banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 06:26

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 45 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Stambeni kredit
PostPoslato: 26 Okt 2022, 20:23 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Sutra dizu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stambeni kredit
PostPoslato: 26 Okt 2022, 21:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jul 2013, 14:00
Postovi: 2874
Forty Two je napisao:
Uzimati trenutno kredit sa varijabilnom kamatom nosi značajan rizik, procjene su da će Eurobor još prilično rasti. Kod IRB-a, pored fiksne kamate treba uzeti u obzir i mogućnost subvencionisanja dijela kamate od strane Ministarstva porodice i sporta.
Što se tiče samog posrednika za IRB kredit, ja sam imao dobro iskustvo sa NLB Bankom
O kakvom subvencionisanju je rijec? Nisam u toku...
Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stambeni kredit
PostPoslato: 26 Okt 2022, 22:46 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Nece rasti beskonacno ;)
Moje misljenje (cisto kockanje) da je da sada treba uzeti fiksne ks za zaduzenja sa kratkim rokom otplate (auta i sl.) , a da varijabalne ks treba ganjati za kredite sa duzim rokom otplate (stanovi, pp...)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stambeni kredit
PostPoslato: 26 Okt 2022, 23:21 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 10 Nov 2009, 16:08
Postovi: 1875
Lokacija: Источно Сарајево
Do 10 godina mislim da niko ne daje bolje od Intese. Ja sam prije 20-ak dana kod njih počeo sa prebacivanjem kredita iz Unicredit. Tamo imam 2.99 varijabilnu, u Intesi dobio 2.68 fiksnu, to je kao neka povoljnosti na ime firme. Inače im je zvanična ponuda 3.19 trenutno za fiksnu.

_________________
https://peugeotclub.ba/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stambeni kredit
PostPoslato: 27 Okt 2022, 03:57 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 14 Maj 2007, 17:57
Postovi: 2326
pingvin je napisao:
Forty Two je napisao:
Uzimati trenutno kredit sa varijabilnom kamatom nosi značajan rizik, procjene su da će Eurobor još prilično rasti. Kod IRB-a, pored fiksne kamate treba uzeti u obzir i mogućnost subvencionisanja dijela kamate od strane Ministarstva porodice i sporta.
Što se tiče samog posrednika za IRB kredit, ja sam imao dobro iskustvo sa NLB Bankom
O kakvom subvencionisanju je rijec? Nisam u toku...
Послато са SM-A715F помоћу Тапатока
https://www.vladars.net/sr-SP-Cyrl/Vlada/Ministarstva/mpos/Documents/%D0%9F%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BB%D0%BD%D0%B8%D0%BA%20%D0%BE%20%D1%81%D1%83%D0%B1%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%81%D0%B0%D1%9A%D1%83%20%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%BD%D0%B5%20%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%B5%20%D0%BD%D0%B0%20%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%B1%D0%B5%D0%BD%D0%B5%20%D0%BA%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%B5%20%D0%B7%D0%B0%20%D0%BC%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B5%20%D0%B8%20%D0%BC%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B5%20%D0%B1%D1%80%D0%B0%D1%87%D0%BD%D0%B5%20%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B5_409184224.pdf
Ministarstvo refundira 1 procentni poen. Konkurs uglavnom raspisuju oko avgusta svake godine (konkurišeš samo jednom). Nisu baš redovni sa refundiranjem, kasne oko 2-3 mjeseca, ali na kraju isplate sve.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stambeni kredit
PostPoslato: 27 Okt 2022, 04:08 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 14 Maj 2007, 17:57
Postovi: 2326
The_new_Statesman je napisao:
Nece rasti beskonacno ;)
Moje misljenje (cisto kockanje) da je da sada treba uzeti fiksne ks za zaduzenja sa kratkim rokom otplate (auta i sl.) , a da varijabalne ks treba ganjati za kredite sa duzim rokom otplate (stanovi, pp...)
Naravno da neće, ali koliko će rasti je teško procijeniti, 12 mjesečni EURIBOR je trenutno 2,725, 6 mjesecni 2,1, a bili su negativni početkom godine. Takav rast kamatne stope na dugoročni stambeni kredit u prilično kratkom sigurno nije ugodan, pogotovo onima koji su na početku otplate stambenog kredita.
Moje mišljenje je da je ipak IRB najbolje rješenje za stambeni kredit, ko ispunjava uslove za njega: fiksna kamatna stopa od oko 4%, mogućnost subvencionisanja jednog procentnog poena, mogućnost mijenjana roka otplate bez naknade. Ne znam koji čisto bankarski kredit može parirati tim uslovima.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stambeni kredit
PostPoslato: 27 Okt 2022, 09:19 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 17 Okt 2012, 09:53
Postovi: 102
Pozdrav, slažem se.
Samo sam podjelio moje iskustvo iz decembra 2017.

IRB za mene bio 4,5% , u banci dobio 3.9%

Ako je prva nekeretnina imaš pravo na umanjenje poreza svake godine (predaje se u poresku).

Ovo je svakako plus "mogućnost mijenjana roka otplate bez naknade"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stambeni kredit
PostPoslato: 27 Okt 2022, 09:44 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
U Monarhiji je jauk jer je do 40% kredita varijabilno i iskalkulisano/potpisano na ks od 0,5% i slicno. Predvidja se da ce do ljeta ici na 3,8%

U prevodu za nekakav kredit od 300-400.000 znaci povecanje mjesecne rate za 300-400€. Ako se u ovzir uzmu poskupljenja za grijanje, struju, hranu, osiguranje etc vrlo brzo se predje cifra od 1000€ vise koju treba neka familija namaknuti.
A gomila kredita je uzeta knap, da se zivi od prvog do prvog.

Ovih gore 0,5% je dovelo do enormnih poskupljenja nekretnina, a to se prenijelo i ovde. Nepravda, ali et'
Cijene nekretnina su vec krenule padati, ali ne ocekuje se da ce se spustiti na nivo od pre tri godine.
Sa druge strane, ocekuje se da ce ks poceti padati za okk dve tri godine.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stambeni kredit
PostPoslato: 27 Okt 2022, 09:58 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jan 2009, 00:45
Postovi: 3814
To ako bi rat sutra stao, al posto ni amerima ni rusima nije to u planu ta ocekivanja su nekako previse optimisticna, pogotovo za evropu koja je mozemo reci tek sa povrsine osjetila krizu.
Dok ameri jos malo dignu cijene plina i nafte, pa malo rusi porokaju struju u ukr, cak mozda ameri negdje na trasi izbuse i turski tok, onda ce tek biti veselje. Ima tu mali milion mogucnosti da ameri bace evropu u njihove “robove”, al dok rijese japan i tajvan, a i kina se valja iza brda.


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
...Ko pogodi cilj, promasio je sve ostalo...
Imal dje nedje Nedje?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stambeni kredit
PostPoslato: 27 Okt 2022, 10:31 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Ne mislim da je u pitanju neki medjudrzavbi sukob velikih sila koliko bogacenje vec bogatih :)

Meni ovo lici na visestruku prodaju jedne te iste cigle. Glupo jest, ali to mi je prva asocijacija :lol:

Cigla kosta 1€, ja ti je na kredu prodam za 3€, vratis 2€ i dalje ne mozes. Oduzmem ti je i prodam ponovo Peri Pericu za 4€, on isto vrati 2€ i dalje ne moze. Zatim je prodam Muji za 5€... Itd.

Samo da se ne zaboravi, ta cigla me je kostala 1€


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stambeni kredit
PostPoslato: 27 Okt 2022, 11:49 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 09 Jun 2012, 13:13
Postovi: 1349
Slušajući tebe, mi se svi trebamo poubijati. Još od doba korone stalno najavljuješ krah svjetske ekonomije, armagedon, totalnu propast....samo pomalo pomjeraš rokove. Koliko vidim novi rok ti je proljeće.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stambeni kredit
PostPoslato: 27 Okt 2022, 13:24 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 17 Okt 2012, 09:53
Postovi: 102
Vidi nije nemoguće to što pričaš.
Kada je bila zadnja frka 2008. Euribor je bio 5,4
Ko ima kredit na 10-20godina i neku "ozbiljniju" ratu (recimo 500-600KM ili EUR vani) nije sigurno svejedno.

Mada gledam po Vijeni niko se ne cima što je sve poskupilo


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stambeni kredit
PostPoslato: 27 Okt 2022, 14:05 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Danchi je napisao:
Slušajući tebe, mi se svi trebamo poubijati. Još od doba korone stalno najavljuješ krah svjetske ekonomije, armagedon, totalnu propast....samo pomalo pomjeraš rokove. Koliko vidim novi rok ti je proljeće.


Ono, svjetska ekonomija nije u recesiji ili na pragu recesije? Ono, ne pominju se nuklearni napadi? Ono ne pominje se glad? Ono ne pominje se pucanje nekretinskih balona od Kine do Njemacke i od Kanade do Brazila? Ono, ne dizu se kamatne stope? Ono nisu zivotni troskovi isti kao 2019.?

Najlakse se samokoknuti, valja nam nekako izmoci :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stambeni kredit
PostPoslato: 27 Okt 2022, 14:14 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
GmcD je napisao:
Vidi nije nemoguće to što pričaš.
Kada je bila zadnja frka 2008. Euribor je bio 5,4
Ko ima kredit na 10-20godina i neku "ozbiljniju" ratu (recimo 500-600KM ili EUR vani) nije sigurno svejedno.

Mada gledam po Vijeni niko se ne cima što je sve poskupilo


Vjeruj mi da pocinje svrbjeti. Samo se o poskupljenjima prica, jos uvijek ne postoji egzitencijalna ugrozenost, ali luksuza se vec mnogi moraju odricati.
Btw. kod mene su bile otimacine za placeve i kuce. Skoro kao aukcija - ko da vise i brze. Sad vec cijene idu prema dole na dobar dan.

Ma po svoj prilici, tek smo na pocetku ove balade.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stambeni kredit
PostPoslato: 14 Dec 2022, 10:27 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Apr 2021, 09:18
Postovi: 43
Lokacija: Banja Luka
Pozdrav,

Ne znam da li pripada ovdje, ali evo moliću administratore neka reaguju ako sam fulao temu.
Naime, podigao sam stambeni kredit prošle godine u tadašnjoj Sber a sadašnjoj Atos banci, sa promjenljivom kamatnom stopom i rokom otplate 300 mjeseci. Nisam ispunjavao uslove za IRB (fiksna kamatna stopla itd.), pa je ovo bila jedina opcija.
Sad u ovom ludilu poskupljenja i svega, naravno i banka nalazi svoje razloge da aktivira svoja prava o povećanju kamate. Ono što mi mogu najbolje ponuditi trenutno kao rješenje tog problema, jeste da se "prebacim" na kraći rok otplate kredita u dužini trajanja od 15 god. s tim da kako sam razumio trebam neki određeni iznos novca da dam, i logično biće i veća rata tokom otplate nego što je sad, a za uzvrat dobijam fiksnu kamatnu stopu.

Pitanje br. 1: u priči sa drugom sam saznao da je jedan njegov prijatelj (u sličnoj situaciji) praktično prenjeo svoj kredit u drugu banku koja mu je ponudila bolje uslove, tipa fiksna kamatna stopa i čak manja rata tokom otplate, pa me zanima da li je neko imao slično iskustvo, da li je ovo uopšte moguće?

Pitanje br. 2: Da li vlada RS ima u svom programu neku vrstu subvencija za stambene kredite i time na neki način olakšava (daje novčanu pomoć) u otplati stambenog kredita? Gdje mogu o ovome nešto više saznati?

Svima unaprijed zajvaljujem!

_________________
Happiness is the only thing that multiplies, when it is divided

There are things that we can have, but can't keep


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stambeni kredit
PostPoslato: 14 Dec 2022, 10:35 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2014, 19:41
Postovi: 706
Što se tiče pitanja broj 1, naravno da je moguće uzeti kredit za refinansiranje u drugoj banci, ako možeš dobiti bolje uslove što da ne. S obzirom da nisi na IRB svejedno ti je gdje imaš kredit. Obiđi sve banke i dobij najbolju ponudu, moj ti je savjet da se cjenkaš, jer kroz dugogodišnji rad sa bankarima, moj subjektivni osjećaj je kao da si na ulici sa njima. Ako ti se nešto ne sviđa ideš dalje.
Za drugo pitanje, kako već nemaš IRB kredit, jedina opcija ti je da vidiš u poreskoj olaškicu ne znam tačno kako se zove, znam samo ko ima irb i vlada subvencioniše kamatnu stopu ne možeš to u poreskoj imati. Najbolje da nazoveš poresku i raspitaš se ali siguran sam da imaš nekakvo umanjenje poreza nekog.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stambeni kredit
PostPoslato: 14 Dec 2022, 10:48 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Apr 2021, 09:18
Postovi: 43
Lokacija: Banja Luka
Hvala na brzom odgovoru. Nisam spomenuo to vezano za poresku, imam to umanjenje po osnovu stambenog kredita. Popuni se onaj obrazac 1001 i onda se dobije nešto umanjenja poreza (dobro dođe).

Ovo za refinansiranje je praktično kredit na kredit, ako sam dobro razumio?

_________________
Happiness is the only thing that multiplies, when it is divided

There are things that we can have, but can't keep


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stambeni kredit
PostPoslato: 14 Dec 2022, 10:49 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2014, 19:41
Postovi: 706
Pa eto to ti sve je što imaš ako već nemaš subvenciju za kredit :D

A ovo drugo, da, sad je malo nezgodno vrijeme, sve banke su podigle kamatne stope.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stambeni kredit
PostPoslato: 14 Dec 2022, 10:59 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 14 Maj 2007, 17:57
Postovi: 2326
korisnik27 je napisao:
Ovo za refinansiranje je praktično kredit na kredit, ako sam dobro razumio?


Dižeš novi kredit kojim otplatiš u potpunosti stari i prenosiš hipoteku na novu banku.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Stambeni kredit
PostPoslato: 14 Dec 2022, 11:22 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Apr 2021, 09:18
Postovi: 43
Lokacija: Banja Luka
Aha, hvala vam na odgovorima.

_________________
Happiness is the only thing that multiplies, when it is divided

There are things that we can have, but can't keep


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 45 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs