banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 25 Apr 2024, 01:09

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 32 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 12 Jul 2009, 17:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Maj 2003, 18:55
Postovi: 4706
Ako volontirate zbog cega to radite ?

Mislite da cete time lakse steci buduci posao ? Procitao sam oglas gdje odredjena firma trazi studenta ekonomije kao volontera, pa mi se ucinilo ok za sticanje prakticnog iskustva. Da li se volontiranje moze smatrati kao radnim iskustvom, onim sto 99% firmi trazi prilikom zaposlavanja ?

_________________
http://www.codebluestudio.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jul 2009, 17:52 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Feb 2008, 02:17
Postovi: 826
Volontiranje ti je odličan način da stekneš iskustvo a i da upoznaš ljude. Volontirao sam na dosta manifestacija i sl. i uvek to možeš navesti u CVu kao referencu ili iskustvo-


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jul 2009, 11:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2006, 18:43
Postovi: 1951
Lokacija: Ancient Ruins
Volontiranje uz studij - da. Nešto se nauči a može biti prednost pri zapošljavanju. Ne računa se u radno iskustvo, tu se računa ko je bio u radnom odnosu.

Volontiranje sa završenim fakultetom, kao pripravnik volonter - ne. Smatram nepoštenim zapošljavati ljude s diplomom i plaćati im postotak minimalne plate (što je naknada volontera koliko se sjećam) samo zato što nemaju iskustvo. Koga zanima to što radi, vrlo brzo stekne iskustvo i nauči sve što želi bez obzira na kojem je radnom mjestu, ne treba se toliko bojati famoznog 'neiskustva' taj problem je preuveličan. Ja ne namjeravam volontirati, do kraja godine ću završiti fakultet i radije ću se zaposliti nego da nekom volontiram. Nije više ni velika razlika u pripravničkom stažu za pravosudni - 1 odnosno 2 god.
Nešto se pričalo i da će se volontiranje u državnim institucijama ukinuti, odnosno da će i pripravnici dobijati platu. Ne znam šta je s tim.

Što se tiče manifestacija, sportskih, zabavnih i ostalih koje nemaju veze s poslom - to je uvijek dobro ko može :wink:

_________________
Where is the wonder where's the awe
Where are the sleepless nights I used to live for
Before the years take me
I wish to see the lost in me


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jul 2009, 14:02 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 21 Okt 2008, 01:08
Postovi: 1908
Ja sam za ne. Kad budemo imali preveliku stopu zaposlenosti, nek' onda uvode volontiranje :) . A i što se tiče manifestacija, sve je to nečiji posao tj. neko bi sve to morao da plati kada ne bi uzimali klince da im volontiraju. Volontiranje je samo fino upakovan način za dobijanje jeftine radne snage. Bio sam iza paravana u par navrata i pouzdano znam da volonere niko ne poštuje, nego ih smaraju glupacima, jadnicima ili jednostavno neozbiljnim ljudima. Poštovaće te samo onda kada budu morali da te plate. Kada nekom volontiraš to bi trebalo da bude shvaćeno kao da ti njemu izlaziš u susret, a ne on tebi, kako se to kod nas postavlja.
Tako da je volontiranje u humanitarne svrhe jedini oblik volontiranja koji po meni ima smilsa.

_________________
Free Your Mind And Your Ass Will Follow


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jul 2009, 16:38 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Feb 2008, 02:17
Postovi: 826
Citiraj:
Što se tiče manifestacija, sportskih, zabavnih i ostalih koje nemaju veze s poslom - to je uvijek dobro ko može :wink:


Volontiranje kao PR menadžer za manifestacije ili slične pozicije itekako imaju veze sa poslom. Iako možda ne ide zvanično u radno iskustvo, verujem da će svaki poslodavac pre zaposliti nekoga ko ima iskustva kao volonter nego nekoga bez ikakvog iskustva.


Citiraj:
io sam iza paravana u par navrata i pouzdano znam da volonere niko ne poštuje, nego ih smaraju glupacima, jadnicima ili jednostavno neozbiljnim ljudima. Poštovaće te samo onda kada budu morali da te plate. Kada nekom volontiraš to bi trebalo da bude shvaćeno kao da ti njemu izlaziš u susret, a ne on tebi, kako se to kod nas postavlja.


Onda, nažalost, bio si u lošim organizacijama. I ja sam svestan toga i bio sam svedok ovakvog ponašanja gde u principu i jesi jefitna radna snaga, ali postoje mnoge organizacije koje se ozbiljno i sa poštovanjem odnose prema ljudima koji rade besplatno za njih. Uglavno, to ti je kao u poslu, trebaš se izboriti da bi te poštovali.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jul 2009, 06:40 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 02 Dec 2007, 01:43
Postovi: 2164
Lokacija: Banjaluka
Da treba volontirati, u nekom zanatskom terminu to je kradja znanja ili segrtovanje, samo pametni ljudi nece da volontiraju, jer ipako oni su pametni i sve znaju, a nama glupima ostaje da sljakamo.

_________________
Bla, bla, bla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jul 2009, 11:49 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2006, 18:43
Postovi: 1951
Lokacija: Ancient Ruins
Pa bilo bi tako da je sve idealno, ali nije. Zato što provedeni rad i angažovanje tamo ne odgovara stečenom znanju, odnosno to znanje se može steći kroz svaki rad. Drugo je kad se to radi za vrijeme studiranja, tu je jako korisno i velika je greška naših fakulteta što nam ne organizuju ni jedan dan prakse. Govorim za slučajeve koji su meni poznati i za zanimanja pravnik ili ekonomista. Ne nauči se puno noseći neke prašnjave papire po arhivu opštine ili suda. Takve institucije troše ogromne pare na gluposti, a ne mogu pošteno platiti nekoliko pripravnika godišnje!?? Ne mora uopšte puno, neka je najniža plata ali nek' je plata. To je sve zašto sam protiv, a ne zato što mislim da puno znam, ne-daj-bože sve :confused3: .
Ko može volontirati kod advokata kojem je lično stalo da naučiš - odlično. Tu vrijedi pravilo 'krađa znanja'.

_________________
Where is the wonder where's the awe
Where are the sleepless nights I used to live for
Before the years take me
I wish to see the lost in me


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Jul 2009, 14:05 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 02 Dec 2007, 01:43
Postovi: 2164
Lokacija: Banjaluka
Revan je napisao:
Pa bilo bi tako da je sve idealno, ali nije. Zato što provedeni rad i angažovanje tamo ne odgovara stečenom znanju, odnosno to znanje se može steći kroz svaki rad. Drugo je kad se to radi za vrijeme studiranja, tu je jako korisno i velika je greška naših fakulteta što nam ne organizuju ni jedan dan prakse. Govorim za slučajeve koji su meni poznati i za zanimanja pravnik ili ekonomista. Ne nauči se puno noseći neke prašnjave papire po arhivu opštine ili suda. Takve institucije troše ogromne pare na gluposti, a ne mogu pošteno platiti nekoliko pripravnika godišnje!?? Ne mora uopšte puno, neka je najniža plata ali nek' je plata. To je sve zašto sam protiv, a ne zato što mislim da puno znam, ne-daj-bože sve :confused3: .
Ko može volontirati kod advokata kojem je lično stalo da naučiš - odlično. Tu vrijedi pravilo 'krađa znanja'.


Ma idealno ne postoji, sve je rad i trud. Tebi ako je lose negdje, pa logicno je da neces tu ostati, za sebe se moras boriti biti dosadan i zapitkivati, niko tebi nece tek tako preneti znanje, zato kazem znanje moras zaraditi, mislim na ovo prakticno posto obicno praksa i teorija kod nas nisu isto. Nije to samo rad, tu imas mogucnost da upoznas mnoge ljude svoje struke, mozda ti se ukaze neka prilika koja je jos bolja. Svako govori iz vlastitiog iskustva, samo ja licno nisam siguran da ce te tek tako neko zaposliti bez iskustva, osim naravno ako nije veza u pitanju, a toga kod nas ima poprilcino.

_________________
Bla, bla, bla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jul 2009, 02:20 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2006, 18:43
Postovi: 1951
Lokacija: Ancient Ruins
Normalno da ne treba očekivati odmah odličan posao. Prvo neki prosječan... pa polako napredovati. Može se naći sasvim 'legalno' bez veza, ne traže baš svi 5 godina iskustva, samo ne biti izbirljiv.

_________________
Where is the wonder where's the awe
Where are the sleepless nights I used to live for
Before the years take me
I wish to see the lost in me


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Jul 2009, 06:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2002, 01:00
Postovi: 4990
Lokacija: B.Luka
obavezno volontirati. uvijek mozes traziti od poslodavca da ti da potvrdu koju mozes prilagati uz CV. moja praksa/volontiranje je zavrsila sa prvim poslom, tako da ti savjetujem da se upustis u bilo kakvu praksu. naravno mislim da je vazno da ne stavljas praksu ispred nauke kako ne bi popustio na faksu.

btw neko rece da ne mozes nauciti nista na praksi, makar naucio i strukturu kompanije/institucije u kojoj volontiras je nesto, plus ako prvi put negdje radis imas odlican pokusni poligon kako i sta se radi na poslu (prebacivanje poslova, nepreuzimanje odgvoornosti itd.) tako da znas da kad se stvarno zaposlis da te neko ne levati. :D

_________________
Nature has fixed no limits on our hopes.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Jul 2009, 17:43 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 04 Maj 2009, 10:00
Postovi: 375
Volonterizam se zloupotrebljava, pogotovo za nove diplomce. Volontirati dobrovoljno trebaju oni koji već imaju posao, da dakle rade dobrovoljno za dobrobit nešto, a ne da imaju dve plate. Mladi diplomci trebaju da rade,a ne da volontiraju. I volonterizam se koliko mi je poznato donekle u određenom iznosu plača.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Mar 2012, 19:19 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 06 Maj 2009, 14:43
Postovi: 1218
Citiraj:
U oglasu tražili radnike koji će da fizikališu u magacinu bez plate

Oglas o dvomesečnom volontiranju u magacinu sa potrebom za prekovremenim radom koji je objavila firma „Roming netvorks“ revoltirao je mnoge jer je očigledno da poslodavci koriste krizu i veliku nezaposlenost da kroz volonterski rad dobijaju besplatnu radnu snagu.
...


http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/310567 ... -bez-plate

:confused2:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Mar 2012, 19:29 
Ko je lud neka ide raditi...


Vrh
  
 
PostPoslato: 06 Mar 2012, 19:59 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Meni je baš to smiješno u volonterizmu, ti kao volonter nudiš besplatno svoje usluge, a onda od poslodavca tražiš neku nadoknadu.

Prošle godine vlada RS je dodjeljivala zahvalnice volonterima sa najviše časova volonterskog rada, a koliko sam ja čuo oni su bili solidno plaćeni za te poslove.

Znači tu se radi o mutnom spoju poslodavaca i radnika, a vamo na TV glume dobre majke Tereze.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Mar 2012, 20:10 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jan 2012, 20:12
Postovi: 162
Volontirati samo u nekoj humanitarnoj akciji/organizaciji,pomoći ljudima. Sve ostalo je sviranje kurcu.

_________________
Ono što te ne ubije,to te osakati.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Mar 2012, 21:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2010, 12:02
Postovi: 6252
Lokacija: Banja Luka
Slažem se...
Danas svako gleda kako bi došao do jeftine radne snage, u slučaju volontiranja, do besplatne radne snage...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Mar 2012, 00:14 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Nov 2004, 19:33
Postovi: 1223
Lokacija: Tu sam
Sto se tice volontiranje vezano za struku (u ovom slucaju zavrsen fakultet)...svakako da nije lako. Ali samo radom covjek postize neke rezultate, pa makar to bio i volonterski.
Isto kao sto poslodavac trazi jeftinu snagu, tako i mi trazimo sto vecu i skoriju platu.

Neko je gore spomenuo pravo. Evo i ja ove godine zavrsam pravo (ako bude po planu), prakse nisam ni vidio (bar ne one organizovane preko faxa), znaci najcesce se fakultet zavrsi a da student ne vidi ni ugovora,punomoci,dostavnice i sl. Znaci osnovnih stvari. Osim ako se sam ne potrudi (van fakulteta), a i to je neki rad. I onda je pitanje, koliko tvoj rad sa takvim znanjem vrijedi? Kome ces ti nesto znati uraditi i to naplatiti? Da li ces ti tome poslodavcu moci zaraditi novac? Da li ce ti neko davati platu zbog same cinjenice da ti imas diplomu,zavrsen fakultet u roku,visok prosjek ili prema tome koliko vrijedis? Treba se covjek zapitati koliko pravnika izadje sa fakulteta svake godine (drzavnom i privatnog) i kolika je samim tim konkurencija.

Za sada u ovoj situaciji volonterski rad je pocetak. Bar sto se moje buduce struke tice. Ni on nije vjecan...volontiras nekoliko mjeseci pa budes pripravnik, tu se vec koji dinar moze zaraditi. A nesto kasnije otvaraju ti se opcije za neko "pravo" radno mjesto, koje si zasluzio angazovanjem,radom,poznanstvima i sl. Nema ljudi hljeba bez motike. Kriza je, ne dobija se plata tako lako. A opet bolje je nekako truditi se,nego sjediti kuci.

E sad...to sto mi nemamo praksu na fakultetima, sto je kriza i radno mjesto je tesko naci, sto se pojedini fakulteti zavrsavaju u rekordnom roku i na lak nacin,sto treba proci dosta vremena da obrazovani ljudi steknu platu i sto nam je taj volenterski rad na neki nacin nametnut....to je druga strana medalje.

_________________
Be nice, I could be your lawyer someday...


Poslednji put menjao Anakin dana 07 Mar 2012, 00:22, izmenjena 2 puta

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Mar 2012, 00:20 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Nov 2004, 19:33
Postovi: 1223
Lokacija: Tu sam
Revan je napisao:
Može se naći sasvim 'legalno' bez veza, ne traže baš svi 5 godina iskustva, samo ne biti izbirljiv.


Ne treba ti 5 god. iskusta...ali treba ti iskustvo. Gdje ces ga steci a da uz iskustvo dobijas i finu platu? Kako?
To da se posao moze lako naci "legalno" je neistina i lazni optimizam. Treba gledati realno. Ko hoce raditi imace sta. A ko ce zavrsiti fakultet pa odmah gledati kolika ce mu plata biti....grdno se prevario.

_________________
Be nice, I could be your lawyer someday...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Mar 2012, 00:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jun 2011, 16:22
Postovi: 6477
Lokacija: Tamo gore.
Ja radim volonterski u Švedskoj ali me država isplaćuje :)

_________________
Måndagsbarn?
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Mar 2012, 01:21 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Anakin, mješaš volontiranje i stažiranje. Prenjeću samo neke članove zakona gdje je jasno definisano šta se podrazumjeva pod volontiranjem i ko organizuje volontiranje.



Citiraj:
Član 3.

Volontiranje je aktivnost od interesa za Republiku Srpsku kojom se doprinosi poboljšanju kvaliteta života, aktivnom uključivanju građana u društvene procese i razvoju humanijeg i ravnopravnijeg demokratskog društva.


Citiraj:
Član 4.

(1) Volontiranje u smislu odredaba ovoga zakona je ulaganje ličnog vremena, truda, znanja i vještina kojima se obavljaju usluge ili aktivnosti za dobrobit drugog lica ili za opštu dobrobit.
(2) Usluge ili aktivnosti iz stava 1. ovog člana obavljaju lica na način utvrđen ovim zakonom, bez prava na novčanu nadoknadu i potraživanje naknade ili druge imovinske koristi za obavljeno volontiranje, ako ovim zakonom nije drugačije određeno.
(3) Dugoročno volontiranje je obavljanje volontiranja dužeg od 20 sati sedmično najmanje tri mjeseca bez prekida.


Citiraj:
Član 7.

(1) Volontiranje organizuje organizator volontiranja.
(2) Organizator volontiranja može biti:
a) svako pravno lice registrovano u skladu sa Zakonom o udruženjima i fondacijama („Službeni glasnik Republike Srpske“, br. 52/01 i 42/05), čije je područje djelovanja u Republici Srpskoj,
b) republički organi uprave Republike Srpske,
c) organi jedinica lokalne samouprave,
d) javne ustanove i
e) javne i privatne visokoškolske ustanove.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 32 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 34 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs