banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 17 Jun 2024, 04:50

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1323 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44 ... 67  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 08 Jun 2015, 13:07 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 03 Jan 2011, 12:40
Postovi: 56
Kakav je smjer Softwerski Inzenjering sto se tice matematike i tezine generalno? Nisam talenat za matematiku ali mogu uz vjezbu da je savladam. Htjeo bih se baviti programiranjem, pa me zanima koliko je taj smjer perspektivan? Hvala unapred!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jun 2015, 13:18 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Feb 2010, 10:57
Postovi: 83
Softverski inženjering ima četiri matematike, po jednu u svakom semestru prve i druge godine, teško jeste, nemoguće nije.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jun 2015, 14:31 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 03 Jan 2011, 12:40
Postovi: 56
Da li su se desavale nekakve izmjene u nastavnom planu fakulteta u skorije vrijeme? Kakvi su profesori i asistenti trenutno, da li pomazu studentima ili su "bog i batina"?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jun 2015, 14:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jul 2013, 14:00
Postovi: 2881
Prosle godine je mjenjan nastavni plan i program.Sto se tice profesora i asistenata ne moze se generelizovati,ima svega :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jun 2015, 14:59 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 03 Jan 2011, 12:40
Postovi: 56
A jeste ima ih svakakvih bilo gdje :D Koji si ti smjer odabrao i koja si godina sada?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jun 2015, 15:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jul 2013, 14:00
Postovi: 2881
elektrinika i tk prva godina upisao prosle godine :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jun 2015, 15:16 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 03 Jan 2011, 12:40
Postovi: 56
Super. Koliko sati dnevno je potrebno jednom prosjecnom etf-ovcu za ucenje? Planiram upisati etf ove godine pa me zanima to, jos neke detalje ispitujem.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jun 2015, 15:25 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jul 2013, 14:00
Postovi: 2881
Nemam pojma,ja skroz malo ucim,zato cu obnoviti godinu :P
Koliko vidim kod ovih vrijednih studenata (koji su u manjini :D ) 3-4 sata dnevno treba uciti pa pojacati pred ispite i kolokvijume...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jun 2015, 15:30 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 03 Jan 2011, 12:40
Postovi: 56
Ne daj se druze :D Jel znas mozda za ovaj smjer softwerski inzenjering, koliko je priznat zapravo kod nas i koja je mogucnost zaposlenja sa diplomom tog smjera inace? Ne znam da li mi je pametnije upisati fakultet ili samostalno uciti, ne znam koliko vrijednim ovde kao informaticar bez diplome?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jun 2015, 15:37 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jul 2013, 14:00
Postovi: 2881
Sto se tice softverskog inzinjeringa moje misljenje je da je bolje (citaj bezbolnije,ali teze za dzep) uciti samostalno programiranje i pohadjati neke priznate kurseve (kao npr. cisco akademija na etf-u). To govorim iz razloga sto ces na etf-u dok ne pocnes posteno samarati programiranje (u trecoj godini) morati poloziti hrpu predmeta koji ti ksanije 99% nikad nece zatrebati u poslu ( dosta stvari iz matematika,oet1,oet2,fizika itd. ima ih jos gomila). Dakle,smatram te predmete gubljenjem vremena i zivaca koje bi bilo bolje izgubiti na usavrsavanje nekih programskih jezika.Takodje,poslodavcima je bitno da ti znas programirati,radije ce neko zaposliti tebe sa odlicnim znanjem programiranja (koje ces mu dokazati naravno) bez diplome,nego svrsenog etf-ovca sa diplomom koji je studirao 7-8 godina i vukao 6ice i 7ice u indexu (citaj provlacio se :D ) . Stavise,vecini poslodavaca je mnogo bitnije znanje od papira.
Mogucnost zaposljenje je velika,posla za softverase uvijek ima.Jos jednom ponavaljam,ako si dobar programer,ne treba ti papir ;)
Naravno,sve ovo je samo moje misljenje.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jun 2015, 15:43 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 03 Jan 2011, 12:40
Postovi: 56
Par njih mi je reklo istu stvar, znaci da je ipa tacno. A sto se tice zaposlenja u inostranstvu, da li je tu potrebna diploma, ili kako to vec ide sto se informaticara tice?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jun 2015, 15:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
Зависи гдје се запошљаваш. Негдје ће ти тражити диплому као услов да се пријавиш на конкурс, негдје неће. А ако не знаш да радиш, џаба диплома. :)

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Poslednji put menjao sinip dana 08 Jun 2015, 16:43, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jun 2015, 16:01 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jul 2013, 14:00
Postovi: 2881
Na zapadu je jos izrazenije zaposljavanje bez papira koliko sam cuo.Niko tamo ne trazi papir,vec znanje.E sad,generalno,kod velike vecine studenata (ukljucujuci i mene) izrazen je veliki uticaj roditelja.Vecina nas zivi od roditelja,a vecina roditelja nema sluha ni novca za neke nase zelje,pa smo na neki nacin prinudjeni da idemo po njihovom.Sta zelim reci? Ljudi su culi na TV-u da za elektro-inzinjere nema zime i to je to.Studiraj ti sine/kceri etf i imas zagarontavan posao i sigurnu buducnost.To je tacno.Medjutim,postoje i laksi nacini da se postane npr. dobar softveras (jos jedan primjer je ict akademija,ja msm da jedan forumas studira tamo).Kada starcima spomenes da bi mozda bilo lakse i bezbolnije uciti samostalno programiranje,pohadjati kurseve ili u krajnjem slucaju tu ict akademiju (ne reklamiram ih,cuo sam da su stvarno dobri) oni odmah kazu da je to tvoj izgovor da ne ides na etf,da ispravljas krive drine,da od toga sigurno nema vajde ako je lakse od etf-a ( sto je teze,to je bolje jeli ? :D ) .Ipak su to ljudi za koje je vrijeme stalo prije 20ak godina,bar vecina njih.Na kraju izaberes tezi put (etf) jer sa starcima ne mozes izaci na kraj. Drugi faktor koji koci vecinu je i cijena takvog skolovanja (kursevi i akademije su skupi). Generalno,vecina kolega kao i ja se slazemo u istom,a to je da bi svi izabrali ovaj laksi put kad bi imali novca i kad bi bili liseni uticaja roditelja,a malo je takvih. I jos nesto,ni samostalno ucenje nije lagano,jedina razlika je u tome sto se ne maltretiras sa hrpom gluposti i nepotrebnih stvari koje bi ucio na etf-u,a zbog kojih vecina i odustaje od ETF-a. Jos jednom,ovo je samo moje misljenje.Nadam se da nisam nesto zaboravio.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jun 2015, 16:10 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 03 Jan 2011, 12:40
Postovi: 56
Potpuno si u pravu za to, i pogodio si sustinu. E sad, nasi poslodavci traze sitnice da bi ti odbili od plate, i vode se filozofijom da oni sa diplomom vrijede vise od tebe bez diplome, koliko god da si bolji od navedenih. Problem je i to sto je tesko dobiti drzavljanstvo neke druge zemlje bez diplome fakulteta, jos teze ako nemas neku rodbinu tamo.

Da li bi se moglo uksladiti npr da se pored ucenja za faks doda jos oko 1-2 sata samostalnog ucenja dnevno? Da li bi to preopteretilo prosjecnog studenta?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jun 2015, 16:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jul 2013, 14:00
Postovi: 2881
Ne treba ti drzavljanstvo,ako si dobar programrer uzmes radnu i boravisnu dozvolu i cjepaj :D Ako ti je cilj drzavljanstvo,u vecini zemalja ga mozes dobiti nakon par godina,ali to je vec van granica ove teme. Vecinu bi preopteretile i dodatne obaveze poslije faksa.Jedino ako ces spavati minimalno,biti fizicki neaktivan,ne druziti se i ne izlaziti,onda mozda stignes,ali dokle ces tako :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jun 2015, 16:34 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 03 Jan 2011, 12:40
Postovi: 56
A jeste ima i toga. Hvala na savjetma u svakom slucaju :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jun 2015, 16:48 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
pingvin je napisao:
Na zapadu je jos izrazenije zaposljavanje bez papira koliko sam cuo.Niko tamo ne trazi papir,vec znanje.E sad,generalno,kod velike vecine studenata (ukljucujuci i mene) izrazen je veliki uticaj roditelja.Vecina nas zivi od roditelja,a vecina roditelja nema sluha ni novca za neke nase zelje,pa smo na neki nacin prinudjeni da idemo po njihovom.Sta zelim reci? Ljudi su culi na TV-u da za elektro-inzinjere nema zime i to je to.Studiraj ti sine/kceri etf i imas zagarontavan posao i sigurnu buducnost.To je tacno.Medjutim,postoje i laksi nacini da se postane npr. dobar softveras (jos jedan primjer je ict akademija,ja msm da jedan forumas studira tamo).

Један од разлога што никад нисам уписао ЕТФ је математика. :D
Иначе имаш рецимо огласе на оним порталима за пројекте које обављају разне стране фирме по исто тако страним државама, и углавном у 99% случајева траже диплому па онда и искуство на одређеном послу. Е због таквих ствари ти треба диплома. А иначе ако сам учиш програмирање, тј. неки програмски језик сигурно нећеш учити неке области типа базе података у ситније детаље, UML, ово оно... Конташ не треба ти. :)

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jun 2015, 16:59 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 03 Jan 2011, 12:40
Postovi: 56
Bas to je problem. Uz samostalno ucenje steknes znanje ali opet dosta njih traze crno na bjelo. Ipak izgleda da je najbolje zavrsiti etf, ili bar poceti pa vidjeti kako ide.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jun 2015, 17:26 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
Ако паре нису проблем (пара нема :) ), не мораш ЕТФ, имаш по Србији и других опција.

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jun 2015, 17:32 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 03 Jan 2011, 12:40
Postovi: 56
Jesu buraz, situacija je dosta teska, i za ETF ce biti tesko skupiti. Gledacu da upadnem na budzet, i ako sve bude dobro islo cuicu i samostalno svaki dan pa cu vidjeti, druge nema posto za kurseve para nemam a najlakse mi je kad sam sebi rasporedim sve i ucim na svoj nacin.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1323 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44 ... 67  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs