banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 05:09

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 103 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 28 Nov 2016, 07:20 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Jan 2007, 09:30
Postovi: 2062
Kao da se takmice koji ce gori i nepovoljniji zakon donijeti.


http://www.blic.rs/vesti/republika-srps ... va/49dnrc3


PORESKE ZAVRZLAME Prodaja starih stanova postala neisplativa

VALENTINA MIŠLJENOVIĆ | 27. 11. 2016 - 21:45h
Od kad se u RS porez na kapitalnu dobit kod prodaje i nasleđivanja stanova naplaćuje bez izuzetaka, mnogi vlasnici nekretnina našli su se u apsurdnim situacijama.

Foto: Siniša Pašalić / RAS Srbija
Nekima se, tako, sada gotovo ne isplati da prodaju stanove.

- Imali smo primer da je jedan penzioner u Banjaluci, koji živi u stanu od 80 kvadrata, hteo da to proda i kupi sebi 40 kvadrata, i naravno da mu ostane nešto novca. Međutim, kada proda taj stan, plati porez od 10 odsto na kapitalnu dobit koju ima na osnovu razlike u ceni po kojoj prodaje stan i one po kojoj ga je otkupio, te kada kupi mali stan koji je skuplji po kvadratu, gotovo da dolazi na nulu. Ostane mu svega nekoliko hiljada maraka i onda se ljudi pitaju da li uopšte da prodaju stan, jer će dati 80 kvadrata za 40 i ništa im neće ostati – priča direktor Agencije za promet nekretnina “BS Invest”, Petar Zec.

Zakon o porezu na dohodak koji je na snazi duže od godinu dana građanima RS, za razliku od svih u okruženju, ne priznaje pravo da ne plate porez na kapitalnu dobit ako prodaju stan u kojem su godinama živeli, pa čak ni kada stan poklanjaju ili kada deca nasleđuju stan od roditelja. Ti porezi iznose i po nekoliko hiljada maraka. Sve to jedan deo građana ometa da reše svoje ili stambeno pitanje svoje dece.

- Recimo, ima ljudi koji su kupovali stanove 2001. ili 2002. godine, dok još nisu skočile cene, tada su plaćali oko 50.000 KM za 50 kvadrata. Danas ti njihovi stanovi vrede 100.000 KM. Oni, dakle, treba da plate 5.000 poreza, a da niko pritom ne uzima u obzir koliko je tada vredelo 50.000 KM, a koliko je ta vrednost sada manja. Danas za to ne možete kupiti ni garsonjeru – ističe Zec još jedan problem koji ljudi imaju sa ovim zakonom.


Foto: Siniša Pašalić / RAS Srbija
On je dodao kako je sretao i stranke koje su htele deci da poklone stanove, ali su odustajali jer nisu mogli da plate toliki porez.

Zec ne krije da ovaj porez postoji gotovo u svim državama, ali da se ne naplaćuje u svim situacijama. Najčešće se, kaže, taj porez ne naplaćuje ako se stan prodaje nakon tri ili pet godina od kako je stečen. Sada u RS nema nikakvih izuzetaka, a to bi trebalo menjati.

Dragan Milanović iz agencije “Remaks” kaže da je ovaj zakon doneo najveći udar na ljude koji nasleđuju imovinu, te one koji imaju otkupljene stanove, ali da nije bitno poremetio ukupno tržište nekretnina u RS.

- Jedan od najvećih problema sa tim zakonom je i što se sada zanemaruje inflacija, period stanovanja, ulaganja u stan, ali i činjenica da su ljudi koji su u jednom momentu otkupili te stanove, prethodno radili 20 godina i da im se za to vreme odbijalo od plate za te stanove. Smatram da bi ga trebalo menjati u nekim delovima, jer je nepravedan i nehuman. Verovatno je donesen jer je trebalo skupiti više poreza – kaže Milanović.

Kapitalna dobit

Zakon propisuje oporezivanje kapitalne dobiti koja predstavlja razliku između prodajne cene prava i imovine i njene nabavne vrednosti koju obveznik ostvari prodajom, odnosno drugim prenosom sa ili bez naknade

_________________
Dodik-Bio je GENOCID u Srebrenici!
https://www.youtube.com/watch?v=01Qa2tkMYi8
Dodik: Malo sam plaćen za ono što radim
https://www.blic.rs/vesti/politika/dodi ... im/szjxs4h


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2016, 07:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2015, 20:56
Postovi: 4175
Господе Боже, људи се жале што је становима порасла вриједност и што држава тражи порез. Ови неће да поклоне стан јер дјеца немају за пореза. Одлично, сутра неће имати ни за комуналије. Ријетко глуп текст.

Чекамо ТнС-а да крене са причом о погубности ИРБ-а.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2016, 08:24 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Placanje poreza na dobit nema nikakve veze sa debilizmom. Ako me to pitas :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2016, 08:45 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Ali ima veze sa prenaduvanosti cijena nekretninama

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2016, 08:50 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Necemo siriti pricu, vidis da ljudi tvrde da im je IRB pomogao.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2016, 08:54 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Šta će tek biti kad se vaspostavi porez na nasledstvo u poljoprivrednim domaćinstvima.A neće proći mnogo vremena da se mozgonje i toga "dosjete" jer,jbg,dobit je dobit....nema tu izdvajanja i selekcije :(

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2016, 08:56 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17134
Lokacija: Q5HW+6W
Meni je koncept kapitalne dobiti čisto otimanje para... država našla načina da uzme pare od naroda.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2016, 08:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Pa znas kako, seoska imanja ne vrijede nish... A kako stvari stoje, sve manje ce vrijediti.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2016, 08:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
<Enter_name> je napisao:
Meni je koncept kapitalne dobiti čisto otimanje para... država našla načina da uzme pare od naroda.


Cinjenica je da su mnogi za sitne pare i na guzove dosli do vrijednih drustvenih stanova. Tada se nisu bas bunili :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2016, 09:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2010, 23:08
Postovi: 5276
Ranije se nije plaćao taj porez kada roditelji poklanjaju nekretninu (stan) djeci, je li se to sada promjenilo?

_________________
Pametniji prestanite popuštati vidite dokle nas je to dovelo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2016, 09:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2015, 20:56
Postovi: 4175
The_new_Statesman je napisao:
<Enter_name> je napisao:
Meni je koncept kapitalne dobiti čisto otimanje para... država našla načina da uzme pare od naroda.


Cinjenica je da su mnogi za sitne pare i na guzove dosli do vrijednih drustvenih stanova. Tada se nisu bas bunili :D

Таман тако. На овакве ствари се највише и жале ови што су свашта подобијали од државе, па сад цвиле кад нема тога.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2016, 09:36 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17134
Lokacija: Q5HW+6W
Država može da procjeni nekretninu na proizvoljnu cifru i da na osnovu nje naplati porez... sjajan koncept.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2016, 09:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2015, 20:56
Postovi: 4175
Или да пусти да ти сам упишеш по којој си цијени продао. Још сјајнији. Имаш вјештаке, посао им је да процјењују. Наравно, и они су подложни утицају, али то је већ други проблем.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2016, 09:46 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17134
Lokacija: Q5HW+6W
Najbolje sad navoditi apsurdne situacije kao argument. Generalno je koncept kapitalne dobiti nakrivo nasađen sa ciljem uzimanja para... možda to i nije toliko loša ideja, samo treba malo preciznije definisati kad i koliko se naplaćuje. Znam dosta slučajeva koji su morali odustati od kupovine/prodaje zbog pojave te cifre u računici.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2016, 10:02 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Nema apsurda. Zaradio si nesto i na to moras platiti porez. Princip je sasvim ok.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2016, 10:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2015, 20:56
Postovi: 4175
<Enter_name> je napisao:
Najbolje sad navoditi apsurdne situacije kao argument. Generalno je koncept kapitalne dobiti nakrivo nasađen sa ciljem uzimanja para... možda to i nije toliko loša ideja, samo treba malo preciznije definisati kad i koliko se naplaćuje. Znam dosta slučajeva koji su morali odustati od kupovine/prodaje zbog pojave te cifre u računici.

Неинформисаност. Јесам ли ја требао одустати када сам видио да се плаћа ПДВ? Људи воле да кукају. И на крају, шта је ту апсурд?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2016, 10:41 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
The_new_Statesman je napisao:
<Enter_name> je napisao:
Meni je koncept kapitalne dobiti čisto otimanje para... država našla načina da uzme pare od naroda.


Cinjenica je da su mnogi za sitne pare i na guzove dosli do vrijednih drustvenih stanova. Tada se nisu bas bunili :D

Činjenica je da je mnogima cijeli radni vijek odbijan dio plate za izgradnju tih stanova tako da mnogi koji su za sitnu lovu došli do vrijednih društvenih stanova nisu ustvari mnogi nego nekolicina.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2016, 10:53 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Cinjenica je sve nas kostala ta izgradnja. A nismo svi dosli u mogucnost da na kraju kupimo kvadrate po osnovu nekog stanarskog prava za sitnu paru.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2016, 11:03 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17134
Lokacija: Q5HW+6W
Dosta prodavaca je zahtjevala od kupca da plati kapitalnu dobit, sto i nije malen trosak... znam da to nije obaveza kupca, a da prodavac hoce da zaradi odredjenu cifru. A kako nisu u pitanju male cifre, a niko nece da popusti na svoju stetu - odustane se od kupoprodaje.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Nov 2016, 11:08 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
The_new_Statesman je napisao:
Cinjenica je sve nas kostala ta izgradnja. A nismo svi dosli u mogucnost da na kraju kupimo kvadrate po osnovu nekog stanarskog prava za sitnu paru.

Život je nepravedan. Jbg.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 103 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 18 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs