banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 10:51

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3651 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179 ... 183  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 09 Sep 2022, 10:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Maj 2006, 01:17
Postovi: 1872
http://atlasbm.bhas.gov.ba/bs/
Imamo potencijal za biomasu samo u uređenom sistemu. U Austriji u Koruškoj postoji 200 postrojenja na biomasu...a na nivou cijele Austrije iz biomase se proizvede 55.500,00 GWh energije. Poređenja radi, Eko toplane proizvedu ispod 200GWh toplotne ene. Bitna razlika je uređen sistem koji maksimalno je iskoristio potencijal obnovljivih izvora iz biomase. Ako se neplanski koristi šuma onda više ne spada u obnovljive izvore ene.
Ogromna količina biomase ostane u šumama prilikom čišćenja trupaca od granja i pripreme za transport. Takav otpad ima ogroman potencijal i u punom smislu riječi spada u biomasu, ali zbog koštanja radne snage da se isti otpad pripremi i izvuče na čistinu za transport, jednostavno ostane na propadanje. Mislim da je zaknoski to i uređeno, ali primjena je izgleda 0.

Učešće goriva u prozivodnji sječke je 40%.
Sječenje, izvlačenje, drobljenje, transport.
Svakako opet je isplativije od svakog fosilnog goriva, ako nema povlaštenih cijena.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Sep 2022, 12:17 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Dec 2017, 08:56
Postovi: 445
Pa tu se ogleda riješenost države (entiteta) da postavi dugoročnu strategiju pitanja toplotne energije. Grijanje u privatnoj režiji po kućama je dovedeno u lošu situaciju po pitanju grijanja na pelet, gledajući na taj energent. Uzeću samo taj primjer. Ljudi su investirali po par hiljada KM u kupovinu peći i sada se postavlja pitanje opravdanosti (i sam sam takav). Prošle godine u Aprilu u Drvoprodexu tonu plaćao 330KM i dođemo do toga da ona ode do 650KM. Pri čemu se proizvođači pravdaju kako imaju veliku potražnju iz inostranstva i da ostvaruju gubitke, ako im se zabrani i izvoz. Ne postavljaju pitanje da je taj pelet napravljen kao nus proizvod prerade šume svih nas (većina trupaca koju dobiju je iz šumskih gazdinstava, ne iz privatne režije, s time što ni sopstvenu šumu ne možeš sjeći bez šumara). Da li bi bilo normalno da je cijena dizela ista u Kataru i Rusiji i u BiH. Moraju se odrediti cjenovni i količinski nivoi zadovoljenja domaće potrošnje, pa nek razliku prodaju u inostranstvu za 1000e po toni ako im je volja. Prije pravljenja peleta, pilane su imale brda piljevine sa kojom nisu znali šta će i sada se pravi od toga, kao da je to pitanje kvantne mehanike, pa je cijena 650KM. Okorci, granje, isto. Isto kao što se trubi da nam je cijena struje najjeftinija (u Evropi). Pa što ne bi bila najjeftinija ako je imamo i za izvoz u Srbiju i drugdje, a nije nam prosječna plata 1500e već 500e. Hajmo svi onda preći na inverter klime pa nek i po zgradama gdje ima 100 stanova svaki stan vrti po dvije klime i voz. Može i elo blokove. Trafoi ako izdrže, izdrže.

Ende off.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Sep 2022, 08:23 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2020, 06:41
Postovi: 592
Evo kopaju opet kod PMFa


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Sep 2022, 15:27 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Maj 2020, 18:44
Postovi: 1
Lokacija: Banja Luka
blaf77 je napisao:
mangia je napisao:
@ neko
Odjava je besplatna i oni su vec bili kod mene, napravili zapisnik da sam uredno zatvorio toplovodne cijevi, da nemam skrivenih pomagala (npr susilo u kupatilu). Kao sto rekoh, ako hoces da ti oni demontiraju radijatore onda 60KM/komadu a ako to sam radis onda dzaba...
Ti raskidas ugovor sa njima i nemas tu sta placati...


Drago mi je da je sad tako, ali prije je definitivno bilo drugacije, placalo se odjavljivanje, nije se moglo sve besplatno uraditi. Hajde nek su bar u necemu napredovali malo.

Ma najbolje grijanje je sada na struju nobo radijatori su zakon, mogu se kupiti kod nas u BL evo sajta:www.andrra.net

_________________
drugstore-catalog.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Sep 2022, 16:27 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12325
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Isto tako se mogu naruciti iz Sarajeva i izadje dosta jeftinije, bar je tako bilo.

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Sep 2022, 17:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9279
Ja ne shvatam sta je u njima toliko skupo, samo deru ljude. Ne samo Nobo nego inace ovi radijatori. Limeno kuciste, listici alu lima na raznjicu, i termostat. Jebote, skuplji glupi radijator od led televizora, a tehnologija neuporediva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Sep 2022, 18:47 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12325
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Razlika je samo u termostatu tj njegovoj osjetljivosti i mogucnostima(wifi i ostala sranja) i eventualno estetska razlika ako je kome to bitno.

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Sep 2022, 20:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6114
A sta fali onim turskim radijatorima iz Fisa, cini mi. se Vigo brend.3 puta jeftiniji od ovih skupih brendova?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Sep 2022, 20:49 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2009, 12:35
Postovi: 12325
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Pa upravo sam ti napisao iznad.

_________________
Пао је у блато и осјетио цијев. Видио је фацу брадату и дрску.
Видио је смрт и чуо је ријечи, добродошли у Републику Српску!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Sep 2022, 20:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9279
Ne znam, nisam koristio. Ovi koje sam koristio (a i nije bila neka bas skroz jeftina marka poput tih nego jeftiniji model Airlec radijatora) su imali manje osjetljiv termostat, i onda umjesto da imas ravnomjernu temperaturu u prostoriji, imas velike oscilacije - skuhas se kad grije, pa onda kad on konacno osjeti da je porasla temperatura i ugasi se, onda se prostorija ohladi pa se smrznes dok se on ponovo upali. I kad se hladi zna lupiti u njemu nesto usljed skupljanja i širenja materijala.
Doduse nije se ni jedan jos pokvario vec 7-8 godina. Mozda je u tome razlika u odnosu na ove skroz jeftine. Znam kad sam uzimao Airlec u Termo klimi da su mi rekli samo nemoj bugarske Tesy, puno nam je skladište pokvarenih-reklamiranih.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Sep 2022, 21:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6114
skypostman je napisao:
Pa upravo sam ti napisao iznad.
Pa jel samo bolji termostat +200KM? Po ovome. sto. blaf napisa.. izgleda da jeste


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 21 Sep 2022, 21:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2351
wizzy_bl je napisao:
A sta fali onim turskim radijatorima iz Fisa, cini mi. se Vigo brend.3 puta jeftiniji od ovih skupih brendova?


Ne fali im ništa. Fali ako si kenjator. Imam 2 komada. Mislimd a su bili 120KM digitalni na akciji. Jebo me svak ako mi mogu uštediti 400KM struje (razlika koju sam uštedio jer nisam kupio top brand) za 10 godina.

Imam ih od 2018. godine i super su. I ne prave razliku u temperaturi od 10 stepeni ebo ga ja.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Sep 2022, 04:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9165
Ne fali ništa ni turskim, imam jedan već par godina i radi ok. Za razliku od nekih sa njemačkom zvučnom firmom na sebi kao marka, koji su se kvarili kao ludi, firma je od 7 nekih 5 reklamirala i prestala sa prodajom istih. Ako nisu Bosch ili tako neki...
Imam kod matere i skupe, Adax neo, već 13 godina. Sa osjetljivim termostatima. I ne kvrckaju kad se hlade, rade kao japanac na malo riže. Bez ikakvih kvarova i trzavica. Mislim da su za ove sve godine se isplatili i preplatili koliko dobro rade.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Sep 2022, 09:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2010, 13:09
Postovi: 1656
Placas cijelu godinu i evo vec 4-5dana teperatura uvece u 21:00 ispod 10° i nema grijanja, tu oni ispostuju suludo pravilo da grijanje moze da krene pocetkom oktobra, ali valja placati mjesecno, a sada sto klima i grijalica radi, to nece refundirati.

I odem na sajt, kad ono lopovski dribling, ismijao se budalama, ovo uradili da narod ne zove.

Spoiler:
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Sep 2022, 10:37 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Sep 2012, 23:07
Postovi: 2029
Hahaha veci kvar. Jeste sigurno.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Sep 2022, 10:56 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 02 Dec 2020, 17:21
Postovi: 1176
Evo kažu da grijanje počinje u srijedu uveče 28.09.
Ja sam sad prozračio radijatore i čini mi se da nije ni bilo vazduha u njima...
Isti su zavrnuti prije nego je ispuštena voda iz sistema u prošloj sezoni grijanja.

E sada, šta je pametno, da li da odvrnem radijatore sada kada počnu puniti sistem vodom ili? Trebaju li se radijatori prozračivati sada ili kad se sistem napuni vodom?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Sep 2022, 10:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9279
Pametno bi bilo da nisi cackao nista, a sad...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Sep 2022, 13:40 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jun 2022, 10:57
Postovi: 122
bogata_sirotinja je napisao:
Evo kažu da grijanje počinje u srijedu uveče 28.09.
Ja sam sad prozračio radijatore i čini mi se da nije ni bilo vazduha u njima...
Isti su zavrnuti prije nego je ispuštena voda iz sistema u prošloj sezoni grijanja.

E sada, šta je pametno, da li da odvrnem radijatore sada kada počnu puniti sistem vodom ili? Trebaju li se radijatori prozračivati sada ili kad se sistem napuni vodom?
Kad se napuni sistem ozrači


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Okt 2022, 09:01 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Apr 2021, 09:18
Postovi: 43
Lokacija: Banja Luka
Kakva su vam iskustva sa eloBlock-ovima (el. kotlovi) 6kW, Vaillant-ovi?

_________________
Happiness is the only thing that multiplies, when it is divided

There are things that we can have, but can't keep


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Okt 2022, 21:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 24 Mar 2015, 20:12
Postovi: 8731
Lokacija: Banja Luka Republika Srpska
Drugar mi to ima, vajlant elektro kotao u kombinaciji sa alfa šporetom na drva. Radi se o kući prizemlje, ima novu stolariju i demit fasadu. Prije je trošio oko 10-12m drva sada oko 6m. Uglavnom vajlant koristi ako nije puno hladno, ako baš zahladi pali alfu. Da spomenem da mu je i bojler povezan na grijanje. Najviše je potrošio struje oko 250km za mjesec(ukupna potrošnja domaćinstva) kad nije koristio alfu. On mi je rekao da sad da to radi ponovo ne bi povezivo bojler u sistem. Stan mu je trosoban i ima oko 80 kvadrata.

_________________
1.If in doubt , flat out !
2.A true soldier fights not because he hates what is in front of him, but because he loves what is behind him.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3651 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179 ... 183  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs