banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 14:06

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 340 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 17  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 27 Apr 2010, 12:49 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Mar 2010, 22:13
Postovi: 76
Moj zadnji dodir sa informatikom je bio prije par godina kad sam zavrsio Gimnaziju, tak da se ne razumjem bas u to. Znam raditi u wordu, koristit internet( koliko mi treba), ali dosta likova zna isto sto i ja pa kaze da su Informaticari :lol: :lol: :lol: Mislim da je poznavanje osnova pismenost, a ne strucnost. Vecina tih likova sa Apeirona kaze kako im ne treba matematika da bi znali programiranje ili vec nesto drugo. Sticajem okolnosti imam dosta prijatelja koji su vrhunski programeri i koji kazu da bez matematike nema programiranja.... 8) 8) 8) Sad ne znam kako ce se oni zaposliti, jer kome je u interesu da zaposli nekog ko mu nece donositi profit.... Tak da zaista ne vidim zasto studiraju info. na privatnom? Nazalost sa pravom mozes da mutis, ili da se ugnjezdis u administraciju, mada ne vjerujem da ce advokati zaposljavat te sa privatnih jer im treba profit, a to se ne stice neznanjem. :lol: :lol:

_________________
IURIS PRAECEPTA SUNT HAEC: HONESTE VIVERE, ALTERUM NON LAEDERE, SUUM CUIQUE TRIBUERE.

DOMITIUS ULPIAN


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2010, 13:09 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 11 Apr 2010, 14:10
Postovi: 344
Lokacija: Webistan
DELETED


Poslednji put menjao Tupko dana 29 Sep 2010, 16:10, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2010, 13:55 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 24 Apr 2010, 17:20
Postovi: 17
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/186679 ... ne-diplome

IZMENE ZAKONA O VISOKOM ŠKOLSTVU
Za državna zvanja, državne diplome

D. P. - A. E. | 26. 04. 2010. - 00:02h | Foto: Z. Raš | Komentara: 498
Odluka Ministarstva prosvete da inovira Zakon o visokom školstvu tako da sudije, tužioci, lekari i prosvetari ubuduće mogu da se školuju isključivo na državnim fakultetima nailazi na različite reakcije među rektorima privatnih univerziteta.


Ako student namerava da radi u pravosuđu, ne može da ide na privatni fakultet
Resorno ministarstvo, naime, pripremilo je predlog izmena i dopuna Zakona o visokom školstvu po kome se pravo na školovanje nosilaca pravosudnih funkcija, medicinara i prosvetnih radnika ekskluzivno prenosi na obrazovne institucije čiji je osnivač država. O predlogu bi tek trebalo da se izjasni Vlada, a potom i parlament.

Vlasnik i rektor univerziteta „Megatrend“ Mića Jovanović kaže za „Blic“ da je ovo frapantno loš predlog izmene zakona.


- Takav predlog izmena zakona ruinira dosadašnje napore na izjednačavanju prava državnih i privatnih univerziteta. Potpuno je bezumna ideja da se nosioci pravosudnih funkcija, medicinari i prosvetari moraju školati samo na državnim fakultetima. Ta ideja ruši zagarantovano pravo studenata na vlastiti izbor i otvara vrata mogućnosti da za nekoliko godina država propiše, na primer, da službenici u bankama moraju da imaju diplomu državnog ekonomskog fakulteta ili da profesionalni političari moraju imati diplomu Fakulteta političkih nauka - ogorčen je dr Jovanović.

Po njegovoj oceni, na ovaj način se ide ka nestajanju privatnih visokoškolskih institucija iz obrazovnog sistema Srbije.

- Odgovornost za to leži na Ministarstvu prosvete. Predlagao sam ministru Žarku Obradoviću ne da se popravlja zakon već da bude ceo promenjen tako da se odrekne principa Bolonjske deklaracije. Ti principi konfencioniraju obrazovanje, traže besmisleno veliki broj predavača po studentu i umesto utvrđivanja suštinskog propitivanja studenata idu na štikliranje odgovora na računaru što mu daje 50 odsto mogućnosti da pogodi tačan odgovor - dodaje rektor Jovanović.
„Megatrend“ inače ima Fakultet za državnu upravu kao smer za menadžment u zdravstvu, a klasične medicine nema nigde na srpskim privatnim univerzitetima. Sa druge strane, Univerzitet „Singidunum“ ne bi bio pogođen ovakvim izmenama zakona jer ne školuje one stručnjake na koje se izmene odnose.

Dr Milovan Stanišić, rektor „Singidunuma“ smatra da država treba da ima ekskluzivnost u školovanju učitelja i nastavnika u osnovnim i srednjim školama za pedagoške i psihološke predmete, jer oni propagiraju sistem vrednosti koji jeste od značaja za državu kao celinu. Svi drugi profesori, međutim, mogu imati diplome privatnih obrazovnih institucija.

- Isti princip važi i za medicinare koji odlučuju o životu i smrti, a tu su potrebna velika ulaganja iza kojih za sada može da stoji samo država. Nemam ništa protiv najavljenih promena jer se sve odnosi na jasne profile i ne može izazvati zbrku - konstatuje Stanišić.

Logičan interes države
- Ta ideja je potekla iz Finske koja je prva u EU na takav način regulisala obrazovanje tih stručnjaka, a kasnije je to prihvatilo još nekoliko članica EU. Meni je logičan interes države da ona školuje sudije i tužioce jer su oni od značaja za zaštitu pravnog poretka, dok ostali smerovi, pre svega poslovno pravo mogu da se izučavaju i na privatnim univerzitetima - ističe dr Milovan Stanišić, rektor „Singidunuma“.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2010, 13:56 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 24 Apr 2010, 17:20
Postovi: 17
http://www.blic.rs/Vesti/Republika-Srps ... akultetima

NOVI PREDLOG ZAKONA O VISOKOM OBRAZOVANJU
Pravo i medicina samo na državnim fakultetima

DARIJA FILIPOVIĆ | 09. 12. 2009. - 05:00h | Komentara: 43
Banjaluka - Član Nacrta zakona o visokom obrazovanju RS koji predviđa da se na privatnim visokoškolskim ustanovama RS ne mogu školovati kadrovi za pravo, medicinu ili prosvetu kao što je sada slučaj, podelio je javnost Srpske. Dok pojedinci u akademskim krugovima podržavaju ovakvo rešenje, jer kažu da se „ipak radi o kadrovima koji su stub jednog društva“, s druge strane dolaze osude na račun Ministarstva prosvete od rukovodioca privatnih fakulteta. Poručuju da će, ako ovaj član ostane u završnoj verziji zakona, vlasti RS poslati samo jednu poruku - da žele podelu i favorizovanje državnih fakulteta.

Inače, ovaj član Ministarstvo prosvete ponudilo je kao „alternativu“, a da li će on definitivno ostati u zakonu, zavisiće i od javne rasprave i parlamenta RS. Međutim, već tri i po godine koliko je na čelu Ministarstva prosvete Anton Kasipović svakodnevno je javnost uveravao da Ministarstvo ne želi da pravi razliku između privatnih i državnih fakulteta. Svoju doslednost dokazali su tako što su kroz razne akte i zakone ovi fakulteti i izjednačeni (studenti i državnih i privatnih imaju pravo na stipendiju, smeštaj u studentske domove...). Ostaje nejasno zbog čega je sada u nacrtu ovog zakona ostavljena ovakva mogućnost i jasna podela između fakulteta.
Na pitanje da li će ovim Vlada RS priznati da privatni fakulteti nisu dovoljno dobri za školovanje pravnika, lekara ili prosvetara, Kasipović daje neprecizan odgovor. Za njega je ovaj član „samo alternativa“ nastala zbog mišljenja javnosti da se na tim fakultetima ne može obezbediti dovoljno dobar kvalitet nastave. On smatra da će se kroz javnu raspravu dati konačan odgovor na ovo pitanje.
- Mislim da je potrebno obezbediti identično dobre uslove za školovanje ovih kadrova, nezavisno da li je reč o državnim ili privatnim fakultetima. Ne vidim razlog da se takva mogućnost uskraćuje privatnim fakultetima, ali samo pod uslovom da ispune sve što zakon traži - jasan je Kasipović.
Iako se u javnosti spekuliše da bi ovakva zabrana dovela do kršenja Ustava koji garantuje jednakost, predsednik Advokatske komore RS Jovan Čizmović smatra da se tako Ustav ne krši „jer RS ima pravo da reguliše ono što je od javnog interesa“. On kaže da je nužno da se školovanje ovih kadrova poveri isključivo državnim fakultetima zbog posebnog javnog interesa.
- Kako možemo očekivati da se samo za tri godine i na način na koji se obrazuje ovaj kadar na privatnim fakultetima izrode, recimo, sudije koji bi sutra bili sposobni da na svojim plećima iznesu treći stub vlasti? Svi ti kadrovi se moraju školovati na državnim fakultetima - kaže Čizmović.
Da li je vlast RS mislila na one koji su već završili neki od ovih kadrova na privatnim fakultetima nije poznato. Ministar Kasipović uverava da njihov status u društvu nije upitan, a advokati ističu da ako ostane ova odredba u zakonu da će Vlada RS morati za njih pronaći adekvatno rešenje - doškolovanjem ili polaganjem razlike ispita na državnim fakultetima.

Privatnici: vlast narušava licenciranje
Rukovodioci privatnih fakulteta smatraju da je odredba u Nacrtu zakona o visokom obrazovanju u suprotnosti sa okvirnim Zakonom o visokom obrazovanju BiH koji ne poznaje takva ograničenja. „Ovakvom odredbom se uvodi definicija da su privatni fakulteti lošiji od javnih. Time se urušava sistem akreditacije i licenciranja koji je jednak i za javne i za privatne fakultete“, ističe predsednik Upravnog odbora Panevropskog univerziteta „Apeiron“ Darko Uremović.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2010, 14:04 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 11 Apr 2010, 14:10
Postovi: 344
Lokacija: Webistan
DELETED


Poslednji put menjao Tupko dana 29 Sep 2010, 16:10, izmenjena 2 puta

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2010, 14:06 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
Uco18 je napisao:

Vjerujes li mi, da jedan od profesora na fakultetu informacionih tehnologija na Apeironu dolazi kod mene da mu pokazem najjednostavnije stvari u vezi informatike? Ja uopste ne znam sta on njima predaje. Mozda ih uci da upale i ugase kompjuter, stave usb memoriju u racunar.


jadan profesor koji kod tebe dolazi :lol:
za takve prosvjetare sam cuo samo da postoje u osnovnim skolama, moze li se znati ko je taj doticni profesor?

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2010, 14:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2007, 17:26
Postovi: 5046
Lokacija: Banana Republic
ma jadno je svo obrazovanje, ako mene pitas. nit sta znaju ovi sa drzavnih fakulteta, nit ovi sa privatnih. jedino sto svi misle da sve znaju.

_________________
I'm Winston Wolfe. I solve problems.
http://www.youtube.com/watch?v=X-7H5rX77P4
Елвисе, иди матерет' пробуш' им гуму.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2010, 14:31 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Mar 2010, 22:13
Postovi: 76
Onaj ko ima para ako je pametan, ice u inostranstvo pa se lijeciti, a sto se tice pravosudja, pa to vec svi znaju da je u krizi,od njega se moze pobjeci ako se pobjegne u drugu drzavu.

Logicno je da za pravnike, prosvjetare i ljekare nema privatnih fakulteta, jer
1) To su djelatnosti od opsteg interesa
2) Zadovoljavanje opstih potreba obezbjedjuje drzava, a to znaci da se od Sudova, skola, bolnica, domova zdravlja, fakulteta... ne trazi da ostvaruju profit, vec da pruzaju usluge. Da ne bude zabune, ako ostvaruju profit dobro je, ali ako ne, onda nece biti zatvorene.
3) Interes privatnika je ostvarivanje profita, ako toga nema, on se povlaci iz te djelatnosti. Tako da postoji strah da recimo zrtvujemo opsti interes zbog profita nekog pojedinca.
Kakvo drustvo mi onda zelimo? Da li je sve profit ili postoji ipak nesto vise?
U Engleskoj postoje slucajevi da su pacijente koji jos nisu ozdravili tjerali kucama, da bi dosli drugi, tako da nemaju ekonomske gubitke. I vi kazete da je to dobro???
Ili ucitelji koji vam uce djecu, pa skola je druga porodica, tamo se sticu sistemi vrijednosti!!! I da to treba svako da radi!

Bojim se da ce nas pohlepa za novcem skupo kostati....

_________________
IURIS PRAECEPTA SUNT HAEC: HONESTE VIVERE, ALTERUM NON LAEDERE, SUUM CUIQUE TRIBUERE.

DOMITIUS ULPIAN


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Apr 2010, 11:34 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 28 Apr 2010, 11:27
Postovi: 1
Citiraj:
Bojim se da ce nas pohlepa za novcem skupo kostati....


Bojim se da nas vec kosta... :(


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Apr 2010, 12:40 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2009, 13:59
Postovi: 676
Valtazar je napisao:
Kakvo drustvo mi onda zelimo? Da li je sve profit ili postoji ipak nesto vise?
U Engleskoj postoje slucajevi da su pacijente koji jos nisu ozdravili tjerali kucama, da bi dosli drugi, tako da nemaju ekonomske gubitke. I vi kazete da je to dobro???
Ili ucitelji koji vam uce djecu, pa skola je druga porodica, tamo se sticu sistemi vrijednosti!!! I da to treba svako da radi!

Bojim se da ce nas pohlepa za novcem skupo kostati....


Svaka cast!!! I kao sto je i Bigsbee vec napisao prije mene.....pohlepa za novcem nas vec kosta a TEK ce da nas kosta!!!
Ovo drustvo je sve vise i vise bolesno, svi smo mi samo brojevi vec odavno, pretvorili su covjeka u robota za konzumiranje svega sto nam trziste nudi, nista drugo mi nismo....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jun 2010, 16:42 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2010, 16:23
Postovi: 3558
Lokacija: Kad kreneš od Boske ka mljekari
Kod nas su svi privatni fakulteti loši i sad kad se nađe neko drobiti kako je apeRIJon njegov težak puno dođe mi da raskinem ugovor sa m:tel-om i da nikad više ne uđem na internet radi zaštite od gluposti. :D
U inostranstvu imaju privatni fakulteti koji su cjenjeni puno i na kojim je privilegija studirati.
Takve fakultete nikad nećemo vidjeti kod nas.
I naravno, ko želi da nauči nebitno je gdje studira. Mene ako interesuje nešto, mogu učiti to i da ne pohađam nikakav fakultet.

_________________
Ako si najbolji u sobi u pogresnoj si sobi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Jun 2010, 18:36 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 13:53
Postovi: 493
Tako je!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jul 2010, 10:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
neizreverbiliziran je napisao:
I naravno, ko želi da nauči nebitno je gdje studira. Mene ako interesuje nešto, mogu učiti to i da ne pohađam nikakav fakultet.


Ne bi se slozio. Jer tesko je sebe natjerati da ucis po 5 sati "ako ne moras". Iako te nesto moze interesovati ali kad sam ucis ako nemas neku "prisilu" ili motivaciju nikad ne mozes toliko uciti kao kad ides na fakultet. privatni manje traze i onda se manje i uci pa se manje i zna. Isto tako kad sam ucis nesto, uz svaki zanimljiv predmet imas jos pola dosadnih i nezanimljivih stvari koje moras znati. Na primjer ko studira medicinu njega moze zanimati medicina, lijecenje, postupak hirurskih zahvata, ali uz to mora uciti jos gomilu dosadnih neophodnih stvari kao npr. hiljade latinskih naziva, anatomskih pojmova, organa itd.
Fakultet upravo sluzi da te "prisili" da naucis i stvari koje nisu zanimljive a koje su potrebne za dato zanimanje.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jul 2010, 00:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Jun 2010, 16:23
Postovi: 3558
Lokacija: Kad kreneš od Boske ka mljekari
jellyfish je napisao:
Ne bi se slozio. Jer tesko je sebe natjerati da ucis po 5 sati "ako ne moras". Iako te nesto moze interesovati ali kad sam ucis ako nemas neku "prisilu" ili motivaciju nikad ne mozes toliko uciti kao kad ides na fakultet. privatni manje traze i onda se manje i uci pa se manje i zna. Isto tako kad sam ucis nesto, uz svaki zanimljiv predmet imas jos pola dosadnih i nezanimljivih stvari koje moras znati. Na primjer ko studira medicinu njega moze zanimati medicina, lijecenje, postupak hirurskih zahvata, ali uz to mora uciti jos gomilu dosadnih neophodnih stvari kao npr. hiljade latinskih naziva, anatomskih pojmova, organa itd.
Fakultet upravo sluzi da te "prisili" da naucis i stvari koje nisu zanimljive a koje su potrebne za dato zanimanje.

Ako nekog interesuje materija, onda nema pravila.
Kako je Šešelj završio za 2 godine pravo? :)

_________________
Ako si najbolji u sobi u pogresnoj si sobi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jul 2010, 11:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
neizreverbiliziran je napisao:
Ako nekog interesuje materija, onda nema pravila.
Kako je Šešelj završio za 2 godine pravo? :)


Mozda, ali jedan od hiljadu je takvih.
Drugi problem s kojim se srecu "samouki" je da gdje god dodju, ma kakvo znanje imali, niko ih ne uzima za ozbiljno jer nemaju diplomu i samouki su. Mogucnosti zaposlenja na zeljenom mjestu bez diplome su minimalne takodje. Na kazem da ih nema, ali kao i za Seselja, promil takvih je minimalan.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jul 2010, 11:12 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2008, 23:36
Postovi: 951
Lokacija: Banjaluka
ma ladovina teska ,ko god ima para i oce mu se vala samo naprijed
ja na drzavnom crkoh


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jul 2010, 18:45 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 11 Apr 2010, 14:10
Postovi: 344
Lokacija: Webistan
malka je napisao:
ja na drzavnom crkoh

Цркни!

Spoiler:
:lol:

П.С. Све на крају дође на исто. Папир ко папир... пише ВСС на обе дипломе, и државној и приватној


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jul 2010, 19:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Da, s tim da je do sad bezbroj puta na tv bilo kako se privatne tog i tog privatnog fakulteta ponistavaju. Da ne govorimo sto se svi smiju tim diplomama, sramota te pokazati, a da ne govorim legalno traziti posao sa njom. Jedino sto je dobra je za trazenje posla preko veze, ali za vecinu takvih poslova i ne treba diploma.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Jul 2010, 11:28 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2008, 23:36
Postovi: 951
Lokacija: Banjaluka
ponistavaju al malo sutra,a mozda i prekosutra (dobro priznajem za neke)
Tupko je napisao:
Цркни!

nadam se da ipak necu crknuti do kraja :lol:
moja drugarica zavrsila apeiron ,dobila posao odmah bez veze i NIJE se namucila ni upola koliko se ja mucim a kad ja zavrsim svejedno ce mi sigurno trebati veza da se zaposlim,papir tamo -papir vamo


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Jul 2010, 14:10 
pa moguce da je dobila tek tako bez veze posao, sa privatnim, ali u butiku.. ili kafani.. ne vjerujem u te price..


Vrh
  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 340 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 17  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs