Bosna i Hercegovina je ovih dana dobila jos jedan univerzitet - u Zenici. Kad se negdje osnuje univerzitet i kad pocne raditi, to je prvorazredni politicki, kulturni i ekonomski dogadjaj koji zasluzuje najvecu drustvenu paznju u svakom pogledu. A Zenicki je poceo raditi gotovo necujno, kao da je rijec o (polu)ilegalnoj ustanovi. Jedva je jedan list objavio kratku informaciju o pocetku rada Univerziteta u Zenici. Vrlo indikativno! Danas u BiH ima toliko univerziteta da ih je tesko i popamtiti: po dva u Sarajevu i Mostaru, u Tuzli, Bihacu, Banjoj Luci i, evo sada, u Zenici. Ukupno osam, plus neki privatni univerzitet Ejupa Ganica na Ilidzi.
Ovako veliki broj univerziteta u maloj i sirotinjskoj BiH nije ni dokaz ni pokazatelj njenog civilizacijskog napretka, vec njene totalne razgradnje i degradacije. Gotovo svaki kanton danas ima svoj univerzitet.
Mozda najvecu degradaciju visokog obrazovanja u BiH ipak predstavlja cinjenica da je i Univerzitet u Sarajevu srozan na kantonalni nivo i da ova zemlja nema svoj drzavni univerzitet. Ohrabruje najava novog rektora Hasana Muratovica da ce se zalagati za to da se Sarajevskom univerzitetu vrati dignitet drzavnog univerziteta, kako bi na njemu zeljeli i htjeli studirati studenti iz cijele BiH i kako bi njegove diplome imale nekog ugleda u svijetu. Na taj nacin bi se ugled visokog skolstva u BiH makar malo mogao poboljsati.
_________________ Argentina - Srbija 6:0
|