banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 05:56

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 305 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 12, 13, 14, 15, 16  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 09 Feb 2016, 13:18 
pardon onda


Vrh
  
 
PostPoslato: 27 Feb 2018, 16:40 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31204
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Berlinski list “Die Tageszeitung”: Bosna je postala najsigurnije mjesto u Evropi
feb 27, 2018




Berlinski list „Die Tageszeitung“ je objavio tekst svog balkanskog dopisnika Ericha Rathfeldera, u kojem se navodi da „njegovi prijatelji, kolege i poznanici iz Njemačke ponovo odlaze u Bosnu.“



“Kada moji prijatelji, kolege ili poznanici svojim prijateljima, poznanicima ili kolegama govore o namjerama da putuju u Bosnu, moraju im objasniti neke stvari. „Šta, ideš u Bosnu? Kako neko može putovati u zemlju u kojoj je prije 25 godina u ratu počinjeno toliko zločina i silovano toliko žena. Zar to nije opasno?”, piše pored ostalog Erich Rathfelder u listu “Die Tageszeitung” (taz), prenosi Deutsche Welle.

Erich Rathfelder tekst počinje tako što opisuje scenu kako on sa prijateljima sjedi u kafiću preko puta katedrale u Sarajevu. „Zvona zvone. Nekoliko časnih sestara izlazi iz crkve. Djeca se igraju na platou ispred crkve gdje se nalazi i statua Pape Ivana Pavla II koja je tu postavljena prije tri godine. Pitam prijatelje da li šta primjećuju? Nakon dugog ćutanja Georg iz Traunsteina odgovara: `Ne vidim grafite`.”

„Zaista. U gradu u kojem žive uglavnom muslimani (85 posto) nalazi se spomenik papi i „niko u gradu nije došao na ideju da oskrnavi bistu pape porijeklom iz Poljske. Zgrada jevrejske zajednice, sinagoga i Jevrejski muzej nikada nisu napadnuti. Sarajevo je jedini grad u Evropi u kojem nije potrebna policija kako bi čuvala jevrejske institucije.”

„Turisti su iznenađeni. Dakle, još uvijek postoji duh tolerancije, duh suživota različitih religija i naroda u tom gradu. Uprkos razarajućem ratu i opsadi srpskih trupa od 1992. do 1995. godine”.

Rathfelder dalje piše o turističkim destinacijama u Sarajevu, posebno Baščaršiji i njenim malim zanatskim radnjama, buregdžinicama, bosanskim restoranima brze hrane i kafanama u kojima se služe alkoholna pića. On piše da se uprkos milionima artiljerijskih granata ispaljenih na Baščaršiju, tragovi rat skoro ne vide.

„Bosna je, kažem prijateljima, sada, više od 20 godina poslije rata postala najsigurnije mjesto u Evropi. Ovdje nema napada, a u Sarajevu žene mogu noću same doći kući”.

Nakon toga ušutim. To, iako je istina, zvuči kao turistička reklama. Sada nisam pomenuo da Bošnjaci, dakle bosanski muslimani, koji u ratu nisu samo bili žrtve nego su, kao u Srebrenici, masovno ubijani, ne vrše osvetu. Posjetioce ne treba opterećavati sa previše informacija.

U tom slučaju im se mora detaljno govoriti o bosanskom islamu, stavu bosanskih muslimana, mržnji, a osjećaj za osvetom bi samo škodio njihovoj vlastitoj duši. Taj islam je drugačiji od istočnog radikalnog islama”, piše Rathfelder u tekstu koji je objavio „taz” i navodi da BiH posjećuje veliki broj turista, kako iz susjednih zemalja, kao što su Srbija i Hrvatska, tako i iz cijele Evrope, Italije, Francuske, Njemačke, Austrije, ali i Turske i arapskih zemalja.


Sudeci po ovom tekstu ne.

Ja ih pozivam da posjete i Doboj multietnicni grad.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Feb 2018, 19:31 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
:lol: :lol: :lol:

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Feb 2018, 15:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4064
Ta prica moze da se isprica isto ovako:

Kako je Njemacka postala sigurna i drugacija zemlja:

Pricao djedov prijatelj Mirko kako je tamo neke 1969, 70 godine nasao se u Bavariji u gradicu Dahau.
Sjedio je tako sa sa svojim prijateljem Davidom u basti malog restorana. Dva druga sa Francuske Sorbone su piuckali kafu u tisini samo je vjetar donosio poneki list i cvrkut ptice sa obliznjeg drveca.

Sjede tako i gledaju nedaleko preko puta kapije zloglasnog logora. Davidova bliza i daljnja porodica svi, njih 21 su usli kroz tu kapiju i nestali!

Pita ga Mirko, Davide primjecujes li sta a ovaj cuti cuti i kaze: "Ne vidi se dim iz dimljaka. Kapiju niko ne rusi. Po ulici moji sunarodnjaci Jevreji slobodno hodaju."

Da, rece Mirko kad se vratim u Jugoslaviju i Srbiju ovi moji nece vjerovat kad im budem pricao kako je Njemacka sad drugacija i sigurna.
Kako je u Njemackoj nacizam kompletno unisten i kako su Njemci sad postali drugi ljudi !!! :wink: :wink:

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Feb 2018, 16:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Sep 2006, 09:31
Postovi: 2209
Pa jbga, sto da ne? Ja vise volim to sto dodjem u Pd, Bl, Bgd prije par mjeseci, uzivam, zezam se i druzim, ne osjecam se dvije sekunde da me neko nesto cudno gleda, nego kao sto ima masa nekih pojedinaca koji tu dodju ,gledaju i svijecom traze po cemu bi pljuvali i grozili se. To sto je bilo, bilo je, ne promijeni meni niko 92-93 i sve traume, ali treba gledati naprijed i traziti pozitivno ako ga i mrva ima.

_________________
Da se pitalo većinu, još bismo bili na istom baobabu u Africi, jahali grane i krezavo se smijali onoj budali s vizijom što je sišla dolje, umislivši da može hodati na dvije noge i polugom zatući mamuta...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Feb 2018, 16:43 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Svaka čast Error!

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2018, 10:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2011, 06:54
Postovi: 5030
Lokacija: Gradiška
Neko je skoro na forumu spomenuo da je jeo ćevape u Sarajevu, pa kad je rekao da je iz BL promjeni se uslužnost ugostitelja...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2018, 10:57 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Ali to nije zbog porijekla, već zato što znaju da ne mogu ponuditi ono što banjalučki ćevap može, pa su skontali da se ne trebaju ni truditi... :D

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2018, 11:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Avg 2015, 18:05
Postovi: 5166
Aha.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2018, 11:21 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Al' dobar comeback, morate priznati... :D

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2018, 11:26 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jul 2009, 10:16
Postovi: 12660
Lokacija: Treći kamen od Sunca
da


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2018, 17:42 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31204
Lokacija: Je Suis Ahmed
Sta ono izjavi gospodja Andja Merkel, ima djelova Njemacke u koje se ne zalazi. Hajde sto mi nemamo kontrolu nad 100% teritorije ove zemlje, ali sta je kod Nijemaca problem?

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2018, 17:51 
PaA sta je izjavila?


Vrh
  
 
PostPoslato: 01 Mar 2018, 17:53 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31204
Lokacija: Je Suis Ahmed
Pa to kako u Njemackoj ima oblasti u koje se ne zalazi.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2018, 18:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8503
U koje policija ne zalazi.
Migrante ne smiju pipnuti, a kamoli ono naše staro "milicijo, postupi po naređenju".


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2018, 20:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4064
:)
Mora da je u tim predjelima "gdje se ne zalazi" Islam jos uvijek dobar Islam, isti kao ovaj u Sarajevu posto nema rata i sukoba. Hocu reci nije onaj("istocni radikali") is Ericha Rathfeldera price o suzivotu i duhu tolerancije u Sarajevu!!

Zakljucak ,Njemci moraju uciti puno na primjeru BiH posebno Sarajeva, ugledat se njega, naci i proci taj put ka "idili i Sarajevskoj harmoniji." :D

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2018, 20:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Postala, davno.

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2018, 20:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4064
apokalipto je napisao:
Postala, davno.


Argumenti u dvije rijeci ne postoje! :D
btw, Erik gore se ubio pisuci o toleranciji i suzivotu a ti kazes da je Bliski Istok, nije lijepo! :)

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2018, 20:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Štošta nije lijepo pa šta sad. :P

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Mar 2018, 21:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
filozof sa vrbasa je napisao:
Pa to kako u Njemackoj ima oblasti u koje se ne zalazi.


Eto, prvo u Berlinu imas dijelove grada gdje policija ne zalazi. I to je prica jos od prije migranata. Jednostavno, kako se ko doseljava bira djelove gdje ima vise ´njegovih´ jer je laksa adaptacija. Mic po mic i imas dijelove spremne za autonomiju :D.

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 305 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 12, 13, 14, 15, 16  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 30 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs