Nikome ne pravdaju račune Nikolina Dušanić 16.03.2008 19:14 BANJALUKA - Studentske organizacije u Republici Srpskoj inkasirale su tokom prošle godine, samo od resornih ministarstava, čak 172.000 maraka. Studentski lideri kažu da novac troše na razne aktivnosti - na uređenje sajta, studentski časopis, na ostvarivanje saradnje sa studentima sa drugih univerziteta, realizaciju raznih projekata...
Tako su od Ministarstva prosvjete i kulture RS dobile grant od 100.000 maraka, i to po 30.000 isplaćeno je Studentskoj organizaciji Univerziteta u Banjaluci (SOBL) i Savezu studenata Univerziteta Istočno Sarajevo (SSUIS), dok je 40.000 maraka dobila Studentska unija RS.
Osim ovih isplata, studentske organizacije su dobile pare i od Ministarstva za porodicu, omladinu i sport RS. Tako je Studentska unija u prošloj godini dobila od ovog ministarstva ukupno 44.000 maraka, SOBL 15.000, a SSUIS-u 13.000 maraka.
Sve što potroše, kažu u studentskim organizacijama, stoji u njihovim finansijskim izvještajima, a "rezultati njihovog rada i trošenja novca se vide i iz realizovanih projekata".
Međutim, i pored višednevnih pokušaja, nismo uspjeli da dođemo do tih izvještaja.
Milan Grubor, predsjednik Studentskog parlamenta Banjalučkog univerziteta, tvrdi da se s mjesečnim, budžetom koji premašuje 1.000 KM, može realizovati najmanje jedan projekat.
"Nije mi poznato kakve je to SOBL projekte realizovao i na šta troše novac. Smješteni su u studentskom domu i ne plaćaju ni zakup", kazao je Grubor i dodao da se pred Skupštinom SOBL-a nikada nije našao izvještaj o trošenju novca.
Trag potrošenog novca, dodao je, gubi se i činjenicom da studentske organizacije sredstva koja dobijaju pravdaju samo izvještajima o navodno realizovanim aktivnostima, ali ne i konkretnim računima.
Studentkinja Pravnog fakulteta u Banjaluci kazala je da joj nije poznato kakve projekte realizuje SOBL.
"Možda ih je i bilo, ali studenti mimo studentskih organizacija u njih nisu bili uključeni. Poznate su mi samo raspave o studentskom standardu i organizovanju, ali nekakvih kreativnih, zabavnih ili edukativnih programa, koliko znam, nije bilo", kazala je ona.
Uz sav novac iz budžeta RS, SOBL dobija i dio prihoda od Studentskog kluba "Indeks", kao i donacije koje im povremeno dodijeli Administrativna služba grada.
Dejan Kragulj, predsjednik SOBL-a, kazao je da su novac od ministarstava dobili nakon što su priložili plan utroška, a da je na kraju godine podnesen izvještaj kako su sredstva utrošena.
Nezvanično saznajemo da je finansijskih malverzacija bilo u Studentskoj uniji RS, u kojoj je jedno vrijeme generalni sekretar imao platu čak 450 maraka.
Novica Koroman, predsjednik Unije, kazao je da novac uglavnom troše na međunarodnu saradnju, i da dva tehnička sekretara imaju platu od po 250 maraka.
Ne zna se ko predstavlja studente Spomenka Miljković, portparol Ministarstva prosvjete, potvrdila je da je Ministarstvo finansiralo tri krovne studentske organizacije u RS, koje su na kraju godine podnosile izvještaje, kako bi opravdale dobijena sredstva. Ona je kazala da je ove godine iz budžeta za studentske organizacije predviđeno 150.000 KM, ali da sredstva još nisu dodijeljena nikome.
"Situacija se, kada je riječ o studentskim organizacijama, promijenila u odnosu na prethodne godine. Još nije utvrđeno ko je legitimni predstavnik studenata, te stoga nije utvrđeno ni kome će novac biti dodijeljen", pojasnila je Miljkovićeva.
|