banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 10:28

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 525 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 18 Avg 2020, 10:06 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 10 Nov 2011, 18:38
Postovi: 2746
To sto je uciteljica tvog djeteta debil ne znaci da su i ostali takvi. Isto kao i u policiji,zdravstvu,trgovini...imas one koji rade i zarade platu i one koje hvataju krivine


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Avg 2020, 10:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
Tako je. Oni koji su dosad izgarali na poslu, sad ce imati posla preko svake mjere. Oni koji su zabusavali, naci ce opet nacina za to.

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Avg 2020, 10:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8494
Izvini Zoka al uvijek se učilo i kući i uvijek su roditelji pomagali djeci da nešto savladaju što im teže ide.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Avg 2020, 10:23 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 29 Apr 2020, 12:25
Postovi: 117
Moram da se ubacim u ovu diskusiju. Ko god priča da je prosvjetarski posao lagan, uz dužno poštovanje veze nemate. Imam 2 prosvjetara u kući, jednog bivšeg doduše. Mama je bila nastavnik srpskog, sada učiteljica. Koliko ona truda ulaže u tu djecu, to se ne može riječima opisati. Pisanje planova i programa, ispunjavanje knjiga i dnevnika, odgovaranje na pozive smotanih roditelja od jutra do mraka (samo zamislite kako je bilo za vrijeme online nastave).

Znam ja da to fino izgleda, vikend, raspust, radiš 4,5 sati... Ali stigne to sve, pogotovo na psihičkom planu. Evo sad će držati isto gradivo dva puta. Znači ide jedna grupa učenika, pa dezinfekcija svega pa druga grupa. Nek samo djeca krenu pa kako god, ne mogu ni oni više ovako.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Avg 2020, 10:32 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
hadzidado je napisao:
Izvini Zoka al uvijek se učilo i kući i uvijek su roditelji pomagali djeci da nešto savladaju što im teže ide.

Iskrena da budem, ja se toga bas i ne sjecam "u moje vrijeme". Zapravo, sigurna sam da toga nije bilo, osim mozda u vidu kontrole u prvom razredu...niti je bilo privatnih casova niti pomoci od roditelja.
Mislim da postoje dva faktora koji su uticali da se to promijeni.
-Sad su nove generacije u raskoraku iznedju modernog nacina zivota i baratanja informacijama, s jedne strane, i skolskog nacina rada, koji je ostao maltene isti kao u davna vremena, sto utice na masovnu demotivaciju kod ucenika, s druge strane.
-Pored toga, vremena su turbulentna i neizvjesna pa roditelji cesto imaju nerealne ambicije, ne postujuci djetetovu individualnost.

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Avg 2020, 10:37 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
hadzidado je napisao:
Izvini Zoka al uvijek se učilo i kući i uvijek su roditelji pomagali djeci da nešto savladaju što im teže ide.
Jedna stvar je pomoći oko težeg gradiva, a druga stvar je učiti kompletno gradivo sa djetetom. I nije u pitanju samo učiteljica mog djeteta, kroz posao se srećem sa masom roditelja koji se žale na isto, na potpuni izostanak angažmana nastavnog osoblja u predavanju gradiva na časovima. Raspitajte se malo sa ljudima koji daju instrukcije, kakvi im đaci dolaze i sa kojim znanjem. Jbt, nekada su se instrukcije uzimale pred ispit ili kada baš zapneš sa gradivm, a sada đaci idu na njih tokom cijele godine, dobri i loši đaci jednako.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Avg 2020, 10:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
Ja imam u okruzenju roditelje koji citaju lektiru umjesto djece, razmijenjuju knjige, pricaju o nedoumicama u tim knjigama. Smaraju poznanike nastavnike da im pomazu oko zadaca. Vec traze vezu za srednju skolu, fakultet....Kako to objasniti? Ta djeca su uglavnom odlicni ili vrlo dobri djaci. Uzimaju i instrukcije iz mnogih predmeta. I naravno, nastavnici su im uzasni i nista ne objasnjavaju.

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Poslednji put menjao skitnica dana 18 Avg 2020, 10:46, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Avg 2020, 10:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Jan 2020, 15:23
Postovi: 3035
Slika



30-40% kadra ne zaslužuje da radi u školi, pogotovo ovo što je izrodio učiteljski fakultet unazad 10-ak godina, pola njih je polupismeno, tako da nije očekivati da djecu nešto posebno nauče. Al' to je ipak malo dublji problem ovog društva koji se ne može staviti pod "prosvjetari trebaju zaraditi platu". Neću reći glupa izjava, al' jest glupa, šta sad da se radi.

Kao i svaki posao, ima prednosti i mane, najjače su izjave "imaju pola godine odmora itd."... Daleko od tog da treba kukati, ljudi rade mnogo teže poslove i u gorim uslovima, al' da je to sve bajka i 'ladovina, nemojte me zajebavati.

Ima i druga strana medalje: Djeca u školu dolaze sve gluplja i zatucanija, bukvalno zombi generacija koja je odrasla na telefonu. Prvačići pri upisu imaju ogromnih problema sa govorom, koncetracijom i osnovim kognitivnim sposobnostima. Sačekajmo još koju godinu, problem će biti sve veći.
Roditelji takođe ne čine ništa dobro djeci što ih navikavaju da rade sve za njih od prvog dana škole.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Avg 2020, 11:14 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Avg 2017, 10:37
Postovi: 1231
Najveći apsurd u svemu ovome je priča da djeca ne bi učila ako bi opet bila nastava na daljinu i da obrazovanje propada!? A djeca su kao učila prije korone i obrazovanje je bilo na nivou? Za vrijeme nastave na daljinu neki đaci koji inače ništa nisu radili u redovnoj nastavi bili su dosta aktivniji i više su uradili nego što bi to bio slučaj u normalnim okolnostima. Obrazovanje je počelo da propada kad su izmđu redova zabranili obaranje i kad je postalo moguće kupiti diplomu srednje škole po želji. Sad rijetko ko ponavlja godinu, svi znaju da će proći i nemaju razloga da uče. Sigurno ima prosvjetnih radnika koji ne rade dobro, ali ne postoje prosvjetni radnici koji mogu naučiti djecu koja neće da uče. Skoro sve je do djeteta, tu i tamo nešto može da bude do predavača. Bude dobrih đaka i kod nastavnika koji nemaju pojma i ne trude se u radu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Avg 2020, 11:27 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
Kad se sjetim svojih nastavnika u socijalisticko doba, hahaha....generalno su bili puno opusteniji nego danas, mada je u principu i kvalitet i posvecenost, kao i danas, zavisio najvise od individualnog stava doticnog nastavnika prema poslu. Strucno usavrsavanje? Zalbe roditelja i djece? Otkaz? Sta je to?

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Avg 2020, 12:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8494
pejas je napisao:
Obrazovanje je počelo da propada kad su izmđu redova zabranili obaranje i kad je postalo moguće kupiti diplomu srednje škole po želji. Sad rijetko ko ponavlja godinu, svi znaju da će proći i nemaju razloga da uče. Sigurno ima prosvjetnih radnika koji ne rade dobro, ali ne postoje prosvjetni radnici koji mogu naučiti djecu koja neće da uče.


+1
Kazni nema pa klinci nemaju ni razloga da rade bilo šta.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Avg 2020, 15:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
domestic1 je napisao:
Moram da se ubacim u ovu diskusiju. Ko god priča da je prosvjetarski posao lagan, uz dužno poštovanje veze nemate. Imam 2 prosvjetara u kući, jednog bivšeg doduše. Mama je bila nastavnik srpskog, sada učiteljica. Koliko ona truda ulaže u tu djecu, to se ne može riječima opisati. Pisanje planova i programa, ispunjavanje knjiga i dnevnika, odgovaranje na pozive smotanih roditelja od jutra do mraka (samo zamislite kako je bilo za vrijeme online nastave).

Znam ja da to fino izgleda, vikend, raspust, radiš 4,5 sati... Ali stigne to sve, pogotovo na psihičkom planu. Evo sad će držati isto gradivo dva puta. Znači ide jedna grupa učenika, pa dezinfekcija svega pa druga grupa. Nek samo djeca krenu pa kako god, ne mogu ni oni više ovako.

Тако је, лијепо речено. Наравно да има и лоших и добрих примјера учитеља/наставника/професора, али из тога свега се само може извући закључак да није свако способан ни надарен да ради с дјецом, буде један од одговорних за развој читавих генерација. Исти случај рецимо, у посљењих деценију сигурно највише уписују медицину. За бити медицинар треба бити човјек прије свега. Није то професија као касир па ако погријешиш, стонираш рачун и ником ништа. Ако погријешиш као хирург, оде живот. Паралела коју се може повући је да као предавач ти формираш донекле генерације које одрастају у том кварту/граду, утичеш у формирању њихових личности. Није то за свакога.

Pejas, док је школа функционисала нормално, барем су дјеца била у "машинерији", увијек је постојала настава, контролни су се редали, постојао је неки темпо. Током онлајн и тв наставе, богме, није.

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Avg 2020, 20:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2351
_зока je napisao:
Imam i ja jarane. I odmor, i platu i kojekakve kurce palce koji me sljeduju. Al' ja sve to moram zaraditi i onda još kod kuće moram raditi i prosvjetarski posao učenja školskog gradiva jer učiteljicu boli pička da djecu nauči.


Kakvo tek mišljenje imaš o meni :D
Na žalost, zoka je upravu. 80% današnjih profesora, nastavnika i učitelja je katastrofa. Zainteresovanost im je ravna nuli. Bitno da ide plata. To znam jer sam školovan za profesora i radio sam taj posao jedno vrijeme. S druge strane, u obrazovanju je postalo najvažnije ispuniti kvotu tj nastavni plan. Samo ga gaze. Nema veze sto djeca imaju problema sa čitanjem i sl. U suštini, to je problem sa cjelokupnim društvom, ne samo sa obrazovanjem. Problem je 80% roditelja, samim tim i djeca itd. Ali ima dobrih nastavnika koji se trude da prenesu znanje.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Avg 2020, 23:46 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Sad se vidi prednost nadležnosti entiteta i kantona, sarajevski kanton ima svoj model, samo razredna nastava počinje. Treba tako sve isprobati pa ćemo jedni od drugih usvojiti najbolje modele.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Avg 2020, 21:07 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Avg 2015, 10:35
Postovi: 2195
Lokacija: Nova Varoš BL
https://6yka.com/novosti/profesori-o-po ... ve-od-sebe

Pametna žena....
Poslano sa mog Redmi Note 8T koristeći Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Avg 2020, 21:50 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 24 Maj 2016, 23:45
Postovi: 1903
Zena objasnila. Ovog Fedora sam prestao citati nakon prve recenice

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Avg 2020, 10:26 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Avg 2017, 10:37
Postovi: 1231
Da, dobar tekst.

Naše ministarstvo je smislilo protokol po kome će izgleda ako se đak zarazi automatski slati na prinudno bolovanje sa 70 % plate do isteka izolacije sve nastavnike koji su taj dan bili u kontaktu s tom grupom. Pa zar to nije povreda na radu i kršenje radničkih prava?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Avg 2020, 10:30 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Jan 2020, 15:23
Postovi: 3035
Što lupaš gluposti


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Avg 2020, 15:18 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Avg 2017, 10:37
Postovi: 1231
Kakve gluposti? Tako je pročitano radnicima u školama.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Avg 2020, 15:38 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Jan 2020, 15:23
Postovi: 3035
Tačno ću morati pitati nekog ko radi u školi


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 525 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs