banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 12:32

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 129 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 22 Nov 2019, 14:54 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Kako da se pomirim da nismo za rakete? Inače, Kosmos remontuje rakete.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Nov 2019, 15:20 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 31 Jan 2013, 18:13
Postovi: 2837
To je nasledje bivse drzave..da nas vidim od kraja rata naovamo, samo potonuce

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Nov 2019, 15:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2010, 23:08
Postovi: 5276
Kaže med sestre slabo plaćene. A tek časne. Jedino su bile dobro plaćene jedan kratki period dok ih je Šlager čuvao.

_________________
Pametniji prestanite popuštati vidite dokle nas je to dovelo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Nov 2019, 16:25 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
dadotb je napisao:
To je nasledje bivse drzave..da nas vidim od kraja rata naovamo, samo potonuce

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk

Znači moraju neku novu raketu da smisle, pa da se računa?

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Nov 2019, 16:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8494
Castra je napisao:
hadzidado je napisao:
Qrac je Mate napravio, a ne auto.


Gdje su elektroauta iz Aleksandrovca, a gdje je Rimac? Kamo lude sreće da i mi napravimo qrac kao Mate...
Aj se malo raspitaj.....čisto da vidiš ko je srećniji.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Nov 2019, 16:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2010, 23:08
Postovi: 5276
Mi ovde, većinom, kod Džudija kupujemo rakete.

_________________
Pametniji prestanite popuštati vidite dokle nas je to dovelo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Apr 2022, 13:13 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Ugostitelji u Trebinju očajni zbog odlaska radnika u Dubrovnik
Hercegovina, suočavaju se s nedostatkom radne snage. Taj manjak Hrvatska rješava uvozom radne snage, ali na štetu Bosne i Hercegovine. Najviše trpe gradovi na granici, a najteže je u najjužnijem bh gradu – Trebinju gdje bi, prema pretpostavkama, čak 1800 stanovnika od ukupno 30.000, trebalo da ode na privremeni rad u Dubrovnik.


S problemom odliva radne snage imaju svi ugostitelji u Trebinju, ali rijetki žele pričati o tome. Neki ipak pristaju govoriti o problemima s kojima se suočavaju. Jedna od njih je Dragana Tepavčević, direktorica Hotela “Central Park” koja u razgovoru za BUKU kaže da taj problem u Trebinju imaju svi.

“Radnici, što je sasvim razumljivo, sebi traže bolje uslove koje mi jednostavno ne možemo da im pružimo ovdje. Cijene koje mi gostima naplaćujemo su i do 10 puta niže nego u Dubrovniku, to znate. Kod nas je kafa 1,5KM, a dole je 8KM. Tako idu i ostale cijene i usluge. I ne samo cijene i usluge već je i količina isporučenih usluga i roba neuporedivo veća. Ako mi prodamo 100 kafa, oni prodaju 1000. To je tako, ne možemo s tim da se borimo”, kaže Tepavčević.

Problem s odlaskom radnika su trenutno riješili, ali u budućnosti bi to mogao da bude izazov. Nedavno su ih napustila tri stalno uposlena radnika, od ukupno 20, ali su uspjeli pronaći zamjenu. No, s dolaskom sezone trebaće im do pet sezonskih radnika za koje ne zna hoće li ih uspjeti pronaći.

“Otišlo nam je troje od 20 radnika. Uspjeli smo ubaciti neke ljude koji ne žele da rade u Dubrovniku. Čest razlog bude, kod ljudi koji ne žele da idu u Dubrovnik, taj što ne žele da se njihovim doprinosima plaća hrvatska vojska i policija”, objašnjava naša sagovornica.

Da li će odlazaka biti još, ne zna, ali zna za slučajeve gdje su njene kolege ostajali bez cijelog tima.

“Pojednim lokalima je odlazila čitava postava”, primjećuje Tepavčević.

Jedan od razloga zbog kojih radnici iz ovog hotela rjeđe odlaze nego iz ostalih su dobri uslovi, osmočasocno radon vrijeme, što u ugostiteljstvu i nije slučaj, te dva slobodna dana u toku sedmice. No, ukoliko se radnici vode finansijskim uslovima tu, objašljava naša sagovornica, ne mogu biti konkurentni sa Dubrovnikom. “

“Naši uslovi su dobri. Problem su finansijski uslovi, mi ne možemo da isplaćujemo dvije i po hiljade, tri hiljade maraka recepcionerima. Ne možemo ni ovako da funkcionišemo, visoke su dadžbine. Država prvo sebe namiri. Mi radili, ne radili, opštini plaćamo sve svoje mjesečne troškove. Vi kad imate ženu u marketu koja ima 800, 900KM, ako dobije u Dubrovniku 2000KM, logično ona će da ide. Novac je ono za šta ljudi rade”, kaže Tepavčević.

aprilska subota trebinje 202225.jpg

Problemi s radnicima u objektu koji vodi su primjetni, ali za sada nisu nerješivi. Nadolazeća sezona iziskuje potrebu za novim radnicima, ali naša sagovornica je, uz sve probleme, optimistična.

“Ne možete dati sobarici 2.000 KM, mi naplaćujemo sobu 100KM, a u Dubrovniku nije ispod 400 evra”, govori Tepavčević.

U maju će znati da li je na tržištu ostalo radne snage, a u šali kaže, da će možda mobilnost radne snage iz Trebinja u Dubrovnik, značiti i da će u Trebinje dolaziti radnici iz Bileće i Gacka.

Možda ta šala bude i realnost.

Trebinje će napustiti 1800 radnika

trebinje.jpg

Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore Republike Srpske za BUKU kaže kako nema grane privrede kojoj u ovom trenutku nedostaje adekvatna radna snaga. Ipak, najugroženiji je sektor turizma i ugostiteljstva.

“Imamo značajan broj privrednih društava koji već sad imaju problem jer ih je napustio veliki broj radnika jer je počeo sezonski rad u Hrvatskoj i drugim zemljama u regionu”, kaže Blagojević.

Prema podacima kojima raspolaže prošle godine je 700 radnika iz Trebinja radilo u Dubrovniku.

“Negdje se procjenjuje da će 1800 radnika iz Trebinja otići dominantno u Hrvatsku, u Dubrovnik i okolicu. Što definitivno u ozbiljnije probleme dovodi sva preduzeća koja se bave ovim sektorom jer i nama slijedi sezona i dolazak velikog broja gostiju”, upozorava Blagojević.

Sve će to dovesti i do smanjenja kvalitete usluge, ali ovaj problem pokušaće rješiti organizovanjem sajma zapošljavanja.

“Koji Privredna komora Republike Srpske zajedno sa Ministarstvom trgovine i turzima, Zavodom za zapošljavanje Republike Srpske, Udruženjem HoReCa i uz podršku USAID-a organizuje 21. aprila u Banjaluci. Planiramo takve sajmove i u drugim gradovima a sve sa ciljem rješavanja ovog gorućeg problema - nedostatak radnika u turizmu”, kaže Blagojević.

Izazovi sa kojima se suočavaju privrednici kada je u pitanju radna snaga veći su nego ikada.

“Ovo će biti vjerovatno najizazovnija godina kada je u pitanju odlazak naših radnika na sezonski rad”, zaključuje Blagojević.



Haos.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Apr 2022, 13:30 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2010, 09:21
Postovi: 1274
Lokacija: BL
Proslo je vrijeme prijavljivanja radnika na minimalac, losih plata, ponizavanja i maltretiranja.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Apr 2022, 13:35 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2351
Nije haos. Neka propadnu


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Apr 2022, 13:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Neka rade gazde. :)

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Apr 2022, 14:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Jan 2011, 19:09
Postovi: 3625
filozof sa vrbasa je napisao:
Citiraj:
Ugostitelji u Trebinju očajni zbog odlaska radnika u Dubrovnik
Hercegovina, suočavaju se s nedostatkom radne snage. Taj manjak Hrvatska rješava uvozom radne snage, ali na štetu Bosne i Hercegovine. Najviše trpe gradovi na granici, a najteže je u najjužnijem bh gradu – Trebinju gdje bi, prema pretpostavkama, čak 1800 stanovnika od ukupno 30.000, trebalo da ode na privremeni rad u Dubrovnik.


S problemom odliva radne snage imaju svi ugostitelji u Trebinju, ali rijetki žele pričati o tome. Neki ipak pristaju govoriti o problemima s kojima se suočavaju. Jedna od njih je Dragana Tepavčević, direktorica Hotela “Central Park” koja u razgovoru za BUKU kaže da taj problem u Trebinju imaju svi.

“Radnici, što je sasvim razumljivo, sebi traže bolje uslove koje mi jednostavno ne možemo da im pružimo ovdje. Cijene koje mi gostima naplaćujemo su i do 10 puta niže nego u Dubrovniku, to znate. Kod nas je kafa 1,5KM, a dole je 8KM. Tako idu i ostale cijene i usluge. I ne samo cijene i usluge već je i količina isporučenih usluga i roba neuporedivo veća. Ako mi prodamo 100 kafa, oni prodaju 1000. To je tako, ne možemo s tim da se borimo”, kaže Tepavčević.

Problem s odlaskom radnika su trenutno riješili, ali u budućnosti bi to mogao da bude izazov. Nedavno su ih napustila tri stalno uposlena radnika, od ukupno 20, ali su uspjeli pronaći zamjenu. No, s dolaskom sezone trebaće im do pet sezonskih radnika za koje ne zna hoće li ih uspjeti pronaći.

“Otišlo nam je troje od 20 radnika. Uspjeli smo ubaciti neke ljude koji ne žele da rade u Dubrovniku. Čest razlog bude, kod ljudi koji ne žele da idu u Dubrovnik, taj što ne žele da se njihovim doprinosima plaća hrvatska vojska i policija”, objašnjava naša sagovornica.

Da li će odlazaka biti još, ne zna, ali zna za slučajeve gdje su njene kolege ostajali bez cijelog tima.

“Pojednim lokalima je odlazila čitava postava”, primjećuje Tepavčević.

Jedan od razloga zbog kojih radnici iz ovog hotela rjeđe odlaze nego iz ostalih su dobri uslovi, osmočasocno radon vrijeme, što u ugostiteljstvu i nije slučaj, te dva slobodna dana u toku sedmice. No, ukoliko se radnici vode finansijskim uslovima tu, objašljava naša sagovornica, ne mogu biti konkurentni sa Dubrovnikom. “

“Naši uslovi su dobri. Problem su finansijski uslovi, mi ne možemo da isplaćujemo dvije i po hiljade, tri hiljade maraka recepcionerima. Ne možemo ni ovako da funkcionišemo, visoke su dadžbine. Država prvo sebe namiri. Mi radili, ne radili, opštini plaćamo sve svoje mjesečne troškove. Vi kad imate ženu u marketu koja ima 800, 900KM, ako dobije u Dubrovniku 2000KM, logično ona će da ide. Novac je ono za šta ljudi rade”, kaže Tepavčević.

aprilska subota trebinje 202225.jpg

Problemi s radnicima u objektu koji vodi su primjetni, ali za sada nisu nerješivi. Nadolazeća sezona iziskuje potrebu za novim radnicima, ali naša sagovornica je, uz sve probleme, optimistična.

“Ne možete dati sobarici 2.000 KM, mi naplaćujemo sobu 100KM, a u Dubrovniku nije ispod 400 evra”, govori Tepavčević.

U maju će znati da li je na tržištu ostalo radne snage, a u šali kaže, da će možda mobilnost radne snage iz Trebinja u Dubrovnik, značiti i da će u Trebinje dolaziti radnici iz Bileće i Gacka.

Možda ta šala bude i realnost.

Trebinje će napustiti 1800 radnika

trebinje.jpg

Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore Republike Srpske za BUKU kaže kako nema grane privrede kojoj u ovom trenutku nedostaje adekvatna radna snaga. Ipak, najugroženiji je sektor turizma i ugostiteljstva.

“Imamo značajan broj privrednih društava koji već sad imaju problem jer ih je napustio veliki broj radnika jer je počeo sezonski rad u Hrvatskoj i drugim zemljama u regionu”, kaže Blagojević.

Prema podacima kojima raspolaže prošle godine je 700 radnika iz Trebinja radilo u Dubrovniku.

“Negdje se procjenjuje da će 1800 radnika iz Trebinja otići dominantno u Hrvatsku, u Dubrovnik i okolicu. Što definitivno u ozbiljnije probleme dovodi sva preduzeća koja se bave ovim sektorom jer i nama slijedi sezona i dolazak velikog broja gostiju”, upozorava Blagojević.

Sve će to dovesti i do smanjenja kvalitete usluge, ali ovaj problem pokušaće rješiti organizovanjem sajma zapošljavanja.

“Koji Privredna komora Republike Srpske zajedno sa Ministarstvom trgovine i turzima, Zavodom za zapošljavanje Republike Srpske, Udruženjem HoReCa i uz podršku USAID-a organizuje 21. aprila u Banjaluci. Planiramo takve sajmove i u drugim gradovima a sve sa ciljem rješavanja ovog gorućeg problema - nedostatak radnika u turizmu”, kaže Blagojević.

Izazovi sa kojima se suočavaju privrednici kada je u pitanju radna snaga veći su nego ikada.

“Ovo će biti vjerovatno najizazovnija godina kada je u pitanju odlazak naših radnika na sezonski rad”, zaključuje Blagojević.



Haos.


To boldovano je takva glupost da je to sokantno.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Apr 2022, 14:26 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2351
Naravno da je glupost, nisam to ni primjetio. Ni ovi sto rade u njemačkoj ne žele da se finansira nato s njihovim doprinosima :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Apr 2022, 16:20 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 30 Nov 2016, 23:29
Postovi: 1934
Lokacija: Prijedor
danijell je napisao:
Neka rade gazde. :)


Upravo tako,kratko i jasno.Mislim da u 99% ugostiteljskih objekata vlasnik ili suvlasnik uopšte ne učestvuje u bilo kakvom procesu rada,pa makar i onom najmanjem da "uleti" oprati suđe kada je jača gužva.Mnogi su umislili da im je država dužna "štancati" konobare,a onda oni mogu raditi šta god žele i kako hoće.Pa bojim se da su se precjenili,što pokazuju članci po novinama ovih dana.

Pod hitno se moraju mijenjati pravila o pokretanju ovakvih obrta,jer ih otvara doslovno svaka mula.Naslijedi neki dunum zemljišta od par hiljada KM i odmah otvara kafanu.Po meni je ovo suštinski problem,jer na taj način takvi poslodavci tjeraju školovan i kvalitetan kadar u inostranstvo.Drugo,nemoguće je izmisliti toliki broj konobara ako će svaka druga porodica da drži kafanu ili restoran.Napraviti Zakon po kojem ovakvu vrstu obrta mogu otvoriti samo one osobe koje imaju završenu ugostiteljsku školu i da tu budu zaposlene kao konobari.Dakle,ako si vlasnik onda si radnik i jednak sa ostalima po plati u uslovima rada.Sve u suprotnom,vodi prema totalnom kolapsu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Apr 2022, 16:29 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Pretjera ga, došlo je vrijeme da i mi uvozimo radnu snagu, naše gazde trebaju da se zapute put Indije ili Bangladeša i kažu imate rok da naučite srpski za 5 mjeseci ako hoćete da zadržite poso.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Apr 2022, 16:32 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 30 Nov 2016, 23:29
Postovi: 1934
Lokacija: Prijedor
Kakav crni uvoz,misliš da bi Indijanac radio ovde za kikiriki. :roll:

Jednostavno postaviti stvari,nemaš radnika - radiš sam ili zatvaraš i odjavljuješ djelatnost.Nije to škola,poreska ili neka javna ustanova pa da mora raditi pod svaku cijenu.Ne mora,hvala Bogu kafana imamo za "izvoz".


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Apr 2022, 16:33 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 11 Okt 2020, 16:15
Postovi: 769
Citiraj:
Čest razlog bude, kod ljudi koji ne žele da idu u Dubrovnik, taj što ne žele da se njihovim doprinosima plaća hrvatska vojska i policija”, objašnjava naša sagovornica.


Kakvim se sve izjavama sluze ovi govnari samo da zadrze radnike. Da bog da nikad vise ne nasla nijednog.

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Apr 2022, 16:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 23 Nov 2015, 23:59
Postovi: 4873
Lokacija: Tu preko puta
Lako ce poslodavci namiriti radnu snagu.. na par gradilista sam primjetio dosta migranata da rade recimo. Zasto bi sprecavalo nekog gazdu da zaposli migranta da mu konobarise ? Po federaciji, u hrvatskoj je to praksa uveliko vec

_________________
1926 !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Apr 2022, 17:56 
OnLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Jan 2020, 15:23
Postovi: 3035
markopd je napisao:
danijell je napisao:
Neka rade gazde. :)


Upravo tako,kratko i jasno.Mislim da u 99% ugostiteljskih objekata vlasnik ili suvlasnik uopšte ne učestvuje u bilo kakvom procesu rada,pa makar i onom najmanjem da "uleti" oprati suđe kada je jača gužva.Mnogi su umislili da im je država dužna "štancati" konobare,a onda oni mogu raditi šta god žele i kako hoće.Pa bojim se da su se precjenili,što pokazuju članci po novinama ovih dana.

Pod hitno se moraju mijenjati pravila o pokretanju ovakvih obrta,jer ih otvara doslovno svaka mula.Naslijedi neki dunum zemljišta od par hiljada KM i odmah otvara kafanu.Po meni je ovo suštinski problem,jer na taj način takvi poslodavci tjeraju školovan i kvalitetan kadar u inostranstvo.Drugo,nemoguće je izmisliti toliki broj konobara ako će svaka druga porodica da drži kafanu ili restoran.Napraviti Zakon po kojem ovakvu vrstu obrta mogu otvoriti samo one osobe koje imaju završenu ugostiteljsku školu i da tu budu zaposlene kao konobari.Dakle,ako si vlasnik onda si radnik i jednak sa ostalima po plati u uslovima rada.Sve u suprotnom,vodi prema totalnom kolapsu.



Svaka čast, jedna od većih gluposti na temi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Apr 2022, 18:32 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 16 Nov 2004, 13:31
Postovi: 961
Lokacija: Land of Downunder
Mislim da su najveći problem gazdarice. Mentalitet je čudo. Gazde su većinom neke mlakonje i mekušci koji se boje svojih žena, tretiraju konobare kao roblje, da može i dušu bi im uzeo samo da je gazdarica/žena sretna. A one bahate i bezobrazne... šeik bi bankrotirao sa takvom ženom.

_________________
I firmly believe that anyone, who is worth anything at all should own a 12 cylinder car before they die... because there's nothing else like it...
It will take your breath away!!!
by David E. Davis


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Apr 2022, 19:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2010, 09:21
Postovi: 1274
Lokacija: BL
Nisu kod nas problem samo konobari, ista stvar je i sa drugim radnicima u ugostiteljstvu. O majstorima i trazenim zanatima da ne govorim, njih vec dugo nema.

Jedini nacin ce biti uvoz radne snage, sto nece biti nimalo jednostavno jer su nam konkurencija mnogo bogatije i privlacnije zemlje. U prevodu, zasto bi neko radio kod nas za 1000 maraka, kad moze u HR za 2000 ili u DE za 4000?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 129 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs