banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 14:13

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 584 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 30  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 11 Jul 2010, 10:22 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 15 Apr 2009, 17:34
Postovi: 1155
Lokacija: Canberra
Porodica Milke L. iz Beograda doživela je tešku traumu u Vodicama kraj Šibenika, kada je njenog bratanca bez povoda pretukao jedan Hrvat. Na Jadran je prvi put došla posle 20 godina verujući da se štošta promenilo
s1
Napadnuti srpski turisti u Hrvatskoj: Bež

Odmor na Hrvatskom primorju, prvi posle 20 godina, po svemu sudeći biće i poslednji za porodicu Milke L. (61) iz Beograda, čiji je bratanac bez ikakvog razloga brutalno pretučen u centru Vodica, nadomak Šibenika. Posle niza neprijatnosti koje su doživeli za svega nekoliko dana, saglasni su samo u jednom - nikad više!
a

Svuda se dešava

Bez obzira na to što se dogodilo porodici naše sugrađanke, turistički radnici Srbije smatraju da se takvi izolovani incidenti dešavaju širom sveta i da ih ne treba precenjivati.

- Ovaj napad nije jedinstven, jer se takvi slučajevi dešavaju svuda. Postoji rizik da vam se tako nešto desi u koju god zemlju da odete, a pojačana je mogućnost kad se ide u Hrvatsku. Na svakom od nas je da proceni da li je bezbedno ići u neku zemlju na odmor - kaže za Press Ljiljana Čerović iz naše turističke organizacije.

Slično misli i Radmilo Bumber, vlasnik agencije „Pan Evropa Adrijatik", koji veruje da su bez obzira na ovaj slučaj u Vodicama, srpski turisti u Hrvatskoj bezbedni.

Naša čitateljka je samo jedna od onih koji su naivno poverovali u poruke sa hiljadu bilborda kojim Hrvatska poziva turiste iz Srbije da dođu, uživaju i ostave novce u „lijepoj njihovoj", garantujući im odmor iz snova.

- Otišli smo puni vedrine i optimizma, verujući da se za dve decenije mnogo toga promenilo i da su pozivi sa bilborda zaista dobronamerni, ali smo se posle pet dana spakovali i glavom bez obzira pobegli nazad, jer mi je jedan od bratanaca brutalno pretučen, a nama poručeno: „Marš vanka iz Vodica. Bež'te kući četnici, ovde niste dobrodošli" - prepričava preplašena žena, insistirajući da joj ne objavljujemo prezime i ne fotografišemo s lica, zbog brata koji je ostao u Hrvatskoj.

Mislio je da mu treba pomoć

- Želeli smo, između ostalog, i to da rešimo, da kuću koja je opljačkana i do temelja spaljena koliko toliko dovedemo u red, i posle toliko godina ponovo letujemo kao svoji na svom, apsolutno ubeđeni da će sve proći u najboljem redu. Koliko smo bili sigurni da smo „dobrodošli" govori i podatak da smo nameravali da ostanemo mesec dana, ali... - zastaje, dok pokušava da skupi snage za nastavak priče koji ju je naterao da zauvek kaže zbogom Hrvatskoj.
s2
Centar Vodica gde je napadnut srpski turista

Lepo samo na slici... Centar Vodica gde je napadnut srpski turista

- Trećeg dana našeg boravka dole, u kući rođake koja je obnovljena, pošli smo kolima kroz glavnu ulicu u Vodicama, oivičenu kafićima i firmiranim radnjama, nešto nalik našoj Strahinjića Bana. U jednom trenutku put nam je preprečio mladić na skuteru, videvši beogradske tablice. Bratanac koji je sedeo na mestu suvozača čuo je kako preti i psuje, ali ne i njegov brat. Izašao je iz kola verujući da da se momku pokvario motor i da mu treba nekakva pomoć. Kako je zakoračio iz automobila i krajnje dobronamerno ga upitao: „Da li ti treba neka pomoć?" Hrvat ga je svom silinom udario laktom u vilicu, a on je kao sveća poleteo unazad, udario glavom u krilo automobila i bez svesti se stropoštao se na zemlju. Mislila sam da ću umreti, da će mi srce pući, videvši ga kako nepomično leži. Srećom, moram i to da pomenem, odmah su skočili momci iz obližnjih kafića, digli dreku na tog monstruma koji je već seo na motor i počeo da beži, ali su uspeli da mu zapišu tablice i kasnije ga prijave policiji koja se pojavila tek po našem odlasku s lica mesta... - još jedared zastaje u priči, kao da ne želi iznova da vrti sliku nepomičnog bratanca na kaldrmi.

Pretnje da će ih zaklati

- Posle nekoliko minuta se osvestio, stavili smo ga u kola i pobegli odatle, strahujući šta bi još moglo da nam se dogodi. Verujte, toliko smo bili prestravljeni da nismo smeli da ga odvedemo u dom zdravlja, ne znajući šta bi tamo moglo da nas snađe i kako bi nas dočekali, već smo bratanca odvezli privatnom lekaru koji je utvrdio da ima potres mozga i povredu od udarca laktom u vilicu. Sačekali smo nekoliko sati da ga prođe mučnina i povraćanje, spakovali se, seli u automobile i, nazad za Beograd. Ja koja sam sve ove godine sanjala Vodice, moju kuću, povratak, kažem - nikad više, isto kao i moji bratanci koji su i veče pre ovog nesrećnog događaja doživeli neprijatnost kojoj, eto, nismo želeli da pridajemo veći značaj. Naime, dok su se kolima vraćali magistralnim putem, neki momak je svojim automobilom pokušao da ih izgura s puta i baci na stene, da bi, kada ih je obilazio, prešao rukom preko grla, pokazujući kako nas sve treba poklati... - završava svoju traumatičnu ispovest o povratku u zemlju sa „1.244 otočića" i „najplavljim morem na svetu", napominjući da je od svega najgori taj sveprisutni osećaj straha.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jul 2010, 11:08 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 02 Dec 2007, 01:43
Postovi: 2164
Lokacija: Banjaluka
Pa sta se tu sad moze, pametnom je i jednom dosta, a budala se voli vracati po jos porcija, takav je zivot.

_________________
Bla, bla, bla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jul 2010, 11:25 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 20 Jun 2010, 21:04
Postovi: 247
Ovakve stvari se dogadjaju svake godine. Nekog pretuku, nekom upale auto, a srecnijima samo nece da donesu "kafu"...ko voli da plati takav "odmor", neka uziva...

_________________
Mile - posljednji album
http://www.youtube.com/watch?v=_-TfJpQ0Tfg


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jul 2010, 11:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2006, 01:07
Postovi: 3791
Још је давно пјевао Бора Чорба:


"...Ne bi oni ni mrava zgazili
oni nikada ne gaze mrave
ali bi tebe unakazili
ali bi tebi dosli glave

Da l' je moguce ne vidis nista
jesi li ocoravio
izadji malo iz dvorista
zar si zaboravio?

Srbin je lud
Srbin je proklet
jednom ga ubijes
on 'oce opet..."

8)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jul 2010, 11:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2010, 23:18
Postovi: 4738
Kad se čovjek sprema na odmor, u glavi mu prolaze slike plaže, mora, kula u pijesku, skokova u vodi, krstarenje, pedaline, mini-golf, odbojka na pijesku, razonoda, razbibriga, kupanjac, i još kupanjca, sunčanje, kreme, losioni, šetnje pored obale, žurke po diskotekama, čvrst spokojan san, uživanja u pejzažima, zalasku sunca, ludorije, puno smijeha, šale, hlad, suncobrani, nerazmišljanje o probleima, maksimalno opuštanje... Niko se ne sprema sa pomišlju ili strahom da će tamo gdje ide biti kamenovan, ili doživjeti bilo kakvu nelagodnost ili neprijatnost. I onda se to ipak dogodi.. I njegov odmor iz snova, postaje košmar... Ipak ovakve stvari nisu pravilo (hvala Bogu), i ne dešavaju se često. Velika većina Srba odlazi na Hrvatsko primorje, i fino se provodi, bez ikakvih problema. Znam da ima ljudi koji još uvijek imaju dozu straha, upravo zbog ovakvih incidenta, ali i oni se nekako odluče da ipak odu u Hrvatsku sa malom dozom te neke napetosti. Znam da ima ljudi koji ne razmišljaju o mogućim napadima ili prozivkama, i prosto idu sa velikom dozom optimizma opisanog sa početka mog posta. Znači imamo zategnutu i opuštenu varijantu. I na kraju imamo varijantu: "U Hrvatsku, ni za živu glavu!"

Ja kada bih planirala odmor u Hrvatskoj, sigurno ne bih bila u skupini opuštenih turista. Ipak ovi primjeri nagnaju čovjeka da se malo zapita. Možda je još uvijek rano za velike dobrodošlice s njihove strane, a možda do velike dobrodošlice nikad neće ni doći. Šta preostaje? Hm.. Raspitati se u kojem dijelu Dalmacije do sada nije bilo incidenata prema Srbima, raspitati se gdje su ljudi najbolji, gdje su najopušteniji, osluhnuti iskustva prijatelja, rođaka, ljudi sa raznih foruma, i na kraju otići negdje gdje je sigurnost zagarantovana.

Spoiler:
Ili odabrati Sloveniju, pa skupa sa zmajčekima zbijati šale na račun Kroata :)

_________________
Najbolje se slaže s lososom i leptirom.
Klik


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jul 2010, 11:47 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2006, 01:07
Postovi: 3791
И на крају за мање новца отићи ки господин/госпоџа у Турску, Грчку или Египат.


Тамо те цијене и нико те неће испребијати, називати "ћетником",
гурати те колима у провалију нити показивати како ће да те коље.

Паметном доста.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jul 2010, 11:48 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Pa naravno...Ipak smo duže sa njima bili u zajednici...... :D
@800fm
Velika većina?Koliko je to veće od male većine? :P

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jul 2010, 11:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2010, 23:18
Postovi: 4738
_zoka je napisao:
Velika većina?Koliko je to veće od male većine? :P


Pogrešno sam se izrazila, dobar dio, evo. Dobar dio Srba.. Većina srpskih turista...

_________________
Najbolje se slaže s lososom i leptirom.
Klik


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jul 2010, 12:02 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2006, 01:07
Postovi: 3791
_zoka je napisao:
Pa naravno...Ipak smo duže sa njima bili u zajednici...... :D



Ма знаш шта је најлуђе: они изгледа уче у школама да је Отоманска Империја била претеча ЕУ,
држава пуна прогреса и економског благостања у којој су сви живјели братски,
тако да савремени Турчин живи у трипу: "Срби, наша браћа, раздвоји нас проклета Европа"
:D :D :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jul 2010, 12:11 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Jamesdin Kurtovic je napisao:
_zoka je napisao:
Pa naravno...Ipak smo duže sa njima bili u zajednici...... :D



Ма знаш шта је најлуђе: они изгледа уче у школама да је Отоманска Империја била претеча ЕУ,
држава пуна прогреса и економског благостања у којој су сви живјели братски,
тако да савремени Турчин живи у трипу: "Срби, наша браћа, раздвоји нас проклета Европа"
:D :D :D

Ma znam,po njima sve je bilo super,al' nas prokleti Austrougari i Rusi prevariše i nagovoriše da se pobunimo :D .....Doduše,kako je EU krenula ta teza neće biti netačna,bar što se tiče vjerskih sloboda.....
Svejedno,bitno da oni nas dole vole i da pružaju ekstra kvalitet za pristojnu cijenu.....Dok god je tako,radije ću u Tursku nego u HR ili MN.....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jul 2010, 12:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2010, 23:18
Postovi: 4738
Jamesdin Kurtovic je napisao:
И на крају за мање новца отићи ки господин/госпоџа у Турску, Грчку или Египат.


Možda je _zoka mislio na Grčku :)

_________________
Najbolje se slaže s lososom i leptirom.
Klik


Poslednji put menjao 800 dana 11 Jul 2010, 12:15, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jul 2010, 12:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Da je to izolovan slucaj, pokazuje slijedece: '98 sam bio odsjeo u Rijeci kod nekih Srba, kod kojih su takodjer bili njihovi rodjaci koji zive u Sloveniji. Otisli smo na more, jednu od vecih plaza u Rijeci, gdje smo sreli druge njihove rodjake koji zive u Rijeci, bilo ih je podosta. I sad, naravno treba se pozdraviti sa rodjacima, red je.. I ljube se svi oni - 3 puta, nasred plaze. :lol: :lol: :lol: Nikom nista nije bilo iako su ljudi na plazi posmatrali kako se ovi ljube :)

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jul 2010, 12:15 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
osamstotinazena je napisao:
Možda je _zoka mislio na Grčku :)

Mislio sam na Tursku....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jul 2010, 12:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2010, 23:18
Postovi: 4738
_zoka je napisao:
osamstotinazena je napisao:
Možda je _zoka mislio na Grčku :)

Mislio sam na Tursku....


Znam, znam :D... Prosto mi se javio neki ludi tračak nade :) ...

_________________
Najbolje se slaže s lososom i leptirom.
Klik


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jul 2010, 12:26 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Vidi,kad sam ja bio u Grčkoj,bio sam izložen goroj usluzi nego u CG....Da ne govorim da su nas,jer išao sam sa KUD-om,tretirali kao najamnu radnu snagu.....i tu u "gradu prijatelju" Patri...

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jul 2010, 13:09 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2006, 01:07
Postovi: 3791
Био и ја у Патри са хором, јужна Грчка је дно, гори су од Црногораца,
ко хоће да се врхунски проведе за мале паре треба да иде на Халкидики (горњи крај изнад СВете Горе)
или на неко од острва типа Крф. Ту те дочекају као да си им родбина и још плачу за тобом кад кренеш кући.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jul 2010, 13:13 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Jamesdin Kurtovic je napisao:
Био и ја у Патри са хором,

Garant onaj festival koji traje cijelo ljeto...Barem smo mi tu bili radi toga...Jeste i vi bili smješteni u onom kampu SV.Sava/Sv.Sofija?Horor...

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jul 2010, 13:14 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jun 2010, 17:14
Postovi: 196
Ja sam ljetovala u dosta mjesta u Hrvatskoj i nikad nisam imala problema... ali iz tudjih iskustava, uglavnom su neugodnosti dozivljavali u tom kraju, Zadar, Sibenik... tamo su najradikalniji... iako mi je zao to reci jer je upravo tamo moj rodni grad :( nedavno su mojoj sestri na autu napisali smrt i "U".. zaista je tuzno kad odes u kraj gdje si odrastao i razmisljas kako ce te neko pogledati...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jul 2010, 13:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
fanciulla je napisao:
Ja sam ljetovala u dosta mjesta u Hrvatskoj i nikad nisam imala problema....

Upravo zato jer si ljetovala, a ne letovala pa nisu mogli da te provale šta si i ko si onako na prvu :wink:

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jul 2010, 14:06 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jun 2010, 17:14
Postovi: 196
eugene of savoy je napisao:
fanciulla je napisao:
Ja sam ljetovala u dosta mjesta u Hrvatskoj i nikad nisam imala problema....

Upravo zato jer si ljetovala, a ne letovala pa nisu mogli da te provale šta si i ko si onako na prvu :wink:


Ma provale to oni brzo, eto sestra samo sto je ostavila pasos na recepciji, vec joj je osvanula "poruka" na automobilu...
Mada sto se tice drugih regija, Istra, Kvarner, ostrva.. i ja kao i moji prijatelji sa srbijanskim tablama smo redovno imali ok iskustva.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 584 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 30  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs