NATO-ovi avioni nas "zaprašuju" mješavinom barija, aluminija i stroncija?!
Neobični tragovi u vidu bijelih linija koje su se pojavile protekli vikend na nebu iznad Sarajeva privukle su pažnju građana. U prvi mah liče na sasvim običan trag kakav ostaje iza aviona. No, kako ti tragovi nisu nestajali ni nakon nekoliko sati, građani su se s pravom zapitali o čemu je, ustvari, riječ.
Šefik Avdagić je novinar, ali i pasionirani istraživač ovog fenomena. On je za portal "Dnevnog avaza", rekao da ovo nije nimalo bezazlena pojava. Ovakvu pojavu je, kako kaže, nedavno vidio u Hrvatskoj, gdje su se linije praktično ukrštale čineći svojevrsnu rešetku.
- Ovu neobičnu pojavu sam primijetio i u subotu na potezu prema Bjelašnici. Oko pet, šest aviona počelo je da nadlijeće od 10 pa sve do 15 sati. Riječ je, zapravo, o "zaprašivanju" o čemu kolaju razne priče unazad 4-5 godina i na internetu.
Prema nekim službenim podacima riječ je o programu "zaprašivanja" i spašavanja zemlje i klime u borbi protiv globalnog zagrijavanja. Još 20. februara 2010. godine je grupa američkih geoinžinjera predložila američkoj Vladi da se godišnje u atmosferu ispusti od 100 do 200 miliona metričkih tona aluminija protiv globalnog zagrijavanja. Mora se priznati da je to fascinirajući podatak - kaže Avdagić.
Osim toga, na internetu se može pronaći podatak da se to "zaprašivanje" provodi od strane NATO-vih vojnih aviona.
- Vjerujte da nam poslije svih ovih priča nije nimalo jednostavno, a niko od zvaničnika ne nudi nikakvo objašnjenje. Recimo, u susjednoj Hrvatskoj je zastupnica u hrvatskom Saboru Mirela Holy na inicijativu grupe građana postavila zastupničko pitanje o kakvoj se pojavi radi. Odgovor hrvatske Vlade je bio da je riječ o običnom tragu mlaznih aviona i na tome se sve završilo- istakao je Avdagić.
Poznato je da je rađeno i ispitivanje sastava tih tragova i utvrđeno je da se radi o mješavini aluminija, barija i stroncija, a sve sa ciljem regulisanja klimatskih promjena.
No, čini se da je najzanimljiviji detalj u cijeloj priči spominjanje korporacije za proizvodnju hrane koja se bavi proizvodnjom sjemena otpornih na aluminij.
- To znači da, ako zasadimo biljku sa normalnim sjemenom, u ovim uslovima neće uspjeti. U tom slučaju će te korporacije ponuditi svoje sjeme koje će uspjeti na zaprašenom području i koje je otporno na toksine.
Problem je što nas niko ništa ne pita, a avioni nadlijeću i puštaju tragove. Kako onda u ovakvoj situaciji umiriti građane- pita se na kraju razgovora Avdagić, koji je svojevremeno bio urednik magazina "Arka" i "Piramida".
http://www.avaz.ba/vijesti/iz-minute-u- ... -stroncija