banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 05:45

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3651 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170 ... 183  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 08 Dec 2020, 09:28 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Guglaj šta je ekološko u prelazu sa mazuta na sječku...

Što se tiče nepoštovanja ugovora, treba napraviti žalbu i peticiju...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Dec 2020, 09:40 
OffLine
Bič božji
Bič božji

Pridružio se: 17 Jun 2010, 18:47
Postovi: 12643
Lokacija: BANJA LUKA R.SRPSKA
Tehnicki kvar je bio u pitanju, mijenjanje nekih ventila na glavnim vrelovodnim pravcima...

_________________
ZATO ŠTO JE NAŠ I ZATO ŠTO JE JEDINI...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Dec 2020, 11:05 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Maj 2006, 01:17
Postovi: 1874
Castra je napisao:
Guglaj šta je ekološko u prelazu sa mazuta na sječku...

Biomasa se smatra obnovljivim izvorom energije dok god se pravi kružni proces. Sagorijevanjem stvaraš CO2 koji je kasnije hrana za novo drveće koje treba da nadomjesti ono korišteno kao gorivo. Kod npr. sagorijevanja mazota ubacuje se nova dodatna količina CO2 koja ne priprada nikakvom kružnom procesu i predstavlja višak CO2 u atmosferi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Dec 2020, 23:40 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Dec 2010, 00:25
Postovi: 3262
Lokacija: Република Српска
Цео свет је већ увелико у мањку са дрвећем. То је прича за будале. Зашто не би ложили фосилна горива и вршили пошумљавања и ето тај ''вишак'' угљен-диоксида ће да буде храна новом дрвећу!? А овако ћемо ложити дрвеће, правити ЦО2 и то је то, пошумљавање очито ником не пада ни на крај памети. Уместо да се шума чува она се арчи. Па да је нама заиста стало до екологије пуно би била већа затворска казна за крађу дрвета него пљачку банке и шумарима, лугарима би се дало овлаштење да могу убити на лицу места пљачкаше.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Dec 2020, 08:45 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Dec 2017, 08:56
Postovi: 452
Citiraj:
Sarajevo zabranjuje upotrebu uglja od 2021.

Vlada Kantona Sarajevo priprema strategiju za smanjenje upotrebe čvrstih goriva kako bi se smanjilo zagađenje vazduha, a sada je najavila i akcioni plan za njenu primenu. Lokalna vlada odlučila je da u njega uključi zabranu posedovanja i upotrebe uglja u kućama i stambenim zgradama kao i u objektima koje koriste firme i javni sektor.

Akcionim planom će biti jasno definisano ko, šta i u kojem vremenskom periodu treba uraditi kada je riječ o moratoriju na korištenje čvrstih goriva. U prvom redu se to odnosi na zabranu posjedovanja i korištenja uglja, dok će se neke druge mjere uvoditi postepeno, s obzirom da je riječ o desetogodišnjem planu”, izjavio je Faruk Kapidžić, ministar prostornog uređenja, građenja i zaštite životne sredine.

Ministar je otkrio da će zabrana biti uvedena 1. novembra naredne godine ukoliko budu sprovedene sve mere iz akcionog plana.


https://balkangreenenergynews.com/rs/sa ... a-od-2021/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Dec 2020, 11:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Maj 2006, 01:17
Postovi: 1874
dukicas je napisao:
Цео свет је већ увелико у мањку са дрвећем. То је прича за будале. Зашто не би ложили фосилна горива и вршили пошумљавања и ето тај ''вишак'' угљен-диоксида ће да буде храна новом дрвећу!? А овако ћемо ложити дрвеће, правити ЦО2 и то је то, пошумљавање очито ником не пада ни на крај памети. Уместо да се шума чува она се арчи. Па да је нама заиста стало до екологије пуно би била већа затворска казна за крађу дрвета него пљачку банке и шумарима, лугарима би се дало овлаштење да могу убити на лицу места пљачкаше.


Ima tu jako puno faktora i za potpuni opravak mora se dijelovati na više strana i na globalnom nivou. Akumulirano je oko 40 milijardi tona CO2 proizvedeno u zadnjih 100 godina industrije gdje više nije tako jednostavno da se to sanira. Površina cijele Evrope bi se trebala preobratiti u prašumu da se taj CO2 ubaci u ciklus... gdje i samo pošumljavanje predstavlja izazov. Sadnjom par vrsta brzorastućih drveća se smanjuje flora i fauna i značajno povećava rizik da neka bolest uništi sve zasadjeno..., tako da se treba ići planski s velikom raznovrsnošću na više lokacija. Lokalno svako od sebe treba da da maksimum.

Druga stvar da treba uvjeriti zemlje Afrike ili tipa kao što je Indija u tu priču tj. postavljenje globalne ciljeve..., zemlje koje su u razvoju sa preko milijardu stanovnika, da preskoče sve finansijske blagodati koje su zapadne zemlje maksimalno iskorištavale u zadnjih 100 godina i na osnovu toga dosegli današnje standarde...dok su ti isti ciljevi teško dostižni i za najbogatije zemlje i planiraju se na nekoliko decenija u više koraka.

Drugi ogromni problem je plastika...O2 se većinom proizvodi iz okeana tj. otprilike koliko zauzima površinu Zemlje u tom procentu učestvuje u proizvodnji O2... i sami okeani se najviše ugrožavaju prekomjernom upotrebom plastike...u tolikoj mjeri da se pojavljuju mrtve zone okena koje su siromašne kiseonikom.


Za sve to većina populacije treba da dosegne neki viši nivo svijesti o prirodi oko sebe.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Dec 2020, 13:48 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Dec 2017, 08:56
Postovi: 452
Drizzt je napisao:
Lokalno svako od sebe treba da da maksimum.


Misli globalno, radi lokalno.

Moj skroman lokalni doprinos ove godine. Zasađeno novih 1800 smrčića i borića tokom jeseni.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Dec 2020, 16:56 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Kragujevac: https://streamable.com/pm2u2o

:lol:

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Dec 2020, 16:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Ja sam se jedno vece prepo kad sam vidio koliko dimi iz eko toplane u bl.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Dec 2020, 17:19 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Dobro neformalno obrazovanje: https://www.youtube.com/watch?v=kY3sMwmLfRo

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Dec 2020, 18:30 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Maj 2006, 01:17
Postovi: 1874
Castra je napisao:



Takvo bude incijalno paljenje ložišta dok se ne podese dovodi vazduha da bude potpuno sagorijevanje. Obično kroz par minuta nestane crni dim. Izgleda ružno, ali nije toliko strašno s obzirom da kratko traje.

Zagadjenje zbilja jeste problem ali lakše se kontroliše kad se smanji broj dimnjaka i ložišta s jednim većim koji se kontroliše u smislu šta se koristi kao gorivo. Velika ložišta imaju bolju tehnologiju i više mogućnosti za unaprijedjenje... i kumulativno manje zagadjuju od individualnih kotlova.

Ne znam da li iko vodi računa o tome u BL ali pri gradnji zgrada bi se trebalo voditi računa i o provjetravanju, a nešto sumnjam da se na to gleda.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Dec 2020, 18:54 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23485
Vodi se računa o provjetravanju. Eno u Krfskoj posadili dvije zgrade ispod brda jednu do druge, da što bolje zaustave cirkulaciju vazduha.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Dec 2020, 15:27 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31204
Lokacija: Je Suis Ahmed
Gusti crni dim kod nas ponekad ispušta Drvna industrija, hotel Bosna i UKC RS, ali to ne bi bio problem da imaju dimnjake visoke poput Incelovog, čudi me da Eko toplana umjesto 4 manja nema jedan veći, mada možda ni to ne bi bilo od koristi, jer sam vidio par puta, dim koji kulja iz kuća sa okolnih brda, umjesto da ide gore ka svetom Petru on se spušta dole u kotlinu.

LeonN je napisao:
Moj skroman lokalni doprinos ove godine. Zasađeno novih 1800 smrčića i borića tokom jeseni.


Svaka čast, moj deda od sto godina kad autom prolazimo od Gacka ka Nevesinju kaže sve je to njegova brigada borovima pošumila.


https://www.youtube.com/watch?v=XAi3VTSdTxU

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Dec 2020, 23:44 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Dec 2017, 08:56
Postovi: 452
Ja nisam učesnik takvih dešavanja i akcija, ali kod mene je to neko porodično hobi delanje i omaž našem okolišu i budućim generacijama.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Dec 2020, 22:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9295
Sta ovo bi?!

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Dec 2020, 23:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9216
Pride, jebo vam i Schlager sve po spisku, dragi građani BL....vi ste krivi!
Hvala profesoru, ali de da vidimo tih 10%....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Dec 2020, 18:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7791
Lokacija: Mejdan
blaf77 je napisao:
Sta ovo bi?!

Profa se sporio na sudu sa Toplanom oko računa (bilo već ranije na forumu da su na sudu, prelistaj temu) i izgleda da ih je sada dobio. Kažu da će Toplana slati manje račune, ali nisu napisali da li će svima biti umanjeni i od kada.

Inače, on je stručnjak za termodinamiku i ima tu materiju u malom prstu.

A ostatak te objave neću puno komentarisati. Žale se iz PzD što nisu upali u Skupštinu grada iako "rade za građane".
Izbori se ne dobijaju na društvenim mrežama, već radom na terenu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Dec 2020, 18:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9295
Ups, pardon, nisam bio jasan. Znam pricu, pitao sam za ovaj ostatak sta bi.
A znam ko je prof, predavao mi je termodinamiku.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Dec 2020, 18:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7791
Lokacija: Mejdan
Ostatak je tema za pdf politika.
Razočarani su u PzD što nisu upali u Skupštinu grada.
Profa je u PzD.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2021, 13:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Dec 2010, 00:25
Postovi: 3262
Lokacija: Република Српска
Јел' и ви добијате исту топлоту радијатора и кад је +10 и 0 степени од ових мајмуна из Топлане?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3651 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170 ... 183  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 24 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs