hakinen je napisao:
sutra kada pocenes da trazis posao imaces problema na relaciji teorija -praksa.


e ovo je vec isto za sve fakultete.





Mislio sam te pitati,koliko kosta Master da se upisu te jos 2 godine naknadno i ima li kakve razmjene studenata i kako to ide??


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Apr 2010, 22:00 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Apr 2009, 20:47
Postovi: 483
Evo, još jedan mašinac nešto da kaže. Ja sam još na fakultetu, tako da sam prilično dobro upoznat sa situacijom. Istina je da je laboratorija za mjernu tehniku zastarjela, dobili su prošle godine neke opreme iz bivše laboratorije u Čajevcu čini mi se, ali sve je to jadno i nikakvo.
Ipak mislim d aste previše ocrnili fakultet, jer (po mom mišljenju) dosta napreduje u poslednje vrijeme, više se prate savremeni tokovi. Što se tiče CFD simulacija, prof. Gvero jeste radio u Fluentu taj gorionik, što bi trebalo da znači da se razumije. On ima jako savremen pristup i tu nema mjesta priči da se zaostaje mnogo. Naravno postoji neka grupa profesora koja je dugo na fakultetu i koja i danas radi kao prije 20 godina, ali postoji i jedna (mlađa) koja nastoji što više približiti studentima savremene tokove u mašinstvu. Prošle godine je organizovana stručna ekskurzija u Njemačku (Minhen,Študgart,Grac) što govori u prilog mojoj tvrdnji. Da odmah bude jasno, zaostajemo za njima svjetlosnu godinu, ako je uopšte umjesno porediti zemlje sa tako jakom privredom (koja uglavnom finansira naučni rad na fakultetima) i našu. Ali zato postoji dobra šansa za sve koji žele da se potrude i uđu u svijet mašinstva da svoje usavršavanje nastave na nekom od tih univerziteta. I sami vjerovatno znate kolege u Minhenu i Gracu.
Uglavnom, ja se nisam nikad pokajao što sam upisao ovaj fakultet.
Zaboravio sam napomenuti i tu laboratoriju za inteligentne sisteme u koju se ulaže mnogo para, a vidjećemo kakvi će rezultati biti.

_________________
Uneti se kao san u mladu devojku jeste veština, izaći iz nje jeste majstorsko delo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Apr 2010, 18:52 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 13 Apr 2010, 14:13
Postovi: 8
Da li MPD jos postoji?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Apr 2010, 19:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9281
Jaoo, nek mi samo jos neko spomene smjer Zastita na radu. Prica mi kolega danas - trazio covjek prije par dana od njega nekih knjiga za taj smjer - treba sljedece sedmice diplomirati pa cisto da ima i poneku knjigu da nesto nekad procita.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Apr 2010, 21:41 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Apr 2009, 20:47
Postovi: 483
Ne postoji MPD, samo ko je već upisao. Sad ima zaštita na radu, mehatronika,indrustrisko inženjerstvo i menadžment, prizvodni i saobraćajno mašinstvo i termoenergrtika, gdje možeš birati termotehniku, trermoenergetiku i saobraćajno.
Ma tu zaštitu i menadžment su izmislili ovi što ne mogu završiti mašinstvo pa da dobiju diplomu za nešto.
Menadžment bi stvarno trebalo ukinuti, ili prebaciti na neki drugi faks.

_________________
Uneti se kao san u mladu devojku jeste veština, izaći iz nje jeste majstorsko delo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Apr 2010, 09:57 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Mar 2007, 02:35
Postovi: 1462
Bože, šta vam je?
Prije svega, nesreća je sama po sebi, što se zaštita na radu našla UOPŠTE na mašinstvu! To treba biti odvojen fakultet, a ne odsjek na mašinskom fakultetu. Zaštita na radu obuhvata mnoge oblasti i nezahvalno je pričati o tome koliko "mašinstva" ima ili ga treba biti u Zaštiti na radu na mašinskom fakultetu.
A što se menadžmenta tiče: da li je po vama bolje da menadžer u proizvodnji bude neko ko zna proces proizvodnje i proizvodne tehnologije ili da to bude neki mrsimudolog sa privatnog menadžmenta?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Apr 2010, 10:35 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9281
Najbolje da to bude neki mrsimudolog sa masinstva koji ne zna razlikovati masine u proizvodnji.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Apr 2010, 10:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Mar 2007, 02:35
Postovi: 1462
Najlakse se prepucavati...


Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Apr 2010, 21:32 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Apr 2009, 20:47
Postovi: 483
Nije prepucavanje, ali lakše je menadžment prebaciti na ekonomiju i ubaciti par predmeta o proizvodnji i proizvodnim procesima, nego da ljudi bzv uče nacrtnu geometriju, statiku fluide i sl. a ne vole to i ne interesuje ih.

_________________
Uneti se kao san u mladu devojku jeste veština, izaći iz nje jeste majstorsko delo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Apr 2010, 00:09 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
Senna je napisao:
Nije prepucavanje, ali lakše je menadžment prebaciti na ekonomiju i ubaciti par predmeta o proizvodnji i proizvodnim procesima, nego da ljudi bzv uče nacrtnu geometriju, statiku fluide i sl. a ne vole to i ne interesuje ih.

djecak, razmisljanje ti je totalno pogresno
teze je ekonomistu nauciti tehnickim naukama, nego inzenjera menadzerstvu
uostalom menadzerstvo na masinstvu je samo dio necega sto je ranije bilo u okviru proizvodnog masinstva, samo sad se to moze smatrati specijalizacijom unutar tog profila

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Apr 2010, 10:08 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Apr 2009, 20:47
Postovi: 483
Nisam saglasan. Nekada je taj koji završi proizvodni smjer makar znao šta je zupčanik, danas menadžeri o njemu (npr.) nemaju pojma. A dobiće diplomu inženjera mašinstva.
Specijalizacija unutar profila koja odvlači sredstva zarad nekolicine studenata.

_________________
Uneti se kao san u mladu devojku jeste veština, izaći iz nje jeste majstorsko delo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Apr 2010, 22:44 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
jos si zelen, shvatices za koju godinu sta ti pokusavam reci
i nama je bilo neobicno kad nam je slicnu stvar objasnjavao profesor na masinstvu, zato sto svi imamo pogresnu sliku o tome sta je zapravo menadzerstvo
btw nemoj degradaciju skolstva ukljucivati u to ;)

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Apr 2010, 10:29 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jul 2003, 22:29
Postovi: 1373
Lokacija: Nedeljica, odma iza Subotice
BSE je napisao:
teze je ekonomistu nauciti tehnickim naukama, nego inzenjera menadzerstvu


da to je mozda i tacno. Ali si zaboravio jednu stvar: menadzerski smijer na masinskom fakultetu nema veze sa masinstvom (misim da ti kada si studirao toga smijera nije ni bilo).
Ne kazem da taj koji zavrsi mora da bude upoznat sa promjenom koeficijenta viska vazduha u odnosu na opterecenje motora sus (primjer), ali neke osnovne stvari mora znati. Stvari za koje mu se nece majstor smijati. Ovim smijerom (a ZNR nije nista bolja) su samo degradirali masinstvno, a mi sa ostalih smijerova smo neka vrsta kolateralne stete :)
Sve ce to da ispliva na vidjelo kada ta generacija dodje u praksu


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 449 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 23  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs