banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 09:59

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 72 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 10 Feb 2011, 14:40 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Zimsko je ono "pravo" vrijeme, a ljetnje ono koje se pomjera.
Kakva se ušteda dobija time što se pomjera sat kada dolazi "ljetnje" računanje vremena, jer se dan i tako tada produžava?
Ušteda zbog toga što ćemo kasnije paliti svjetlo navečer, kada ga više ljudi koristi, a jutarnje prirodno svjetlo neće se iskoristiti.
Ako je 1% uštede energije zbog toga i ako se pređe na štedljive sijalice koje troše npr pet puta manje energije, onda je to ušteda 0.2%.

A onda se uvede obavezno korišćenje svjetla na autima u toku dana, čiji je uticaj na potrošnju goriva:
Citiraj:
- na otvorenoj cesti povećana potrošnja cca 0.5 - 1 %

- u gradskom režimu vožnje povećana potrošnja cca 3 %

- na ler gasu povećanje potrošnje može ići i do 30 %


Koliko kod nas ima smisla ova ušteda, a ne samo kod nas. Dovoljno je spomenuti prvo klima uređaji. Koliko se energije nepotrebno potroši ljeti zbog njih. Pa tek računari i sve što ide uz njih, koji nerijetko rade nepotrebno većinu vremena. Npr satimo zbog torrenta :) I šta sve još ono čega nije bilo, ili nije bilo masovno, kao u vrijeme kada je oživjela ova ideja nakon energetske krize sedamdesetih . Tada su se npr mnogi riješili grijanja na mazut.

I onda onih 0.2 posto je smiješno. Da je čak i 1%.



Možda je veći učinak to što radnom narodu ostaje sat vremena duže sunce na nebu, pa da i oni malo uživaju u prirodnom svjetlu :)

Ja bi to pojednostavio tako što bi uveo računanje vremena tako da sunce izlazi i zalazi uvijek u skoro isto vrijeme. Samo bi vršio korekciju trajanje sekunde u toku cijele godine :lol: I skromno bi je nazvao, Danijelova sekunda. :lol:
Npr postoji dnevna i noćna sekunda, različitog trajanja, osim kada je ravnodnevnica.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Mar 2011, 15:07 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 04 Jun 2010, 22:09
Postovi: 265
filozof sa vrbasa je napisao:
Da, da, u pravu si planuo sam bez veze.

Zivio Dimitrije Medvedev!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Jebga, ipak si bio u pravu. Rusi ostaju na ljetnom računanju vremena, što znači, kad se vratimo na zimsko, razlika će biti 3 sata...

_________________
Šta se kliberiš?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Mar 2011, 16:27 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Feb 2010, 22:03
Postovi: 3781
Lokacija: Awesometown, Togetherland, Betterworld... Sci-Fi RS :)
Pa onda je Međedov diktator istog kalibra kao i Čaušesku, Sadam Hussein, Idi Amin, Hosni Mubarak, Gadafi i ostala bratija! :D

Sad kad Srbi ekspresno podrže inicijativu za ukidanje zimskog i ljetnog računanja vremea ima da se zauvjek odvojimo od poganog zapada i da nikad ne uđemo u EU!!!

_________________
''Srbin Srbinu Srbin est!'' - nepoznati
''MALOGRAĐANIN je oruđe sveopšteg razaranja'' - Konstantin Leontijev
Prezir dolazi kada sve shvatiš!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Mar 2011, 21:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
Стручњаци предвиђају увећање продуктивности рада при преласку на летње рачунање времена. Прелазак Русије на летње рачунање времена за стално, ће Русима омогућити да избегну моногобројне стресове и увећају продуктивност рада становништва.

"Прорачуни показују да при преласку на летње рачунање времена количина сунчеве светлости, која допире до очију, бива већа, а то доводи до увећања продуктивности рада становништва", - изјавио је професор Биолошког факултета Московског Државног Универзитета Вјачеслав Дубинин на прес-конференцији у Москви.

Према речима стручњака, "када нагло променимо временску зону, дуго се адаптирамо и то доводи до стреса". "исто то настаје и при померању казаљки. Није потребно сваки час мењати режим дана и померати казаљке на сату. Из тог разлога ће одустајање од зимског времена смањити степен стреса, којем је изложен наш организам", - цитира професора "Интерфакс".

У ноћи на недељу, 27. марта, Руси ће последњи пут померити казаљке на летње рачунање времена. У 2 часа по локалном времену, казаљке свих часовника у земљи ће бити померене за један сат унапред. "У складу са ппроцедуром рачунања времена, коју је прописала влада РФ, 27. марта 2011. године на територији Русије почиње период сталног летњег рачунања времена, - саопштено је агенцији ИТАР-ТАСС у Росстандарду. – С тим у вези, казаљке часовника на целој територији Русије ће у 2 часа по локалном времену, 27. марта бити померене за један сат унапред.".

8. фебруара је председник Русије Дмитриј Медведев изјавио да је донео одлуку да се од јесени укине прелазак на зимско рачунање времена, и да је с тим у вези дао одговарајуће препоруке влади Русије. "Нећемо прелазити на зимско рачунање, још једном ћемо осетити непријатност, с обзиром да је сваки прелазак на летње рачунање времена увек – умањење сна за један сат, али после тога непријатности више неће бити. Истовремено, имаћемо пролонгиран светли део дана. Мислим да ће то бити интересантно и корисно за нашу земљу, у целини и у сваком смислу. Од мене су, у сваком случају, људи то много пута тражили", - навео је Дмитриј Медведев.

Истраживање Сверуског Центра за испитивање јавног мњења, спроведено од 19-20. фебруара у 46 региона РФ, доказује да су наведену одлуку Руси у потпуности подржали (73%). Само 6% испитаника је изјавило да негативно оцењује наведену иницијативу. Сваки пети нема став о одлуци председника (18%). За укидање традиције промене рачунања времена су и они којима је прелазак био лак, као и они којима је прелазак био веома тежак (међу њима ниво одобравања достиже 89%).

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Mar 2011, 21:12 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Apr 2006, 22:37
Postovi: 873
kliber je napisao:
filozof sa vrbasa je napisao:
Da, da, u pravu si planuo sam bez veze.

Zivio Dimitrije Medvedev!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Jebga, ipak si bio u pravu. Rusi ostaju na ljetnom računanju vremena, što znači, kad se vratimo na zimsko, razlika će biti 3 sata...


Pokvari filozofu dan... ti podli covjece!

_________________
...na sjeveru smrtno je zima l na jugu pingvini jedu ljude l na zapadu ljudi ljude l a istok se trudi da kao zapad bude...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Mar 2011, 21:29 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 04 Jun 2010, 22:09
Postovi: 265
bzvz je napisao:
Pokvari filozofu dan... ti podli covjece!

Jbga, znam, ali bitno je da istina u vezi sa Medvedevim izađe na vidjelo.

_________________
Šta se kliberiš?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Mar 2011, 22:52 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Nov 2004, 19:33
Postovi: 1223
Lokacija: Tu sam
The_new_Statesman je napisao:
Pametno, nadam se i da ce druge zemlje uciniti isto.


Ma slazem se!

_________________
Be nice, I could be your lawyer someday...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Mar 2011, 16:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Drago mi je da je kod nas uvedeno pomjeranje vremena. Zasto? Zato sto se ljeti duze vidi vani, u prosjeku do 10 uvece ne spusta se mrak. Dalje, jutro ljeti svanjiva oko 5, a da nije pomjeranja svanjivalo bi u 4, a niko ne ustaje u 4 samo bi se ljudi bez veze budili tako rano od svjetla. O ustedama u energiji da i ne govorimo. A Rusi moraju u svemu suprotno od svijeta, pa i u ovome.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Mar 2011, 16:35 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Avg 2002, 17:16
Postovi: 2344
Lokacija: Moskva
jellyfish je napisao:
A Rusi moraju u svemu suprotno od svijeta, pa i u ovome.


Прво се мало распитај па пиши, да не кажем лупај.

http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B5%D1%82%D1%9A%D0%B5_%D1%80%D0%B0%D1%87%D1%83%D0%BD%D0%B0%D1%9A%D0%B5_%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B0

_________________
I don't like it's job !!!!!!!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Mar 2011, 20:36 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Apr 2006, 22:37
Postovi: 873
jellyfish je napisao:
Drago mi je da je kod nas uvedeno pomjeranje vremena. Zasto? Zato sto se ljeti duze vidi vani, u prosjeku do 10 uvece ne spusta se mrak. Dalje, jutro ljeti svanjiva oko 5, a da nije pomjeranja svanjivalo bi u 4, a niko ne ustaje u 4 samo bi se ljudi bez veze budili tako rano od svjetla. O ustedama u energiji da i ne govorimo. A Rusi moraju u svemu suprotno od svijeta, pa i u ovome.


Mislim da ce Rusi ostati na ljetnom, a ne na zimskom racunanju vremena. Neko je to vec napisao. Meni vise odgovara ovo ljetno racunanje i takodje ne vidim potrebu da se vracamo na zimsko. Treba mi 10 dana da se naviknem na tu promjenu, djavola mu...

_________________
...na sjeveru smrtno je zima l na jugu pingvini jedu ljude l na zapadu ljudi ljude l a istok se trudi da kao zapad bude...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Mar 2011, 21:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2003, 15:07
Postovi: 6389
I kod nas se ukida na jesen promjene vremena. Ne znam da li ostajemo na ljetnom, ili se prebacujemo na zimsko.

_________________
"Baš je dobro kada misliš da živiš u slobodi"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Mar 2011, 08:29 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Rusi imaju koliko se sjećam 10 vremenskih zona i oni ostaju u ljetnom računanju vremena. 10 vremenskih zona, šta im znači pomjeranje sata unazad?
Kod nas je standardno vrijeme zimsko računanje i jedino što su satovi sinhronizovani u odnosu na bliske susjede koji primjenjuju to računanje a ostalo je sve isto. Nije to bogzna kakva razlika niti utiče drastično na metabolizam.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Mar 2011, 09:26 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
Mislim da je 9 u pitanju. Nije ni vazno, a ne da mi se sad guglati.

Podrzavam rusku odluku.
(Naravno :D)

Kakve crne ustede energije. To su obicna naglabanja. Bar ja tako mislim. Sad ce taj jedan sat prije puno znaciti. U svijetu se danas toliko energije potrosi da se taj jedan sat lijevo-desno ne moze osjetiti. Ajd da se taj sat ne trosi energija, onda da. U stvari samo je izvrseno pomjeranje.
Ko da je vazno koliko je sati. Ja ni ne koristim sat, skoro pa nikako. Idem ofrlje uvijek.

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Mar 2011, 09:31 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Avg 2010, 09:37
Postovi: 36
Aha, padne mrak, pogledamo na sat,ohoho pola 9 i svi idemo na spavanje . Baš!!! Svejedno mi je koliko je sati, po ovom ili onom računanju vremena, svakako mi gori svjetlo, TV, računar, bojler, bar 2-3 sijalice....

_________________
Čovjek je jako dobar advokat za svoje greške i jako dobar sudija za tuđe


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Mar 2011, 18:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Avg 2002, 17:16
Postovi: 2344
Lokacija: Moskva
U Rusiji je bilo 11 vremenskih zona, a prošle godine su smanjili na 9.

_________________
I don't like it's job !!!!!!!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Mar 2011, 08:43 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2004, 22:02
Postovi: 1336
Lokacija: selo veselo
Imala sam srecu da putujem od Moskve do Vladivostoka.
U toku leta, koji je, by the way, trajhao oko 9,5 sati, kazaljke sam pomjerala par puta, a zatim sam odustala i kada sam dosla na odrediste, sat sam pomjerila za 8 sati unaprijed u odnosu na mjesto kretanja... UH, adaptacija je bila vise nego teska..

http://www.timezonecheck.com/

Vjerujem da se Rusima ova odluka biti od koristi, ali ja se licno svake godine radujem ljetnom racunanju vremena, dan mi je duzi i mogu ga kvalitetnije iskoristiti. Jednostavno bolje funkcionisem po ljetnom racunanju vremena...

Pa ako bude i kod nas ovih promjena, nadam se da ce ici u korist ljetnog :D

_________________
Kad bih imao jednu malu, malenu kućicu.
Kad bih u njoj imao jedan mali tepih
I kad bi sve to bilo moje...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Sep 2011, 18:23 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
И КИЈЕВ УКИНУО ЗИМСКО РАЧУНАЊЕ ВРЕМЕНА
Украјински парламент изгласао је данас одлуку по којој ће Украјина бити трајно смјештена у љетњу временску зону.
Инфо | 16:26 20/09/2011 | Извор: СРНА
Овај потез услиједио је послије таквих одлука у Русији и Бјелорусији. То значи да ће и Украјина од сада увијек бити три сата испред времена по Гриничу.
Украјински посланици сматрају да су сталне промјене између љетног и зимског рачунања времена, што помаже у уштеди енергије, нарушавале здравље људи и изазивале стрес.
В.Ч.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Sep 2011, 19:01 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Avg 2002, 17:16
Postovi: 2344
Lokacija: Moskva
Неће увијек бити 3 сата испред, већ само зими, а љети остаје 2 сата разлика.

_________________
I don't like it's job !!!!!!!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Sep 2011, 19:49 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 01 Mar 2007, 22:19
Postovi: 253
a mogli smo se naci na pola sata....

pola sata kasnije od ljetnog i pola sata ranije od zimskog...i svima dobro...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Sep 2011, 21:04 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 04 Feb 2008, 11:28
Postovi: 1234
e nek je vala! "zimsko i ljetnje vrjeme"/koja je to glupost! danas se smrklo u 15do7! a zimi kad se ranije smrce oni ce jos oduzet 1sat pa ce se smrkavat u5!!!! :angry1: :angry1: :angry1:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 72 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: filigran i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs