banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 23 Apr 2024, 18:55

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 25 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 19 Okt 2011, 11:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jun 2011, 16:22
Postovi: 6477
Lokacija: Tamo gore.
U trećem razredu uče engleski, ne znaju nijedno slovo latinice!

Citiraj:
BANJALUKA - Sistem devetogodišnjeg obrazovanja osnovcima je umesto rasterećenja doneo brojne novotarije sa kojima se teško bore i nastavnici i školarci. Nakon što se godinu dana igraju, svršene prvačiće već u drugom i trećem razredu čekaju obimno gradivo i zadaci. Počinju da uče engleski jezik, a niko ih pre toga nije naučio ni slovo latinice. To je samo jedan od apsurda, protiv kojih dižu glas i roditelji i učitelji.


Roditelji osnovaca smatraju da je to najbolji primer da obrazovanje pred decu postavlja zadatke koje oni ne mogu da savladaju. U njihovo vreme to, kažu, nije bilo tako.
- Ako dete od prvog do petog razreda ima toliko zadaće da kod kuće mora satima da sedi i piše, a pri tom mnogo šta ne može da uradi bez da roditelji stalno rade sa njima, onda je gradivo prevelik zalogaj za njihov uzrast ili za fond časova koji imaju. Došli smo u situaciju da dete ne može da bude dobar đak bez značajne pomoći - smatra jedan od roditelja.
Decu, dodaje, škola nepotrebno opterećuje time što ih tera da uče engleski pre nego što su naučili pismo koje im treba da bi ga koristili. Engleski jezik tako osnovci počinju da uče od početka trećeg razreda, dok latinicu uče tek od drugog polugodišta istog razreda. Učitelji i pedagozi jednoglasno odgovaraju da to ne bi trebalo da bude problem za decu jer planovi i programi predviđaju da se u tom uzrastu engleski radi samo usmeno.
- Tačno je da se jezik počinje učiti pre nego što se savlada pismo, ali u tom razredu deca ne pišu, odnosno ne bi trebalo da pišu engleski. Pisanje počinje tek u petom razredu, a u tom uzrastu oni rade govorne vežbe i igrice, što ne zahteva poznavanje pisma. Ako se to dešava negde, onda je to greška nastavnika, ali mi nismo imali takvih primedbi - kaže savetnica za razrednu nastavu Pedagoškog zavoda RS Dragica Ožegović.
Ni nastavni kadar ne vidi ništa nelogično u takvom planu učenja stranog jezika, potvrđuje predsednik Udruženja učitelja „Slovarica“ Radovan Mitraković.
- Problema može biti u odstupanju pojedinih profesora, koji forsiraju decu da pišu. I meni su se neki prijatelji, roditelji žalili na takav problem. Međutim, to nije problem samo sa engleskim jezikom. Mislim da je naše osnovno obrazovanje u celosti suočeno sa nekvalitetnim kadrom i da su roditelji nezadovoljni i zbog toga - kaže Mitraković.
Roditelji se žale da deca ne dobijaju dovoljno znanja u školi i da moraju previše da rade sa njima kod kuće i zbog toga što ima sve više učitelja i nastavnika koji ne rade dovoljno dobro sa decom. On smatra i da su planovi i programi rada u razrednoj nastavi preobimni i da deca uče i dosta nepotrebnog gradiva, a sve to posledica je uvođenja zapadnog sistema obrazovanja, ali u mnogo lošijim domaćim uslovima.
S tim se ne slažu drugi učitelji i pedagozi, sagovornici „EuroBlica“. Mnogi od njih upozoravaju da i roditelji imaju sve manje vremena pa i volje da rade sa decom, pa proporcionalno očekuju više od škole i nastave.
- Koliko će neko morati da radi sa detetom kod kuće zavisi dosta od samog deteta, ali i od roditelja. Nemam utisak da se plan i program ne stiže obraditi u školi pa se „natovari“ deci i roditeljima kod kuće - objašnjava jedan učitelj.
U Pedagoškom zavodu RS ističu da ni oni ne smatraju da u prva tri razreda osnovne škole učenici ne mogu da savladaju gradivo jer je preteško. Kako kažu, iskustvo pokazuje da učenici u tom uzrastu postižu dosta dobre rezultate, a više problema imaju u starijim razredima.


Izvor: KLIK

_________________
Måndagsbarn?
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Okt 2011, 13:07 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2010, 15:17
Postovi: 3033
kao neko ko je direktno vezan za temu (prof/nastavnik engl. jez.) i imam iskustvo u radu sa trecim razredima, mogu odmah reci da je tekst veze s vezom.
prvo, knjiga i gradivo za eng. jez. treci razred je ionako kompletno (ne samo za prvo polugodiste) svo u crtanju i pjesmicama,
drugo, ako do prvog polugodista i bude poneko slovo na engleskom, to je zbog toga da djeca mogu imalo da skontaju neki od naslova u knjigama i radnim sveskama.
prvo spominjanje abecede je slucajno, ili namjerno, u kembridzovim udzbenicima za treci razred, takvo da se do abecede dolazi u drugom polugodistu treceg razreda, kad djeca svakako pocinju da uce latinicu na casovima srpskog.

opet, kroz svoje iskustvo: ja imam podrsku roditelja da guram latinicu vise nego sto bi to mozda bilo po formalnom shvatanju koliko djeca latinicu znaju, a zasto je to tako - zato sto vecina roditelja ionako svoju djecu nauci latinicu davno prije nego se do toga dodje u trecem razredu.

moj licni komentar na post iznad je:
- pretpostavljam da neki bijesni roditelji (ili mozda isfrustrirana ostavljena zena sa djetetom) traze razloge za kavgu sa skolstvom
- odgovori iz pedagoskog zavoda ili ministarstva nisu nista drugo nego ogradjivanje od eventualnih *ne*realnih problema, jer vrlo dobro znamo da drzavni sluzbenici, od kojih mnogi pripadaju supljim dijelovima ministarstava (supljim zbog mnogih prenesenih nadleznosti na BiH) u stvari niti imaju neku moc i snagu, niti je zele imati. Samo obitavaju u kancelarijama i primaju platu.

Svake godine u skole u RS dolazi dopis iz ministarstva s pitanjem "sta treba da se radi da se unapredi skolstvo". Postoji samo jedan bitan odgovor na to pitanje: treba da se smanji broj ucenika po odjeljenju. Time bi se podigao kvalitet nastave, bilo bi omogucen individualni rad, kao i razne druge pogodnosti.
Ali naravno, do toga ne moze doci jer bi to podrazumijevalo povecanje broja radnih mjesta u prosveti.

_________________
The Sun does not have no prisoners!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Okt 2011, 13:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2010, 15:17
Postovi: 3033
PS
Nedavno sam saznao da u jednoj arapskoj zemlji djeca uce engleski paralelno sa arapskim, TJ. OD PRVOG RAZREDA.
Tako da tog roditelja koji se buni protiv znanja treba zatuci ili bar dobro isamarati.

_________________
The Sun does not have no prisoners!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Okt 2011, 13:20 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2010, 15:17
Postovi: 3033
I jos jedna stvar: nisam se osvrnuo na ovo u vezi kompletnog gradiva u skolama;
Istina jeste da danas djeca, pogotovo stariji uzrasti (na prelazu u srednju i u srednjoj skoli) da bi savladali sve predmete u mnogim slucajevima moraju da idu na instrukcije. Najcesce su to predmeti poput matematike i fizike. Ali i jezici znaju postati problem, mozda ne toliko fatalni - obicno djeca koja dolaze na instrukcije iz engleskog ili njemackog idu ka tome da poprave ocjene (2 ili 3) na vise.

Medjutim, kad se sjetim svoje srednje skole, i koliko sam se malo trudio, a na istrukcije nisam isao, onda ne treba shvatiti ni tu tvrdnju o prevelikoj tezini skole samo jedno-obrazno. Mnogi roditelji sile djecu na dodatne casove, da li zbog svojih bolesnih ambicija ili zato sto ih je "sramota" sto djeca ne mogu da redovnim putem ostvare zadovoljavajuci prosjek.
Imam primjer iz blizeg okruzenja gdje dijete jednostavno nije talenat za matematiku, ide u gimnaziju, i dvojka iz matematike kvari prosjek koji je na vagi izmedju vrlo dobrog i odlicnog. Meni licno, koji sam mozda po tom pitanju bio neambiciozan u srednjoj skoli, bi bilo tako svejedno da li cu proci vrlodobrim ili odlicnim, ali doticni roditelj gura to dijete ne bi li ono na kraju proslo odlicnim. Koliko je to dugorocno dobar pritisak, o tome bi vec mogla druga tema. U svakom slucaju - zelim reci da sta god procitate u vezi obrazovanja treba uzeti sa rezervom, pogotovo sto nasi novinari obicno ne teze nicemu drugom nego senzacionalizmu.

_________________
The Sun does not have no prisoners!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Okt 2011, 13:29 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Okt 2010, 10:03
Postovi: 141
Mi smo učili u drugom razredu osnovne škole tablicu množenja, i naučili smo je. Ako je dijete u tom uzrastu sposobno da nauči tablicu množenja, trebalo bi da je i u stanju da nauči pokoju englesku riječ.

_________________
Karakter čovjeka njegova je sudbina.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Okt 2011, 15:03 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2010, 15:17
Postovi: 3033
tako je, jos nam samo fali zapadnjacki sistem gdje se nista ne uci, pa da odmah svu djecu saljemo direktno u kamenolom iz skola jer ni za sta drugo ne bi bili sposobni.
i da se zna - da sam neki prosvetni radnik koji svoj posao samo odradjuje, radovalo bi me skracivanje gradiva. nema opustenijeg posla u prosveti od obrade malo gradiva i cesceg propitivanja djece.

_________________
The Sun does not have no prisoners!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Okt 2011, 15:07 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12386
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Зар се не учи паралелно латиница и ћирилица?

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Okt 2011, 15:32 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2009, 20:16
Postovi: 1834
Lokacija: Naselje Gavranova
Mislim da je u redu djecu upoznavati sa stranim jezicima, samo mi se ne dopada to što masovno vidim i čujem da mnogi ne znaju svoj maternji jezik. Dok na drugoj strani barataju stranim jezicima bez problema.

_________________
Spaljeni su bijeli dvori
divljih bura postojbina
negda okna, sad otvori
šire grozu
a oblaci iz visina
gledaju u razvalinu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Okt 2011, 22:32 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 04 Feb 2008, 11:28
Postovi: 1234
a jos je tuznije sto neki u srednjoj skoli ne znaju cirilicu! :roll: :roll: :roll:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Okt 2011, 00:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2010, 15:17
Postovi: 3033
skypostman:

prvi razred: to ti je nesto kao predskolska, cak djeca ni ne sjede u klupama standardno kao sto je to od drugog razreda.

drugi razred: kao nekadasnji prvi razred, i uci se i radi jedno pismo (cirilica) tokom citavog drugog razreda.

treci razred: kao nekadasnji drugi razred, ne znam tacno sta se radi na srpskom u prvom polugodistu, ali od prvog casa drugog polugodista se pocinje uciti latinica.

Tako je u svim skolama u RS.

_________________
The Sun does not have no prisoners!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Okt 2011, 07:50 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39418
Lokacija: Месечева икра
U moje vrijeme,engleski se pomalo učio i u vrtiću....Barem onu godinu pred školu....Malo matematike,malo engleskog,bez da su se učila slova...uopšte...

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Okt 2011, 01:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2010, 15:17
Postovi: 3033
Ima jedna stvar koju niko ne pominje, a to je monopol Kembridza u vezi sa udzbenicima engleskog jezika. A ti udzbenici (iako postoji i ponudjen udzbenik iz Sarajeva) nisu prilagodjeni da se engleski jezik pocne uciti bez slova.
Vec prva vjezba u radnoj svesci (udzbenik se zove Primary Colors) zahtijeva od djece da podebljavaju slova i povezuju imena sa slikama. U tako postavljenim uslovima je jako tesko raditi, a da se bar malo ne dotaknemo latinice koju oni, bar formalno, ne bi trebali da znaju.
Ali, kako je u ostatku drzave, tako je i u skolstvu. Gdje bi Kembridz bio danas u RS/BiH, da nema ogromne prihode od prodaje udzbenika svake godine.

_________________
The Sun does not have no prisoners!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Okt 2011, 02:05 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
_зока je napisao:
U moje vrijeme,engleski se pomalo učio i u vrtiću....

У ком вртићу, свега ти? Ја ишао у Мара Митров, онај у центру, код поликлинике... видио енглеског нисам... а само сам годину-две млађи од тебе. Или си ти негдје друго вртићовао?

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Okt 2011, 02:17 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 08 Sep 2011, 13:59
Postovi: 86
RSboljaPolovinaBiH je napisao:
Ima jedna stvar koju niko ne pominje, a to je monopol Kembridza u vezi sa udzbenicima engleskog jezika. A ti udzbenici (iako postoji i ponudjen udzbenik iz Sarajeva) nisu prilagodjeni da se engleski jezik pocne uciti bez slova.
Vec prva vjezba u radnoj svesci (udzbenik se zove Primary Colors) zahtijeva od djece da podebljavaju slova i povezuju imena sa slikama. U tako postavljenim uslovima je jako tesko raditi, a da se bar malo ne dotaknemo latinice koju oni, bar formalno, ne bi trebali da znaju.
Ali, kako je u ostatku drzave, tako je i u skolstvu. Gdje bi Kembridz bio danas u RS/BiH, da nema ogromne prihode od prodaje udzbenika svake godine.

Ovo za Kembridz i forsiranje njihovih udzbenika je cisti bezobrazluk, ali mi smo navikli i na gore stvari... pa, sto da ne... :)

Shvatam da ste prinudjeni da koristite njihove udzbenike, ali zar nije posao nastavnika da materiju iz istih prilagodi nastavnom planu i programu i potrebama ucenika?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Okt 2011, 12:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2010, 15:17
Postovi: 3033
indigobluz:
u pravu si, zato i forsiram vise one dijelove gdje god ima da se ne radi sa tekstom, ali udzbenik jednostavno nije tako koncipiran.
do drugog polugodista treceg razreda bi bilo toliko malo da se uradi u radnoj svesci (kad bih pokusao da se prilagodim kako ti kazes), da bih rizikovao jedan drugi gnjev roditelja, a to je - zasto smo dali pare za udzbenike koji se prakticno ne koriste?

Mozda je npr. dobro ovo poredjenje: Upises auto skolu, i od 30ak casova koje si uplatio, 15 casova je teorija, a tek od 16og casa sjedas u auto.

_________________
The Sun does not have no prisoners!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Okt 2011, 12:29 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jul 2011, 23:57
Postovi: 670
Meni ne ide u glavu da ne pisu do 5og razreda...
Ovo je sve odraz drzave u kojoj zivimo.Mislim kakvi su ovo propusti?Da li je ovo moguce da se desi mislim nije mali propust.

_________________
Who said nights were for sleep?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Okt 2011, 12:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Ovo je sinoć iznio i voditelj Vox populi-ja.
Zaista i jeste smiješno, mada su to neki učitelji opravdavali da tada djeca i ne pišu nego uče i navikavaju na glasovne oblike engleskih riječi.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Okt 2011, 15:08 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 08 Sep 2011, 13:59
Postovi: 86
RSboljaPolovinaBiH je napisao:
do drugog polugodista treceg razreda bi bilo toliko malo da se uradi u radnoj svesci (kad bih pokusao da se prilagodim kako ti kazes), da bih rizikovao jedan drugi gnjev roditelja, a to je - zasto smo dali pare za udzbenike koji se prakticno ne koriste?

Nisam vidjela udzbenik, ali sam mislila da mozda imate materijala za improvizaciju.
Znam da je sa pojedinim roditeljima jako tesko saradjivati.
Sve u svemu, cini mi se da malo ljudi shvata da ste vi, ucitelji/nastavnici, u nezavidnom polozaju. Treba svima udovoljiti + prilagoditi se nemogucim uslovima rada + raditi svoj posao savjesno.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Okt 2011, 16:16 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 02 Maj 2009, 15:48
Postovi: 108
Zanimljivo da se niko nije zapitao zašto, koji moj, djeca uopšte uče engleski u trećem razredu (odnosno nekadašnjem drugom, kako je već primjećeno)?

Nije u pitanju isključivi Cambridge monopol, svaki nastavnik može birati da li će koristiti Cambridge ili Oxford udžbenike, razlika ima, ali ne suštinskih.
Suština je da se malencima uvale slikovnice od po 30 maraka, a oni za godinu dana nauče 15-ak riječi. Po meni, ne isplati se.

Radio sam u dvije osnovne škole, u ovoj gdje sam imao treće razrede sam radio po Oxford programu. Bilo je dobro dok CD koji su djeca slušala nije otkazao poslušnost. Zatim, improvizacija. Stigao sam da obojim pola radne sveske sa veoma malo prelaženja preko linija. Žao mi je što sam morao vratiti tu radnu svesku, bilo je tu nekih jako lijepih psihodeličnih kombinacija boja.
Slika

Da se ja pitam, umjesto engleskog bih do šestog razreda uveo predmet Narodni običaji i tradicija. Da djeca nauče šta su preslica, jaram, zašto se bježi u šumu kad švabo napada, itd.

Što se engleskog tiče, ima milijardu nekih kurseva, skoro svaka osnovna škola ima ugovor sa nekom školom stranih jezika. Dakle, ambiciozni roditelji, plaćajte kurs. Bistra djeco, naučićete i bez kursa. Ostali, u jednom pogledu je svejedno. Dok god se u srednju školu upisuje bez prijemnog ispita, odnos rada i ocjene je u debeloj sprezi sa društvenim položajem (tako da to nazovem da ne zalazim u objašnjavanje nepotrebnog).
U drugom pogledu, danas je znanje engleskog nasušna potreba. Bio ti limar, zubar ili elektromehaničar, prilikom traženja informacija tu je internet. Uglavnom na engleskom. Pa ti ne uči.

I, da, nije ovo jedini promašaj, sjetih se još jednog: predmet Demokratija u šestom razredu? Šta kaže razvojna psihologija o formiranju hipotetičkog mišljenja kod ljudskih jedinki?

_________________
AKO ME NEMA, ZNAČI DA SU ME BANOVALI. A IMALI SU I RAŠTA.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Okt 2011, 13:38 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2010, 15:17
Postovi: 3033
Ne slazem se da engleski treba ukinuti, kao sto sam napomenuo, imam jednu ucenicu u 4om razredu koja je dosla sa strane (jedna arapska zemlja) i tamo uce engleski od pocetka skolovanja, tj. od prvog razreda. Sad da li tamo imaju 9 ili 8 razreda kao mi prije, nebitno, svejedno ispada da njihova djeca pocinju uciti engleski bar godinu prije nase djece. A vidi se da je ispred nasih klinaca. Jedini problem je sto nemamo adekvatne ucenike, dok klinci mogu pratiti elemetarne stvari u trecem razredu bez problema.

@moonchild:
nema sanse da ne pisu do 5od razreda. U trecem se pise, a u cetvrtom i te kako. U 5om neki nastavnici vec pocinju davati diktate za ocjenu...

_________________
The Sun does not have no prisoners!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 25 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs