banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 09:11

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 171 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sledeća

Da li ste za zabranu rada nedjeljom?
Da 69%  69%  [ 29 ]
Ne 31%  31%  [ 13 ]
Ukupno glasova : 42
Autoru Poruka
PostPoslato: 18 Sep 2018, 11:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
BANJALUKA - Sindikat trgovine Republike Srpske, po uzoru na neke zemlje u Evropi, nakon izbora pokrenuće inicijativu da se u trgovinama, trgovačkim centrima i buticima zabrani rad nedjeljom.

"U to krećemo odmah nakon izbora, jer bi sada bilo besmisleno bilo šta pokretati. Tražićemo podršku svih, od crkve, nevladinih organizacija i cjelokupne javnosti. Privreda i trgovci time ne gube ništa, a ljudi i radnici dobijaju mnogo. Osjećaće se bolje, provodiće i planiraće više vremena sa porodicom...", rekao je za "Nezavisne" Goran Savanović, predsjednik Sindikata trgovine, ugostiteljstva, turizma i uslužnih djelatnosti, dodajući da je o tome bilo riječi i na forumu sindikata trgovine jugoistočne Evrope, te da su svi za to da se rad nedjeljom ukine.

U Republici Srpskoj još nije bilo ozbiljne priče o temi ukidanja rada nedjeljom, a u Evropi, pa i u okruženju, sve više je zemalja u kojima se razmišlja o zabrani rad nedjeljom, osim, naravno, u djelatnostima u kojima je to neophodno.

Poljska je nedavno ograničila rad velikih trgovačkih centara nedjeljom, Italija to planira do kraja godine, a u Njemačkoj, Austriji, Švajcarskoj i još nekim zemljama nedjeljom je praktično nemoguće bilo šta kupiti s obzirom na to da prodavnice ne rade. Ozbiljna priča, što se tiče rada nedjeljom, kada je u pitanju region, pokrenuta je jedino u Hrvatskoj, gdje su pojedina istraživanja pokazala da zabranu rada podržava čak 90 odsto stanovništva.

Tamošnji radnici i sindikalci u cijelu priču uključili su crkvu i nevladine organizacije kako bi odobrovoljili poslodavce da konačno pristanu na to da se rad nedjeljom u trgovinama ukine. U Hrvatskoj ova priča je pokretana već nekoliko puta, međutim Ustavni sud je dva puta stao na stranu poslodavaca i srušio zabranu rada nedjeljom koju su donijele vlasti. Ipak, nedavno je jedna mala opština od oko 8.000 stanovnika postigla dogovor sa svojim poslodavcima i zabranila rad nedjeljom.

Istraživanja koja su rađena o temi rada nedjeljom pokazala su i to da se privredna aktivnost neće povećati zbog produženog radnog vremena, već da potrošnja i kupovna moć stanovništva zavise isključivo od primanja. Sa ovim se slažu i sindikalci, međutim, poslodavci i trgovci tvrde da to i nije baš tako.

"To bi nanijelo ogromnu štetu. Ako bi to bilo usvojeno, morale bi se smanjiti plate i to je sigurno, jer treba nadoknaditi četiri dana koja se u slučaju zabrane rada nedjeljom ne bi radila. Znači smanjenje plata ili povećavanje marži", rekao nam je Dušan Reljić, direktor "Fructa tradea", u čijem vlasništvu su "Kort" marketi.

On kaže da veliki broj hrvatskih građana upravo nedjeljom dolazi u nabavku u BiH, posebno u pograničnim dijelovima te da bi zabrana imala loše posljedice po privredu i trgovinu u Republici Srpskoj, posebno u ljetnim mjesecima, kada u Srpsku dolaze turisti.

U Privrednoj komori Republike Srpske, odnosno u sektoru trgovine, turizma i ugostiteljstva, kažu da se radi o kompleksnom pitanju te da su djelimično upoznati s tim pitanjem, odnosno raspravama koje se vode u Hrvatskoj, ali i zemljama Evropske unije.

"Prije bilo kakvih odluka, neophodno je napraviti sveobuhvatnu analizu i na osnovu nje donijeti odluku", rekla je Dragana Šobot, sekretar Udruženja trgovine, turizma i ugostiteljstva pri Privrednoj komori RS.

Inače, u Republici Srpskoj u trgovini radi oko 45.000 radnika ili malo manje od 18 odsto od ukupno zaposlenih radnika u RS.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Sep 2018, 11:08 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Ovo govedo iz Dervente neću ni komentarisati.

Ako bi došlo do ovog, podržavam apsolutnu zabranu. Priča o radnoj nedjelji koja bi bila dodatno plaćena ne pije vode u ovoj državi jer bi poslodavci našli način da to ili izbjegnu ili da na neki drugi način dođu to toga da radnici ostanu na istom. Zato i nisam stavio treću opciju za glasanje.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Sep 2018, 11:11 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Benzinske ne trebaju, neka nabave automate za placanje karticama. Apoteke, prodavnice i pekare kao dragstori ali samo jedna na (lupam) 10.000 stanovnika. I to bez prava ulaska kupca u prodajni prostor.

Kafane samo ako imaju neki drugi dan kada su totalno zatvorene.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Sep 2018, 11:14 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Ne zaboraviti da se tim potezom razvija turisticki potencijal te drustvo nije na ekonomskom gubitku. Cak naprotiv.

Da li sam ja ono jednom pokrenuo temu o skracenom i fleksibilnom radnom vremenu? Tu smo nabrajali minuse i pluseve koje nosi takav potez.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Sep 2018, 11:14 
Protiv rada sam.


Vrh
  
 
PostPoslato: 18 Sep 2018, 11:16 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Krave ne musti nedjeljom,ni hraniti...ne hraniti ni svinje,piliće,ovce,ništa.Da se zna neki red.Mljekare da nedjeljom ne otkupljuju mlijeko,kafići da budu zatvoreni do ponedjeljka,restorani i hoteli...sve,sve pod ključ....aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa SVE

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Sep 2018, 11:20 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
The_new_Statesman je napisao:
Benzinske ne trebaju, neka nabave automate za placanje karticama. Apoteke, prodavnice i pekare kao dragstori ali samo jedna na (lupam) 10.000 stanovnika. I to bez prava ulaska kupca u prodajni prostor.

Kafane samo ako imaju neki drugi dan kada su totalno zatvorene.


Uključimo malo i realnost, za benzinske je ovo malo teže izvodivo kod nas. Kafane trebaju raditi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Sep 2018, 11:22 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Spijo, masis poentu.
Nije stvar u par hiljada ljudi vise ili manje koji rade nedeljom.
Ti trgovacki centri su drustvena droga, umjesto da se ide negdje, da se ljudi druze, guraju se kolica za zenama.

Shakal, imaju vec neke samosusluzne automate ako se ne varam. Ne kontam sta je tesko?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Sep 2018, 11:24 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Sumnjam u zainteresovanost da ulažu u to.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Sep 2018, 11:27 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Sto se njih tice, oni bi najradije sipali iz buradi jer to ne zahtijeva veliko ulaganje.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Sep 2018, 11:29 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
shakal je napisao:
Sumnjam u zainteresovanost da ulažu u to.


Zašto da ne? Na automatima možeš plaćati karticom ili kešom. Kupiš ih jednom, rade 0-24, ne plaćaš im platu, penziono i zdravstveno...
Šta je mana automata?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Sep 2018, 11:30 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Ništa, osim naših navika.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Sep 2018, 11:31 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Ima Ideal pumpa na Mejdanu samouslužni aparat poslije 22h. Još ima popust na tu kupovinu.
Mogu prodavnice nedjeljom da organizuju dostavu. Interent kupovina. Pa umjesto da možda prošetaš barem malo, naručiš iz stana :D

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Sep 2018, 11:43 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
The_new_Statesman je napisao:
Ne zaboraviti da se tim potezom razvija turisticki potencijal te drustvo nije na ekonomskom gubitku. Cak naprotiv.

Na koji način se razvija turistički potencijal? Ljudi će vrlo lako zamijeniti odlazak u trgovinu gledanjem TV-a, radije nego odlaskom u prirodu.

Ja sam protiv ove zabrane za uslužne i trgovačke djelatnosti.

Ljudi koji rade tokom sedmice često idu u nabavku subotom ili nedjeljom. Trošenje novca za shopping se neće smanjiti smanjenjem radnog vremena nedjeljom. Ako već uzimaju EU za mjerodavno tijelo, i to se razlikuje od jednog do drugog tržišta: u Britaniji je sve otvoreno nedjeljom, dok u Njemačkoj vrlo malo stvari radi. U Americi je (naravno - kapitalizam do kraja :D ) isto većina stvari otvorena nedjeljom.

Što se tiče zaposlenih, poslodavac će naći načina na ovaj ili onaj način da iskoristi radnike, tako da i njima teško to da ide u prilog... ili više radnih dana, ili više radnih sati, ili manje plate, ili kombinacija toga...

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Poslednji put menjao FLASH dana 18 Sep 2018, 11:44, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Sep 2018, 11:44 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15261
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
The_new_Statesman je napisao:
Spijo, masis poentu.
Nije stvar u par hiljada ljudi vise ili manje koji rade nedeljom.
Ti trgovacki centri su drustvena droga, umjesto da se ide negdje, da se ljudi druze, guraju se kolica za zenama.

Shakal, imaju vec neke samosusluzne automate ako se ne varam. Ne kontam sta je tesko?

Ne mašim ja ništa...ne može se selektivno pravii zakone.Ali ako insistiraš da može onda ovim ljudima koji moraju raditi nedjeljom neka država omogući benificirani radni staž i problem riješen.
+što je ljudi koji bi nedjeljom išli na piknike vrlo malo a još plus što im nedjeljna nabavka ne prestavlja prepreku za piknik

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Sep 2018, 11:47 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Čiča iz Rogače je napisao:
The_new_Statesman je napisao:
Spijo, masis poentu.
Nije stvar u par hiljada ljudi vise ili manje koji rade nedeljom.
Ti trgovacki centri su drustvena droga, umjesto da se ide negdje, da se ljudi druze, guraju se kolica za zenama.

Shakal, imaju vec neke samosusluzne automate ako se ne varam. Ne kontam sta je tesko?

Ne mašim ja ništa...ne može se selektivno pravii zakone.Ali ako insistiraš da može onda ovim ljudima koji moraju raditi nedjeljom neka država omogući benificirani radni staž i problem riješen.


Slažem se. Rad nedeljom treba da spada pod dežurstvo. Isto kao i vozači javnog saobraćaja i ostali koji svakako moraju da rade nedeljom. Što se prodavnica tiče, barem nek rade dragstori. Nemojte da gladujemo nedeljom... :D

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Sep 2018, 12:08 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
FLASH je napisao:
The_new_Statesman je napisao:
Ne zaboraviti da se tim potezom razvija turisticki potencijal te drustvo nije na ekonomskom gubitku. Cak naprotiv.

Na koji način se razvija turistički potencijal? Ljudi će vrlo lako zamijeniti odlazak u trgovinu gledanjem TV-a, radije nego odlaskom u prirodu.

Ja sam protiv ove zabrane za uslužne i trgovačke djelatnosti.

Ljudi koji rade tokom sedmice često idu u nabavku subotom ili nedjeljom. Trošenje novca za shopping se neće smanjiti smanjenjem radnog vremena nedjeljom. Ako već uzimaju EU za mjerodavno tijelo, i to se razlikuje od jednog do drugog tržišta: u Britaniji je sve otvoreno nedjeljom, dok u Njemačkoj vrlo malo stvari radi. U Americi je (naravno - kapitalizam do kraja :D ) isto većina stvari otvorena nedjeljom.

Što se tiče zaposlenih, poslodavac će naći načina na ovaj ili onaj način da iskoristi radnike, tako da i njima teško to da ide u prilog... ili više radnih dana, ili više radnih sati, ili manje plate, ili kombinacija toga...


Navike naroda se mjenjaju sa vremenom. Pocevsi od izleta u vrticu, skoli itd.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Sep 2018, 12:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9838
Lokacija: Далеко од раја
super_koza je napisao:
Čiča iz Rogače je napisao:
The_new_Statesman je napisao:
Spijo, masis poentu.
Nije stvar u par hiljada ljudi vise ili manje koji rade nedeljom.
Ti trgovacki centri su drustvena droga, umjesto da se ide negdje, da se ljudi druze, guraju se kolica za zenama.

Shakal, imaju vec neke samosusluzne automate ako se ne varam. Ne kontam sta je tesko?

Ne mašim ja ništa...ne može se selektivno pravii zakone.Ali ako insistiraš da može onda ovim ljudima koji moraju raditi nedjeljom neka država omogući benificirani radni staž i problem riješen.


Slažem se. Rad nedeljom treba da spada pod dežurstvo. Isto kao i vozači javnog saobraćaja i ostali koji svakako moraju da rade nedeljom. Što se prodavnica tiče, barem nek rade dragstori. Nemojte da gladujemo nedeljom... :D

Zašto je problem subotom ili nekim drugim danom kupiti hranu za narednu sedmicu?

I kad je uvedeno da nedeljom trgovine rade do 16 časova mnogi su se bunili pa na kraju dođe normalno. :)

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Sep 2018, 12:18 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Nemoj to Filbi, živ bio... :D

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Sep 2018, 12:21 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Sep 2003, 21:58
Postovi: 6855
Lokacija: BL / UK
Philby je napisao:
Zašto je problem subotom ili nekim drugim danom kupiti hranu za narednu sedmicu?

I kad je uvedeno da nedeljom trgovine rade do 16 časova mnogi su se bunili pa na kraju dođe normalno. :)

Zato što su ljudi lijeni i vole da im je udobno i pogodno kad im to odgovara. :)

Jedan od razloga zašto je Jeff Bezos (osnivač Amazona) postao najbogatiji čovjek ove godine - znao je iskoristiti ovo...

_________________
There are ways of saying what you think that make people think what you're thinking is actually more thoughtful than you actually think it is.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 171 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs