banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 20:16

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 32 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
PostPoslato: 07 Mar 2012, 07:01 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Nov 2011, 13:29
Postovi: 304
volonitiranje bez ikakve naknade = najnemoralniji mogući lopovluk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Mar 2012, 15:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2007, 17:26
Postovi: 5046
Lokacija: Banana Republic
Филозофе, погледај Закон о раду и шта он каже за волонтирање. Чини ми се да мијешаш нешто.

_________________
I'm Winston Wolfe. I solve problems.
http://www.youtube.com/watch?v=X-7H5rX77P4
Елвисе, иди матерет' пробуш' им гуму.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Mar 2012, 16:04 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Nov 2004, 19:33
Postovi: 1223
Lokacija: Tu sam
Citiraj:
ZAKON O RADU kaze:

Član 30.

Poslodavac može pripravnika primiti na
obavljanje priravničkog staža i bez zaključivanja
ugovora o radu (volonterski rad) ako su položeni stručni ispit ili radno iskustvo, prema
zakonu, uslov za zasnivanje radnog odnosa pripravnika (volonterski rad).
Volonterski rad može trajati onoliko vremena koliko je, prema zakonu, za određeno
stručno zvanje propisano trajanje pripravničkog staža.
Trajanje volonterskog rada iz stava 2. ovog člana računa se u pripravnički staž i u
radno iskustvo kao uslov za rad na određenim poslovima. Ugovor se zaključuje u pismenoj
formi i jedna kopija se podnosi nadležnom zavodu za zapošljavanje u roku od pet dana od
njegovog zaključivanja radi evidencije i kontrole.

Volonterom se smatra lice koje je završilo srednju, višu školu ili fakultet a koje po
prvi put zasniva radni odnos u tom zanimanju, koje je dužno prema zakonu, položiti stručni
ispit i kome je potrebno prethodno radno iskustvo u njegovom zanimanju ili profesiji.

Član 31.

Volonter ima pravo na zdravstveno osiguranje kako je to regulisano propisima u
pogledu nezaposlenih lica. Ove beneficije obezbjeđuje nadležni zavod za zapošljavanje.
Poslodavac plaća 35% minimalne zarade za svakog volontera Zavodu za zapošljavanje koji
pokriva osiguranje volontera u slučaju povrede na radu ili profesionalne bolesti.
Volonteri imaju pravo na dnevni odmor u toku rada kao i između dva uzastopna radna
dana.


Znaci ja sam govorio o ovome. Pripravnicki staz u vidu VOLONTIRANJA. I malo vise sam se vezao za neku svoju buducu struku. Frenkie je zapoceo temu kao volontiranje u struci, ako sam dobro shvatio.
Tako Filozofe da ja nisam tu nista mjesao, to jeste pripravnicki staz, ali u vidu volontiranja. Jer nema ugovora o radu i nikakve naknade,mislim da je jasno da se radi o volontiranju.

I opet kazem. Nije lako naci posao i solidnu platu. Zbog toga mi je cudno da bi neko sjedio kuci, a ne bi volontirao jer nema plate. To naravno nije idealna situacija, daleko je od toga, ali je u ovim uslovima bar pocetak necega.

Sto se tice volontiranja tipa dobrotvorne i humanitarne svrhe, to je uvjek pozeljno, samo treba za to imati i vremena, a i volje.

_________________
Be nice, I could be your lawyer someday...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Mar 2012, 16:26 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
E to nisam znao, jer sam čuo da pripavnik ne mora primati nikakva primanja, ako se tako dogovori, ali to je daleko od suštine volontiranja koja je data samim zakonom.

Jasno je ko dan da nije isto onaj ko grbači u centru za stara lica i onaj ko grbači kod nekog privatnika za neku korist, pa makar ona bila neplaćeni radni staž.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Mar 2012, 16:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Nov 2004, 19:33
Postovi: 1223
Lokacija: Tu sam
Баби Папушка je napisao:
Jasno je ko dan da nije isto onaj ko grbači u centru za stara lica i onaj ko grbači kod nekog privatnika za neku korist, pa makar ona bila neplaćeni radni staž.


Naravno, to je tacno. Razlika je ocigledna.

_________________
Be nice, I could be your lawyer someday...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Mar 2012, 17:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2009, 13:22
Postovi: 5018
Lokacija: Banja Luka
Jeste vi smradovi. Necete da radite za dz...
Pa vi ne znate kakva je kriza... Znate li kako je sada privatnicima?

_________________
Eins, zwei, eins, zwei build an empire, very Prussian!
Exhaust gasses go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2012, 11:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2006, 22:41
Postovi: 1995
Lokacija: Izmedju zemlje i neba
Definitivno podrzavam. Zahvaljujuci volontiranju stekao sam zavidan CV. Austrija, Spanija, RS, Hrvatska sve zemlje gde sam volontirao i sve to kasnije se stavi u CV kao stazista na institutu...
Definitivno podrzavam jel se tako i pocinje a i stice iskustvo. Neki volonterski sati su mi cak i priznati kao izborni predmeti.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2012, 11:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Apr 2010, 08:42
Postovi: 5723
Lokacija: Paprikovac
Zahvaljujuci volontiranju, ja sam upisao fax Politicke nauke, smijer socijalni rad...prosjek iz srednje je bio tako i tako, oko 4, ali nije bilo dovoljno, posto ima previse ljudi iz nekih vrleti, koji su pozavrsavali Gimnazije sa prosjecima od 5.0, al' uz pisanje molbe i potvrde svih mojih volontiranja sam primljen.
Iako, u pocetku nisam uopste racunao da ce mi to pomoci pri upisu na fakultet, nego mi je jednostavno bilo gotivno sto sam na neki nacin koristan :D
Da se mene pita [standardna babska], volontiranje bi bilo obavezno, ako zelis npr da ides na fax, nadjes posao ili sl :)

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Jun 2014, 16:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Apr 2010, 08:42
Postovi: 5723
Lokacija: Paprikovac
Danas me zovu iz Volonterskog servisa RS i pitaju da li sam sutra oran-toran za pakovanje paketa u krugu Incela...dvije grupe, jedna od 10:00-14:00, druga od 14:00-18:00; ako neko ima vremena i volje - neka navrati.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Sep 2014, 21:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Apr 2010, 08:42
Postovi: 5723
Lokacija: Paprikovac
Volonteri renovirali plažu kod Zelenog mosta

Citiraj:
Plaža kod Zelenog mosta u Banjaluci, poznata kao Abacija, osvanula je u novom ruhu. Na njoj su postavljeni stolovi i klupe, renovirani su tuševi, te napravljena dva kutka za djecu.


Citiraj:
Posljednih mjesec dana vrijedni volonteri uređivali su Abaciju, radeću ujutru i naveče, po kiši, suncu, a ponekad i mraku. Akciju je pokrenulo udruženje "Mreža novih ideja", a njen predsjednik Stefan Filipović rekao nam je da je projekat finansirala Švedska ambasada, u programu malih grantova.

"Takođe smo zahvalni fabrici 'Bema' koja nam je pomogla u realizaciji, kao i kompaniji 'Elta Kabel', koja je obezbijedila besplatan internet na plaži. Naravno, tu su neizostavni volonteri koji su uradili veliku stvar za svoju lokalnu zajednicu", govori nam Filipović.

Tokom mjesec dana postavljeno je šest novih klupa, dva obična i jedan ugaoni sto sa klupama oko njih, renovinari su tuševi, te postavljena dva kutka napravljena od trupaca. Filipović kaže da je radilo po 10-15 volontera u jutarnjim i večernjim terminima, nije bilo radnog vremena, te da je sve proteklo u odličnoj radnoj atmosferi.

"Svi mi smo lokalno stanovništvo koje posjećuje plažu, ona je bila u katastrofalnom stanju pa smo odlučili da uredimo naš životni kutak. Reakcije ljudi su odlične, kada napravite nešto tamo gdje nije bilo ničega reakcije moraju biti pozitivne", navodi on.

Prilikom današnje posjete plaži zatekli smo veći broj građana u šetnji i nedjeljnom odmoru, a na fotografijama pogledajte šta je to novo na Abaciji:


Spoiler:
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Sep 2014, 21:43 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Baš lijepo, ali je li to onaj Stefan Filipović što je farbao diplome prije par godina?

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Sep 2014, 21:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Apr 2010, 08:42
Postovi: 5723
Lokacija: Paprikovac
I ja sam to guglao, ali ne mogu skontati.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 32 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs