
Vlasnik “Ideal kompani” i “Auto-škole Krajina” Nenad Luburić izjavio je da je nakon 10 godina rješavanja imovinsko-pravnih odnosa, izabrano idejno rješenje za izgradnju tržnog centra u središtu grada, preko puta zgrade Saveza sindikata RS, piše EuroBlic.
Na 9.000 kvadratnih metara zemljišta biće smješten objekat bruto površine 54.700 kvadrata s osam etaža, od kojih će tri biti podzemne. U City Mallu nalaziće se oko 150 poslovnih prostora, hotel sa zatvorenim bazenom, fitness centar i oko 3.500 kvadratnih metara kancelarijskog prostora. Banjaluka će, kao administrativni centar RS, konačno dobiti kongresnu dvoranu s 1.000 mjesta, što će omogućiti razvoj kongresnog turizma.
Luburić kaže da je u toku izdavanje lokacijskih uslova, nakon čega će uslijediti pribavljanje građevinske dozvole.
“Očekujemo da će Grad Banjaluka i republička vlast ovo prepoznati kao dobru investiciju i omogućiti brzo rješavanje građevinske dokumentacije, kako bismo iduće godine počeli gradnju objekta”, kaže Luburić, dodajući da bi tržni centar trebalo da bude završen 2017. godine. On ističe da će od ove investicije višestruku korist imati i Grad i građani – u tržnom centru biće otvoreno oko 700 novih radnih mjesta, a u gradsku kasu će se, po osnovu jednokratne rente i troškova uređenja građevinskog zemljišta, sliti čak 10 miliona KM, te oko 100.000 KM godišnje poreza na imovinu.
Luburić navodi da će City Mall biti izgrađen u skladu s najsavremenijim evropskim standardima u pogledu klimatizacije, unutrašnjeg zelenila i drugih karakteristika, te da će Banjaluka time dobiti tržni centar kakvi postoje u Beogradu i Zagrebu.
“Banjalučani više neće morati da idu u shopping ture u evropske gradove, jer će im svi svjetski brendovi biti nadohvat ruke”, kaže Luburić.
On najavljuje da će u Banskom dvoru uskoro biti održana prezentacija kako bi predstavnici gradske i republičke vlasti, mediji i javnost bili detaljnije upoznati s ovom značajnom investicijom.
“Ogroman projekat koji može privući strane zakupce”
Kako je rekao u razgovoru za “eKapija.com“, Banja Luci nedostaju upravo ovakvi objekti.
“Samom investicijom od 60 miliona KM, grad dobija i prvi najveći šoping centar sa različitim kategorijama zakupaca koji će zadovoljiti potrebe stanovništva. Ekonomski razvoj u BiH oslonjen je najviše na investicije koje dolaze iz inostranstva. To je ogroman projekat, koji može da privuče i neke druge zakupce, a koji se sigurno ne nalaze na našem tržištu. U svakom slučaju to će biti veliki plus za budući razvoj tržnih centara u BiH”, kaže Luburić.
Osim City Malla, u Banjoj Luci se grade još dva manja tržna centra, a nedavno je i beogradska kompanija “Delta Holding” najavila da će uložiti 50 miliona eura u izgradnju šoping mola u glavnom gradu RS.