banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 25 Apr 2024, 20:17

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11143 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 387, 388, 389, 390, 391, 392, 393 ... 558  Sledeća

Da li bi ste se vakcinisali protiv korona virusa? (12.02.2021.)
a)vakcinisaću se 57%  57%  [ 72 ]
b)neću se vakcinisati 14%  14%  [ 18 ]
c)vakcinisaću se ako budem bio uslovljen/a (zbog posla, putovanja i sl.) 25%  25%  [ 32 ]
d)nisam o tome još razmišljao/la 3%  3%  [ 4 ]
Ukupno glasova : 126
Autoru Poruka
PostPoslato: 07 Apr 2021, 14:14 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Jan 2020, 15:23
Postovi: 3058
Mislim da BiH ima najveću stopu smrtnosti po milionu


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2021, 14:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Feb 2013, 15:24
Postovi: 6469
Ako se uzme onaj optimisticniji podatak stanovnistva Republike Srpske naveden od zavoda za statistiku prosle godine od 1 142 495, dolazimo do 2505 mrtvih na milion ljudi. U cijelom svijetu samo je Ceska ispred sa 2550 mrtvih na milion ljudi.

Pitanje je koliko se migracije stvarno oslikavaju u realnom broju stanovnika koji je sigurno manji, tako da vrlo vjerovatno Republika Srpska ima najvecu smrtnost na svijetu gledajuci kao zasebnu drzavu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2021, 14:17 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11352
Lokacija: PL / BL
Ovdje je lockdown produzen do 18.04. Nema zabrane kretanja ali sve ostalo je zatvoreno. Komplet gastronomija je zatvorena od sredine oktobra.

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2021, 14:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Jan 2020, 15:23
Postovi: 3058
Ili gledaj ovako: Zvanično je oko 55 hiljada bilo zaraženo do sada, a računa se da na jednog zaraženog dolaze još 3-4 koja nisu otkrivena. Tako da nekom grubom računicom dolazimo do tog da je petina stanovništa već prošla kroz koronu. Još malo i vakcine nam neće ni trebati.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2021, 14:18 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Postoji jos jedna caka. Zavisi da li sve drzave uredno biljeze umrle. Cini mi se da ne postoji univerzalni sistem kojim bi se brojale zrtve korone.

Za sada jedino moze biti apsolutan broj umrlih u jednom vremenskom razdoblju u odnosu na drugo vremensko razdoblje/-a.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2021, 14:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2017, 09:12
Postovi: 6021
burazer je napisao:
Ako se uzme onaj optimisticniji podatak stanovnistva Republike Srpske naveden od zavoda za statistiku prosle godine od 1 142 495, dolazimo do 2505 mrtvih na milion ljudi. U cijelom svijetu samo je Ceska ispred sa 2550 mrtvih na milion ljudi.

Pitanje je koliko se migracije stvarno oslikavaju u realnom broju stanovnika koji je sigurno manji, tako da vrlo vjerovatno Republika Srpska ima najvecu smrtnost na svijetu gledajuci kao zasebnu drzavu.
У РС нема ни милион становника који су ту стално или већи део године.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2021, 16:18 
OnLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2010, 11:56
Postovi: 4264
Lokacija: Little Rock, Arkansas
Ali kad sam čuo da otvaraju kladionice..... para vrti tamo gdje burgija ne može.
Majke im ga spalim, postoji online klađenje, ali raja bi da se skuplja u kladionicama, ispija kafe i sastavlja tikete, tu je veći profit nego online.

jovic23 je napisao:
Mislim da BiH ima najveću stopu smrtnosti po milionu
Nekim čudom, zvanični podaci kažu da su iznad nas Češka i Mađarska.
Iznad nas su i Gibraltar i San Marino, ali njih ne bih računao jer su to de facto mali gradovi a ne države.

Simpatizer je napisao:
I moj otac, star covjek sa hronicnim problemima, ima ovo cudo i na kiseoniku je. Na glavi mu je skijaska maska i skidaju mu je samo kad mora popiti malo vode i pojesti par zalogaja.
Vjerovatno je u pitanju NIV - neinvazivna ventilacija odnosno aparat koji pod pritiskom ubacuje vazduh u pluća i izvlači isti iz njih i vjerovatno je hospitalizovan na 4. spratu jer je to sada NIV centar i to ovako izgleda.
Želim da što prije ozdravi, a nažalost puno je takvih u tom stanju.

Slika

Slika

_________________
"I sve je više varvara, a sve je manje Rimljana." - Momčilo Bajagić Bajaga


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2021, 17:53 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13211
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
koja je tehnika disanja ispod ove NIV maske..

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2021, 18:04 
OnLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2010, 11:56
Postovi: 4264
Lokacija: Little Rock, Arkansas
Je li to pitanje pošto ne vidim upitnik?

Pa napisah, NIV uređaj pod pritiskom ubacuje i izvlači vazduh u pluća svakih par sekundi, po potrebi obogaćen kiseonikom, faktički diše za pacijenta, koristi se kod teških upala pluća gdje pluća ne mogu samostalno obavljati funkciju ili kod drugih stanja kod kojih dolazi do respiratorne insuficijencije (moždani udar, kardiomiopatije sa pleuralnim izlivima itd.). Ove trake oko glave se dobro zategnu da nema "falš vazduha" i onda sve ide u pluća i potpomaže disanje.

_________________
"I sve je više varvara, a sve je manje Rimljana." - Momčilo Bajagić Bajaga


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2021, 18:07 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13211
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
mislim dal ima neka posebna tehnika disanja da pacijent mora nesto sa svoje strane raditi dok mu maska stoji preko lica..

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2021, 18:15 
OnLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2010, 11:56
Postovi: 4264
Lokacija: Little Rock, Arkansas
Aha, to, ne, pacijent je pasivan, samo treba da se opusti i sarađuje, odnosno da se navikne na neobičan osjećaj da "kompresor" nabija vazduh u pluća, a onda to izvlači, ali većini pacijenata je to neobično, bolje reći neugodno, i teško je trpiti to više od par sati i još se stegne oko glave i maska se ureže u lice, ali jbg, bez toga bi zasićenje kiseonikom palo nisko i stanje bi bilo sve lošije jer su pluća u lošem stanju, tako da ako to mora, onda zaista mora.

_________________
"I sve je više varvara, a sve je manje Rimljana." - Momčilo Bajagić Bajaga


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2021, 18:22 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13211
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
kazes da je pasivan, al mora da saradjuje..pojasni to "saradjuje"..drzi non stop otvorena usta, il dise sasvim normalno ispod maske ko npr da je nema..il otvara usta tj udise zrak kad kompresor krene da nabija vazduh..a izdise zrak kad kompresor izvlaci..

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2021, 19:02 
OnLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2010, 11:56
Postovi: 4264
Lokacija: Little Rock, Arkansas
Pod "sarađuje" sam objasnio da treba da se opusti i navikne, jer bez toga ne može normalno disati, pluća ne mogu snabdjeti hemoglobin u krvi dovoljnom količinom kiseonika, pacijent se guši, tako da ne može da "diše sasvim normalno ispod maske" kao što si napisao.
Pacijent drži otvorena usta i priprema se i za inspirijum i za ekspirijum, vazduh ulazi pod pritiskom kroz usta i kroz nos, pacijent pokušava da udahne i da pravi pokrete disanja, ali mašina nabija vazduh u pluća, na neki način zajedno vrše disanje.

To je nešto između obične kiseoničke maske i respiratora.

Ovo što si ti opisao "diše sasvim normalno ispod maske" je obična kiseonička maska koja izbacuje od 1 do 15 litara kiseonika u minuti i pacijent normalno i samostalno diše.
Ona se koristi kod blažih oblika i samo održava odekvatno zasićenje krvi kiseonikom i olakšava pacijentu.

Ne mogu ti to opisati riječima adekvatno koliko god da se trudim pošto nikad nisi vidio, ovakvi pacijenti se karakterišu kao teška klinika slika (ali ne i životno ugroženi).

A zašto te toliko zanima?

_________________
"I sve je više varvara, a sve je manje Rimljana." - Momčilo Bajagić Bajaga


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2021, 19:16 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13211
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
nije vazno jesam li ja vidio il zasto me zanima...vec me zbunjuje kad kazes pacijent je pasivan, a po nekoj prici ispada da mora pratiti neku vrstu takta..tj kad masina ubaci da udahne, kad masina izvlaci da izdahne..bar te ja tako skonta po tvom opisu...slucajno vidim se doslo do price o NIV..

pogresno interpetiras moju izjavu "dise sasvim normalno ispod maske ko da je nema"..procitaj jos jednom i kontekst...

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2021, 19:17 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
A ovi što imaju cjevčice u nosu, oni dišu samostalno i koliko hoće?

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2021, 19:33 
OnLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2010, 11:56
Postovi: 4264
Lokacija: Little Rock, Arkansas
Znam, pitao si u kontekstu "npr. da li diše sasvim normalno ispod maske kao da je nema", pa sam napisao da nije tako, nego da mašina ubacuje vazduh, pacijent jeste pasivan, ali se treba naviknuti na taj čudan osjećaj duvanja u pluća, jako je neugodno.
Ali nije sve tako jednostavno, sve zavisi od stanja pluća pacijenta i njegove mogućnosti da udiše i izdiše, nekad je pacijent somnolentan i potpuno pasivan, nekad je aktivniji i prati takt i usklađuje se sa mašinom, tako da dišu zajedno, odnosno potpomažu se, postoje parametri na mašini koji se podešavaju, npr. PEEP, pozitivni pritisak pri ekspirijumu, prema njemu se podešava kapacitet vazduha koji se ubacuje, procjena pluća zavisi i od RTG snimka, onda svako ima različit plućni kapacitet, i različit stepen zahvaćenosti, komplikovano je to, ne mogu adekvatno objasniti, izvini ako sam te zbunio, probao sam objasniti laički koliko mogu.

Da filozofe, to se zove nazalni kateter i ubacuje čisti kiseonik u nos kao i kiseonička maska.

_________________
"I sve je više varvara, a sve je manje Rimljana." - Momčilo Bajagić Bajaga


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2021, 20:07 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13211
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
to me samo zanimalo, prakticni dio kad mi se NIV maska stavi na lice..znaci da se prati takt..tako da koliko god ti prico pacijent je pasivan, ispada da i nije pasivan..jer mora otvoriti usta i mora pratiti takt i da se uskladi/saradjuje sa NIV..kako ide takt ubacivanja-izbacivanja..nekoliko sekundi razmaka..

koja je saturacija da neko ide na NIV i ako NIV ne odradjuje, koja je onda saturacija da pacijent prelazi na respirator..

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2021, 20:17 
OnLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2010, 11:56
Postovi: 4264
Lokacija: Little Rock, Arkansas
Dvije-tri sekunde je takt, kao kod normalnog disanja (ok, malo brže).
Drugo pitanje nije tačno definisano i individualno je, ali otprilike ako na kiseoničku masku ne može prebaciti 85%, ide NIV, ako na NIV-u počne padati još niže od toga, to je indikacija za respirator.
Intenzivisti indikuju upotrebu respiratora i podešavanje parametara, to je tek nauka.
Ja sam sebi mjerio i prije i poslije bolesti, 97% saturacija čak i sa FFP2 maskom, dakle ako kod prethodno zdravog čovjeka padne ispod 95%, to je već znak procesa na plućima, pogotovo ispod 90%.

_________________
"I sve je više varvara, a sve je manje Rimljana." - Momčilo Bajagić Bajaga


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2021, 20:25 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13211
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
zanima me, drzim NIV i padaju %..koja je to donja granica % da sa NIV predjem na respirator...

nemoj se ljutiti al odgovaras stvari koje nisam ni pito..probaj samo odgovoriti ono sto se pita..bit ce lakse i tebi i drugim osobama u toku komunikacije..

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2021, 20:33 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Maj 2010, 12:19
Postovi: 10257
Rider, koliko je kiseonika potrebno na dnevnom nivou za kovid pacijente na UKC?

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11143 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 387, 388, 389, 390, 391, 392, 393 ... 558  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 32 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs