banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 12:39

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 13 Okt 2017, 14:43 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Jan 2007, 09:30
Postovi: 2062
Idealna zemlja za lagodan zivot.

http://www.6yka.com/novost/130256/vrtog ... va-sektora

ŠVEDSKA

Vrtoglavo raste, a nama nedostaje 78.000 kvalifikovanih radnika! Najgora je situacija u dva sektora

Piše: Buka / Objavljeno: 13.10.2017. u 13:11h
Vrtoglavo raste, a nama nedostaje 78.000 kvalifikovanih radnika! Najgora je situacija u dva sektora
Vrtoglavi privredni rast u Švedskoj suočava se s već poznatim problemom: manjkom kvalifikovane radne snage



Naime, čak i nakon priljeva migranata u protekle tri godine, koji su povećali populaciju te skandinavske zemlje na više od 10 milijuna, poslodavci sve teže i teže pronalaze radnike.

Broj slobodnih radnih mjesta najveći je od 2000. godine: u kolovozu je narastao na 78.000, što je za 9 posto više u usporedbi s godinom ranije i čak 41 posto više nego prije dvije godine.

Savez švedskih poduzetnika koji predstavlja 60.000 kompanija tvrdi kako bi manjak radnika mogao ugroziti rizik ekonomskog rasta. Istraživanje provedeno u lipnju pokazalo je kako su više od 75 posto tvrtki koje traže radnike imale problema s njihovim pronalaženjem.

- Nedostatak radnika trenutno je vrlo velik i u mnogim je područjima postao akutan - ističe za Bloomberg Torbjorn Halldin, ekonomist tog udruženja.

Manjak radne snage muči 12 do 15 sektora, a najgora situacija je u građevini i obrazovnom sustavu.

Vlada procjenjuje da će ekonomski rast u ovoj godini iznositi tri posto, već treću godinu zaredom, a iduće će usporiti na 2,5 posto.

Centralna banka Riksbank također tvrdi kako je pronalaženje radnika s odgovarajućim vještinama problem za ekonomiju ističući kako je nezaposlenost na približno jednakim razinama kao i prije financijske krize 2008. godine, no kako se broj otvorenih radnih mjesta u tom periodu udvostručio. Ipak, ovaj nedostatak radne snage mogla bi biti dobra vijest obzirom na plaće koje proteklih godina u Švedskoj nisu rasle.

U Švedskoj je trenutno bez posla 300.000 ljudi, a stopa nezaposlenosti među osobama rođenim u Švedskoj iznosi 3,9 posto, što je najmanje od 2008. godine, dok među strancima iznosi 22 posto, ističe Zavod za zapošljavanje.

_________________
Dodik-Bio je GENOCID u Srebrenici!
https://www.youtube.com/watch?v=01Qa2tkMYi8
Dodik: Malo sam plaćen za ono što radim
https://www.blic.rs/vesti/politika/dodi ... im/szjxs4h


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Okt 2017, 15:20 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Sep 2006, 09:31
Postovi: 2209
Izvor? I ova Buka bas buba nekad

_________________
Da se pitalo većinu, još bismo bili na istom baobabu u Africi, jahali grane i krezavo se smijali onoj budali s vizijom što je sišla dolje, umislivši da može hodati na dvije noge i polugom zatući mamuta...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Okt 2017, 17:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Feb 2013, 15:24
Postovi: 6469
Mislim da Svedskoj ne trebaju apsolventi politickih nauka sa prosjekom 6.35.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Okt 2017, 18:08 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Nezaposlenost u Švedskoj je 6,7%. to je par stotina hiljada ljudi, koji već žive tamo, imaju riješeno stambeno pitanje, znaju jezik i već se nalaze u sistemu. Ko misli zaputiti se preko cijele Evrope na ho-ruk i riješiti sve probleme pukim dolaskom, grdno se vara. Naravno, moguće je da se nekom posreći, ali ni tu nije ništa slučajno.

Udruženje poslodavaca (čiji je predtavnik intervjuisan) ima svoj interes, a to je da drži plate na što nižem nivou, a to je moguće jedino ako postoji veća ponuda radne snage nego potražnja.
Sindikati kažu drugo: svako je dobrodošao ko ima osiguran posao i stan (stan pod kiriju je u zadnje vrijeme gotovo nemoguće naći u većini gradova bez višegodišnjeg čekanja). Dakle, ne dolazi da budeš nezaposlen.
U svakom slučaju, visoko obrazovani kadrovi u oblasti tehnike (inženjeri mašinstva, elektotehnike, IT i slično) imaju šansu. Za ostale nisam baš siguran.

Inače, članak je u stilu: u Švedskoj nemiri, zdravo.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Okt 2017, 18:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2010, 11:56
Postovi: 4192
Lokacija: Little Rock, Arkansas
Ne mogu da odolim. :D https://www.youtube.com/watch?v=E9Tdm92LKYc

[video]https://www.youtube.com/watch?v=E9Tdm92LKYc[/video]

_________________
Sent from my Haswell i5-4460 desktop computer using Chrome, or maybe from my Google Pixel 7 using Opera.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Okt 2017, 19:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
"mogao ugroziti rizik ekonomskog rasta" koji sklop rečenice...

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Okt 2017, 17:41 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 23:49
Postovi: 647
Lokacija: BL
Ambasada trazi 2000 kruna samo za obradu zahtjeva za papire,bez obzira hoce li biti odobreni ili ne.Znaci za pocetak morate baciti jedno 500 maraka plus put tamo plus 100evra po danu sto morate pokazati na granici...ukratko samo za one sto imaju 1000+ maraka za pocetak

_________________
Shoot first,ask question later


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Okt 2017, 01:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 26 Okt 2014, 07:58
Postovi: 4681
Lokacija: Kostajnica
Bez 1000+ maraka ne mos ni u Sloveniju... Ja sam nudio 15k evra da mi nadju kakvu Svedjanku za papire i zena pristala da mi potpise razvod al dzaba, nece tvoje govno da ti pomogne, prvo su se vadili ne moze bez papira, morao bi platiti nekoj 10-15k i onda bez problema ti nadjemo dobar posao, e kad sam ja rekao moze, evo pare, ucutase govna, valjda se boje da bi ih pretekao

Sent from my LG-D855 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Okt 2017, 06:11 
veljo1981 je napisao:
nece tvoje govno da ti pomogne


koliko sam se ovoga naslusao...od nase forumasice pa do hrpe drugih ljudi


Vrh
  
 
PostPoslato: 15 Okt 2017, 07:48 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 01 Okt 2009, 00:14
Postovi: 1076
Govno je malo relativan pojam... Recimo, naknadno sam saznao da je (sad bivsi) drugar okolo pričao da sam govno, jer sam odbio, da ja, a za volanom tudjih kola, njemu presvercam par hiljada robe, za njegov biznis i njegov dinar. On bi sacekao u BL, kaze "sta fali kad vec ides...".

Ovi ako su obećali pa se povukli to je drugo. Ako je bila šuplja prica, ti si kriv sto si se primio, a realno, to je dobro protivzakonito, neće ljudi da guraju ruku u vatru bez prijeke potrebe...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Okt 2017, 07:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 26 Okt 2014, 07:58
Postovi: 4681
Lokacija: Kostajnica
Moze se i tako reci al poenta je da su govna. Sta onda sto je protuzakonito? Nego, ja sam imao srece, pojeo govno i jedem svaki dan al sam otisao i sad me boli kar, bio sam nesposoban ovde i tamo sam nesposoban al ovde imaju i nesposobni pravo da zive, e to ti je ta prica. S druge strane, vjerujem i da se ne pita nista u bracnoj zajednici pa tako ni za to al opet ja to ne mogu da svarim

Sent from my LG-D855 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Okt 2017, 08:02 
najbolje da rizikujes zabranu ulaska u EU godinama i mozda jebenu novcanu kaznu za tog "druga" i njegovu paru

ja pod "govno" mislim na ove nase sto sputavaju ljude koji idu "vani"... nije problem ako neces da pomognes, ali nemoj ni odmagati


Sent from my LG-D802 using Tapatalk


Vrh
  
 
PostPoslato: 15 Okt 2017, 10:16 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Jel ovo Veljo u doba interneta trazi od zenine familije da mu isprovodadzisu neku mladu babu? :-D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Okt 2017, 11:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 26 Okt 2014, 07:58
Postovi: 4681
Lokacija: Kostajnica
Ma nesto za papire, znas kako se to rjesava, dio u startu, mjesecno toliko, poslije papira razvod i ostatak. Mada ne mora tako, moze se otici i bez toga ako imas nekog ko ce ti naci firmu voljnu da te zaposli. Sve je to prozvakano milion puta kao i cinjenica da su u vecini govna, ma nebitno, hoce nece, ja solidno zivim i ovde, ne bi ih molio ni da sam gladan :)

Sent from my LG-D855 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Okt 2017, 12:10 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Vidi, ne znam.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Okt 2017, 21:01 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Jan 2007, 09:30
Postovi: 2062
Радници у Српској раскидају радни однос ради одласка у иностранство


Без посла је у Српској за девет мјесеци ове године остало 18.370 радника, а иако послодавци предњаче у дијељењу отказа, уговоре о раду све чешће споразумно раскидају и радници у потрази за новим послом, углавном у иностранству.

Статистика Завода за запошљавање Републике Српске показује да је на основу споразума радни однос прекинуло чак 5.163 запослених, те додатних 1.648 путем изјава послодаваца и радника о раскиду радног односа.
С друге стране, послодавци у овој години нису продужили уговор за 7.038 радника који су били запослени на одређено вријеме, 3.074 евидентирано је као технолошки вишак, а отказ су добила 993 радника. На бироима у Српској евидентирана су и 154 лица која су остала без посла јер су им предузећа завршила у стечају.
Послодавци истичу да велики број радника споразумно напушта послодавце који не испуњавају обавезе према њима и прелазе код оних који поштују радничка права. У синдикату кажу да већ годинама упозоравају на алармантан податак о расту броја радника који се пријављују на биро на основу споразумног раскида радног односа и изјава послодаваца и радника о раскидању уговора.
- Број тих лица, поред оних који су добили отказ због престанка уговора на одређено, непрестано расте. Послодавци се служе разним злоупотребама приликом запошљавања и на крају уцјењују раднике споразумним раскидом уговора. Раскидањем уговора на тај начин они избјегавају обавезе према том раднику, као што је исплата отпремнина и отказни рок, а забрањују и коришћење годишњег одмора ако га радник већ није искористио. Поред тога, када раднику на тај начин престане радни однос, он за вријеме незапослености нема право на накнаду путем Завода за запошљавање - наглашава стручни сарадник за економска питања у Савезу синдиката РС Божана Радошевић.
Економисти сматрају да је главни разлог што радници дају отказ и споразумно раскидају уговор о раду одлазак у иностранство.
- Након тога они се пријављују на биро и имају бесплатну здравствену заштиту, док упоредо са тим одлазе и раде у иностранству. То се све одржава и на недостатак радне снаге на домаћем тржишту, посебно у грађевинском сектору гдје мајстори свих профила одлазе у иностранство, јер тамо влада велика потражња за њима - истакао је члан Удружења економиста РС СWОТ Предраг Дудуковић.
Све то, додаје он, утиче на то да, иако имамо велики број незапослених, домаћа предузећа не могу да нађу довољан број радника.
Slika
Извор: Глас Српске

_________________
Dodik-Bio je GENOCID u Srebrenici!
https://www.youtube.com/watch?v=01Qa2tkMYi8
Dodik: Malo sam plaćen za ono što radim
https://www.blic.rs/vesti/politika/dodi ... im/szjxs4h


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs