banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 20:41

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 55 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 03 Dec 2017, 01:08 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 15 Sep 2017, 21:55
Postovi: 79
filozof sa vrbasa je napisao:
BOSS66 je napisao:
A koliko je bio duzan Hagu,kazu oko 3 mil eura?


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Od Haga ukrasti nije grijeh, a ja sam u sali poredio Sokrata i njega, kao sto vjerujem da osim cina ispijanja otrova Praljak nema nista zajednicko ni sa Geringom.


Men to lici u stilu nacista :D koji sebi zivot oduzimali upotrebom otrova neznam tacno koji znam da su neki popili otrov.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Dec 2017, 03:31 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Gebels ubija svoju maloljetnu djecu pod izgovorom da nema smisla zivjeti u svijetu bez nacionalsocijalizma.

Citiraj:
Ima li usporedba Praljka i Sokrata ikakvog smisla?

PRIJE 9 SATI | N.B.

FOTO: FAH/INDEX/WIKIPEDIA


U HRVATSKIM mainstream medijima ovih se dana često provlači usporedba Sokrata i Slobodana Praljka. Takve usporedbe mogle su se vidjeti na HRT-u, u Večernjem listu, ali i drugim medijima koji nekritički slave Slobodana Praljka, koji se ubio u haškoj sudnici ispijanjem otrova samo par sekundi nakon što mu je potvrđena presuda od 20 godina zatvora za ratne zločine počinjene u BiH ranih 90-ih godina.

>> Zašto vodeći svjetski mediji o Praljku govore jedno, a hrvatski nešto sasvim drugo?

Tim povodom obratili smo se kolumnistu Indexa, dr. sc. Pavelu Gregoriću s Instituta za filozofiju, trenutno na istraživačkom boravku na Sveučilištu u Göteborgu, koji priprema novi hrvatski prijevod Platonove i Ksenofontove "Sokratove obrane".

Gregorića smo zamolili da prokomentira usporedbu generala Praljka sa Sokratom koju ovih dana nalazimo posvuda, na televiziji, u novinama i na društvenim mrežama.

Postoje sličnosti, ali i jedna ključna razlika

"Smatram da je usporedba generala Praljka sa Sokratom u osnovi pogrešna, iako nije neosnovana. Obojica su za sebe smatrali da su nepravedno osuđeni u sudskom procesu. Obojica su ispili otrov na koncu procesa. Obojica su ispijanje otrova smatrali moralnim činom. Obojica su se istaknuli hrabrošću u ratu. Obojica su imali doticaja s filozofijom – jedan ju je živio, a drugi studirao. Obojica su bili umjetnici – Sokrat je po zanimanju bio kipar, a Praljak kazališni redatelj. I obojica su imali sijedu bradu.


Međutim, dok je Praljak optužen za udruženi zločinački pothvat i osuđen na 20 godina zatvora, Sokrat je optužen za kvarenje mladeži i nepoštivanje bogova te je osuđen na smrt. Atenski zakon predviđao je dvije mogućnosti izvršenja smrtne kazne: časnija mogućnost bila je da si optuženi sam oduzme život ispijanjem otrova od kukute, dok je nečasnija mogućnost bila pogubljenje bacanjem niz liticu. Sokrat se odlučio za časniju mogućnost, čime je pokazao svoju hrabrost i privrženost zakonu. On je popio otrov kao što je zakon nalagao. General Praljak nije popio otrov zato što je zakon to nalagao nego zato što se nije slagao s presudom", tumači Gregorić.

"Sokrat potvrdio da zakone trebamo poštovati, čak i kad nam se presude čine nepravednima"

"Sokrat je ispijanjem otrova potvrdio svoje stajalište da zakone uvijek trebamo poštovati, čak i kad nam se presude čine nepravednima. Praljak je ispijanjem otrova htio potvrditi svoje stajalište da je presuda nepravedna, te je odaslao poruku da zakone ne trebamo poštovati kad nam se presude čine nepravednima. Štoviše, da bi svojim dramatičnim činom mogao potvrditi svoje stajalište o nepravednosti presude, Praljak je morao prekršiti zakon unošenjem bočice s otrovom u sudnicu.

Usporedba generala Praljka sa Sokratom, dakle, pogrešna je u jednom ključnom momentu, a to je odnos prema zakonu. Sokrat je bio legalist. Smatrao je da se zakonima uvijek treba pokoravati i to je svoje načelo dosljedno provodio cijeli život. Osim ispijanjem otrova u skladu sa zakonom, Sokratovu dosljednost u pokoravanju zakonima možemo ilustrirati još dvama događajima. Nakon bitke kod Arginuskih otoka 406. godine pr. n. e., atenski vojskovođe nisu uspjeli pokupiti tijela mrtvih suboraca zbog olujnog nevremena. Kad je ta vijest stigla do Atene, ljutito mnoštvo zahtijevalo je da se desetoricu vojskovođa skupno osudi na smrt. Sokrat se jedini suprotstavio ostrašćenoj gomili, podsjećajući da za skupnu osudu nema zakonskog uporišta (Platon, "Sokratova obrana", 32a8-c3). Sedam godina kasnije, odnosno nekoliko dana prije nego što je Sokrat morao umrijeti, prijatelji su mu organizirali bijeg iz tamnice. Potkupili su stražare i dogovorili Sokratov bijeg iz Atene. No on je to odbio učiniti, tvrdeći kako "nikada nije ispravno niti činiti nepravdu niti na nepravdu uzvraćati nepravdom, a niti se po pretrpljenom zlu braniti uzvraćanjem zla" (Platon, "Kriton", 49d7-9).

Čini se, dakle, da je Sokratova poruka s ispijanjem otrova bila posve drukčija od poruke generala Praljka. Zato njihovu usporedbu smatram tek površnom i u osnovi pogrešnom", zaključuje Gregorić.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Dec 2017, 05:52 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 15 Sep 2017, 21:55
Postovi: 79
Malo sam gledo biografiju na internetu pise da je cak tri fakulteta zavrsio 70-tih,prvo Etf pa filozofski pa glumu da bi radio kao glumac u pozoristu nema logike,a sve cinove u vojsci dobio za vrijeme rata ukljucujuci najvise vojne cinove generalpukovnik,sto znaci da nije prije rata pohadjao vojne skole,iz Capljine zivio u Zagrebu bio njihov covjek u HVO,zapravo je bio clan Hrvatske vojske,dobrovoljno otiso u Hag pa izgleda izgubio zivce kad 20 godina traje sudjenje...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Dec 2017, 20:36 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 15 Sep 2017, 21:55
Postovi: 79
Bice spaljen po njegovoj zelji,pise takodje da je zbog sukoba sa izvjesnim Tutom smjenjen sa duznosti dan prije nego sto je srusen most u Mostaru,Filozof sa Vrbasa sta mislis kakvi su dokazi protiv njega za rusenje Starog mosta ?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Dec 2017, 21:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Ono kad te kroz prizmu zapadnih medija ime jebe pa ne možeš biti ni čestiti Hrvat

Slika

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Dec 2017, 21:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Feb 2013, 15:24
Postovi: 6469
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=S7_Quzs_2EE[/youtube]

Zanimljiv video, prica mu je skroz korektna. Hrvati ce ga slaviti i imaju puno pravo da ga slave, prije svega iz razloga zato sto je umro za svoje ideale, ostalo bi mu nesto sitno kazne, odbio i ubio se. 72 godine, zivio bi jos jedno 10ak, situiran, sve to odbio...

Da je neki srpski general bio u ovakvoj situaciji i da se na ovakav teatralan nacin ubio, slavili bi ga godinama, ne bi ziv ostao od plakata podrske i slika. Ko god kaze suprotno laze.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Dec 2017, 21:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8503
Čiča,
Ovo nije fejk?
Ako nije, nek ide sve u p...u materinu!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Dec 2017, 22:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
BeckaSkola je napisao:
Hrvati ce ga slaviti i imaju puno pravo da ga slave, prije svega iz razloga zato sto je umro za svoje ideale, ostalo bi mu nesto sitno kazne, odbio i ubio se. 72 godine, zivio bi jos jedno 10ak, situiran, sve to odbio...

.

To samo dokazuje da i Hrvati imaju potrebu za epitetom nebeskog naroda

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Dec 2017, 22:12 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2008, 01:45
Postovi: 26534
Lokacija: Banja Luka
Naravno, kao i svi Srbi.

_________________
Radonjic je kriv!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Dec 2017, 22:39 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 15 Sep 2017, 21:55
Postovi: 79
Čiča iz Rogače je napisao:
Ono kad te kroz prizmu zapadnih medija ime jebe pa ne možeš biti ni čestiti Hrvat

Slika

Haha


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Dec 2017, 23:51 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Čiča iz Rogače je napisao:
Ono kad te kroz prizmu zapadnih medija ime jebe pa ne možeš biti ni čestiti Hrvat

Slika


A jest ga usraše Švabe...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Dec 2017, 00:09 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Čiča iz Rogače je napisao:
Ono kad te kroz prizmu zapadnih medija ime jebe pa ne možeš biti ni čestiti Hrvat

Slika


Pravda za Praljka!

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Dec 2017, 00:13 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Ma pusti sad Praljka. Mene interesuje kako je moguće da je prva asocijacija na osuđenika Srbin...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Dec 2017, 00:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Maj 2008, 14:32
Postovi: 3234
Lokacija: Kod starog panja
Bosanski Srbin.

_________________
Slika
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Dec 2017, 00:18 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Mislim da to ima veze sa generalnom slikom o Srbima da smo uglavnom mi cinili ratne zlocine.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Dec 2017, 08:37 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Feb 2017, 23:20
Postovi: 2660
skeva je napisao:
Naravno, kao i svi Srbi.


:badgrin:

_________________
vrag ti babu osedl'o


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Dec 2017, 09:02 
Ispravili su, bar na sajtu.


Vrh
  
 
PostPoslato: 04 Dec 2017, 11:35 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
A i ova konstrukcija im je nakaradna, zvuči kao nekadašnji zvanični jezik bivše države.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Dec 2017, 22:52 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 15 Sep 2017, 21:55
Postovi: 79
filozof sa vrbasa je napisao:
Čiča iz Rogače je napisao:
Ono kad te kroz prizmu zapadnih medija ime jebe pa ne možeš biti ni čestiti Hrvat

Slika


Pravda za Praljka!

Mozda je neki pola pola :D il je to sto su brojna imena su bila zajednicka u Ex You


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Dec 2017, 23:40 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31205
Lokacija: Je Suis Ahmed
Mozda da posaljes email urednistvu Berlinskog kurira i da ih pitas zasto su takav gaf ucinili?

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 55 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 31 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs