banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 24 Apr 2024, 08:23

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 49 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 26 Feb 2022, 13:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
filozof sa vrbasa je napisao:
RS nema robne rezerve, svako pravi svoje kao na početku Kurone.

Srbija je imala RR i prije korone.Konkretno zalihe pšenice su svake godine popunjavali novom....u vrijeme žetve su otkupljivali po većim cijenama od tržišne.Doduše,obični seljaci nisu imali tu privilegiju trgovanja sa Robnim Rezervama već su to radile tajkunske firme poput Miškovića i Kostića ali bolje ikako nego nikako kao kod nas.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Feb 2022, 20:22 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5030
Lokacija: Gradiška
Kao što reče ovaj dečko, nas je ovih par zadnjih decenija toliko istrenirao da uvijek očekujemo prije negativne stvari nego pozitivne ...
Ja sam ipak optimističan, i da će u dogledno vrijeme čuti glas razuma i iz onih 51%, buduće članice Saveza Srpskih država...

https://youtu.be/WY3Ox5s5sdE


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Feb 2022, 17:43 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Avg 2010, 22:40
Postovi: 281
U tih 51% je nestalo brasna u marketima prvi dan udara na Ukrajinu. Ratna svijest i ocekivanje novog rata im je puno izrazenije nego kod nas, a to malo dolazi i od njih samih. Nisu to stvari koje treba zanemarivati...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Feb 2022, 18:43 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Ne vjerujem da će do kraja godine biti nestašica pšenice i brašna pošto su zasijane značajne površine a obe entitetske vlade su se naoštrile da obnove robne rezerve sa žitom.Federacija bih je za poljoprivredu izdvojila oko 150 mil. maraka!!!!Poremećaj na tržištu bi se mogao odraziti na kulturama koje se trebaju zasijati ovog proljeća,prvenstveno soje,kukuruza i suncokreta.Kako kod nas zbog enormno povišenih cijena repro materijala tako i u Ukrajini zbog ratnih dešavanja.Ako se ovo ludilo u Ukrajini ne završi u roku od dva mjeseca ući će se u godinu bez zasijanih površina u ukrajinskim oranicama a to automatski znači veliki poremećaj na tržištu za navedene kulture.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Feb 2022, 18:52 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Može li kako dragi vođa isposlovati da Orban zasije koji hektar za nas ovde.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Feb 2022, 19:18 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Dodik pricao sa Lavroviv.
Ovo je kao sve ili nista


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Feb 2022, 21:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23489
Egipat uvozi oko 85% pšenice od Rusije i Ukrajine. Kako će tek njima frka biti...

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2022, 00:31 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Neka jednu sezonu zobaju rižu, a i mi skupa sa njima :badgrin:

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2022, 14:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Jan 2009, 02:00
Postovi: 5619
Lokacija: Banja Luka
E, vjerujem da će nama ovo biti zajebano.

Sent from my RMX3081 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Mar 2022, 14:49 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Almost 70% of Russian crude oil exports do not have a buyer according to UK-based research consultancy, Energy Aspects.

On Tuesday, oil trader Trafigura offered a cargo load of Russian crude oil at a record discount of $18.60 per barrel below the market rate for Brent, but could not find a buyer willing to take the risk.


https://www.bbc.com/news/business-60584798

Ne razumijem, ako nismo uveli sankcije Rusiji, što od Rusa sada mi ne kupujemo njihovu naftu koju oni nude ispod svake razumne cijene.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Mar 2022, 16:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Pa imamo NESTRO koji je njihov a naš 8)

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Mar 2022, 20:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Jan 2009, 02:00
Postovi: 5619
Lokacija: Banja Luka
Stigao Eufor


https://twitter.com/euforbih/status/149 ... _9Yzw&s=19




A lik, za kog piše da je novinar nekog fokus ba, im već traži mete:


https://twitter.com/hasan_djapo/status/ ... hQLeQ&s=19


Sent from my RMX3081 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Mar 2022, 00:22 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Koji majmun :lol: :lol:

Draško da osvjetlimo zeleni most u bojama ruske trobojke da plašimo Husu. :lol:

Citiraj:
Бошко Јакшић
Санкције Запада против Русије незабележене у историји
Овакве казнене мере против једне земље нису виђене ни у случајевима Северне Кореје, Венецуеле или Ирана и имају за циљ потпуну изолацију и парализу руске привреде и финансија
(Фото Спутњик/Константин Михаљчевски)
Запад је незабележено јединственим, оштрим и свеобухватним санкцијама кренуо да кажњава режим у Кремљу због агресије на Украјину утерујући руску привреду и друштво у глобалну изолацију, чије размере иду од финансија и повлачења страних инвеститора, преко авио-саобраћаја и забрана продаја аутомобила, до филма, телевизије и спорта.

Санкције су додатно замрзнуле неке приватне банковне рачуне, увеле забране путовања и друге рестрикције већем броју појединаца у Русији, укључујући и Владимира Путина, а овакав спектар казнених мера, који је и Швајцарску навео да одустане од неутралности, до сада није виђен ни у случајевима Северне Кореје, Венецуеле или Ирана.

Главни правац удара је на руске банке. Иако је донедавно искључивање руских банака из „Свифта”, доминантног глобалног система финансијских трансакција, у Европској унији сматрано сувише драстичном мером, седам руских банака ипак је искључено, укључујући и другу највећу банку ВТБ.

Забрањено је пословање с руском Централном банком, како би се ограничио приступ међународним резервама у износу од 640 милијарди долара. Банка је била присиљена да кључне каматне стопе повећа са 9,5 на 20 одсто. Осталим руским банкама замрзнута су средства по државама ЕУ, а инвеститорима је забрањено трговање руским државним обвезницама.

Сбербанка и Гаспромбанка нису укључене, јер служе као једини канали плаћања руског гаса и нафте, које Запад и даље купује. Сбербанка, највећа кредитна банка Русије, повукла се са готово свих тржишта ЕУ, док Рајфајзен банка планира да напусти Русију.

САД и ЕУ су после анексије Крима завеле казнене мере усмерене против руских сектора енергије и одбране. Државне компаније, попут „Гаспрома”, „Гаспромњефта” и произвођача нафте као што су „Лукоил”, „Росњефт” или „Сургутњефтегас”, суочене су са разнима препрекама у увозу и извозу, а нове санкције блокирале су „Северни ток 2”, гасовод испод Балтичког мора до Немачке, који је завршен и чекао је да уђе у оперативну употребу.

Француски „Тотал” најавио је да више неће обезбеђивати капитал за нове пројекте у Русији, а БП одустаје од 19,7 одсто акција у „Росњефту” вредних 14 милијарди долара. „Шел” каже да излази из свих руских операција, што потврђује и „Ексон мобајл”, чији су пословни аранжмани у Русији процењени на четири милијарде долара.

Италијански ЕНИ планира да прода свој удео у акцијама гасовода који руски гас пребацује до Турске. Аустријски ОМВ одустао је од планова куповине акција „Гаспромових” гасних поља и преиспитује своје учешће у „Северном току 2”.

Из Вашингтона поручују да су „веома отворени” за увођење нових санкција руској индустрији гаса и нафте у оквиру политике „максималног притиска” на Путинов режим, али то прети новим скоком цена, које су већ на рекордним нивоима, претећи да поремете светска тржишта енергената и угрозе ланце снабдевања и запошљавања у трећој години од почетка пандемије.

Неке западне компаније већ су суспендовале своје активности, међу њима и немачки „Сименс”, који је отказао нови посао производње турбина у Русији, и шведски „Електролукс”.

Многе аутомобилске компаније већ су напустиле руско тржиште или то планирају да учине: „Дајмлер” замрзава све активности, укључујући и сарадњу с руском „Камазом” у производњи камиона. „Џенерал моторс” и „Волво” суспендовали су извоз, а исти корак најавио је и јапански „Мицубиши”. Операције прекидају француски „Рено” и немачки Бе-Ем-Ве, који су имали производњу у Русији. На листи оних који обустављају извоз су „Форд”, „Харли Дејвидсон”, „Јагуар”, „Ленд ровер”, „Хонда” и „Мазда”.

Свим руским авионима забрањен је улазак у ваздушни простор ЕУ, Британије, САД и Канаде. Највећи светски произвођачи авиона, амерички „Боинг” и европски „Ербас”, обустављају испоруке резервних делова, одржавање и техничку подршку, што прети да приземљи 332 „боинга” и 304 „ербаса” у руској флоти. „Луфтханза” је већ отказала сервис руским компанијама.

Велика бродарска компанија „Маерск” привремено је обуставила сав поморски превоз контејнера ка Русији и из ње, и није једина. Две водеће америчке компаније и Поште Немачке обустављају све поштанске испоруке Русији.

САД најављују и нови пакет санкција водећим руским олигарсима блиским Путину, али они су у приправности, па су петорица њих своје скупоцене мегајахте одмах пребацили до Малдива – који немају уговор о екстрадицији с Америком. Међу њима су најбогатији Рус Владимир Потањин и милијардер Олег Дерипаска.

Предузете су и мере да се ограниче домети руских државних медија, попут телевизије Раша тудеј и агенције Спутњик, којима су платформа „Мета”, сестринска компанија „Фејсбука”, и „Гугл” блокирали приступ по ЕУ како би се „зауставило ширење дезинформација”. Најављено је да ће овим путем кренути и „Мајкрософт” и „Тикток”, док ће „Твитер” обележити све кориснике повезане с проруским сајтовима.

Технолошки гигант „Епл” одлучио се да паузира с продајом по Русији. Произвођач компјутера „Дел” комплетно је суспендовао продају и Русији и Украјини, а шведски „Ериксон” и финска „Нокија” само Русији.

Међународни олимпијски комитет препоручио је спортским федерацијама да се уздрже од учешћа и позива такмичарима из Русије и Белорусије. Међународна фудбалска федерација ФИФА већ је из свих међународних такмичења до даљег суспендовала руски национални тим и све клубове. Финале Лиге шампиона, које је 28. маја требало да се игра у Санкт Петербургу, пребачено је у Париз.

Светска шаховска федерација одустала је од конгреса и расписала конкурс за домаћина 44. шаховске олимпијаде, која је требало да се одржи у Москви. Отказан је и Гран-при Русије у оквиру Формуле 1, предвиђен за септембар.

„Адидас” је прекинуо партнерство с руским фудбалским савезом, а „Најкијеви” производи више не могу да се наруче преко руских веб-сајтова.

На мети серије спортских санкција је и Путин лично. Суспендовано је његово почасно председавање Међународном џудо федерацијом, док му је Светска теквондо федерација одузела почасни црни појас.

Бојкот је доспео и до руске културе и индустрије забаве. Организатори филмског фестивала у Кану саопштили су да у мају неће бити добродошли руски званичници и сви повезани са владом у Москви. Русији је ускраћено учешће на овогодишњем Евросонгу. Холивудски студији „Дизнија”, „Варнер броса” и „Сонија” суспендовали су приказивање нових филмова у Русији.

Више као израз симболичне солидарности с Украјином, а мање због финансијског ефекта, бармени по Америци и Канади престали су да продају руску вотку, а придружили су им се у Аустралији, Данској, Шведској, Пољској и земљама Балтика.

Председник Путин је на све ово узвратио потписивањем Указа о примени специјалних економских мера у вези с непријатељским деловањем САД и страних држава и међународних организација које су им се придружиле. У Москви понављају да је од времена анексије Крима Русија смањила зависност од увоза, посебно у подручјима повезаним с одбраном и безбедношћу.

Све је, међутим, извесније да ће овако свеобухватне санкције имати озбиљан ефекат. Очекивано већи од узвратних санкција којима прети Москва. Заменик премијера Јуриј Борисов изјавио је да је „пуне ефекте и дубину садашњих санкција против руске економије тешко предвидети”. Гувернерка Централне банке Елвира Набиулина уверава да је учињено све како би се руски финансијски систем успешно носио с економским или политичким шоковима:

„Руска привреда суочена је с екстремном, потпуно нестандардном ситуацијом и наравно да смо сви желели да се ово не догоди”, рекла је она, док је руска рубља за првих шест дана инвазије Украјине изгубила 30 одсто своје вредности. Највећу цену, као и увек кад је реч о санкцијама, платиће 144 милиона Руса.


Boško kao da nije živio u Srbiji 90tih kada Rus bude imao ovakvu novčanicu onda ću im priznati da su ih ubile sankcije.

Slika

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Mar 2022, 20:31 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Slika

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Mar 2022, 20:40 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12386
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Uh al ga nagrdise, nemoj da vidi bombardovace nas.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Mar 2022, 20:44 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Meni je to prvo palo na pamet. :lol:

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Mar 2022, 21:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Jan 2009, 02:00
Postovi: 5619
Lokacija: Banja Luka
Francuzi ce sa nosaca aviona letjeti i trenirati


https://www.nezavisne.com/novosti/bih/E ... BiH/707686

Sent from my RMX3081 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Mar 2022, 14:59 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2008, 01:45
Postovi: 26538
Lokacija: Banja Luka
Pokazatelj sile iznad okupirane teritorije. Sasvim legitimno.

_________________
Radonjic je kriv!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Mar 2022, 15:05 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17145
Lokacija: Q5HW+6W
Ma treba ih oborit, otkud im pravo da nas nadlijeću...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Mar 2022, 15:53 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Megabyte je napisao:


Još malo pa 3 decenije od završetka rata u BiH, koji će nam đavo EUFOR?

Megabyte je napisao:
A lik, za kog piše da je novinar nekog fokus ba, im već traži mete:
https://twitter.com/hasan_djapo/status/ ... hQLeQ&s=19


Kakav je ovo debil...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 49 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 23 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs