banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 17 Jun 2024, 06:06

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1323 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 ... 67  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 08 Jun 2015, 17:35 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
Има ли неко да му паре нису проблем...

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jun 2015, 17:41 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jul 2013, 14:00
Postovi: 2881
Ima.Takvi ne studiraju ;)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jun 2015, 17:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2010, 23:08
Postovi: 5279
Đe piše 60 on poćera 200 ...

_________________
Pametniji prestanite popuštati vidite dokle nas je to dovelo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2015, 08:18 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 03 Jan 2011, 12:40
Postovi: 56
Nego, kako ide sve to kod upisa. Na stranici fakulteta, u jednom zvanicnom dokumentu pise da je potrebno ljekarsko uvjerenje i nalaz psihologa. Da li je to jos aktuelno i kako do nalaza psihologa?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2015, 08:47 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jul 2013, 14:00
Postovi: 2881
Na poliklinici to mozes odraditi,samo tamo na onoj "recepciji" kazes da ti treba ljekarsko za faks...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2015, 09:18 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 03 Jan 2011, 12:40
Postovi: 56
Tako sam i predpostavljao. Sta je jos trebalo kad si se ti upisivao osim svjedocanstava i uplatnica?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2015, 10:04 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jan 2013, 11:56
Postovi: 141
Lokacija: Canis Major
koragg245 je napisao:
Tako sam i predpostavljao. Sta je jos trebalo kad si se ti upisivao osim svjedocanstava i uplatnica?


otiđi u deamediku, nemaš gužve, završavaš sve za 20-25 minuta. u poliklinici ćeš prvo čekati međ 200 baba jedno 3 sata (a ljeto je, nije baš svejedno), pa će te upućivati u 20 nekih ordinacijica, svaka za neki dio tijela. razlika ti je 5KM između državnog pregleda i deamedike.

što se tiče softverskog inženjerstva, teško da ćeš imati vremena (pogotovo u prve dvije godine - od kojih ćeš vjerovatno jednu obnoviti ako nisi uporan ko mazga - matematika će te zgaziti i držati zgaženog) za učenje sa strane. pitao si za to koliko je priznat faks - svi tehnički fakulteti i oni gdje se izučavaju prirodne nauke (čitaj: svi fakulteti gdje imaš zvanje 'inženjer' + svi smjerovi na pmf-u) su priznati bilo gdje u svijetu. :D što bi rekao jedan moj profesor: "završi pravo, ti si pravnik samo tamo neđe do gradiške (gdje je granični prelaz); završi tehnički fakultet, stručnjak si gdje god te bace na svijetu, osim u okean" :D

što se tiče toga da li da studiraš etf da bi bio programer - ja ti ne bih to preporučio. osim ako te ne zanima elektronika, elektrotehnika, a i ostali predmeti tebi nebitni (kao što je pingvin već rekao), možda bi bilo bolje da upišeš informatiku na pmf-u (lakša je, a dobićeš zvanje dipl. informatičara) ili neku opciju kao sinip - on je u bg na visokoj školi koja se samo za prog. fokusira.

srećno šta god odabereš!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2015, 10:42 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 03 Jan 2011, 12:40
Postovi: 56
Sto se tice deamedike, da li se tamo moze uraditi i sistematski pregled i dobiti nalaz psihologa, i da li ce fakultet uvaziti papire od privatne ordinacije?

A u vezi PMF-a, gledao sam na njihovoj stranici i vidjeo sam da postoje 2 smjera za informatiku: Matematika i informatika i Tehničko vaspitanje i informatika. Jedan od tih ja za zvanje profesora matematike i informatike. Da li je PMF stvarno dobar za nekoga ko zeli da se ozbiljno bavi informatikom, i ode iz ove drzave?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2015, 11:22 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Feb 2010, 10:57
Postovi: 83
Cnd je napisao:
koragg245 je napisao:
Tako sam i predpostavljao. Sta je jos trebalo kad si se ti upisivao osim svjedocanstava i uplatnica?


otiđi u deamediku, nemaš gužve, završavaš sve za 20-25 minuta. u poliklinici ćeš prvo čekati međ 200 baba jedno 3 sata (a ljeto je, nije baš svejedno), pa će te upućivati u 20 nekih ordinacijica, svaka za neki dio tijela. razlika ti je 5KM između državnog pregleda i deamedike.

što se tiče softverskog inženjerstva, teško da ćeš imati vremena (pogotovo u prve dvije godine - od kojih ćeš vjerovatno jednu obnoviti ako nisi uporan ko mazga - matematika će te zgaziti i držati zgaženog) za učenje sa strane. pitao si za to koliko je priznat faks - svi tehnički fakulteti i oni gdje se izučavaju prirodne nauke (čitaj: svi fakulteti gdje imaš zvanje 'inženjer' + svi smjerovi na pmf-u) su priznati bilo gdje u svijetu. :D što bi rekao jedan moj profesor: "završi pravo, ti si pravnik samo tamo neđe do gradiške (gdje je granični prelaz); završi tehnički fakultet, stručnjak si gdje god te bace na svijetu, osim u okean" :D

što se tiče toga da li da studiraš etf da bi bio programer - ja ti ne bih to preporučio. osim ako te ne zanima elektronika, elektrotehnika, a i ostali predmeti tebi nebitni (kao što je pingvin već rekao), možda bi bilo bolje da upišeš informatiku na pmf-u (lakša je, a dobićeš zvanje dipl. informatičara) ili neku opciju kao sinip - on je u bg na visokoj školi koja se samo za prog. fokusira.

srećno šta god odabereš!

Nijedan fakultet te neće naučiti da postaneš programer. Ali se ne slažem da je PMF bolji, barem gledano po planu i programo, ima baš dosta matematike, a malo informatike i mišljenja sam da što se tiče programiranje, ETF je kod nas ipak najbolji izbor, a i reče čovjek da nije baš fan matematike, a tamo ima baš puno matematike a ne baš puno informatičkih predmeta. A ovde realno najteži je samo Ćelić koji drži Matematiku 2, ostale predmete drži Mitrović kod kojeg je dosta lakše proći.
A što se tiče upisa, ako se dobro sjećam, prije prijemnog ti trebaju svjednočanstva, diploma o završenoj školi rodni list, i uplatnicu naravno za ispit. Nakon upisa, kada prođeš trebaš to ljekarsko, dvije fotografije i opet uplatnice za upis semestra i indeks i tako te stvari. To ljekarsko sam ja izvadio u privatnoj ordinaciji (pošto su davali za džabe :D, jedino platio to za psihologa, ali nisam u BL tako da nisam siguran kakva je stvar tu) i eto, ma to je formalnost uglavnom.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2015, 11:37 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jun 2004, 22:13
Postovi: 1141
Lokacija: BL
To što na ETF-u ima na papiru, to nema nigdje u praksi. Barem na PMF-u je malko lakše, pa će ti ostati više vremena da to sǎm naučiš kao čovjek. Od jedno 500 studenata koliko sam ja upoznao za nekoliko godina mrcvarenja na ETF-u, jedno 100 je završilo i rade, ali možda ima jedno 5 od njih koji su bolji od mene, a ja nisam dogurao dalje od druge godine. Zato praksa i posao čuda čine. Ja npr. sad programiram u nekoliko programskih jezika u toku dana, onda se prebacim na hardversku realizaciju, sklapam, lemim, napravim mrežu ako mi treba itd... Nema diplome koja ti može to obezbjediti, već samo tvoja volja da to naučiš i ne plašiš se izazova. Meni je izazov da to nešto naučim, smislim svoje, napravim, budem ponosan na svoj rad, guram dalje i usput dobro živim, a nekima je izazov da završe fakultet i imaju dobru platu, a to nije isto. Nimalo.

_________________
Infostan - Online portal za zajednice etažnih vlasnika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2015, 11:49 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 03 Jan 2011, 12:40
Postovi: 56
Razumijem te u potpunosti. Problem je to sto ja hocu da idem odavde, a bez diplome je to nemoguce. Nije mi problem da ucim, i svjestan sam da covjek najbolje nauci kad nesto uzme u svoje ruke i "rastavi" do najsitnijih detalja, da se tako izrazim. Ne sumnjam da se kvalitetni programeri traze na ovim prostorima istina je, ali ako hocu da se izvucem iz govana, a da odem zivjeti i raditi u nekoj drugoj zemlji kao informaticar, treba mi diploma fakulteta.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2015, 12:08 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jan 2013, 11:56
Postovi: 141
Lokacija: Canis Major
koragg245 je napisao:
Sto se tice deamedike, da li se tamo moze uraditi i sistematski pregled i dobiti nalaz psihologa, i da li ce fakultet uvaziti papire od privatne ordinacije?

A u vezi PMF-a, gledao sam na njihovoj stranici i vidjeo sam da postoje 2 smjera za informatiku: Matematika i informatika i Tehničko vaspitanje i informatika. Jedan od tih ja za zvanje profesora matematike i informatike. Da li je PMF stvarno dobar za nekoga ko zeli da se ozbiljno bavi informatikom, i ode iz ove drzave?


nazoveš deamediku, kažeš dobar dan, ja bih došao da uradim ljekarski za upis na fakultet, zajedno sa nalazom psihologa. oni će ti reći kad da dođeš, plaća se 50 KM (nisam 100% siguran, oko 50 je). dođeš, uđeš u jednu sobicu sa jednim krupnim doktorom, on će te pitati pušiš li, piješ li, izmjeriti ti pritisak i pitati jel imaš dioptriju. poslije toga izađeš u čekaonicu, sačekaš 5 minuta, sestra te odvede u sobu gdje legneš na neki sto i zakači ti elektrode za ruke i noge, ležiš tako 2 minute, izađeš odatle, reći će ti sačekaj još malo. onda će te pozvati da odeš kod psihologa, to ti je neka teta, pričljiva, dobre volje, ona će te pitati drogiraš li se, voliš li životinje, zašto plaćamo porez, ko je napisao "na drini ćuprija", i šta znači "ko drugom jamu kopa, sam u nju pada". kad to sve odgovoriš, poslaće te vani, sačekaćeš još 5 minuta i oni će te na recepciji pozvati da uzmeš kovertu i platiš. to platiš i u koverti ti je sve što trebaš.

što se tiče ostalog, slažem se sa icobh, ako već hoćeš diplomu, lakše ti je na pmfu je dobiti. istina je da imaš par matematika više, ali su neuporedivo lakše od etfovske matematike. ja znam nekoliko ljudi (među njima i moj profesor iz srednje) koji su se prebacili sa etf-a na pmf i očistili sve u roku. a i dodatna pogodnost ti je što možeš upisati onaj dvojni smjer pa dobiješ zvanje diplomirani matematičar i informatičar.

ukratko, od dva zla izaberi manje

edit: napisaću ti svoje viđenje etf-a. tu imaš 3 vrste ljudi. prvi su ti okorjeli zaljubljenici u elektroniku (uglavnom hardver), znači lemilica im je i brat i drug i majka. oni vole čeprkati po tome, to su pravi budući inženjeri hardveraši. podtip ovih su ti oni kojima matematika nije problem, znači u neku ruku je i vole, pa da ne bi išli na pmf - matematika i kasnije bili profesori, upisali su etf. ovakvi uglavnom doguraju do 4. bez obnove. drugi tip su kao ti, i ja što sam bio, zaljubljenici u softver, pa zbog toga što žive u banana državi, upišu etf i polažu 60+% predmeta koji ih ne zanimaju samo da bi došli do onoga što vole. neki završe, neki odustanu. treći tip su oni kojima to da li ih zanima elektronika, softver, ili bilo šta treće vezano za elektrotehniku nije ni na top 10 razloga što su upisali etf. oni su tu da se izbave iz "govana"/neimaštine (to su mahom djeca sa sela, ili iz jako siromašnih porodica), i takvi će završiti faks u roku bez da se ijednom požale na težinu, profesora, ili neku treću nepravdu. ovi treći su po mom mišljenju najpošteniji i najskromniji, i kasnije najbolji radnici


Poslednji put menjao Cnd dana 09 Jun 2015, 12:18, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2015, 12:18 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jul 2013, 14:00
Postovi: 2881
Najgore od svega je sto 90% nas ne ide na ETF jer voli petljati sa strujom,vec zato sto od toga jedino ima koristi kasnije.I onda kad saberes volju za studiranjem,koja je minimalna upravo zbog toga sto ovo rijetko koga zanima i tezinu fakulteta lako skontas zasto je prosjek studija 7-8 godina.Nisu ljudi glupi,vec lijeni i nezainteresovani.Trebas imati celicnu volju da se natjeras da ucis ovo ...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2015, 12:20 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 03 Jan 2011, 12:40
Postovi: 56
Pa znate kako, kad covjek pogleda sajt PMF-a pise da je to smjer za profesora matematike i informatike. E sad, koliko je taj smjer uopste relevantan za nekoga ko hoce da se bavi programiranjem


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2015, 12:24 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jan 2013, 11:56
Postovi: 141
Lokacija: Canis Major
pingvin je napisao:
Najgore od svega je sto 90% nas ne ide na ETF jer voli petljati sa strujom,vec zato sto od toga jedino ima koristi kasnije.I onda kad saberes volju za studiranjem,koja je minimalna upravo zbog toga sto ovo rijetko koga zanima i tezinu fakulteta lako skontas zasto je prosjek studija 7-8 godina.Nisu ljudi glupi,vec lijeni i nezainteresovani.Trebas imati celicnu volju da se natjeras da ucis ovo ...


pod tom parolom sam i ja bio upisao etf. "biće posla za mene poslije." al' onda tom logikom svi bi trebali samo etf studirati... žalostan je taj školski sistem - koji, da se razumijemo, nije ni u svijetu ništa drugačiji - čak i na MIT-u se izučava tona matematike. razlika je u tome što će budući amerikanac elektroinženjer možda čak i raditi u istraživanju i razvoju, pa će mu i zatrebati ta silna matematika za razne simulacije. kod nas prosječan etfovac poslije faksa sjedi za računarom i ispunjava excel tabele i za to dobija ~1500 KM platu. nekome to i odgovara - muči se sad da bi bila ladovina kasnije, al meni je, lično, to glupo. ako si već studirao to, budi neki stručnjak a ne pijun čiji posao može raditi devetogodišnjak kojeg možeš za 10 dana naučiti taj isti tvoj posao. :D

edit: evo ti za smjer koji ti ja govorim http://www.pmfbl.org/informator/3/mat/dipl.pdf


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2015, 12:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jul 2013, 14:00
Postovi: 2881
Skoro sve kolege sa kojima sam u kontaktu radije bi studirali biologiju,psihologiju,geografiju,gradjevinu itd. ne sto je to lakse,vec sto ih to zanima.I vecina nas nikad nece biti dobri inzinjeri jer je ovo sve "preko ku*ca",pisi sve sestice samo daj papir :/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2015, 12:31 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jan 2013, 11:56
Postovi: 141
Lokacija: Canis Major
pingvin je napisao:
Skoro sve kolege sa kojima sam u kontaktu radije bi studirali biologiju,psihologiju,geografiju,gradjevinu itd. ne sto je to lakse,vec sto ih to zanima.I vecina nas nikad nece biti dobri inzinjeri jer je ovo sve "preko ku*ca",pisi sve sestice samo daj papir :/


taj što hoće građevinu da studira je budala što je ne studira. :D

da ostanem on topic: https://www.youtube.com/watch?v=_luhn7TLfWU


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2015, 12:33 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jul 2013, 14:00
Postovi: 2881
Kaze covjek da nema ljeba ni od grdjevinskog,jedino od baustele ima


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2015, 12:43 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jan 2013, 11:56
Postovi: 141
Lokacija: Canis Major
pingvin je napisao:
Kaze covjek da nema ljeba ni od grdjevinskog,jedino od baustele ima


ma ima ljeba samo ako je voljan radit'... 2 drugarice od brata završile stomatologiju, jedna radi u pekari, a druga konobariše u jednom kafiću :D ova prva kaže super joj, 'ljeb joj besplatan! :lol: :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Jun 2015, 12:53 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jun 2004, 22:13
Postovi: 1141
Lokacija: BL
Nikakav problem sa etf-om nebi bio da se tamo uči nešto korisno, pa neka je i teško. Hoćeš da budeš stručnjak? Moraš da znaš. Ovako je sve sprdnja. Učim tamo neku sociologiju i moram još kupiti knjigu da bih izašao na ispit. Radije ću dati pare za neku od Tanenbauma. Ako razumijete. Ili otići kupiti kablova u nekoj radnji, da barem znam kako izgledaju, a ne da dobijam stalno slike na nekim fotokopiranim papirima.

_________________
Infostan - Online portal za zajednice etažnih vlasnika


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1323 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 ... 67  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs