banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 17:58

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1323 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 67  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 20 Jul 2010, 23:10 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Učenje ponečega što ti neće trebati nije samo na predmetima matematike, nego na sve i jednom predmetu.

Za matematiku bar kažu da razvija mozak :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2010, 23:18 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 13:53
Postovi: 493
Vader je napisao:
Za matematiku bar kažu da razvija mozak :)


Hm, tako kazu, mada, ja sam cuo da je mozdana masa gradjena od proteina koji se umnozavaju ako se konzumira proteinska hrana, i pazi ovo - za to nije neophodna matematika, ha! :D

Ako govorimo o intelektu, hmmm, pa sad to je jedna druga prica. Koliku god tikvu imao, to ne pomaze intelektu, a o duhovnosti tek da ne govorimo, to je vec kvantno polje, za to je potrebno poloziti Dimicev visi kurs D iz Fizike za Elektrotehnicki fakultet :D

Da zakljucim ipak, jer sve se ovo pretvara u jednu veliku farsu i svako goni vodu na svoj mlin. .
Istina je da niko nije u pravu i da su svi u pravu. Da pojasnim: jedina istina je upravo na onoj duhovnoj strani poimanja nauke, pa tako mozemo reci i za matematiku - postoje ljudi koji su prosto zaljubljeni u matematiku i koji je percipiraju na jedan metafizicki nacin. Takivi ljudi su pravi matematicari i oni mahom ne razumiju ove druge, kojima lijeva strana mozga nije genetski kodirana da procesira logiku na jedan kontinualan nacin, ne postoji "flow control". Ovi drugi su znaci ljudi sa jace razvijenom desnom stranom mozga koja je vezana za emotivna stanja i intuiciju. Vrlo vazan element kreativnosti, ali mahom nepriznat u danasnjem svijetu koje funkcionise na strogo preciznim zakonima logike. Potrebno je razvijati podjednako obje stane mozga i nadopunjavati ih medjusobno, a ne ignorisati jednu ili drugu stranu.
"Sve je bitno - i zubi i dusha" kako rece jedna reklama za zubnu pastu nekad davno xD


Poslednji put menjao Last December dana 20 Jul 2010, 23:27, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jul 2010, 23:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Ali brutalno zlostavljati studente tjerajuci ih da uce 10-12 sati kako neko rece, da bi uspio, te sama cinjenica o prosjeku studiranja, itd.. govore jasnim jezikom. Jedan moj drugar je za 4 god. izasao 30 puta na matematiku I i nije polozio, presao na geografiju i zavrsio bez problema. Znaci nije glup, ima volju, ali slomise ga.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jul 2010, 10:54 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2006, 17:07
Postovi: 414
Hristov je napisao:
Ali brutalno zlostavljati studente tjerajuci ih da uce 10-12 sati kako neko rece, da bi uspio, te sama cinjenica o prosjeku studiranja, itd.. govore jasnim jezikom. Jedan moj drugar je za 4 god. izasao 30 puta na matematiku I i nije polozio, presao na geografiju i zavrsio bez problema. Znaci nije glup, ima volju, ali slomise ga.


Drugar ti je glup za matematiku.

_________________
''We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.''


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jul 2010, 19:54 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Opet kažem: pretjerujete oko matematike. Nje uopšte nema puno na ETF-u, bar ne sada po novom planu i programu. Matematika je kao i svaki drugi predmet, sjedne se, nauči, položi. Ne mora iz prve, ne mora se dobiti 10, ni 9 ni 8. Ali se položi. Ponoviću: ja nisam volio matematiku u osnovnoj i srednjoj školi, iz nje sam imao manju ocjenu nego iz većine drugih predmeta, pa sam opet položio svih nekadašnjih 5 matematika na ETF-u.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Jul 2010, 22:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Maj 2007, 10:40
Postovi: 1568
Lokacija: Banja Luka
Vader je napisao:
Senna je napisao:
Znam dosta ljudi sa etf-a, poteško je, ali ako hoćeš učiti sve se može. Mislim da je najveći bauk matematika, ali koliko sam čuo (nisam siguran) da neće više predavati Ćelić, pa će biti lakše.

Nije Ćelić problem. A važi i za jednog od najboljih predavača. Matematici treba pristupiti kao i svakom drugom ispitu i neće biti problema.



Vaistinu :)! Zato je ja ostavljam za kraj :lol:

_________________
Have you ever burried a face in your hands?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Jul 2010, 12:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
Hristov je napisao:
..... izasao 30 puta na matematiku I i nije polozio, presao na geografiju i zavrsio bez problema. ...


Možda zato što geografija i elektrotehnika nemaju nikakvih dodirnih tačaka a on je očigledno promašio prvi izbor i pogodio drugi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jul 2010, 14:55 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jun 2002, 21:41
Postovi: 1592
Мислим да на ЕТФ-у градиво уопште није толики проблем како сви редом наводите. Скоро сам овлаш испитивао планове и програме државних универзитета из окружења и шире, и могу рећи да се добра већина тога поклапа са оним што је дефинисано планом и програмом додипломског студија на ЕТФ-у у Бањој Луци. За разлику од послије-дипломског студија који је потпуно друга прича. Тако да је моје мишљење, да је градиво додипломског студија на самом дну љествице проблема на ЕТФ-у.

Мислим да постоје далеко уочљивији и већи проблеми, од којих би добар дио био једноставно рјешив да је озбиљне воље како међу студентима тако и међу наставницима. Али, то је већ дужа прича ...

_________________
Slika
Српска - аутопутеви | Srpska - motorways


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jul 2010, 21:12 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Mar 2010, 22:49
Postovi: 1005
Naravno da gradivo nije problem.Problem su kao i uvijek ljudi.LJUDI.Koji i kakvi,zakljuci sam.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Avg 2010, 12:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
veljko je napisao:
Naravno da gradivo nije problem.Problem su kao i uvijek ljudi.LJUDI.Koji i kakvi,zakljuci sam.


Kako onda nisu problem ljudi na drugim fakultetima, a na ovom jesu?

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Avg 2010, 09:49 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 25 Avg 2010, 18:58
Postovi: 36
Zbog mnogih ovdje prisutnih i ostalih studenata na ETF-u, ja sam odgadjao ucenje (i polaganje) algebre kod Celica 2 godine, da bih na kraju uspio poloziti u 2 roka. Tj. 4, ali prva dva ne racunam jer sam na njih izasao da bih pokupio zadatke, a onda sam sjeo, naucio, nije bilo tesko i polozio pismeni dio ispita. Usmeni sam izlazio 2 puta, ali posto za prvi rok nisam stigao nauciti sve (nego samo prvi dio knjige, 2/3 gradiva), nisam prosao, pa sam ostatak knjige naucio za drugi rok i polozio.
Celic je sjajan predavac, zahtjeva koliko ti i objasni, ali za jednog buduceg inzenjera, knjiga od 400 stranica bi trebalao da je mala maca. Sta bismo da studiramo medicinu, anatomija (niko ni ne zna koliko ima stranica), fiziologija, patologija, sve knjige sa preko 1000 stranica. A mi imamo jednu od 400, pa se zalimo. Nema smisla. Celic je knjigu napisao savrseno, skoro bez i jedne stamparske greske, sa toliko posvecenog truda u toj knjizi, da ona stvarno izgleda i malena i jako jeftina. Ko procita njegovu knjigu (i zapamti sta je procitao!), moze reci da je naucio i da je spreman za ispit da ga polozi iz prve.

Dao bih jos jedan komentar na ostala desavanja na fakultetu:
Prof. Ivetic iz Novog Sada je jednom prilikom rekao da ja puno zadovoljniji nacinom rada na nasem fakultetu, nego na tamosnjem univerzitetu i njihovom ETF-u. Mi smo novi plan i program (iz 2003. i 2007) prepisali (bukvalno) sa nekih inostranih (ne balkanskih) fakulteta i toga se i drzimo, koliko imamo kadra da to predaje. Mislim da ga imamo sasvim dovoljno i da je solidno obucen za sva predavanja.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Avg 2010, 22:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
djoMla je napisao:
Sta bismo da studiramo medicinu, anatomija (niko ni ne zna koliko ima stranica), fiziologija, patologija, sve knjige sa preko 1000 stranica. A mi imamo jednu od 400, pa se zalimo. Nema smisla.


Anatomija se moze nauciti napamet, iako treba dosta vremena, a zadaci ne mogu. Jedan tip zadatka moze biti u hiljadu oblika sto povecava obim knjiga matematicke prirode na nezamisliv broj stranica za one koji nisu nadareni za racun i koji uce na pamet. Dokaz ovome sto pisem je tip koji je "otpao" na etf, a zavrsio medicinu bez problema.
Naravno, za one koji su nadareni za racun i matematiku lakse je zavrsiti etf nego neki lagani fakultet, ali za one koji nisu(a takvih je vecina) etf je nocna mora daleko teza od medicine i ostalih "teskih" fakulteta.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Avg 2010, 12:25 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 25 Avg 2010, 18:58
Postovi: 36
jellyfish je napisao:
djoMla je napisao:
Sta bismo da studiramo medicinu, anatomija (niko ni ne zna koliko ima stranica), fiziologija, patologija, sve knjige sa preko 1000 stranica. A mi imamo jednu od 400, pa se zalimo. Nema smisla.


Anatomija se moze nauciti napamet, iako treba dosta vremena, a zadaci ne mogu. Jedan tip zadatka moze biti u hiljadu oblika sto povecava obim knjiga matematicke prirode na nezamisliv broj stranica za one koji nisu nadareni za racun i koji uce na pamet.

To si u pravu, ali ja sam samo htio reci sta se desava sa Celicem. On ne zadaje zadatke, nego teoriju, zadatke polazes kod asistenta (na koga se izgleda niko ne zali). MADA, na teoriji zna biti trik zadataka, ali na vecini njih ne bude vise od 50 %. Bude oko 30-40 %, ali to uvijek varira. Bar u zadnjih nekoliko rokova koje sam ja gledao.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Sep 2010, 12:03 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2005, 00:10
Postovi: 2209
Lokacija: Banja Luka
Slika
:D

_________________
Prodaja original parfema po povoljnim cijenama.
Tema na forumu
Facebook profil sa ponudom
PIK Radnja


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Dec 2010, 21:50 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2010, 10:36
Postovi: 67
Lokacija: Banja Luka
Ok, prije nekoliko dana mi je asistent dao jedan naizgled prost zadatak iz fizike - kosi hitac.

Mucim se vec 3 dana da dobijem tacan rezultat ali nikako ne ide, pa ako bi neko mogao uraditi ili me barem uputiti kako da uradim bio bih zahvalan.

Zadatak glasi:

Tijelo je izbaceno iz minobacaca pocetnom brzinom Vo=150m/s pod uglom od 60stepeni i zaustavilo se na strani planine. Ugao pod kojim se tijelo nalazi nakon pada u odnosu na minobacac je 30stepeni. Izracunati razdaljinu od minobacaca do tijela.

Rezultat treba biti negdje oko 1530m koliko ja znam.

Zadatak je iz Dimic kurs D zbirke, zadatak 129 ili 139, nisam siguran.
Svaka pomoc je dobrodosla. :)

PS: Otpor vazduha zanemariti.

_________________
Scio me nihil scire - Socrates


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Jul 2011, 23:14 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jul 2011, 20:28
Postovi: 5
Evo ovom prilikom da razmijenimo iskustva sa prijemnog sa ETF, interesuje me kakvi su vam bili zadaci, ko je kako uradio ....

Da ja prvi pocnem:: relativno lagan prijemni mada je za citav prijemni trebalo 2h da se odradi ..... 5 zadataka se moglo uraditi bez mnogo pripremanja, a ako nekoga interesuju zad nek se javi. 8)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Sep 2011, 20:23 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2010, 10:36
Postovi: 67
Lokacija: Banja Luka
Upload negdje zadatke, da vidim sta su novim mucenicima dali ove godine :D

_________________
Scio me nihil scire - Socrates


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Sep 2011, 21:11 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Sep 2011, 21:02
Postovi: 514
Lokacija: Banja Luka
pozdrav drustvo,idem u elektrotehnicku skolu,planiram da za dvije godine upisem ETF...zanima me moze li mi neko reci sta se radi na prijemnom i koje VRSTE zadataka???ove godine se u ets zaposlio prof. koji je za 5 godina zavrsio ETF...koliki je otprilike prosjek studiranja??unaprijed hvala na odgovorima...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Sep 2011, 14:42 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Apr 2011, 16:14
Postovi: 3930
Lokacija: Fabrika teškog naoružanja ' Milovan Đilas'
oko 7 ili 8.Ko prezivi.

_________________
Nema pregovora sa onima kojima je republika spekulacija, a revolucija zanat !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Sep 2011, 14:44 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2010, 10:36
Postovi: 67
Lokacija: Banja Luka
Ako je vjerovati ovoj stranici:

http://etfbl.vacau.com/lat/index.html

Prosjek je oko 9 godina (mozda malo manje sada ipak, ja bih rekao oko 7-8 godina).

Sto se tice prijemnog... standardni zadaci iz matematike iz srednje skole, znaci:

Kvadratne jednacine,
kvadratne nejednacine,
sistemi jednacina,
polinomi,
logaritmi,
jednacine i nejednacine sa apsolutnim vrijednostima,
trigonometrija,
procentni racun, itd.

Koliko se ja sjecam meni na prijemnom nije bilo izvoda i integrala.

Prijemni nije tezak uopste, znaci ako si imao barem 4 u srednjoj iz matematike, mozes bez problema poloziti.

_________________
Scio me nihil scire - Socrates


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1323 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 67  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 25 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs