banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 16:42

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 113 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 13 Feb 2008, 17:55 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jun 2006, 15:21
Postovi: 3835
Na svu srecu zavrsih Arhitekturu po starom programu. Sad cujem da se ne zna ko slusa po starom.ko po novom programu.

_________________
Растветали яблони и груши,
Поплыли туманы над рекой.
Выходила на берег Катюша,
На высокий берег на крутой.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Feb 2008, 19:18 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 08 Feb 2008, 18:41
Postovi: 11
Pa u neku ruku si dobro cuo....niko nista ne zna ni sta ce biti ni sta treba da bude....kao da jos uvijek eksperimentisu sa nama a nista se ne poboljsava!

Blago tebi! Ima li bar sad posla? Al to je vec offtopic. :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Feb 2009, 19:59 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Jan 2007, 09:30
Postovi: 2062
http://www.sarajevo-x.com/clanak/090206082

I dalje bez dogovora o akademskim zvanjima

Drugi sastanak Ekspertnog tima za izradu pravilnika o korištenju akademskih titula, koji je danas u Sarajevu organiziralo Ministarstvo civilnih poslova BiH, nije rezultirao dogovorom o akademskim zvanjima.
Pomoćnica za obrazovanje u Ministarstvu civilnih poslova BiH Esma Hadžagić izjavila je u pauzi sastanka da su se na jednoj strani u Ekspertnom timu, u kojem su predstavnici svih osam javnih univerziteta u BiH i predstavnici ovog ministarstva, našli predstavnici Univerziteta u Sarajevu i Sveučilišta u Mostaru, a na drugoj ostalih šest univerziteta.

Univerzitet u Sarajevu i Sveučilište u Mostaru smatraju da ovaj problem treba riješiti manje-više unificirano, a za ostalih šest je prihvatljivo rješenje s tri sinonima.

Hadžagić kaže da su predstavnici Ministarstva kao organizatori predložili "trojno rješenje", u suštini rješenja koja su sinonimi.

- Mi želimo danas potpise na ovaj akt koji smo danas usavršili, rekla je Hadžagić.

Osnovni problem je u nazivima prvog ciklusa bolonjskoj studija, dok nema problema za drugi i treći ciklus (magistri/masteri i doktori nauka).

Prema Bolonjskom procesu, prvi ciklus može trajati tri ili četiri godine. Većina univerziteta smatra da se treba napraviti razlika između trogodišnjeg i četverogodišnjeg studija, čak i u nazivu tog zvanja, bez obzira na to što će svaka diploma imati broj bodova iz kojeg se vidi koliko je studij trajao.

Hadžagić kaže da intencija Bolonje nije da se pravi razlika između trogodišnjeg i četverogodišnjeg studija jer nije vlast odredila da li će neki studij trajati tri ili četiri godine, nego akademska zajednica.

- Ona određuje šta proizvodi, ona definira taj proizvod, rekla je.

Međutim, ovdje se insistira na toj razdiobi, a ta razdioba koja bi išla čak i u nazivu diplome imala bi konsekvence i na tržištu rada.

Naprimjer, navela je Hadžagić, ako se za trogodišnji studij prava imaju tri naziva koja su sinonimi (pravnik/bečelor prava/prvostupnik prava) i ako imate četverostepeni studij prava koji će se u nazivu razlikovati od prethodnog (diplomirani pravnik), onda će na tržištu rada, vjerovatno, svaki poslodavac potrčati za onom diplomom koja u nazivu ima "diplomirani".

Univerzitet u Sarajevu ima svoja rješenja koja su argumentira na bolonjskim kriterijima, a razliku između trogodišnjeg i četverogodišnjeg studija opisuje u dodatku diplomi u kojoj, također, stoje kompetencije studenta.

I Sveučilište u Mostaru smatra da ne bi trebalo praviti razliku između trogodišnjeg i četverogodišnjeg studija, i pritom navodi rješenja koja su postignuta u zemljama okruženja.

_________________
Dodik-Bio je GENOCID u Srebrenici!
https://www.youtube.com/watch?v=01Qa2tkMYi8
Dodik: Malo sam plaćen za ono što radim
https://www.blic.rs/vesti/politika/dodi ... im/szjxs4h


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Feb 2009, 23:01 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Ludo , stvarno ludo.

Ja sam mislio da je svima situacija očigledna. Onaj na trogodišnjem studiju, ne može znati niti može vrijediti isto kao onaj na četverogodišnjem studiju. Biće intersantno gledati kako će rješiti ovaj problem, još kada tu dodadmo i privatne fakultete. :)

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Maj 2009, 13:01 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 04 Mar 2009, 10:00
Postovi: 9
filozof sa vrbasa je napisao:
Ludo , stvarno ludo.

Ja sam mislio da je svima situacija očigledna. Onaj na trogodišnjem studiju, ne može znati niti može vrijediti isto kao onaj na četverogodišnjem studiju. Biće intersantno gledati kako će rješiti ovaj problem, još kada tu dodadmo i privatne fakultete. :)


Imam Uvjerenje u pdf. file, ali ga ne znam postaviti ovdje
u glavnom pise ovako ....

UNIVERZITET U SARAJEVU
EKONOMSKI FAKULTET SARAJEVO

Sarajevo 14.04.2009. godine

Na osnovu članova 82. i 114. Zakona o visokom obrazovanju (prečišćeni tekst) Kantona Sarajevo (Sl.Novine kantona Sarajevo br 09/07) i člana 5. Okvirong zakona o visokom obrazovanju u BiH (Službeni glasnik BiH 57/07) Ekonomski Fakultet u Sarajevu, izdaje

UVJERENJE

kojim potvrđuje da studenti Ekonomskog fakulteta u Sarajevu koji dobiju zvanje BAKALAUREAT/BACHELOR završili su prvi ciklus visokog obrazovanja po Bolonjskom modelu studija.

Broj položenih ispita i stečeni obim znanja odgovara dosadašnjem zvanju diplomirani ekonomista/visoka stručna sprema.

DEKAN FAKULTETA

Prof.dr. Veljko Trivun


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Maj 2009, 13:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Nov 2008, 14:05
Postovi: 5168
ma nije.
sto onda u HR ako si zavrsio 4 godine treba da polozis samo jos jedan ili dva ispita ne znam tacno da imas zvanje magistra?
na masi fakulteta, kolega mi je nedavno dobio zvanje Mr, nostrificirao diplomu iz Mostara u Zagrebu (poslovna ekonomija) i ima jos nesto, sitno za razliku.
e pa bas cu da ga pitam...

_________________
Bio jednom jedan djecak, u ocevoj kuci, nad rijekom, koji je sanjao zlatne snove, jer nista nije znao o zivotu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Maj 2009, 14:06 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 04 Mar 2009, 10:00
Postovi: 9
cicak je napisao:
ma nije.
sto onda u HR ako si zavrsio 4 godine treba da polozis samo jos jedan ili dva ispita ne znam tacno da imas zvanje magistra?
na masi fakulteta, kolega mi je nedavno dobio zvanje Mr, nostrificirao diplomu iz Mostara u Zagrebu (poslovna ekonomija) i ima jos nesto, sitno za razliku.
e pa bas cu da ga pitam...


Kakve veze ima Sarajevo i BiH sa HR?? Univerzitet u Sarajevu je u Sarajevu koje se nalazi u Bosni i Hercegovini!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Avg 2009, 20:19 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jun 2009, 22:10
Postovi: 21
Jel Medicina po bolonji i jel ima ECTS bodove...hvala :evil3:

_________________
Upisao Medicinu............Weeeeeeeeeeeeeee


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Feb 2010, 22:46 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Uvodimo novi termin - "bolonjski haos"

Citiraj:
- Činjenica da u RS i generalno na našim prostorima ne postoje još materijalne pretpostavke da Bolonja uspe u celosti, zbog čega smo sada ocenjeni sa jedva trojkom. Treba nam više novca kao i savremenih laboratorija, ali i više prostora kako bi se moglo raditi u manjim grupama, i to bi dalo rezultat - uveren je Stanić.


http://www.blic.rs/Vesti/Republika-Srpska/175753/Studenti-i-profesori-zadovoljni-Bolonjom-

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Spoiler:
:cry:

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Okt 2010, 15:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Okt 2002, 09:33
Postovi: 6443
Lokacija: Majka Rusija
Citiraj:
On dodaje da Bolonja ne rađa kvalitet jer se univerzitetska nastava svodi na srednjoškolsku, a studenti bezlično usvajaju znanja.


Čovjek objasnio.

_________________
Ne možemo ništa uraditi za jednu sekundu, to mogu samo Srbi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Okt 2010, 15:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Okt 2002, 09:33
Postovi: 6443
Lokacija: Majka Rusija
Citiraj:
Treba nam više novca kao i savremenih laboratorija, ali i više prostora kako bi se moglo raditi u manjim grupama, i to bi dalo rezultat - uveren je Stanić.


Više grupa => više časova, više časova => više profesora i asistenata, a toga NEMA.

_________________
Ne možemo ništa uraditi za jednu sekundu, to mogu samo Srbi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Okt 2010, 17:38 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 25 Avg 2010, 18:58
Postovi: 36
Da se pohvalim, ja sam prije nekoliko dana upisao trecu godinu, a bio sam prva. Pisao fino molbu, uvazili je i sad lagano slusam trecu, sa samo jednim predmetom iz druge (koji je u ljetnjem semestru, pa me jos ne brine). Na ETF-u sam.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Okt 2010, 17:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Sep 2004, 09:01
Postovi: 4094
Lokacija: Mejdan
who gives a fuck.....

_________________
ZP550


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Okt 2010, 18:32 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
Braneee je napisao:
who gives a fuck.....

you are doing it wrong
Spoiler:
Slika

:D

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Okt 2010, 10:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Okt 2002, 09:33
Postovi: 6443
Lokacija: Majka Rusija
djoMla je napisao:
Da se pohvalim, ja sam prije nekoliko dana upisao trecu godinu, a bio sam prva. Pisao fino molbu, uvazili je i sad lagano slusam trecu, sa samo jednim predmetom iz druge (koji je u ljetnjem semestru, pa me jos ne brine). Na ETF-u sam.


Jupiiiiiiiiiiiiiiii!!! Molim te da nas redovno obavještavaš kad upisuješ godinu (pa i semestar) i o svim ispitima koje polažeš!!!!11

_________________
Ne možemo ništa uraditi za jednu sekundu, to mogu samo Srbi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Okt 2010, 21:43 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Mar 2010, 22:13
Postovi: 76
Harvester je napisao:
Citiraj:
Treba nam više novca kao i savremenih laboratorija, ali i više prostora kako bi se moglo raditi u manjim grupama, i to bi dalo rezultat - uveren je Stanić.


Više grupa => više časova, više časova => više profesora i asistenata, a toga NEMA.


Pa sad nisi bas potpuno u pravu, ima fakseva na kojima je u posljednjih par godina povecan broj nastavnog osoblja. A uopsteno mi se cini da je nas Univerzitet tek prije par godina poceo liciti na pravi Univerzitet, istina, ima jos puno toga za napravit, ali ide prema vrhu :)

_________________
IURIS PRAECEPTA SUNT HAEC: HONESTE VIVERE, ALTERUM NON LAEDERE, SUUM CUIQUE TRIBUERE.

DOMITIUS ULPIAN


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Okt 2010, 21:44 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Mar 2010, 22:13
Postovi: 76
tomi4party je napisao:
Jel Medicina po bolonji i jel ima ECTS bodove...hvala :evil3:


Svi fakulteti su po bolonji, i imaju ECTS, pa shodno tome i Medicina.

_________________
IURIS PRAECEPTA SUNT HAEC: HONESTE VIVERE, ALTERUM NON LAEDERE, SUUM CUIQUE TRIBUERE.

DOMITIUS ULPIAN


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Dec 2011, 00:30 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 10 Dec 2011, 23:00
Postovi: 62
Harvester je napisao:
Citiraj:
On dodaje da Bolonja ne rađa kvalitet jer se univerzitetska nastava svodi na srednjoškolsku, a studenti bezlično usvajaju znanja.


Čovjek objasnio.


...ovo je apsurd.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Dec 2011, 01:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Okt 2002, 09:33
Postovi: 6443
Lokacija: Majka Rusija
Koje?

_________________
Ne možemo ništa uraditi za jednu sekundu, to mogu samo Srbi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jan 2012, 00:50 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Avg 2001, 01:00
Postovi: 1963
Lokacija: Banjaluka/Wien
"On dodaje da Bolonja ne rađa kvalitet jer se univerzitetska nastava svodi na srednjoškolsku, a studenti bezlično usvajaju znanja."

...pa ovo, haveru. Ovo je čisti apsurd.

_________________
Pametni ljudi napravili da se gramofon okrece, a onaj di dzej... On njega zaustavlja!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 113 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs