banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 12:01

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3651 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 183  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 12 Nov 2008, 16:00 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Kod mene na Starcevici pa uz to jos i na 4. spratu je grejanje tako "dobro" da kao glavni izvor toplote u sobi, koristim racunarsko kuciste koje odlicno greje :D :D :D . U druge delove stana retko zalazim jer je `ladno, pa ne znam kakva je situacija :D :D :D . Bili iz toplane videli kako je kod nas lepo, mi im poslali pismo i tako se druzimo :D :D :D

Ukratko: je*em im ja sve po spisku :angry4: :angry4: :angry4: :angry4: :fist: :fist: :fist:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Nov 2008, 16:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2008, 14:27
Postovi: 4285
Lokacija: ту поред Ленке
medi je napisao:
shoole je napisao:
Калориметри су нешто о чему се такође размишља и што заправо и јесте најбоље рјешење. Не мора да значи да ћете са калориметром имати мање рачуне за гријање! То је велика заблуда... Конкретно, ако ваш стан нема изолацију или има лошу столарију, вама ће бити потребно пуно више енергије да се загрије ваш стан у односу на стан исте површине са добром изолацијом и столаријом! Дакле, трошићете више киловат-часова и имати веће рачуне за гријање...

Заблуда? Каква глупост! Као што рекох, радијатори су ми толико топли, да човјек може лице да држи на њима, а длан је потребно држати неких 5 секунди прије него што рука осјети да је радијатор уопште топао. Кад би мој улаз уградио калориметар мислим да не би плаћали ни 10% у односу на цијену нормалне испоруке топлотне енергије. Такво је стање у цијелом насељу које броји неколико стотина станова, и у којем се људи масовно скидају са градског гријања. Кад би људи масовно почели да уграђују калориметре, топлана би 'ладно пропала. Да они имају користи од калориметара, давно би "натјерали" кориснике да их уграде.

Успут, знате ли како ти идиоти утврђују "чињенично стање", када их зовнемо због лошег гријања и када треба да нам одобре бонификацију? Мјере температуру ваздуха у стану, по просторијама! Шта да вам кажем више, о каквим неписменим идиотима се ради.

Прије него што употребиш тешке ријечи типа "глупост" и "идиоти", бар мало употреби мозак...
Дакле, ти имаш (ајмо рећи) млаке радијаторе и ти преузимаш мало топлотне енергије из топлотног система Градске топлане. Да ти сутра уграде калориметар, имаћеш далеко мање рачуне за гријање (минималне) као и било ко други ко има исти проблем. Супер (није супер јер се мораш догријавати на струју, али је сигурно поштеније јер ћеш плаћати само енергију коју си преузео из топловода)! Ја који имам добро гријање нећу као сад држати прозоре полуотворене и тако расипати топлотну енергију јер ћу са уграђеним калориметром и ту енергију коју расипам плаћати. Али буди сигуран да ће људи који немају рјешену вањску изолацију (већина зграда у БЛ) или добру столарију а сад имају вруће радијаторе плаћати градско гријање више него сад!
"Идиоти" утврђују чињенично стање мјерењем температуре у стану јер тако треба! Наиме, обавеза топлане је да ти обезбједи одређену температуру у стану (мислим 21 степен Целзијуса) и ако ти немаш ту температуру у стану током грејне сезоне, Топлана није испунила свој дио обавезе и ти онда (претпостављам) имаш право да тражиш да не платиш гријање (или дио трошкова).
П.С. Зашто је неко ко мјери температуру у стану неписмен? :roll:

_________________
Shoole on tour
Новинар: Шта можете рећи о утакмици? Шеле: Могу да кажем само две речи: Звезда, Звезда и само Звезда!


Poslednji put menjao shoole dana 12 Nov 2008, 16:55, izmenjena 2 puta

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Nov 2008, 16:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2008, 14:27
Postovi: 4285
Lokacija: ту поред Ленке
Уградња калориметара је прије свега техничко питање.
Ја живим у новијем стану и у мојој згради инсталација гријања је једна вертикала, а на сваком спрату има ормар и развод до сваког стана иде из тог ормара. Дакле, код мене је једноставно уградити калориметар у тај ормар на спрату и мјерити енергију која иде од тог ормара ка мом стану.
90% зграда у БЛ нема такву инсталацију гријања него има више вертикала (из једног стана вертикала иде у стан изнад и тако редом). Уградња једног калориметра за један стан би подразумјевала велике послове око измјене тих инсталација (и велику лову)...

_________________
Shoole on tour
Новинар: Шта можете рећи о утакмици? Шеле: Могу да кажем само две речи: Звезда, Звезда и само Звезда!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Nov 2008, 17:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jun 2002, 21:41
Postovi: 1592
@shoole:
Везано за калориметре ...
Ја нисам рекао да сви корисници треба да се обавежу да уграде калориметре. Већ, кад би сви корисници који имају овакав случај као ја, а таквих је огроман број, масовно уградили калориметре ради мањег обрачуна, топлана би финансијски пропала. Јер, чињеница је, да је јако мало оних који имају гријање онакво какво би требало да буде. И то не зато што имају лошу изолацију, већ зато што радијатори уопште нису топли.

Везано за мјерење температуре ...
Можеш ли ти да замислиш од колико фактора зависи температура у мом стану, када они радници из топлане дођу да измјере температуру ваздуха у њему? Ја морам 3 дана прије него дођу да мјере да погасим ТА пећи како би се зидови бар приближно исхладили. Морам дословно да се иселим из стана. Рачунар у соби, који мора да ради стално, подиже температуру ваздуха бар 1-2 степена, и слично. Тотално нерелевантан фактор, као мјерило квалитета услуге. Неписмен је онај који га је узео као мјерило квалитета.

_________________
Slika
Српска - аутопутеви | Srpska - motorways


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Nov 2008, 18:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2008, 14:27
Postovi: 4285
Lokacija: ту поред Ленке
medi je napisao:
@shoole:
Везано за калориметре ...
Ја нисам рекао да сви корисници треба да се обавежу да уграде калориметре. Већ, кад би сви корисници који имају овакав случај као ја, а таквих је огроман број, масовно уградили калориметре ради мањег обрачуна, топлана би финансијски пропала. Јер, чињеница је, да је јако мало оних који имају гријање онакво какво би требало да буде. И то не зато што имају лошу изолацију, већ зато што радијатори уопште нису топли.

Везано за мјерење температуре ...
Можеш ли ти да замислиш од колико фактора зависи температура у мом стану, када они радници из топлане дођу да измјере температуру ваздуха у њему? Ја морам 3 дана прије него дођу да мјере да погасим ТА пећи како би се зидови бар приближно исхладили. Морам дословно да се иселим из стана. Рачунар у соби, који мора да ради стално, подиже температуру ваздуха бар 1-2 степена, и слично. Тотално нерелевантан фактор, као мјерило квалитета услуге. Неписмен је онај који га је узео као мјерило квалитета.

Ајмо полако...
Топлана неће финансијски пропасти никад! Када буду уграђени калориметри имаћеш потпуно другачији систем наплате.
Да ти појасним на једном примјеру: прије рата (а и данас) у великим државним фирмама радници добијају плате на основу стручне спреме и положаја, не на основу уложеног труда. Дакле, ти се рецимо убијаш од посла, а твој колега лелемуда, али и ти и он добијате исту лову јер имате исту школу.
Слично је са гријањем, данас исту цијену гријања (по квадрату стана) плаћа и онај ко има млак радијатор и онај ко може да скува јаје на истом.
Систем са калориметрима ће бити праведнији (плаћаш оно што си потрошио), али ће се киловат-час плаћати по цијени до које ће се доћи рачуницом која ће омогућити да Топлана функционише без проблема!

Ево буди ти писмен па предложи бољи критериј за оцјену квалитете гријања у неком стану! Субјективни доживљај ("гријање је онако, море и боље")? Замисли да техничар по твојој жалби дође код тебе у стан и напише извјештај у коме стоји "држао сам руку на радијатору 5 минута, ето какво је гријање"!
А то што ти мораш да се смрзаваш на дан кад ти долази контрола, то јесте проблем....

_________________
Shoole on tour
Новинар: Шта можете рећи о утакмици? Шеле: Могу да кажем само две речи: Звезда, Звезда и само Звезда!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Nov 2008, 18:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5337
Lokacija: Wien, Österreich
Sve je bilo ok dok je grijanje bilo dobro,ovakav sistem je funkcionisao i svi su i bez kalorimetara bili zadovoljni.Problem nastaje zbog toga sto ljudi placaju nesto sto ne koriste,to bi bilo isto kao kad bi dosli u prodavnicu i kupili i platili litar mlijeka, a oni ti daju pola.
Ni ja nisam siguran kako bi to sa kalorimetrima funcionisalo,jer se desava da radijatori nisu jednako topli na prizemlju i na 6 spratu, a svi su na istom vodu,kako bi bilo to razgraniciti - nemam blage veze.
Najpravednije bi bilo da platis koliko potrosis , ali to mislim da sa ovim sistemom grijanja nije moguce,moguce je negdje gdje je grijanje na gas, pa se placa utroseno, ali ovdje je to malo teze.
I to mjerenje temperature u prostoriji jeste glupost, ako vec mjere temperaturu, treba da je mjere na radijatoru,tu ne bi trebalo da bude velikih odstupanja vezanih za izolaciju i sl.

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Nov 2008, 18:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2008, 14:27
Postovi: 4285
Lokacija: ту поред Ленке
laoce je napisao:
I to mjerenje temperature u prostoriji jeste glupost, ako vec mjere temperaturu, treba da je mjere na radijatoru,tu ne bi trebalo da bude velikih odstupanja vezanih za izolaciju i sl.

Можеш да имаш топао радијатор, али недовољан број ребара, па ти опет буде хладно...
Није поента гријања да имаш топао радијатор него топлу собу.
А ко нема, жалиш се Топлани и они би требали да ти смање трошкове гријања (не знам како је то у real life, нека неко ко се жалио напише да ли је мање платио)

_________________
Shoole on tour
Новинар: Шта можете рећи о утакмици? Шеле: Могу да кажем само две речи: Звезда, Звезда и само Звезда!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Nov 2008, 19:26 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Rebra u radijatora ima uticaja, ali u našem slučaju broj rebara je onoliki koliki je bio kada se zgrada sagradila.

I ako je bilo toplo prije rata , ne vidim razlog da su u našem slučaju rebra kriva.

Međutim broj novih potoršača poslije rata se drastično povećao.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Nov 2008, 19:50 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Okt 2006, 12:58
Postovi: 10625
Lokacija: Banjaluka
Prodajem jeftino priglavke, carapke, dzempere a ko kupi pleteni komplet na poklon dobije vojne zelene duge gace. :lol: :lol:

Kod mene (stara A. stanica) je grijanje toliko lose da mi konstantno radi grijalica pa moram placati i grijanje i duplo vise srtuju nema druge nego stari dobri Smederevac uvaliti u kuhinju i bog da me vidi

_________________
Slika
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Nov 2008, 19:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5337
Lokacija: Wien, Österreich
filozof sa vrbasa je napisao:
Rebra u radijatora ima uticaja, ali u našem slučaju broj rebara je onoliki koliki je bio kada se zgrada sagradila.

I ako je bilo toplo prije rata , ne vidim razlog da su u našem slučaju rebra kriva.

Međutim broj novih potoršača poslije rata se drastično povećao.

To i ja od pocetka pricam.
Sjecam se '92. kad sam u stanu hodao kratkih rukava, a vani snijeg( sto bi trebalo da bude normalno).
Cuo sam da za novu godinu pojacaju grijanje,je li to istina?

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Nov 2008, 20:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2003, 01:19
Postovi: 4072
@ neko

Odjava je besplatna i oni su vec bili kod mene, napravili zapisnik da sam uredno zatvorio toplovodne cijevi, da nemam skrivenih pomagala (npr susilo u kupatilu). Kao sto rekoh, ako hoces da ti oni demontiraju radijatore onda 60KM/komadu a ako to sam radis onda dzaba...

Ti raskidas ugovor sa njima i nemas tu sta placati...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Nov 2008, 20:53 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Da laoce, za Novu i pravoslavni Božić griju čitavu noć.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Nov 2008, 20:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9279
mangia je napisao:
@ neko
Odjava je besplatna i oni su vec bili kod mene, napravili zapisnik da sam uredno zatvorio toplovodne cijevi, da nemam skrivenih pomagala (npr susilo u kupatilu). Kao sto rekoh, ako hoces da ti oni demontiraju radijatore onda 60KM/komadu a ako to sam radis onda dzaba...
Ti raskidas ugovor sa njima i nemas tu sta placati...


Drago mi je da je sad tako, ali prije je definitivno bilo drugacije, placalo se odjavljivanje, nije se moglo sve besplatno uraditi. Hajde nek su bar u necemu napredovali malo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Nov 2008, 21:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2008, 14:27
Postovi: 4285
Lokacija: ту поред Ленке
Vuk_samotnjak je napisao:
Prodajem jeftino priglavke, carapke, dzempere a ko kupi pleteni komplet na poklon dobije vojne zelene duge gace. :lol: :lol:

Kod mene (stara A. stanica) je grijanje toliko lose da mi konstantno radi grijalica pa moram placati i grijanje i duplo vise srtuju nema druge nego stari dobri Smederevac uvaliti u kuhinju i bog da me vidi

http://www.nezavisne.com/banjaluka/vije ... janja.html

_________________
Shoole on tour
Новинар: Шта можете рећи о утакмици? Шеле: Могу да кажем само две речи: Звезда, Звезда и само Звезда!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Nov 2008, 10:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2005, 15:44
Postovi: 5938
sad sam sretna sto zivim na selu i sto imam 20m drva pred kucom 8)

_________________
"You got a dream... You gotta protect it. People can't do somethin' themselves, they wanna tell you you can't do it. If you want somethin', go get it.."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Nov 2008, 10:51 
15 metara...ak ne na selu. :cat: :cat:


Vrh
  
 
PostPoslato: 13 Nov 2008, 13:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5337
Lokacija: Wien, Österreich
filozof sa vrbasa je napisao:
Da laoce, za Novu i pravoslavni Božić griju čitavu noć.

To onda znaci da imaju kapacitet da nas griju, samo nece.

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Nov 2008, 14:48 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
I ovi što prodaju drva nisu više Deda Mrazervi. Nafta poskupila, grijanje je onko kakvo jeste. Pa i metar drva sada košta puno više. Onaj ko nema svoju šumu mora da izbaci par Petra Kočića iz novčanika :D

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Nov 2008, 20:42 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 17 Apr 2002, 01:00
Postovi: 558
Lokacija: Banjaluka
ljudi, ja ne znam sta je ovo, al' ja izgori ko prase na raznju.. :angry4:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Nov 2008, 21:29 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Avg 2001, 01:00
Postovi: 1963
Lokacija: Banjaluka/Wien
shoole je napisao:
"Идиоти" утврђују чињенично стање мјерењем температуре у стану јер тако треба! Наиме, обавеза топлане је да ти обезбједи одређену температуру у стану (мислим 21 степен Целзијуса) и ако ти немаш ту температуру у стану током грејне сезоне, Топлана није испунила свој дио обавезе и ти онда (претпостављам) имаш право да тражиш да не платиш гријање (или дио трошкова).
П.С. Зашто је неко ко мјери температуру у стану неписмен? :roll:


22 stepena Celzijusa i 80% vlažnosti zraka su idealni laboratorijski uslovi, a ne i ovi u kojima
čovjek živi. Prema njemačkom DINu (a u nas prepisano u JUS i i danas u upotrebi) čovjek se
"lagodno" osjeća sa min 27 step. i 75% vlažnosti zraka. Ispod ovakvih uslova se radi o nečemu
drugom.

Medi: potpiszujem!

_________________
Pametni ljudi napravili da se gramofon okrece, a onaj di dzej... On njega zaustavlja!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3651 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 183  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: dtkbl i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs