Postavljam ovu temu koja je zadnjih dana aktuelna. Naime radi se o tome da su se pojedini građani žalili na visinu računa za struju (decembar) i to je bilo u par priloga na tv-u. E sad navodno priča se poklapa sa ugradnjom digitalnih brojila koju pojedini vide kao krivce za veće račune. Ono što je posebno interesanto, u isto vrijeme Elektrokrajina se hvali da je u protekle dvije godine smanjila distrubitivne gubitke. Sa druge strane su da kažem navukli korisnike da potpišu ugovore sa njima, prije nego što će nastupiti liberalizacija tržišta (o tome se pričalo na drugoj temi). Takođe sad planiraju da ugrađuju nova digitalna brojila pa se ja ko laik pitam je li ovo sve povezano i koliko je tu istine?
U nastavku 2 teksta koja su objavljena u zadnjih 10 dana a tiču se teme
Nova brojila uvećavaju račune?Citiraj:
Mnogi građani Banjaluke u posljednje vrijeme se sve češće žale na potrošnju električne energije i visinu računa za struju koji im, kako kažu, u najmanju ruku izgleda sumnjivo.
"Imam centralno grijanje na drva, pomoću kojeg grijemo oba sprata kuće, kuvamo i grijemo vodu u bojleru. Struju jedino koristimo za sijalice, televizor, frižider i veš-mašinu, što predstavlja male potrošače, a takođe se svi i trudimo da što manje koristimo navedene aparate. Uprkos svemu tome, od kada su nam promijenili stare satove novim digitalnim, računi su porasli do nevjerovatnih visina i sada već prelaze granicu zdravog razuma", priča Radomir Momić iz naselja Lauš.
Navodi da poslije promjene satova tokom ljeta mjesečni računi iznose obično oko 80-90 KM, a zimi znaju ići i "debelo" iznad 200 KM, te ističe da struju koriste u istim količinama kao i prije promjene satova.
"Prije postavljanja digitalnih satova ljeti smo imali račune oko 30 KM, a zimi najviše do 70 KM, a potrošnja je ista, pa vi sada vidite razliku. Sve mi ovo izgleda kao neka smišljena pljačka", govori Momić.
Da slučaj porodice Momić nije jedinstven potvrđuje i porodica Topalović iz Drakulića, koja ima iste probleme.
"Razlika u računima od mjeseca do mjeseca je ogromna, a potrošnja ista. Većinu stvari radimo na drva, tako da u sezoni za relativno malu kuću potrošimo 15 kubika ogreva", pričaju Topalovići.
Dodaju da njegove komšije imaju iste probleme i da ljudi polako postaju očajni jer ako plate račune za struju onda će, ističu, morati odvojiti sebi od usta. Takođe kažu da sumnjaju na mahinacije, te apeluju na nadležne da izjednače cijenu struje u ljetnom i zimskom periodu.
"Kubik vode je isti i ljeti i zimi. Ono što mi je još potpuno nevjerovatno da radnici 'Elektrokrajine' imaju subvencije za struju, koliko ja znam dva puta godišnje po 400 KM, i oni su jedino javno preduzeće koje je sebi tako nešto uzelo za pravo, imaju dobre plate. Pa, nemojte još i uzimati subvencije preko naših leđa", poručuje Momić.
Navodi kako je na njegove žalbe "Elektrodistribucija" poslala dva radnika koja su mu iznova očitala sat i poručila da nema razloga da se žali. Momić dodaje da se poslije svega ne bi ni najmanje premišljao u vezi s isključenjem od postojećeg distributera samo da ima postojeću alternativu.
Mobilni telefoni
Radomir Momić ističe da sumnja da novi satovi nisu tačni, odnosno da su namješteni da očitavaju dosta više nego što je stvarna potrošnja struje.
"Čuo sam da se pomoću mobilnog telefona može povećati broj kilovata na satu. Sve mi je to sumnjivo", odmahujući glavom govori on.
Iz preduzeća "Elektrokrajina" su saopštili da je na žalbu Radomira Momića 26. decembra prošle godine njihova ekipa izlazila na teren i utvrdila da nije bilo nepravilnosti pri obračunu potrošnje električne energije.
"Riječ je o brojilu sa daljinskim očitavanjem potrošnje električne energije koje je ugrađeno 2011. godine i koje je u potpunosti ispravno. Stoga još jednom pozivamo dotičnog kupca da ukoliko i dalje sumnja u ispravnost brojila podnese zahtjev za vanrednu kontrolu i baždarenje istog", naveli su iz "Elektrodistribucije".
Digitalna brojila – sprječavanje krađe ili veći računi
Citiraj:
Za šest godina 15.000 digitalnih brojila koja očitavaju potrošnju struje na daljinu, ugrađeno je u domove Banjalučana, hvale se iz “Elektrokrajine”.
Na modernizaciju neki Banjalučani ipak, odmahuju glavom. Negoduju zbog većih iznosa na računima, a tvrde da su razlog upravo digitalna brojila. Božana Jovanović dobila je veći januarski račun, iako razloga za to, kako tvrdi nema. Trošila je, kaže struju kao i prethodnih mjeseci.
“Recimo nekih sedam, osam maraka otprilike, što za struju nije malo. Sedam-osam maraka nije ništa, kad vi kažete, ali ako pogledamo kilovate, onda to nije malo”, kaže Božana Jovanović.
U Elektrokrajini se kunu u ispravnost i pouzdanost. U ovoj godini 700 domova u banjalučkim naseljima dobiće digitalna brojila. Kažu da imaju više slučajeva gdje je smanjena potrošnja ugradnjom digitalnih brojila, a kupce struje koji su dobili veće račune pozivaju da im se obrate.
“Izlazi se na lice mjesta i radnici na licu mjesta utvrđuju da li je brojilo ispravno, naravno postoji metod vanredne kontrole i zahtjeva za atest. Mi pozivamo svakog kupca koji sumnja u ispravnost brojila da podnese zahtjev za vanrednu kontrolu i atest brojila koji se sprovodi od strane nezavisne institucije”, kaže Predrag Klincov, portparol “Elektrokrajine”.
Smanjenje gubitaka na mreži, sprječavanje neovlaštene potrošnje, kao i planovi modernizacije, glavni su razlozi ugradnje digitalnih brojila. Potrošači poštuju napredak i olakšice, ali povjerenje je još na dugom štapu.