banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 25 Apr 2024, 08:45

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Njemacki u BL?
PostPoslato: 06 Sep 2006, 21:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2003, 15:07
Postovi: 6389
Cuo sam da ima u Dialogosu, i Marko Polu? Da li je neko pohadjao, kakve su cijene, da li se moze nesto nauciti :D :D
Da li se radi 'prijemni' ili te ubacuju u neki stepen odprilike koliko znas (mislim, neces im reci da izes na 'posledjnji' stepene, ako ne znas rijec njemackog)

_________________
"Baš je dobro kada misliš da živiš u slobodi"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Sep 2006, 10:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Nov 2005, 10:15
Postovi: 1239
Lokacija: Wien / София / Banjaluka
Ja sam bio u dijalogosu dva stepena i nisam nesto zadovoljan. Naplacuju cirka 330km + knjige za kurs od 3 mjeseca koji po meni i nije nesto. Premalo komunikacije i nebulozne grupe, bar kod mene (u nasu grupu za odrasle ubace klinku iz 5. razreda osnovne). Cuo sam ok stvari o studio lingua ali i ja trazim neki kontakt (malo mi je cudno da ako su ozbiljni nemaju kontakt). Inace u dialogosu rade po Passwort Deutsch programu...
pozdrav, ako neko drugi zna nesto i mene interesuje.


P.S. da dodam da ovo vazi za njemacki, posto su za engleski vece grupe (vise zainteresovanih) mislim da nema mjesanja a i imaju veci izbor predavaca....

P.P.S. cini mi se da ako ne nadjem nista bolje moracu ponovo u dijalogos :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Okt 2006, 22:09 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
Nesto prelistavajuci, naletim na ovo... :)
Ja sam od ove godine na Dijalogosu, Passwort Deutch program. Ja sam zasad zadovoljan, jer nisam prije ucio njemacki na kursevima, pa ne znam kako je sto se tice ostalih. Da, moglo bi biti malo vise konverzacije, mada mi zasad nemamo neko jace znanje da bi mogli pricati na njemackom (za razliku od engleskog).
@the_grunf, cime konkretno nisi bio zadovoljan? Sta si sad uzeo? :)
Ostali, vezano za njemacki, iskustva?

Poz.

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Okt 2006, 22:18 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 23 Jan 2006, 17:58
Postovi: 872
Tezak, ali ide :-)

FLASH, ako budes imao problema sa deklinacijom, javi se ovdje pa cu ti opisati veoma jednostavan princip po kojem funkcionise njem. deklinacija, OK? :-)

Gute Nacht! :-)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Okt 2006, 20:16 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
Guten Abend! :)

Tek sad vidjeh tvoj odgovor, Dak.
Za deklinaciju, mogu ti reci da imam malo problema. Mijesam cesto zamjenice za odredjeni padez, a i imenice, ali njih manje. Bas danas sam u nekom textu sto sam pisao (na casu) svagdje stavio pogresnu zamjenicu (dem umjesto die), jer sam mislio da je imenica pod drugim rodom. Ima li neki nacin da lakse prepoznam da li je imenica m, z. ili s. roda, u slucaju da ne znam? Svaka pomoc je dobrodosla. :)
Hvala.

Tschus! :D

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Okt 2006, 10:25 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 23 Jan 2006, 17:58
Postovi: 872
Ima caka, a caka je da pitas Daka (jel'da se fino rimuje? :P)

Meni je jos uvijek problem nekad da razlikujem izmedju muskog i srednjeg roda, ni Njemci ne mogu objasniti neki odredjeni princip, ali ako pocnes da razmisljas njemacki onda se nekako vodis intuicijom. Pored toga sam skontao da mora da postoji odredjena melodicnost izmedju odredjenog clana i imenice kad izgovaras.
Sto se tice zenskog roda veoma rijetko pravim greske jer postoji odredjeni nastavak po kojem znas da li se radi o zenskom rodu. Ajde napisi par rijeci sa kojima si imao problema pa cu pokusati da ti objasnim odredjeni princip, ako i sam budem znao.

Ali evo par savjeta koji su meni isto pomogli:

- svaka imenica koja ima nastavak -keit ili -heit je zenskog roda (npr. dieGesundheit, die Ehrlichkeit,...). To su uglavnom imenice koje stvaras od pridjeva, npr. gesund (zdrav), ehrlich (iskren), itd...

- svaka imenica koja ima nastavak -ie ili -ei je zenskog roda, npr. die Prärie, die Schlägerei, die Schiesserei (tucnjava, pucnjava,...)

- imenice koje zavrsavaju na -er su muskog roda (npr. der Tischler, der Sportler, itd... Na to sam mislio kad sam spomenuo melodicnost, primjecujes da se clan i imenica rimuju)

- ako od glagola hoces da napravis imenicu uvijek nastaje srednji rod, npr. das Gehen, das Schlafen,... (A to ces cesto koristiti, npr, kad hoces da kazes: "Dok sam isao", mozes da kazes: "Während ich gegangen bin", ili "Beim Gehen"...)

- Kod slozenica imenica uvijek ima clan zadnje rijeci u slozenici (i ovdje se radi o melodicnosti, kao da gledas kako se clan i imenica rimuju), npr. die Baustelle se sastoji od der Bau i die Stelle, itd...

- veoma cesto ces htjeti da kazes neke pridjeve kao imenice, tada je imenica uvijek u srednjem rodu, npr. dobar -> gut; dobro u nama -> das Gute in uns (obrati paznju na nastavak -e -> radi se o deklinaciji u nominativu), zdrav -> gesund; ono zdravo u nama -> das Gesunde in uns, itd...

Ako se jos neko sjeca nekih pravila neka ih spomene.

Najveci problem u njemackom jeziku, po mom misljenju, nije taj da covjek cesto mijesa imenice zato sto ima nevjerovatno mnogo imenica sa istim korijenom ali totalno razlicitim znacenjem (npr. fahren -> voziti; erfahren -> iskusan,...), vec to sto ljudi imaju problema sa deklinacijom. Ne radi se samo o deklinaciji sa (ne-)odredjenim clanom i imenicom, vec o deklinaciji sa odredjenim clanom, pridjevom i imenicom, pa onda neodredjenim clanom, pridjevom i imenicom, pa onda samo pridjevom i imenicom, npr: das Haus, das neue Huas, neues Haus, ein neues Haus, ein Haus. Ja za vrijeme citave osnovne skole nesto nisam razbijao glavu time ali sam uvijek gubio bodove na testovima jer nikad nisam zapamtio/razumio pravilo, i onda sam jedno vece 2001 skontao princip, i sada nemam problema sa time vise. Ako budete imali problema javite se.

Servus! :-)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Okt 2006, 21:46 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
Viele danke. :)

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Okt 2006, 00:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jun 2004, 11:40
Postovi: 4086
Lokacija: Stone(d) Street - Mejdan BL -Republica De Tropico
Treba li pomoci???? :D

_________________
If you can`t find something TO LIVE for...
Slika
...you best find something TO DIE for!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Feb 2007, 01:32 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
Evo, ja se sad sjetih ovog (kad vidjeh temu o ruskom).
Naime, zavrsih onaj stepen (sa odlicnim uspjehom :) ), pa sam nastavio dalje na 3. I sad, kao i na pocetku onog mi je malo potesko, jer se automatski startuje sa malo naprednijim gradivom, pa treba sve polako da se "utaba".
Dak, pripremi se za ovo polugodiste i po koji "hint". :D

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Feb 2007, 19:25 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jun 2004, 00:25
Postovi: 2875
Lokacija: Klinika za privikavanje na alkohol
FLASH, 'oces da ti prodam moje knjige njemackog iz osnovne i srednje skole? :lol:

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Feb 2007, 15:06 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Nov 2005, 10:15
Postovi: 1239
Lokacija: Wien / София / Banjaluka
@Flash,

da se i ja javim :) Nakon par mjeseci.... elem zavrsio sam i treci kurs u Dijalogosu i to je to, od mene nece vidjeti vise ni marke. Nije mi zao para koliko vremena. Nakon pocetnog "odusevljenja" dosao sam do razocarenja. Mozda je neko imao vise srece, ali su casovi jednostavno bez veze koncipirani. Na kraju je nestalo i vremena pa smo radili i po 3 lekcije za 2 skolska casa. Mozete misliti na sta je to licilo! Definitivno ako budem imao vremena uplaticu sebi na ljeto kurs u njemackoj sa boravkom kod njemacke porodice. Vidio sam da to nude u studiu lingua, pa koliko kosta da kosta.

Isto bih volio ako ko ima iskustva iz drugih skola da ih podjeli ovde, da napravimo bazu podataka o skolama za njemacki jezik!
pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Feb 2007, 17:58 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
Ne znam... Vidjecu kako ce proteci ovaj stepen, pa cu javiti kako je bilo, da se vide razlicita iskustva. Ja sam sa proslim stepenom vecinom bio zadovoljan, mada je i tu moglo biti malih poboljsanja, ali su oni korektno odradili svoj dio posla. Mozda je i do predavaca. Ko ti je predavao? Kod mene je bila I.V, a i sad je.
the_grunf je napisao:
Na kraju je nestalo i vremena pa smo radili i po 3 lekcije za 2 skolska casa.

:-?
Inace, po kojoj knjizi ti je isao program?
Nadam se da ces imati vise srece na sljedecem kursu. Javi oko Njemacke i oko daljeg napretka. :)

Poz

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Feb 2007, 18:56 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Nov 2005, 10:15
Postovi: 1239
Lokacija: Wien / София / Banjaluka
radili smo kao i do sada po passwort deutsch-u, tj. kompletirali smo ga jer ima 3 knjige. 4. stepen je neki novi program. Inace ako ti treba gramatika imam jednu klett-ovu u PDF formatu pa ti je mogu prebaciti, odstampas i terrmalno ukoricis i super.

Kao sto rekoh meni je najveca zamjerka bio nedostatak pricanja na casu i forsiranje casova zbog nedostatka vremena. Radili smo neki pano, gledali film, isli raditi nesto na racunarima i tu ukupno izgubili desetak casova, a gradivo je na trecem stepenu bas obimno sto se tice gramatike (deklinacije pridjeva .... grrrrrrrrr). Kada smo trazili dodatne casove (ne ja vec mi svi) bilo je kao "ne moze", i op - cup ajmo po 3 lekcije za sat i po. Na kraju sam i ja zavrsio sa pcelicom, i jos dobio neki poklon :)

Kazem, mozda neko (kao ti npr) ima druga iskustva, a mozda je kod mene doslo do zamora materijala pa mi treba malo odmora :)

Inace predavala nam je gospodja Eva (Efa na njemackom :) )
pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Jan 2008, 02:15 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
Evo, sjetih se ove teme kad vidjeh da je neko otvorio neku novu temu vezanu za njemacki.
@the_grunf, mozes li mi prebaciti tu gramatiku sto imas u PDF formatu? :)

Inace, zavrsio sam i cetvrti stepen, pa cu ovih dana upisati peti. I dalje je program Passwort Deutsch.

Jesi li ti nastavljao dalje igdje? Mozda na onom Goethe institutu? Da li iko ima iskustava od tamo ili iz neke druge skole?
Sta bi sa programom za Njemacku? Jesi kontao/isao ista na ljeto, posto sad iscitah opet temu i vidim da si govorio da si bio zainteresovan za to? :)

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Njemacki u BL?
PostPoslato: 01 Mar 2010, 15:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Maj 2003, 18:55
Postovi: 4706
izvlacimo temu iz prasine.


U cambridgeu je poceo novi upis, zanima me da li je ista situacija i sa skolama koji daju kurseve njemackog jezika ? Dialogos ili Lingua, za marko polo nisam nesto zagrijan. Inace bih otisao se sam raspitati ali ne znam gdje su niti jedni ni drugi, receno mi je da je dialogos prekoputa stare zgrade vlade ali tamo nista.

_________________
http://www.codebluestudio.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Njemacki u BL?
PostPoslato: 01 Mar 2010, 23:13 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Apr 2009, 20:47
Postovi: 483
U Dialogosu je upis trajao do 7.2 ja sma upisao trenutno drugi stepen. Dialogos je kod osnovnog suda, nova zgrada narandžasta kad ideš iz Borika sa desne strane prije skretanja za Zenit ili sud. Cijena je 440 KM plus knjiga 60 Km na četiri rate.
Studio Lingua pauzira jer je profesorica trudna 8)
Ja sam prilično zadovoljan ovamo, jest da je skupo ali...Grupe su po 8-10 ljudi 2 puta sedmično po 1.5 sat. Treba raditi i kod kuće naravno.

_________________
Uneti se kao san u mladu devojku jeste veština, izaći iz nje jeste majstorsko delo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Njemacki u BL?
PostPoslato: 02 Mar 2010, 16:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Maj 2003, 18:55
Postovi: 4706
Znaci opet sam zakasnio, hvala.

_________________
http://www.codebluestudio.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Njemacki u BL?
PostPoslato: 02 Mar 2010, 17:18 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Apr 2009, 20:47
Postovi: 483
Molim. Imaš njihovu stranicu pa idući put provjeri termine upisa ;)

_________________
Uneti se kao san u mladu devojku jeste veština, izaći iz nje jeste majstorsko delo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Njemacki u BL?
PostPoslato: 03 Mar 2010, 12:15 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 01 Jul 2004, 11:47
Postovi: 2597
nix verstehen, andere baustelle

_________________
Sve sto sam napisao, slucajno je namjerno ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Njemacki u BL?
PostPoslato: 14 Sep 2010, 13:38 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 15 Sep 2009, 14:51
Postovi: 3
Najveci problem u njemackom jeziku, po mom misljenju, nije taj da covjek cesto mijesa imenice zato sto ima nevjerovatno mnogo imenica sa istim korijenom ali totalno razlicitim znacenjem (npr. fahren -> voziti; erfahren -> iskusan,...), vec to sto ljudi imaju problema sa deklinacijom. Ne radi se samo o deklinaciji sa (ne-)odredjenim clanom i imenicom, vec o deklinaciji sa odredjenim clanom, pridjevom i imenicom, pa onda neodredjenim clanom, pridjevom i imenicom, pa onda samo pridjevom i imenicom, npr: das Haus, das neue Huas, neues Haus, ein neues Haus, ein Haus. Ja za vrijeme citave osnovne skole nesto nisam razbijao glavu time ali sam uvijek gubio bodove na testovima jer nikad nisam zapamtio/razumio pravilo, i onda sam jedno vece 2001 skontao princip, i sada nemam problema sa time vise. Ako budete imali problema javite se.


jel mozes malo da objasnis deklinaciju pridjeva? :) Sta mislite da li je bolja skola dialogos, ili studio lingua, da li je neko isao na ove kurseve, pa da nam jos napise neka iskustva?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 31 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs