banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Apr 2024, 10:36

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 18 Jan 2018, 12:00 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Jan 2007, 09:30
Postovi: 2062
Pravi naziv za postojeću situaciju. Opštedruštvena kataklizma u kojoj Vlada i Dodik preko RTRS-a prikazuju jednu paralelnu realnost.

http://www.atvbl.com/tema-dana-sta-radn ... cka-ceska/

Tema dana: Šta radnicima iz BiH pružaju Slovačka i Češka?

Objavljeno: 20:16, 17.01.2018



Ako još niste otišli u Njemačku dođite kod nas, stoji u oglasu jedne Banjalučke firme koja, pomalo i tragikomičnim sloganom, možda i najbolje oslikava trenutno stanje na tržištu rada.

Nedostatak radnika polako postaje kočnica ekonomskog razvoja a u pokušaju da ih zadržimo sve više gubimo trku i sa zemljama koje do juče nisu bile konkurencija. Niko se nije nadao sveopštoj pomami za odlaskom u Slovačku, kojoj smo mi nekad bili pojam dobrog života, ali puni autobusi koji iz Banjaluke voze u Bratislavu, vraćaju u realnost. Otvorila se i nova meka – puni su i oglasi jedne od najpoznatiji agencija za posredovanje pri zapošljavanju za posao u Češkoj Republici.

“Interesovanje je veće nego što smo očekivali, nije samo interesovanje iz Republike Srpske imamo i ljudi iz Srbije.Sad se dešava da i te nove države Evropske unije i one koje su zadnje ušle odjednom postaju interesantne za radnike koji dolaze sa ovih prostora zato štio nude interesantne i kvalitetne uslove”, rekao je Miroslav Vukajlović, direktor agencije “Spektar”.

vlcsnap-2018-01-17-21h16m59s108



Češka i Slovačka nude plate od 700 do 1500 evra, u zavisnosti od firme, pa se očekuje da i ove zemlje odvuku na hiljade naših radnika. A kakvi su trendovi dovoljno je reći da je više ljudi, prije nekoliko dana, sa autobuske stanice u Banjaluci otišlo za Slovačku, nego što je po podacima Eurostata odlazilo za cijelu godinu u neka bolja vremena. I dok privrednici pitaju šta ćemo, niko od nadležnih još nije upalio alarm a uzalud su poslodavci tražili posebnu sjednicu Vlade i Narodne skupštine.vlcsnap-2018-01-17-21h16m48s254

“Slovenija je kvote povećala sa 4 na 8.5 hiljada radnika. Ne idu samo ljudi koji nemaju posla nego idu ljudi koji rade u proizvodnji. ‘Bemu’ je prošle godine Banjaluci i Mrkonjić Gradu po tom osnovu napustilo oko 58 radnika. Samo dođe i kaže ja više ne radim. Znači to je jedan veliki problem. Koliko se mi možemo botriti sa tim pitanjem. Evo kod nas je prosjek plate 550 maraka, a neki dan me napustio jedan mehaničar koji je imao platu 800 maraka”, rekao je Marinko Umićević, tehnički direktor Fabrike obuće “Bema”.vlcsnap-2018-01-17-20h53m32s61

Pitanje kako zadržati takve radnike još nije došlo na dnevni red je niko i ne pokušava da prebroji koliko ih ima. Podaci koje je po stranim ambasadama sakupila ekipa ATV-a pokazuju da se samo u Njemačku, Sloveniju i Austriju godišnje odseli oko 30 000 bh. građana. Toliko je odobreno viza pa oni koji se tješe da su možda iz drugog entiteta, treba da znaju da se tu ne ubrajaju oni koji odlaze iz Zapadne Hercegovine sa pasošem susjedne Hrvatske. Tu još treba dodati ostale zemlje Zapadne Evrope i ove Istočne sa kojima takođe gubimo trku.

“Mi nismo iskoristili taj neki period u zadnjih dvadesetak godina da uredimo tržište rada.Da se ova država svidi prije svega svojim građanima jer sama činjenica da građani ove države žele da odu u jednom pravcu govori da su mnogi zakazali.vlcsnap-2018-01-17-20h53m16s197

Neko mora pod hitno da preduzme određene mjere a dosta se može uraditi kako bi motivisali ljude da ne idu odavde”, rekao je Vukajlović.

Oni koji treba da ih motivišu danas neće pred kameru, jer nismo ni uspjeli da utvrdimo ko je u Vladi zadužen za ovo pitanje. U ministarstvu Jasmine Davidović koje je nadležno za demografsku politiku kažu da za odlazak ljudi pitamo ministra rada, Milenka Savanovića. A od njega nema odgovora pa se stiče utisak da se zapravo i nema šta reći. Ignorisanje problema i pravljenje paralelne realnosti pričom da se ide zbog promjene klime za sada je čini se jedina izlazna strategija. I to je možda najbolji pokazatelj ne samo demografske nego i opštedruštvene kataklizme .

_________________
Dodik-Bio je GENOCID u Srebrenici!
https://www.youtube.com/watch?v=01Qa2tkMYi8
Dodik: Malo sam plaćen za ono što radim
https://www.blic.rs/vesti/politika/dodi ... im/szjxs4h


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jan 2018, 19:26 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Sep 2006, 09:31
Postovi: 2209
Citiraj:
Nedostatak radnika polako postaje kočnica ekonomskog razvoja a u pokušaju da ih zadržimo


:lol: :lol: :lol: :lol:

Koji kurcev razvoj i koji pokusaji? Jedini koje se tu zadrzava su stranacki uhljebi i blesavi idealisti, ali samo oni punih stomaka i novcanika. Ko je god normalan i pripada nekom prosjeku, ili je otisao ili se hvata noge.

_________________
Da se pitalo većinu, još bismo bili na istom baobabu u Africi, jahali grane i krezavo se smijali onoj budali s vizijom što je sišla dolje, umislivši da može hodati na dvije noge i polugom zatući mamuta...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jan 2018, 19:41 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39410
Lokacija: Месечева икра
Al najbolje mi je ono "poslodavci traže sastanak sa Vladom i skupštinom". Pa dajte veće plate i bolje uslove rada pa neće ljudi ići vani.

Послато са Lenovo K33a48 уз помоћ Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jan 2018, 19:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9848
Lokacija: Далеко од раја
Radnice u bemi su nezahvalne jer neće da rade za 550 maraka. O onom što mu je malo i 800 maraka ne vrijedi ni govoriti, zinula guzica za parama da bi se bahatio sa možda i tri obroka dnevno.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jan 2018, 19:59 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 05 Jul 2017, 18:09
Postovi: 265
što je alarmantno je to što odlaze radnici koji pokreću proizvodnju, fizički radnici, majstori! nama dolaze firme iz federacije i rade fizičke poslove. treba ukinuti sve smjerove društvenog smjera, tj min primati. ekonomista i pravnika imamo za izvoz:)...ja sam ekonomista i mogu sa pravom reći da je stanje užas! šta administracija može raditi bez radnika? osim politički uhljebljenih ministarstava od kojih 99% ni ne zna šta je forum...hahah


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jan 2018, 20:08 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Philby je napisao:
Radnice u bemi su nezahvalne jer neće da rade za 550 maraka. O onom što mu je malo i 800 maraka ne vrijedi ni govoriti, zinula guzica za parama da bi se bahatio sa možda i tri obroka dnevno.

Nezahvalnicama nije dovoljna plata od 550 km pa još ostaju u drugom stanju a zbog toga ne cvijeta cvijeće u naše preduzeće....katastrofa.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jan 2018, 20:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2010, 09:21
Postovi: 1274
Lokacija: BL
Ako išta raduje u ovom užasu je to da se ovaj naš narod konačno opametio.
Izgleda su se ljudi najzad trgli iz apatije i beznađa i riješili da nešto urade.
To me raduje.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jan 2018, 20:18 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
lovely je napisao:
što je alarmantno je to što odlaze radnici koji pokreću proizvodnju, fizički radnici, majstori! nama dolaze firme iz federacije i rade fizičke poslove. treba ukinuti sve smjerove društvenog smjera, tj min primati. ekonomista i pravnika imamo za izvoz:)...ja sam ekonomista i mogu sa pravom reći da je stanje užas! šta administracija može raditi bez radnika? osim politički uhljebljenih ministarstava od kojih 99% ni ne zna šta je forum...hahah


А којом то магијом, господине економисто, би натјерао људе који сада не желе да раде физичке послове да их раде? Забраном издавања пасоша? Изградњом зида? Пуцањем на оне који препливавају Саву?

Занимљиво ми је кад неко лупи како нема радника, јер ето сви висе на Правном и Економском... а као неће висити негдје другдје ако ти факултети не буду уписивали студенте? Физичке послове ради онај ко мора, а на факултет онај ко може. Кад не буде могао овде на факултет, отићи ће другдје (стипендије тамо има и прилично су доступне за оне који се потруде).

Они физички радници и мајстори који могу, хватају се пасоша и одлазе гдје им је боље. Не само код нас, свуда. Само у земљама које од радника праве робове који не могу нормално живјети од свог рада недостаје радне снаге. У којој то иоле развијенијој земљи недостаје физичких радника?
Па и Швабо увози наше (и друге) физикалце, али не тако што затвара Хумболтов универзитет или одсјеке на њему. :lol:

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jan 2018, 20:21 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36395
Osjetljiv si kao neka balerina. Curi nije poenta to sto si ti zakljucio.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jan 2018, 20:25 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
Ти ми реци, теби је посао закључивање. :lol:

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jan 2018, 20:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36395
Pa da znas da jest, ali ajd...

Meni seljaku je drazi tupi fizicki rad od toga da budem necija intelektualna kuckica.

Primjer jeste ekstreman, ali prilicno poznat u praksi ;-)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jan 2018, 20:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
Онда се и држи онога што ти је драже и у шта се добро разумијеш и остави одрасле да разговарају о ономе у шта се они разумију. :)

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jan 2018, 20:34 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36395
Aj sto sam ja rumen od sunca, ali sto su i tebi usi crvene?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jan 2018, 20:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 23 Nov 2015, 23:59
Postovi: 4879
Lokacija: Tu preko puta
Zar postoji jos neko ko pokrece ove teme u nasoj sredini i jos vodi raspravu o tome ?
Ja mislim da je ovdje sve jasno odavno, preostaje samo da se vodi evidencija o broju ljudi koji napustaju sve ovo na dnevnom/sedmicnom nivou.
A hvala Bogu, razlog odlaska ljudi se nece mijenjati jos ihahaj tako da je svaka prica na ovu temu bespotrebno tupljenje zuba, trosenje vremena a i zivaca.

_________________
1926 !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jan 2018, 21:02 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Jan 2007, 09:30
Postovi: 2062
https://www.blic.rs/vesti/republika-srp ... na/42t4dlf

„NE IDITE, BIĆE U BOSNI NOVIH SVAĐA I KLADIONICA“ Propoved imama iz Zavidovića HIT NA INTERNETU

E. B. | 18. 01. 2018 - 15:45h izmena vesti 15:45h
Imam iz Zavidovića, Izet ef. Čamdžić, za kratko vreme postao je hit na društvenim mrežama, nakon što je objavljen snimak njegove poruke vernicima u kojoj je govorio o problemu odlaska mladih iz Bosne i Hercegovine.

https://www.facebook.com/tridesetdrugiv ... 511870198/

- Da vi trebate svome sinu ili ćerki, koji jutros pakuju kofere da krenu na radno mesto u Nemačkoj, Austriji ili Švedskoj, šta biste mu vi rekli? Da ne pakuje kofer i ostane ovde. Rekli bi mu: Nemoj ići, kapije preduzeća su zaključane u Zavidovićima - poručio je Čamdžić.

On se, između ostalog osvrnuo na svađe i sukobe političara u BiH.


- Rekli bi mu: Nemoj ići, moći ćeš već iduće sedmice gledati novu svađu, novi sukob u opštinskom veću, federalnom parlamentu. Državni se možda neće ni sastati. Nemoj ići, biće iduće sedmice dve nove kladionice u Zavidovićima, i u drugim gradovima, i u selima će se otvoriti. Ostani, naša ekonomija u BiH ima sve šanse da ne prevaziđe nivo jedne obične pijace, i to buvlje – kazao je on.

_________________
Dodik-Bio je GENOCID u Srebrenici!
https://www.youtube.com/watch?v=01Qa2tkMYi8
Dodik: Malo sam plaćen za ono što radim
https://www.blic.rs/vesti/politika/dodi ... im/szjxs4h


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jan 2018, 21:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 23 Nov 2015, 23:59
Postovi: 4879
Lokacija: Tu preko puta
Dobro zbori Izet

_________________
1926 !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jan 2018, 21:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4058
Evil_Dead je napisao:
lovely je napisao:
što je alarmantno je to što odlaze radnici koji pokreću proizvodnju, fizički radnici, majstori! nama dolaze firme iz federacije i rade fizičke poslove. treba ukinuti sve smjerove društvenog smjera, tj min primati. ekonomista i pravnika imamo za izvoz:)...ja sam ekonomista i mogu sa pravom reći da je stanje užas! šta administracija može raditi bez radnika? osim politički uhljebljenih ministarstava od kojih 99% ni ne zna šta je forum...hahah


А којом то магијом, господине економисто, би натјерао људе који сада не желе да раде физичке послове да их раде? Забраном издавања пасоша? Изградњом зида? Пуцањем на оне који препливавају Саву?

Занимљиво ми је кад неко лупи како нема радника, јер ето сви висе на Правном и Економском... а као неће висити негдје другдје ако ти факултети не буду уписивали студенте? Физичке послове ради онај ко мора, а на факултет онај ко може. Кад не буде могао овде на факултет, отићи ће другдје (стипендије тамо има и прилично су доступне за оне који се потруде).

Они физички радници и мајстори који могу, хватају се пасоша и одлазе гдје им је боље. Не само код нас, свуда. Само у земљама које од радника праве робове који не могу нормално живјети од свог рада недостаје радне снаге. У којој то иоле развијенијој земљи недостаје физичких радника?
Па и Швабо увози наше (и друге) физикалце, али не тако што затвара Хумболтов универзитет или одсјеке на њему. :lol:


Sto se tice razvijeni zemlja i fizicki radnika ako sam te dobro razumio nisi u pravu ili recimo djelomicno nisi u pravu. Fali ovih radnika ali ih "razvijeni" dobavljaju na vrijeme i redovno i onda naravno nema nedostatka istih.

Govorili smo o tome zasto ne dolaze vise Irci, Italijani Ili Njemci pa ni Grci u Amerike ili Australiju trbuhom za kruhom.
Generalno i kvalifikovanih, visokokavalifikovani i nekvalifikovni Francuza nema pred vratima Australije ili Kanade ili SAD.
Zasto ima Kineza,Meksikanca,Nepalca ili Kolumbijaca,Somalijici,Iracana, Sirijaca,Hrvata,Madjara,Srba,Nigerijaca,Gvinejaca,Bosnjaka.....

Radnika za obavljanje poslova bez kvalifikacija ili ti nekvalificirane radne snage domace fali i nema domaci radnika da popune ta mjesta na zapadu ili ih vrlo malo radi na tim poslovima.
Bi domaci sa zapada radili ali ne za te pare koje poslodavci nude.
Pa ko radi onda takve poslove?

U razvijenom svijetu koji je vrlo vrlo povezan kad nema dovoljno fizicke radne snage vijest se prenosi vrlo brzo. Kad se osjeti porast potraznje uvozi se i "pripusta" iz vana a ne podize se cijena i satnica za te poslove ili vrlo vrlo malo.

Pripuste se mase ili veci broj emigranata neki sa stalnim neki sa privremenim radnim dozvolama a neki da ostanu i dobiju drzavljanstvo. Oni nisu toliko bitni sto su nekvalificirani i sto ce drzat i obarat cijenu rada nisko jos boje je sto dovode djecu ona su isto vazna.
Tako sa te strane si ti u pravu, na "razvijenom zapadu" nikad nece doci do manjka fizicke radne snage dok uredno i "prirodno pritice sa izvora".

Dok god ima ratova i haosa po nezasticenim ,malim zemljama i dok ima primjera kao sto smo mi
nece falit u razvijenima zemljama fizicke radne snage a i ove druge.
Ali ne zato sto su one "razvijene, napredne, kulturne" i slicno a ja i ti nismo...

Zato uvijek sa paznjom treba koristi te izraze: "u razvijenim zapadnim zemljama"

To je fakat i sustina.
Sto neko rece sve je u oduzimanju i dodavanju a sve drugo je konverzacija. :)

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jan 2018, 22:49 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 17 Jul 2011, 20:55
Postovi: 520
Predstavnici prestiznih americkih univerziteta zadnjih 10ak godina dolaze u Banja Luku i gledaju ko se istice medju ucenicima zavrsnih razreda u gimnaziji, nude im stipendije da dodju na njihov univerzitet sto djeca i prihvataju.

Iz svake generacije takvu priliku dobije po 2-3, puta 10 godina to je 20-30 najperspektivnije, najpametnije omladine koja je otisla (sve redom matematika, fizika, informatika) i ta se omladina nikada nece vratiti.

Ostaju klimoglavci sa budzeta, probisvijeti, filozofi, fpn-ovci, oni koji nemaju prilike otici....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jan 2018, 23:02 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
WrDa je napisao:
Ostaju klimoglavci sa budzeta, probisvijeti, filozofi, fpn-ovci, oni koji nemaju prilike otici....


Реално, ја знам бар 6-7 филозофа, социолога, економиста и сличних који су отишли у иностранство на магистарске и докторске студије, остали тамо, живе пристојно, много боље него да су овде. Неки од њих раде и на универзитетима тамо (јер, наиме, тамо не укидају те катедре XD).

Одлазе најбољи, то је тачно... али сви најбољи, не само инжињери.

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jan 2018, 01:51 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31199
Lokacija: Je Suis Ahmed
Sta je ovde kataklizmicno?

Bema moze svoje pogone preseliti u Kinu.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs