banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 18 Apr 2024, 11:30

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 222 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 26 Sep 2009, 13:23 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 12 Dec 2008, 16:34
Postovi: 529
Lokacija: Negdje drugdje
Anakin je napisao:
Citiraj:
Kolege studenti bolonjci od krucijalne je vaznosti da se pojavite u cetvrtak u 16h u amfiteatru masinskog fakulteta, jer ce se tada donijeti odredjene odluke i smjernice akcije kojima ce se pokusati znacajno uticati na odluku Senata univerziteta da ...nema prenosa i da oktobarski rok mogu koristiti sano oni studenti kojima je ostao samo jedan ispit.STOGA DODJITE U STO VECEM BROJU..


Ne znam da li si prisustvovao?

Završio onda kada je fakltet bio sa velikim F!
Kada nije bilo kursa za učitelje, seminara za žurnaliste ili školice ekonomije... kako se danas mogu nazvati takvi i slični studiji!

Ali i dalje poštujem studente koji se bore za sebe, a ne lijenčine koje sjede po pet sati dnevno u kafanama ili one koji se jadaju pomoću kompjutera!

Htjeli ste Bolonju - dobili ste Bolonju!
Zagrijte stolice i srećno na ispitima!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2009, 13:32 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Nov 2004, 19:33
Postovi: 1223
Lokacija: Tu sam
Studenti ce se uvjek jadati, uvjek zaliti, uvjek kukati... sve to ulazi pod "studentski zivot".... :)
A ovo preko interneta treba uzeti vise kao nacin informisanja, a ne neko kolektivno jadanje...

Samo kad se stolica zagrije, tada ce se i fax zavrsavati, ja to ne sporim i da se to shvati ne treba biti posebno pametan i ucen. Ali kako sam shvatio zavrsio si fakultet prije nego sto je i bilo rijeci o "bolonji"....ne znam da li si upucen kakav je to "sistem rada" ili ono sto je najvaznije, na koji nacin se kod nas primjenjuje...

Citiraj:
Htjeli ste Bolonju - dobili ste Bolonju!


Niti smo je htjeli niti smo je dobili....to je najtuznije...

_________________
Be nice, I could be your lawyer someday...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2009, 13:48 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 12 Dec 2008, 16:34
Postovi: 529
Lokacija: Negdje drugdje
Anakin je napisao:
Studenti ce se uvjek jadati, uvjek zaliti, uvjek kukati... sve to ulazi pod "studentski zivot".... :)
A ovo preko interneta treba uzeti vise kao nacin informisanja, a ne neko kolektivno jadanje...

Samo kad se stolica zagrije, tada ce se i fax zavrsavati, ja to ne sporim i da se to shvati ne treba biti posebno pametan i ucen. Ali kako sam shvatio zavrsio si fakultet prije nego sto je i bilo rijeci o "bolonji"....ne znam da li si upucen kakav je to "sistem rada" ili ono sto je najvaznije, na koji nacin se kod nas primjenjuje...

Dovoljno upućen da znam da njemački studenti protestvuju protiv iste i traže povratak na prethodni sistem...
Opet vi ne pratite trendove :lol:

Još mogu pisati o "Bolonji"...
Anakin je napisao:
Citiraj:
Htjeli ste Bolonju - dobili ste Bolonju!


Niti smo je htjeli niti smo je dobili....to je najtuznije...

Zar nisu bili prije par godina protesti na kojima su studenti govorili kako će Bolonja popraviti stanje u visokom obrazovanju? :lol:
I još sam čitao milion tkestova u kojima su profesri i političai palamudili kako je to ključ uspjeha visokog obrazovanja :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2009, 14:37 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2002, 22:04
Postovi: 2127
Lokacija: Aiur
pa mozda bi se i popravilo stanje da se bolonja u potpunosti primjenjuje.. :D ne moze pola pola..hehe
btw.
http://www.studentskiparlamentbl.com/?p=1148

_________________
Slika
Beckett: How come I never make friends like that?
McKay: You need to get out more.
Beckett: We're in another galaxy. How much more out can you get?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2009, 15:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2003, 15:07
Postovi: 6389
Gledajuci ove slike, da se zakljucit da se ne bi vise skupiloo studenata u amfiteatar, jedino da se diplome dijele.

_________________
"Baš je dobro kada misliš da živiš u slobodi"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2009, 16:02 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Nov 2004, 19:33
Postovi: 1223
Lokacija: Tu sam
Citiraj:
Zar nisu bili prije par godina protesti na kojima su studenti govorili kako će Bolonja popraviti stanje u visokom obrazovanju? :lol:
I još sam čitao milion tkestova u kojima su profesri i političai palamudili kako je to ključ uspjeha visokog obrazovanja :lol:


Jedno je reci, jedno uraditi, oni ni sada nisu shvatili ciljeve Bolonje, a mogu misliti koliko su im tada jasni bili (o politicarima govorim)
Za studente i proteste da se uvede Bolonja nisam upucen... :-?

Citiraj:
Dovoljno upućen da znam da njemački studenti protestvuju protiv iste i traže povratak na prethodni sistem...
Opet vi ne pratite trendove


Mislim da je u nekim djelovima Njemacke zabranjena upotreba bolonjskog sistema...

Citiraj:
pa mozda bi se i popravilo stanje da se bolonja u potpunosti primjenjuje.. ne moze pola pola..hehe


Mislim da to i jeste problem, sto kod nas zele da je u potpunosti primjenjuju, a nisu to u stanju. A Bolonja se ni u Bolonji ne primjenjuje u potpunosti :)

_________________
Be nice, I could be your lawyer someday...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2009, 16:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Maj 2003, 18:55
Postovi: 4706
ja stojim pri svom da je bolonja izmisljena da olaksa studiranje...Ni jedan od evropskih vodecih univerziteta ne primjenjuje bolonju, od cambridgea,oxforda do trinitya,birminghama, hamburga itd..nisam siguran za Hamburg. A ovo sto nasi primjenjuju nije ni b od bolonje, svake godine vode neku svoju politiku, stvaraju ects bodove koji na kraju ukoliko nema prenosa niti ne sluze nicemo.

Citiraj:
One academic year corresponds to 60 ECTS-credits that are equivalent to 1,500-1,800 hours of study. The new model comes closer to the North American and Japanese systems. It gives greater weight to practical training and to intensive research projects. The way credits are measured reflects how hard a student has worked. The new evaluation methods reflect not only a student's performance on exams, but also his or her lab experiments, presentations, hours spent on study, innovation capacities, and so forth.

gdje smo mi ovde? Nisu nam ni praksu omogucili a kamoli ovo ostalo...

_________________
http://www.codebluestudio.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2009, 18:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2002, 22:04
Postovi: 2127
Lokacija: Aiur
nivo obrazovanja kod nas je apsolutna katastrofa. fakulteti primaju vise studenata nego sto mogu "obraditi"...svako se upisuje na fax ovih dana...mislim..sta reci...ja ne znam kako je bilo prije, znam kako je sada, ideja je dobra, ali primjena je katastrofalna..

_________________
Slika
Beckett: How come I never make friends like that?
McKay: You need to get out more.
Beckett: We're in another galaxy. How much more out can you get?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2009, 19:50 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31202
Lokacija: Je Suis Ahmed
Oni su nama spominjali da će Bolonja omogućiti studiranje vani. Započneš prvu godinu u BL, a četvrtu završiš u Beču, jer će se potpisnice Bolonje međusobno priznavati.

Od toga nema ništa.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2009, 21:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Ne postoji četvrta godina ;) Postoji 3+2.
A meni se priznaje, ja mogu gdje hoću u EU. :evil3: 8)
Da ne ispadne da se ovdje nafuravam, samo iznosim činjenice. To je do naše države, taj sistem je zastupljen svuda u Evropi. Ja si gledam za mastere i znam kako funkcioniše. Ne znam što im je toliko teško uvesti da se studira po Bologni. Ne postoji jednostavnije rješenje - koliko sati sedmično, toliko ects. Al očito da svaki profesor misli da je njegov predmet najbitniji. I nek uvedu izborne, mislim da to još nisu uveli na BL Univerzitet.
Zvuči jednostavno, al ja stvarno smatram da to i jeste jednostavno. Samo što su kod nas svi lijeni, pa u nedostatku volje rade sve polovično.

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Sep 2009, 01:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Okt 2002, 09:33
Postovi: 6443
Lokacija: Majka Rusija
Što se tiče tri roka u septembru - na Mašinstvu su bili desetog i dvaes četvrtog, plus još jedan u ponedeljak dvaes osmog (govorim iz svog predmeta). Ne znam kako je na drugim fakultetima.

_________________
Ne možemo ništa uraditi za jednu sekundu, to mogu samo Srbi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Sep 2009, 08:51 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2005, 00:10
Postovi: 2209
Lokacija: Banja Luka
jedno pitanje oko Bolonje

npr
prenesem 2 iz I godine ( imam polozenih 7) i kako su rekli mogu slusati 7 iz II
da li ja mogu polagati ova 2 ispita iz II sto nisam mogao slusati zbog prenosa iz prve

da li je teoretski moguce polagati 11 ispita u godini ?
da li ima neko ogranicenje sto se tice ECTS bodova? 30 po semestru??

_________________
Prodaja original parfema po povoljnim cijenama.
Tema na forumu
Facebook profil sa ponudom
PIK Radnja


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Sep 2009, 09:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2003, 15:07
Postovi: 6389
Ako bi bio prenos 15 bodova (2 ispita), ti bi onda mogao polati 9 sa druge, i ta 2 sa prve, tj. 11. Ako imas vise ipsita za prenos, npr. 3, a 6 si polozio, onda bi sa druge mogao uzeti 6, i polazes ta 3 sa prve, i 6 sa druge, a i dalje se vodis da si na prvoj godini.
U tvom slucaju, ako su ti 2 ostala, a bude prenos 2, moci ces 11 polagati u sledecoj godini.

_________________
"Baš je dobro kada misliš da živiš u slobodi"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Sep 2009, 12:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Maj 2003, 18:55
Postovi: 4706
Kao sto je Tommy rekao. Ja sam bio u slicnoj situaciji, prenio sam 3 najteza iz prve, ali evo gotovo sam sve dao, ostao mi jos jedan da dam a drugu sam ocistio sve sem jednog kojeg prenosim u trecu. Ali realno od aprila nisam izasao kako treba...

Uglavnom mozes polagati sve sa godine na kojoj si trenutno. Prosle godine je bila situacija da ako su ti ostala 3 predmeta sa prve recimo, onda si mogao izabrati onoliko predmeta iz druge koliko ti fali da skupis tih 60 ects bodova, ali si opet zvanicno bio prva godina samo si mogao davati te izabrane predmete sa druge. Ti ako upises drugu, mozes polagati sve predmete sa druge godine. Nema ogranicenja u ects bodovima, po poslednjim podacima bi trebali za ove sa prosjekom 8.5 da povecaju na 90 pa da mozes ako upisujes drugu uzeti jos par predmeta sa trece...

_________________
http://www.codebluestudio.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Sep 2009, 13:49 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31202
Lokacija: Je Suis Ahmed
EiLeen je napisao:
Ne postoji četvrta godina ;) Postoji 3+2.
A meni se priznaje, ja mogu gdje hoću u EU. :evil3: 8)
Da ne ispadne da se ovdje nafuravam, samo iznosim činjenice. To je do naše države, taj sistem je zastupljen svuda u Evropi. Ja si gledam za mastere i znam kako funkcioniše. Ne znam što im je toliko teško uvesti da se studira po Bologni. Ne postoji jednostavnije rješenje - koliko sati sedmično, toliko ects. Al očito da svaki profesor misli da je njegov predmet najbitniji. I nek uvedu izborne, mislim da to još nisu uveli na BL Univerzitet.
Zvuči jednostavno, al ja stvarno smatram da to i jeste jednostavno. Samo što su kod nas svi lijeni, pa u nedostatku volje rade sve polovično.


Ovde je reakcija profesora na bolonju bila :o . Većina staroga kova nije mogla prihvatiti da bodove moraju davati na prisutnost, aktivnost...

Znalo se i ovde za taj 3+2, međutim na nekim smjerovima pojedinih fakulteta zbog velikog broja predmeta nije se moglo upakovati u 3 godine.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Sep 2009, 14:33 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jul 2003, 22:29
Postovi: 1373
Lokacija: Nedeljica, odma iza Subotice
Prosli ispit koji sam polozio sam spremao jedno 3-4 sedmice (usmeni) imao sam 100 pitanja koja nemaju veze sa zdravim razumom (kao i sam predmet). Ali iz "nekog" razloga profesor ne dijeli to misljenje pa je taj ispit dosta zeznuto poloziti. Enivej, krenuo na zakazini usmeni, umoran, ne naspavan neraspolozen. Kad tamo jedno desetak ljudi sa druge godine (bolonjci) stoje ispred kabineta sa nekim papirima. Pomalo zbunjen pitam sta radi ovoliko ljudi kod tog profesora kada znam da se taj stvarno tesko polaze. Pitam jednog lika, a on mi odgovara da trebaju predati seminarski i da im se upisu neke ocjene i sl! Ja sam samo zino i u momentu mi je prosla kroz glavu svaka noc koju sam ucio paralelno sa njihovim seminarskim od nekih 15 tak stranica! Je*o sam i bolonju i ispit i njima sve po spisku itd. Slika

Izvinjavam se na grubim rijecima

a onda kada sam cuo da nema prenosa... Ruzno je reci, ali i Bog zna da mi je bilo drago :lol: (bar za ove sa mog faksa)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Sep 2009, 18:10 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 12 Dec 2008, 16:34
Postovi: 529
Lokacija: Negdje drugdje
EiLeen je napisao:
Ne postoji četvrta godina ;) Postoji 3+2.
A meni se priznaje, ja mogu gdje hoću u EU. :evil3: 8)
Da ne ispadne da se ovdje nafuravam, samo iznosim činjenice. To je do naše države, taj sistem je zastupljen svuda u Evropi. Ja si gledam za mastere i znam kako funkcioniše. Ne znam što im je toliko teško uvesti da se studira po Bologni. Ne postoji jednostavnije rješenje - koliko sati sedmično, toliko ects. Al očito da svaki profesor misli da je njegov predmet najbitniji. I nek uvedu izborne, mislim da to još nisu uveli na BL Univerzitet.
Zvuči jednostavno, al ja stvarno smatram da to i jeste jednostavno. Samo što su kod nas svi lijeni, pa u nedostatku volje rade sve polovično.

Eto, studiraš u Bolonji, a ne znaš šta je bolonjski proces, pa te ljudi ispravljaju :evil3: :wink: I onda kažu da je sistem školovanja u EU bolji. Više zatupljuju nego oni u BiH. A baš i nije nešto dobar sistem jer se sada studenti i političari u EU bore protiv njega :wink:

Inače, postoji četvrta godina. Tehnički fakulteti mogu imati 4 godine, ali NAKON 5. tj drugog ciklusa SVI moraju imati titulu master - ako su po "Bolonji" jer je zbir ukupnih bodova jedna onome za titulu master.

To tvoje da možeš gdje hoćeš u EU važi i za studente iz BL. Svi studenti iz BiH mogu nastaviti studije vani i upisati master, ako ispune i ostale uslove upisa.
Znam lika koji je nastavio studiranje (diplomirao u mojoj generaciji) i upao je na 5. godinu. Dobiće master uskoro.
Čuo sam da ima ETF-ovac koji je nakon 5. godina studiranja upao u EU na doktorske studije.

Pošto svi toliko pričate o Bolonji, evo vam deklaracija pa će vam možda bit jasnije.
http://www.blc.edu.ba/upis_nastava/bolonjska_deklaracija.pdf
(kada "upišete u Google" - bolonjska deklaracija banja luka - prvo ćete dobiti link sa jednog privatnog fakulteta)

Anakin je napisao:
Jedno je reci, jedno uraditi, oni ni sada nisu shvatili ciljeve Bolonje, a mogu misliti koliko su im tada jasni bili (o politicarima govorim)
Za studente i proteste da se uvede Bolonja nisam upucen... :-?

Bili protesti u BL prije nekoliko godina. Sjećam se. Čini mi se da je bilo puno nekih zahtjeva, a jedan od njih i Bolonja.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Sep 2009, 18:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Okt 2002, 09:33
Postovi: 6443
Lokacija: Majka Rusija
Citiraj:
Većina staroga kova nije mogla prihvatiti da bodove moraju davati na prisutnost, aktivnost...


Potpuno je retardirano davati bilo kakve poene na to.

_________________
Ne možemo ništa uraditi za jednu sekundu, to mogu samo Srbi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Sep 2009, 18:54 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31202
Lokacija: Je Suis Ahmed
Pa vidiš da oni u EU to praktikuju i da je to normalno.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Sep 2009, 22:50 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2002, 22:04
Postovi: 2127
Lokacija: Aiur
[Enterprise] je napisao:
Prosli ispit koji sam polozio sam spremao jedno 3-4 sedmice (usmeni) imao sam 100 pitanja koja nemaju veze sa zdravim razumom (kao i sam predmet). Ali iz "nekog" razloga profesor ne dijeli to misljenje pa je taj ispit dosta zeznuto poloziti. Enivej, krenuo na zakazini usmeni, umoran, ne naspavan neraspolozen. Kad tamo jedno desetak ljudi sa druge godine (bolonjci) stoje ispred kabineta sa nekim papirima. Pomalo zbunjen pitam sta radi ovoliko ljudi kod tog profesora kada znam da se taj stvarno tesko polaze. Pitam jednog lika, a on mi odgovara da trebaju predati seminarski i da im se upisu neke ocjene i sl! Ja sam samo zino i u momentu mi je prosla kroz glavu svaka noc koju sam ucio paralelno sa njihovim seminarskim od nekih 15 tak stranica! Je*o sam i bolonju i ispit i njima sve po spisku itd. Slika

Izvinjavam se na grubim rijecima

a onda kada sam cuo da nema prenosa... Ruzno je reci, ali i Bog zna da mi je bilo drago :lol: (bar za ove sa mog faksa)

ja lijepo kazem ne moze pola - pola :)
btw. kakva je ovo ironija..
ekonomski fakultet ne priznaje polozene ispite u becu, ali oni priznaju nase (tako mi rece drug koji se htio vratiti na nas fax)....

_________________
Slika
Beckett: How come I never make friends like that?
McKay: You need to get out more.
Beckett: We're in another galaxy. How much more out can you get?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 222 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs