banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 00:16

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 32 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Holandski jezik u BL?
PostPoslato: 25 Okt 2006, 08:14 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Okt 2006, 08:10
Postovi: 19
Lokacija: Nederland
Da li se u BL odrzavaju kursevi za holandski jezik? Ili ima neko ko daje privatne casove holandskog jezika? Pomozite mi da pronadjem nekog ko govori holandski/ daje casove i slicno jer se moram pripremiti za polaganje "Civic integration examination abroad" u Holandskoj Ambasadi u SA.

HVALA za svaku informaciju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Nov 2006, 15:57 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Okt 2006, 08:10
Postovi: 19
Lokacija: Nederland
E pa ovako.... ukoliko imas jos osoba koje kao i ja koji trebaju polagati "gradjanski integracijski ispit" radi dobijanja dozvole za privremeni boravak u Holandiji, onda se trebaju obratiti na slijedecu skolu stranih jezika: "OXFORD SCHOOL", 051/ 315 - 444; e-mail: info@oxford-centre.com .

Cijena jednog semestra (koji traje 16 sedmica) za holandski jezik je 300KM. Predavanja se odrzavaju 2 puta sedmicno u trajanju od 1.5 sati. POtreban broj ljudi za odrzavanje kursa je 4.
NAPOMENA: Predavac moze raditi i sa kandidatima pojedinacno. Tada je cijena za 1 sat - 20KM.

Nadam se da ce ova informacija biti nekome od koristi i da nece tratiti dragocjeno vrijeme na trazenje ucitelja za holandski.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Dec 2006, 12:25 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2006, 00:29
Postovi: 93
Lokacija: Amsterdam
sto se tice holandskog tu mogu ja da ti pomognem...to mi je maternji jezik... :angel:
jesil polozio "Civic integration examination abroad" (inburgeringexamen)???

_________________
postalo sam jedan amsterdamac da se ne bi osjecalo stranac...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Feb 2007, 23:54 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2006, 00:29
Postovi: 93
Lokacija: Amsterdam
nema odgovora... :drinking: :drinking: :drinking:

_________________
postalo sam jedan amsterdamac da se ne bi osjecalo stranac...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Feb 2007, 15:37 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Okt 2006, 08:10
Postovi: 19
Lokacija: Nederland
Hvala na ponudi, ali vec sam se snasla. A polozila sam i "Civic integration examination abroad" bez muke.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Mar 2007, 15:40 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Maj 2006, 14:27
Postovi: 190
drunke mensen :drinking: :drinking: :drinking:

_________________
Glasali ste-gladujte!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Apr 2007, 18:38 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 11 Apr 2007, 18:24
Postovi: 5
I ja bih trebala polagati taj ispit. Mozes li mi reci otprilike kako to izgleda? Polaze se pismeno ili usmeno? Bilo kakva informacija bi mi dobro dosla, da se znam orijentisati. Hvala unaprijed.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Apr 2007, 16:01 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Okt 2006, 08:10
Postovi: 19
Lokacija: Nederland
Ispit se polaze usmeno i sastoji se iz dva dijela: drustvo i jezik. Ispit traje 30 minuta, ali je podijeljen na 2 dijela sa 5-10 minuta pauze izmedju. Prije samog ispita, sluzbenik obavi identifikaciju, uzme otiske prstiiju i objasni ti procedura samog ispita. Ispit se obavlja telefonskim putem, pitanja ti postavlja racunar. Nakon prvog dijela, sluzbenik te pita da li zelis napraviti pauzu ili ne. Ukoliko ne zelis, nastavljas sa ispitom. Ja sam za pripremu drustva koristila NAAR NEDERLAND paket koji je propisan od strane IND-a. Drustvo je lako, nece ti biti problem ostvariti 100 bodova. Pitanja iz drustva su iz knjige NAAR NEDERLAND i ima ih 30 (dok ih je u knjizi 100).
Jezicni dio ispita je podijeljen na nekoliko manjih dijelova: ponavljanje recenica, odgovaranje na pitanja, antonimi i prepricavanje dvije kratke price. Prepricavanje svake price je limitirano na cc. 45 sekundi. Ja sam imala peh da je telefonska veza bila uzasno losa i osvojila sam 38 bodova. Minimum za prolaz iz 16 (to je A1 min), dok je 80 maksimum.

Ostatak slijedi sutra jer mi je radno vrijeme zavrsilo.
Ako imas pitanja, slobodno mi se obrati.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Apr 2007, 07:50 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Okt 2006, 08:10
Postovi: 19
Lokacija: Nederland
Nastavak od jucer: s obzirom da ne znam na koji nacin se pripremas za CIVIC INTEGRATION EXAMINATION ABROAD, postavit cu ti nekoliko linkova koji su meni koristili tokom spremanja ispita. Na neke od ovih linkova sam naisla tek poslije ispita, a koji ti mogu pomoci oko spremanja jezicnog dijela.
http://www.nt2examen.nl/
http://www.speakdutch.nl/html/sitemap.htm
http://www.taalthuis.com/course/index.htm
http://www.dutchgrammar.com/hr/verbs/index.php
http://www.taalklas.nl/
http://www.taalnet.nl/taalhulpmiddelen/ ... kroat.html
http://homepage.mac.com/schuffelen/Dutch11.html
http://www.sprookjes.nu/sprookjes/sprookjes.htm
http://www.expatica.com/actual/toc.asp?subchannel_id=1

A ova web stranica ti moze biti od velike koristi jer su na njoj linkovi za primjere testova (jezicni dio), na zalost ovo je jedna od stranica na koju sam naisla tek nakon polaganja ispita.

http://home.planet.nl/~swar0085/

Ne znam do koje mjere si opskrbljena sa "literaturom" za citanje i u ucenje, ali ja sam pocela od nule i gotovo bez ikakve pomoci. Dapace trebalo mi je oko 1.5 mjesec da pronadjem nekog za poducavanje jezika. Ako ti treba pomoc oko ucenja holandskog, mozes se obratiti Daniel van Leerdam na 065 627 288, holandjanin koji ziv u BL (majka mu je iz ovih krajeva), a ciji broj sam dobila tek nakon sto sam pocela raditi sa nekim drugim. U jednom od prethodnih postova sam navela i Oxford Centre, ali sa njima imam lose iskustvo i ne bi iih preporucila. Ali posto su jedini u BL, mogu diktirati uslove.

Rezultate ispita dobijes nakon polaganja, ceka se nekih 1.5 - 2 sata na rezulatate ispita. Lokalno osoblje u ambasadi nije od velike pomoci, a ni ljubaznost im nije jaca strana (naravno cast izuzetku). Meni su davale razliciti informacije za istu stvar. Npr. prvobitno mi je receno da je maksimum 1 kandidat dnevno, a drugi put kada sam zvala mi je receno da su 2 kandidata sedmicno maksimum.
Ispit nije strasan, dapace pripremala sam se za mnogo teza pitanja. Oko 90% kandidata koji su polagali ispit tokom prvih 6 mjeseci od uvodjenja ispita su polozili iz prvog puta.

Takodjer, korisni site-ovi su:
http://www.naarnederland.nl/documentens ... rnederland
http://www.ind.nl/EN/index.asp

Polazen ispit je samo prvi korak koji trebas napraviti. Naoruzaj se strpljenjem i pripremi se na cekanje, tako ces izbjeci moguce frustracije i nerviranja, premda je Imigracija ubrzala proces. Mi smo se pripremili na cekanje od 3 - 6 mjeseci, ali je pozitivan odgovor stigao prije nego sto smo mogli zamisliti.
Nadam se da ce ti gorenavedeno biti od neke koristi i da ce tu ustediti barem malo vremena i truda na trazenju potrebnih informacija.

Ja sam u BL jos nekih mjesec dana, nakon toga krecem put Nizozemske, pa ako imas nekih pitanja i slicno, slobodno mi se obrati.

Srdacan pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Apr 2007, 15:08 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 11 Apr 2007, 18:24
Postovi: 5
U ljubaznost osoblja u holandskoj ambasadi sam se uvjerila u februaru mjesecu kada sam predavala papire za vizu. I ja pocinjem bukvalno od nule tako da ce mi ove informacije biti od koristi. Bar da znam koga da zovem i pitam za casove jezika. Hm, od literature za citanje i ucenje pa knjigu iz koje si ti spremala dio ispita o drustvu nemam ali trebala bih ju dobiti u maju, a ostatak mi je sastavljen od Sa holandskim u svijet i nekakve knjige Kratki kurs holandskog jezika za Jugoslovene u Holandiji. Hvala ti za linkove i informacije, bit ce mi od koristi. Koju literaturu mi ti preporucujes? Hm, znas li mozda ukoliko budem te srece pa upadnem u tih 10% koji ne poloze iz prve nakon koliko vremena se moze ponovo pristupiti ispitu? Koliko vremena unaprijed moras zakazati ispit u ambasadi? I koliko si se vremenski otprilike spremala za ispit prije nego sto si pristupila polaganju? Drago mi je da su vam javili odgovor iz Imigracije brze nego sto ste ocekivali. I za razliku od pomenutog osoblja ambasade zemlje u koju uskoro odlazis, vrlo si ljubazna, hvala ti.

Srdacan pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Apr 2007, 19:20 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Okt 2006, 08:10
Postovi: 19
Lokacija: Nederland
Nema potrebe da mi se zahvaljujes, i sama sam bila u istoj situaciji. Drago mi je da mogu nekome pomoci da se ne muci i obeshrabruje na samo pocetku kao ja. Kao sto sam rekla pripremi dosta strpljenja i vrecu zivaca i sve ce biti u redu.
Vrlo mala je vjerovatnoca da budes u tih 10% koji nisu polozili ispit iz prvog puta. Mene je vodila misao da ako ispit mogu poloziti polupismeni seljaci iz Maroka, onda mogu i ja. Za mene nije postojala opcija da cu pasti, dapace bila sam uvjerena da cu poloziti. U "Naar Nederland" paketu ces dobit uputstvo za upotrebu sa 3 TIN koda i brojem telefona koji mozes nazvati i obaviti probni ispit iz holandskog. Prvi put mi je rezultat bio da imam 87% sansu da polozim, a drugi put je bilo 95%. Ja sam radila otprilike 2 mjeseca (1.5 sati dnevno, 5 dana sedmicno, vikend je bio rezervisan za pauzu) na pripremi jezika, a za drustvo sam u potpunosti bila spremna nakon 3. preslusavanja cd-a i odgovaranja na pitanja. Naar Nederland CD je meni koristio za vjezbanje ponavljanja recenica i vjezbu izgovora. Sto se tice jezika, site-ovi koje sam navela su jako dobri, najvise sam radila po http://www.speakdutch.nl , mada ni http://www.taalklas.nl nije los. Korisne su mi bile knjige za djecu uzrasta od 6 - 10 godina. Zvuci smijesno, ali oni u tom uzrastu uce i prosiruju svoj maternji jezik, a nama su bajke i basne za taj uzrast poznate i lake za razumijevanje, vokabular i gramatika su jednostavniji za pocetnike.
Ukoliko govoris njemacki, ucenje holandskog ti uopste nece biti tesko. Mada ni poznavanje engleskog ti nece otezati ucenje, ali gramatika holandskog i engleskog nisu slicne. Srecom, u holandskog jeziku nema padeza.
Vrlo bitno za napomenuti je da tokom procesuiranja MVV aplikacije ne mozes ici niti boraviti u Nizozemskoj. A u slucaju da se pretpostavi (tj vide da imas sengensku vizu izdatu od neke od drzava potpisnica Sengenskog sporazuma) da si tokom MVV procesa ipak bila u NL, ambasada moze odbiti izdavanje C+D Viza cak iako imas pozitivan odgovor od Imigracije. Meni je to bio hladan tus jer mi je 6-to mjesecna multiple entry viza istekla i htjela sam aplicirati ponovo za produzenje vize, nakon polaganja ispita, da bih mogla biti u NL dok cekam na odgovor od imigracije. Srecom, odgovor je stigao brzo tako da produzenje vize mi vise nije bilo toliko bitno.
Sto se tice zakazivanja ispita, ja sam nazvala Ambasadu 8. januara ove godine da zakazem ispit ocekujuci da ce to biti najkasnije polovinom januara. Datum koji sam dobila je bio 12. februar. Tvoj referent te treba prijaviti za polaganje ispita (moze putem web-a na http://www.ind.nl), nakon cega ce dobiti e-mail sa brojem bankovnog racuna Imigracije na koji ce uplatiti 350 eura. Vrijeme cekanje od uplate novca na racun imigracije pa dok novac ne "legne" na racun ambasade je oko 10 dana. Ambasada te naravno nece obavijestiti, nego moras sama nazvati. Tek kada Ambasada primi novac, mozes zakazati ispit. Ispit mozes da polazes koliko god puta hoces, a vremenski period izmedju ispita nije ogranicen.

Uf napisah se ja......

U slucaju da imas pitanja ili ti je potrebno bilo sta u vezi MVV procedurom, slobodno mi se obrati.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Feb 2008, 22:36 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 21 Jan 2008, 13:59
Postovi: 3
Znaci hvala ti do neba ...kada sam naisla na ovo sto si ti sve postavila odusevila sam se beskrajno.
imam pitanje za tebe...kada dobijes papire (tj.tu vizu nakon sto polozis jezik i MVV bude gotov) da li moras odmah da ides za NL ...i ako moras da li mozes da se vracas nazad i da li tu ima nekih ogranicenja...na primer ja nisam zavrsila fakultet ostalo mi par ispita ...pa bih da dolazim da polazem???
HVala ti puno
P.s. da li cim dodjes u NL moras da nastavis sa jezikom...i u kom intervalu moras da polozis sve.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re:
PostPoslato: 22 Jun 2009, 19:01 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jun 2009, 17:53
Postovi: 54
Beyonce je napisao:
Citiraj:
Vrlo bitno za napomenuti je da tokom procesuiranja MVV aplikacije ne mozes ici niti boraviti u Nizozemskoj. A u slucaju da se pretpostavi (tj vide da imas sengensku vizu izdatu od neke od drzava potpisnica Sengenskog sporazuma) da si tokom MVV procesa ipak bila u NL, ambasada moze odbiti izdavanje C+D Viza cak iako imas pozitivan odgovor od Imigracije.


zdravo Beyonce,

ja sam trenutno u istoj situaciji i trebam da se pripremim za taj integracioni test . ali vidim da za to treba vremena ...
ja sam se doduse vec pocela pripremati ali za taj jezicki dio nikad naravno ne znas sta te moze snaci.
Koliko je tezak taj jezicki dio testa, kakva su pitanja?
koliko je tebi trebalo vremena sveukupno kad saberes , pripreme za test, pa test i onda ta procedura dolaska u Hol? ja se bojim da moze do pola god trajati.
a je li ti poznat taj proces provjere supruznika , kako ispituju je li brak iz ljubavi ili interesa itd.?
a taj test koji se moze telefonski testirati koliko je tvoje znanje hol. prije zvanicnog testa u Sar.? da li to zoves sa fiksnog tel i da li to onda jako mnogo kosta ako zoves u HOl? koliko traje dugo to testiranje?
Jedno pitanje koje me jos interesuje a nadam se da imas odgovor je : da li tvoj partner, koji je u momentu procesuiranja MVV, u Holandiji , da li je njemu dozvoljeno da dodje u BiH ? ili i oni imaju neke restrikcije kao sto im mi podlijezemo?
inace hvala na iscrpnim informacijama, jako ce mi koristiti.
veliki pozdrav

ps: u kojem si gradu inace locirana?

_________________
Donec eris felix, multos numerabis amicos, tempora si fuerint , nubila solus eris.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jun 2009, 10:40 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jun 2009, 17:53
Postovi: 54
pozdrav svima koji su okupirani holandskim jezikom kao i ja.

interesuje me da li neko zna ima li negdje na nasim prostorima da se kupi dobar holandsko-srpskohrvatski rijecnik..ili holandsko-srpski? svejedno.. i gdje ?? po kojoj cijeni ? i koje izdanje, koje godine? jako me interesuje , zeljela bih da nabavim , ali ne znam gdje se moze naci?

pozdrav,
Wahyu

_________________
Donec eris felix, multos numerabis amicos, tempora si fuerint , nubila solus eris.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Feb 2010, 15:13 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 01 Feb 2010, 15:05
Postovi: 4
bok svima ,ja se trenutno nalazim kod zarucnika u holandiji i on je podnio sve te papire i ja bi u trecem mjesecu trebala ici doma polagat u ambasadu jezik pa me zanima dal ko ima iskustva otprilike kakva su pitanja i kolko dugo se ceka na odgovor dal si prosao i dal dugo traje taj cjeli proces,mi smo se htjeli sada vjencat al smoi culi od nekih da su se vjencali pa su se morali razvjencavati da je bolje prvo polagat jezik itd i kad s eto sve sredi onda se najbolje vjencat?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Feb 2010, 14:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2007, 17:26
Postovi: 5046
Lokacija: Banana Republic
cini mi se da se neko u nekim od prethodnih postova potrudio da napise sta i kako, vrlo detaljno. al nasim ljudima izgleda sve treba nacrtati.

_________________
I'm Winston Wolfe. I solve problems.
http://www.youtube.com/watch?v=X-7H5rX77P4
Елвисе, иди матерет' пробуш' им гуму.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Feb 2010, 17:49 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jun 2009, 17:53
Postovi: 54
almira je napisao:
bok svima ,ja se trenutno nalazim kod zarucnika u holandiji i on je podnio sve te papire i ja bi u trecem mjesecu trebala ici doma polagat u ambasadu jezik pa me zanima dal ko ima iskustva otprilike kakva su pitanja i kolko dugo se ceka na odgovor dal si prosao i dal dugo traje taj cjeli proces,mi smo se htjeli sada vjencat al smoi culi od nekih da su se vjencali pa su se morali razvjencavati da je bolje prvo polagat jezik itd i kad s eto sve sredi onda se najbolje vjencat?


Pozdrav Elvira,
Beyonce je sve tako lijepo opisala tako da pogledaj te site-ove koji ce ti mnogo pomoci oko spremanja ispita. Nakon polaganja saceka se malo i rezultati budu gotovi . Ja sam bez problema polozila taj ispit. za ovo razvjencavanje kako ga nazivas prvi put cujem i mislim da je glupost ..bila ti vjencana ili ne procedura je ista, nema nikakve razlike. ja sam se spremala preko interneta i koristila sam onaj materijal za inburgering examen koji je u opticaju i gledala onaj film vise puta..
Sretno!

_________________
Donec eris felix, multos numerabis amicos, tempora si fuerint , nubila solus eris.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Feb 2010, 17:51 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jun 2009, 17:53
Postovi: 54
WinstonWolfe je napisao:
cini mi se da se neko u nekim od prethodnih postova potrudio da napise sta i kako, vrlo detaljno. al nasim ljudima izgleda sve treba nacrtati.


Slažem se sa tobom !
a ko će čitati sve ispočetka!!! :roll:

_________________
Donec eris felix, multos numerabis amicos, tempora si fuerint , nubila solus eris.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Feb 2010, 18:27 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 01 Feb 2010, 15:05
Postovi: 4
ma ja sam sve to procitala ja se izinjavam ako se neko nasao uvrjedjenim al razlog sto sam sve to pitala je to zato sto sam cula da su jako postrozili u ambasadi i da vise nije tako lako polagat ispit kao sto je bilo a oni postovi od beyonce su iz 2007 godine ,a ja sam htjela novija iskusva ,svejedno hvala puno ljepih pozdrava svima


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Feb 2010, 21:22 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jun 2009, 17:53
Postovi: 54
almira je napisao:
ma ja sam sve to procitala ja se izinjavam ako se neko nasao uvrjedjenim al razlog sto sam sve to pitala je to zato sto sam cula da su jako postrozili u ambasadi i da vise nije tako lako polagat ispit kao sto je bilo a oni postovi od beyonce su iz 2007 godine ,a ja sam htjela novija iskusva ,svejedno hvala puno ljepih pozdrava svima


ja sam proslo ljeto polozila i nije tako strasno , moze se a nisam isla ni na kakav kurs jezika.
puno srece i dok si u Holandiji vjezbaj sto vise mozes, i slusaj kako govore i da savladas izgovor. To ce ti biti najbitnije.

_________________
Donec eris felix, multos numerabis amicos, tempora si fuerint , nubila solus eris.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 32 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs