banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 21:23

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9550 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242 ... 478  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 02 Sep 2018, 17:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Jan 2009, 02:00
Postovi: 5576
Lokacija: Banja Luka
^ Kao da Novorusi nemaju vojsku...

Послато са Redmi Note 4 уз помоћ Тапатока


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Sep 2018, 17:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
U Siriji oni imaju poziv Damaska da učestvuju u operacijama. U Ukrajini su napravili kapitalnu grešku koja ih je do sada koštala mnogo, a Boga pitaj koliko će tek da košta.

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Sep 2018, 17:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2010, 23:46
Postovi: 5843
apokalipto je napisao:
U Siriji oni imaju poziv Damaska da učestvuju u operacijama. U Ukrajini su napravili kapitalnu grešku koja ih je do sada koštala mnogo, a Boga pitaj koliko će tek da košta.


Ne mogu da se saglasim sa ovim. Mislim da su bili prilično stjerani u ćošak, tj. da nisu mogli na drugačiji način da povrate Krim koji je bukvalno od strateškog značaja, vjerovatno većeg nego Sirija. Onda se to, logično, pretvorilo u dugotrajnu partiju šaha, a na nama što ipak više volimo Ruse je da se nadamo da će isti opravdati velemajstorsku reputaciju.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Sep 2018, 17:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Rivaldinho je napisao:

Za sada prilično dobro istjeraše Zapad iz Sirije, iako ih drži na uzici ;)
Po nekim mojim insajd informacijama iz Rusije, tamo uopšte stanje nije takvo kakvo mi zamišljamo kad se kaže "sankcije", tj. niđe veze sa onom našom negdašnjom nemaštinom, nestašicom, inflacijom itd.


Jeste, ali u Siriji su imali poziv Damaska da intervenišu. I intervenisali su sa pojedinim elementima vojske, većinu je i dalje odrađivao Damask, Rusi su dali avijaciju, instruktore, i informacije do kojih Damask sam ne bi mogao doći.

Ukrajina je za razliku od Sirije debeli promašaj.

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Sep 2018, 17:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Rivaldinho je napisao:
apokalipto je napisao:
U Siriji oni imaju poziv Damaska da učestvuju u operacijama. U Ukrajini su napravili kapitalnu grešku koja ih je do sada koštala mnogo, a Boga pitaj koliko će tek da košta.


Ne mogu da se saglasim sa ovim. Mislim da su bili prilično stjerani u ćošak, tj. da nisu mogli na drugačiji način da povrate Krim koji je bukvalno od strateškog značaja, vjerovatno većeg nego Sirija. Onda se to, logično, pretvorilo u dugotrajnu partiju šaha, a na nama što ipak više volimo Ruse je da se nadamo da će isti opravdati velemajstorsku reputaciju.

Nisu oni vratili Krim nego ga uzeli kada je bilo spasavaj šta se da spasiti, pa su od nekada držanja cijele Ukranije spali na Krim i dvije poluprovincije u Ukrajini, oni Rusi što su ostali u granicama Ukrajine ne smiju ni podići glavu i nešto reći, a ove u Donbasu granatiraju gdje i kako stignu.

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Sep 2018, 17:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2010, 23:46
Postovi: 5843
apokalipto je napisao:
Rivaldinho je napisao:

Za sada prilično dobro istjeraše Zapad iz Sirije, iako ih drži na uzici ;)
Po nekim mojim insajd informacijama iz Rusije, tamo uopšte stanje nije takvo kakvo mi zamišljamo kad se kaže "sankcije", tj. niđe veze sa onom našom negdašnjom nemaštinom, nestašicom, inflacijom itd.


Jeste, ali u Siriji su imali poziv Damaska da intervenišu. I intervenisali su sa pojedinim elementima vojske, većinu je i dalje odrađivao Damask, Rusi su dali avijaciju, instruktore, i informacije do kojih Damask sam ne bi mogao doći.

Ukrajina je za razliku od Sirije debeli promašaj.


Izgleda - ključnim. Do dolaska Rusa - Damask pred porazom, od dolaska Rusa - potpun preokret. Damask je gubio i ljudstvo i moral i tehniku, protiv fanatika i plaćenika koji su imali nepresušan sistem pojačavanja i razvijenu taktiku kojoj Damask nije mogao parirati. Onda su došli Rusi sa bombama koje ruše tunele (osnovno sredstvo napretka ISIS) i naravno, obavještajnim aparatom koji je svu tu operaciju pokrio. Uz relativno male žrtve u ljudstvu, jer je većinu snosio Damask, izvojevali su i za sebe veliku pobjedu, kojo mislim da teško da možemo shvatiti razmjere. Ne radi se tu tek o uticaju u jednoj zemlji, već su izgleda mnogo veće igranke u pitanju, gdje je Rusija mogla zaista biti bačena na koljena - i otuda tolika odlučnost i istrajnost u operaciji.

Citiraj:
Nisu oni vratili Krim nego ga uzeli kada je bilo spasavaj šta se da spasiti,


Pretpostavljam da je cijela gungula oko Ukrajine bila i upravo zbog - Krima. Zar nije na Krimu sjedište crnomorske flote? Ne treba trošiti riječi šta bi za Rusiju značilo, strateški, da izgubi takav jedan potencijal praktično na granici sa NATO (Turska). To što su izgubili plodne zemlje širom Ukrajine ih vjerovatno ne dira toliko...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Sep 2018, 17:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Sirija je druga priča, manje više za Ruse uspješna, ja ovdje pišem o Ukrajini ne o Siriji.

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Sep 2018, 17:21 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Rivaldinho je napisao:

Citiraj:
Nisu oni vratili Krim nego ga uzeli kada je bilo spasavaj šta se da spasiti,


Pretpostavljam da je cijela gungula oko Ukrajine bila i upravo zbog - Krima. Zar nije na Krimu sjedište crnomorske flote? Ne treba trošiti riječi šta bi za Rusiju značilo, strateški, da izgubi takav jedan potencijal praktično na granici sa NATO (Turska). To što su izgubili plodne zemlje širom Ukrajine ih vjerovatno ne dira toliko...


Krim je mali dio Ukrajine, i jedini značaj ima zbog te luke. A sem plodnih ravnica izgubili su i tržište, kompanije koje su radile za Rusiju, a dobili neprijatelja na svojoj granici, i po ponašanju Moskve da se viditi da oni pojma nemaju šta da rade sa Ukrajinom.

Nažalost ovo je zapad odigrao maestralno i vjerovatno dobio više nego je i očekivao na početku. :(

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Sep 2018, 17:25 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Sirija je manje-više gotova priča. Ukrajina je daleko od završene priče.
Da se tebe pita, oni bi vjerovatno do sada pregazili i Ukrajinu. Pa i Tursku zbog onog aviona. Porušili Izraelu avione. Ali kod njih možda postoji neko malo pametniji od tebe, pa da pokuša nešto na duže staze i drugi način uraditi. Recimo, da se samo ušetaš u Krim. Oni koji će sutra biti jači, odgovara nešto ostaviti za kasnije.

Ali mene zanima veza između toga, da Zapad vezano za Ukrajinu drži Rusiju na uzici zbog sankcija... a u Siriji je došao pozov od zvanične vlasti, pa tu ta uzica ne radi...

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Sep 2018, 17:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2010, 23:46
Postovi: 5843
apokalipto je napisao:
Sirija je druga priča, manje više za Ruse uspješna, ja ovdje pišem o Ukrajini ne o Siriji.


Niti ja želim reći da je Rusija uspjela u Ukrajini zbog uspjeha u Siriji :wink: , samo pokušavam prikazati kako je to u suštini dio iste priče, nastojanja Zapada da se Rusija baci na koljena, malo po malo.

Inače, čini se da su upravo vratili Krim jer su ga Sovjeti na čelu sa Hruščovim otkinuli od Rusije i dali Ukrajini, i to moguće na način koji je čak i u Sovjetskom Savezu, diktatorskom režimu, bio nezakonit i neispravan. Mnogo mutnih radnji...

Citiraj:
...i jedini značaj ima zbog te luke...


Jedan, ali izuzetno vrijedan. Vjerujem da im znači više nego svo ukrajinsko tržište. Rusija je ipak ogromna zemlja, a što se ovih sankcija tiče, pretpostavljam da im to u nekom konačnom zbiru može donijeti dobro, da će se usporiti "pozapadnjavanje" zemlje (da budem nešto precizniji, okretanje onom najgorem što dolazi sa Zapada) i da će se okrenuti više obrazovanju i formiranju sopstvenih potencijala, naučnih i ekonomskih, pa jednom, a taj dan mora doći, kad sankcije više ne budu imali smisla ni opravdanja (tj. kad Putin prestane poluamaterski trovati ljude po parkovima u Londonu) da će Rusija izaći kao pobjednik. Čini mi se da u Rusi, u principu, seljast narod poput nas i da su skloni olako prihvatiti ono što Zapad servira kao svoje vrijednosti, ne videći kud to sve može da odvede, tako da - na svoj način, nije loše da istrpe možda taj neki materijalni gubitak, privremeno.

Citiraj:
Pa i Tursku zbog onog aviona.


Ponašanje Rusije (i, prije svega, Putina) u vezi sa rušenjem tog aviona je primjer za udžbenike vođenja države, istorije... kako se ponašati u ekstremno teškoj situaciji. Garantujem, na osnovu snimaka tadašnjih... da je Putin bio VAN SEBE OD BIJESA kada se to desilo. Djelovao je kao da se jedva suzdržava... ali uradio je ono što je bilo mudro i najbolje za njegovu zemlju, te posljedično okrenuo Tursku sebi, bar za kratak period (njima nije vjerovati).

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Sep 2018, 17:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
danijell je napisao:
Sirija je manje-više gotova priča. Ukrajina je daleko od završene priče.
Da se tebe pita, oni bi vjerovatno do sada pregazili i Ukrajinu. Pa i Tursku zbog onog aviona. Porušili Izraelu avione. Ali kod njih možda postoji neko malo pametniji od tebe, pa da pokuša nešto na duže staze i drugi način uraditi. Recimo, da se samo ušetaš u Krim. Onima koji će sutra biti jači, odgovara nešto ostaviti za kasnije.

Ali meen zanima veza između toga, da Zapad vezano za Ukrajinu drži Rusiju na uzici zbog sankcija... a u Siriji je došao pozov od zvanične vlasti, pa tu ta uzica ne radi...


Kakvu korist bi imali od toga da vojno zauzmu Ukrajinu?
Da je zauzmu mogu, ali šta onda? Onda su dobili propalu državu na čuvanje u koju bi morali upumpati ogroman novac( koji nemaju) da bi koliko toliko bila funkcionalna? Sa druge strane, ako se ovako nastavi i što je ostalo Rusa u Ukrajini pod pritiskom i propagandom će da postanu Ukrajinci, kao što naši u Hr pod raznim ucjenama prelaze u hrvate.

Da postoji neko pametan i da dugoročno razmišlja o Ukrajini ne bi ni bilo prevrata, tu se radi o javašluku i nemaru.Kada je Ukrajina pukla onda je bilo spašavaj što se spasti da. Nisu oni vratili Krim, Krim je uz kompletnu Ukrajinu bio vezan za Rusiju do 2014-te, nego kada su izgubili Ukrajinu uspjeli su bar Krim da izvuku, pa eto nije 100%-tna propast.

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Sep 2018, 17:48 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
А у међувремену тај исти новац морају да упумпавају лАмери и ЕУ. Па сад види ко је боље прошао. :)

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Sep 2018, 17:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Rivaldinho je napisao:

Jedan, ali izuzetno vrijedan. Vjerujem da im znači više nego svo ukrajinsko tržište. Rusija je ipak ogromna zemlja, a što se ovih sankcija tiče, pretpostavljam da im to u nekom konačnom zbiru može donijeti dobro, da će se usporiti "pozapadnjavanje" zemlje (da budem nešto precizniji, okretanje onom najgorem što dolazi sa Zapada) i da će se okrenuti više obrazovanju i formiranju sopstvenih potencijala, naučnih i ekonomskih, pa jednom, a taj dan mora doći, kad sankcije više ne budu imali smisla ni opravdanja (tj. kad Putin prestane poluamaterski trovati ljude po parkovima u Londonu) da će Rusija izaći kao pobjednik. Čini mi se da u Rusi, u principu, seljast narod poput nas i da su skloni olako prihvatiti ono što Zapad servira kao svoje vrijednosti, ne videći kud to sve može da odvede, tako da - na svoj način, nije loše da istrpe možda taj neki materijalni gubitak, privremeno.


Ma da, tržište od 40+ miliona stanovnika je sitnica. Sankcije na duže vrijeme jesu dobra stvar, jer su napokon dobili šut u dupe da se pokrenu i stvore domaće alernative stranoj robi.

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Sep 2018, 18:03 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
:) Које тржиште за коју робу? Оно што Русија извози има сасвим добвру прођу и без Украјине. Нафта, гас, пшеница (чак је Украјна била конкурент), војна опрема. Кина може да прогута много више свега него што би Украјина икад могла. Кад би Русија могла да произведе.

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Sep 2018, 19:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8494
Jbtg, posle sankcija je Rusija od uvoznika žitarica postala No1 izvoznik. Onda turski tok, pa sjeverni tok 2 -oba pri završetku.
Da su im sankcije nanijele štetu- jesu.
Ali sa druge strane imaju i koristi jer su prije sankcija krenuli kupovati sve sa zapada, a sada moraju praviti svoje što znači da pare ostaju u zemlji.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Sep 2018, 21:07 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Feb 2008, 14:09
Postovi: 10447
Hm, ljudi, mislim da je ključna stvar shvatiti, da ovu i ovakvu Ukrajinu - niko ne želi. Ni Angela, ni Putin pa ni Amerikanci. Rusi su, nakon nereda na Majdanu, bjekstva Janukoviča i raspada države, koji se desio jako brzo, i koji je iskren treba biti, Ruse dočekao nespremne, ipak na kraju uzeli sve što je iole važno bilo: Krim zbog svog geostrateškog položaja i crnomorske flote - više svoje prisustvo ne plaćaju nikome, i rudarski Donbas ( DNR i LNR ) ekonomski najvažniji dio bivše Ukrajine. Ruda umjesto ka zapadu, sada ide na istok.

Ono što su mi brojni Rusi, dopisujući se preko vk.com rekli, jeste da im "treba" još samo Odesa, kako bi priča u ovom regionu bila zaokružena. Kada Sjeverni tok jednog dana zaobiđe Ukrajinu, biće to zemlja čiji će strateškii značaj iako graniči sa Rusijom, biti na nivou statističke greške.
Ipak niko nije za to, da se proruske republike pripajaju Rusiji, već da svojim "prisusutvom" u Ukrajini drže na uzici - vlast u Kijevu. To Rusima za sada, mora se priznati dobro ide.

Šta donosi najavljena oluja za 14.09. - vidjećemo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Sep 2018, 22:16 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Pa možda nakon provokacije ovaj plavi dio se uokviri.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... nglish.png

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Sep 2018, 22:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jun 2011, 21:22
Postovi: 16725
Lokacija: У близини Обрен Вакуфа
drug je napisao:
Ipak niko nije za to, da se proruske republike pripajaju Rusiji, već da svojim "prisusutvom" u Ukrajini drže na uzici - vlast u Kijevu. To Rusima za sada, mora se priznati dobro ide.

Управо тако. А оно што апокалипто не конта је да никога у принципу није брига колико ће људи да изгине у таквим "игрицама". Битан је крајњи резултат. Жалосно, али је тако, у принципу од кад је свијета и вијека.

_________________
Зарада на интернету (Јесте, ја сам админ) :) Najbolji Forex brokeri
Čiča iz Rogače je napisao:
Kad pobjedimo Doboj ćemo nazvati Obren Vakuf,usprkos tebi i Vulićki
Vladimir RUS je napisao:
Na RTRS-u kazu 8000, a na Nezavisnim hiljade. :D
Dok je bilo uzivo, na RTRS-u i ATV-u nista. Zato ide live kada se otvara hidroelektrana od 42 miliona KM koja uz to zaposljava tj. bice uposleno 40-ak radnika. Milion KM po radnom mjestu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Sep 2018, 06:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9166
danijell je napisao:
Pa možda nakon provokacije ovaj plavi dio se uokviri.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... nglish.png
Čisto sumnjam. Prozapadni dio bilda svijest Ukrajine kao antiruske. Taj plavi dio se smanjuje svakim danom. Ali i mržnja prema vlasti u Kijevu isto tako, zbog osiromašenja i ukidanja povlastica.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Sep 2018, 12:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2009, 13:22
Postovi: 5018
Lokacija: Banja Luka
Realno bi bilo da im uzmu Mariupol ako se budu zajebavali.

_________________
Eins, zwei, eins, zwei build an empire, very Prussian!
Exhaust gasses go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9550 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242 ... 478  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 19 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs