banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 23:32

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 293 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Kastel?
PostPoslato: 13 Maj 2014, 11:13 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
pa kaze kastel je tvrdjava iz doba rima koja je u osnovi sagradjena od armiranog betona, moze da posluzi kao atomsko skloniste

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kastel?
PostPoslato: 13 Maj 2014, 11:16 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Da l' ti ikad razmisljas prije nego se dohvatis tastature?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kastel?
PostPoslato: 13 Maj 2014, 11:18 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 17 Avg 2010, 21:57
Postovi: 3630
Кастел није под заштитом UNESCO-a, филозофе. Битно је да остане неизмјењено оно што је СПОЉА, а овај бетон је по мени ок, јер ће то учврстити саму структуру ИЗНУТРА.

Док нпр. Ферхадија јесте под заштитом UNESCO-a и она се ради готово идентичном техником као прије 500 година када је и прављена (козија длака се користи нпр.)

Углавном, не видим што ти је тај бетон толики проблем, кад се он неће ни видјети кад се заврши обнова. Једноставно, мајстори су тако ојачали саму структуру.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kastel?
PostPoslato: 13 Maj 2014, 11:34 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
Meni je dosta to što je fikret bijesan i razočaran, da bi i ja bio u istom stanju.
Ua!

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kastel?
PostPoslato: 13 Maj 2014, 12:15 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2002, 16:13
Postovi: 2214
Lokacija: Lopare/Banjaluka
filozof sa vrbasa je napisao:

Ja sam mislio da će neko dići glas protiv ove podvale.


Stvarno, jebote, kakav je to hostel?!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kastel?
PostPoslato: 13 Maj 2014, 12:17 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
filozof sa vrbasa je napisao:
pa kaze kastel je tvrdjava iz doba rima koja je u osnovi sagradjena od armiranog betona, moze da posluzi kao atomsko skloniste

Iz doba Rima? Komplet tvrđava je iz Otomanskog perioda, od temelja! Od starog rimskog Castruma postoje samo jedva vidljivi tragovi. Trebaš uputiti protestnu notu turskom ambasadoru :wink:

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kastel?
PostPoslato: 13 Maj 2014, 12:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Izgleda da filozofu nista nisu pomogle one silne setnje kroz gospodsku i setalistem od venecije do rebrovackog. Nikada od njega prava banjalucka gracka raja... Trebao bi on polagati istoriju grada da bi usao u prvi stepen banjalucana


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kastel?
PostPoslato: 13 Maj 2014, 12:40 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Nema ko nije Kastelu gradio i rušio. Sada došli na red Hercegovci.
Pravda za Kastel! Vratite ga Banjolučanima!

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kastel?
PostPoslato: 15 Mar 2015, 19:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Za nešto više od mesec dana trebalo bi da budu svečano otvoreni dijelovi banjalučke tvrđave Kastel koji su sanirani tokom prve faze projekta obnove najstarijeg istorijskog spomenika u Banjaluci.


U prvoj fazi obnove, koju je finansirala Evropska unija iznosom od 2,5 miliona evra, urađeno je mnogo posla, a sve bi to građani mogli da vide tokom ovogodišnje proslave Dana grada, kada se planira predstavljanje dijelova tvrđave koji su prošli sanaciju.
Kako kažu u Gradskoj upravi, od ukupnog iznosa od 2,5 miliona evra, milion je otišlo na sanaciju kamene kuće, a radovima su obuhvaćeni i kula pet sa dijelom bedema, kompletna sanacija kapije, te spoljašnje i unutrašnje opremanje najvećeg dijela tvrđave.

Nastavak radova počinje ovog ljeta

S početkom nove građevinske sezone počeće radovi na ljetnoj pozornici, kulama koje je okružuju i unutrašnjem bastionu, dok su sredstva za drugu fazu radova obezbjeđena iz IPA fondova Evropske unije. Svi preduslovi koje je trebalo da obezbjedi Gradska uprava stvoreni su još tokom prošle godine, a radovi bi trebalo da traju godinu dana.

“Nastavak radova na tvrđavi Kastel planiran je za početak građevinske sezone 2015. godine. U toku je potpisivanje ugovora između izvođača radova i delegacije Evropske unije u BiH. Planiran je nastavak radova na cjelini dva – ljetna scena. U okviru radova, predviđena je obnova bedema od sjevernog ulaza do kule jedan, kula i bedema u okviru ljetne scene, te podzemni arsenal. Vrijednost planiranih radova je oko milion evra, a rok za završetak radova u ovoj fazi je 12 mjeseci”, kaže portparol Gradske uprave Milenko Šajić.
Sanacija ljetne pozornice, bedema i kula prvo je planirana tokom 2014. godine, pa su i organizatori festivala i događaja koji se tradicionalno održavaju na ovoj lokaciji bili obaviješteni da će morati da potraže nove lokacije zbog izvođenja radova. Do toga nije došlo u 2014, ali su u ovoj godini organizatori dobili istu poruku, da potraže lokacije na kojima će organizovati svoje manifestacije, jer će biti izvođeni radovi na ljetnoj pozornici.
Na ovom dijelu tvrđave svake godine se održava veliki broj koncerata, manifestacija i festivala, a ove godine će, prema najavama, svi morati da nađu drugu lokaciju.

Investitore najviše interesuje treća faza

Po završetku druge faze, na redu će biti i poslednja, treća faza sanacije Kastela koja će obuhvatiti kazamat i artiljerijsku kasarnu, koji se nalaze uz Gradski most. Ovom dijelu tvrđave bila je i najpotrebnija sanacija, jer zbog propadanja već duže vrijeme više služi na sramotu grada, nego što predstavlja spomenik. Kako ističu u Gradskoj upravi, najviše zainteresovanih investitora okuplja upravo ova celina.

Podsetimo, sanacija tvrđave Kastel počela je 25. marta 2013. godine i to u situaciji kada je tvrđava, kao zaštićeni spomenik i jedna od simbola grada, počela ubrzano da propada zbog neodržavanja. Urušavanje zidina predstavljalo je i bezbjednosni problem za posjetioce, pa su neki dijelovi odavno zatvoreni, a zidovi i bedemi su se rušili zbog korova i šiblja koji godinama nisu uklanjani.

Budući centar dešavanja

Za potpunu sanaciju tvrđave Kastel računa se da će biti potrebno oko 60 miliona maraka. U okviru rekonstrukcije, banjalučka tvrđava trebalo bi da dobije brojne nove sadržaje, poput hotela, javne garaže, vrta, kulturnog centra i sličnih, a u Gradskoj upravi ističu da im je cilj da Kastel postane centar dešavanja u Banjaluci.

Građani koji su imali priliku da vide kako se odvijaju radovi uglavnom su zadovoljni promjenom poslije višedecenijske zapuštenosti, ali još je veliki broj ljubitelja tvrđave protiv betoniranja i narušavanja izvornog izgleda spomenika, gradnje hotela i javne garaže.


Gdje će DF biti održan ove godine?

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kastel?
PostPoslato: 15 Mar 2015, 19:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2009, 11:23
Postovi: 7205
Lokacija: Under a total blackened sky
Pa za milion su mogli da je sruše i nanovo naprave i da još centralno uvedu... :roll:

_________________
To be a Sith is to taste freedom and to know victory...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kastel?
PostPoslato: 15 Mar 2015, 19:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9281
Ih, kao da tolike pare idu na radove i materijal. Najvise ide firmama koje izvode nadzor, projektovanje i takve gluposti, oni se navise ugradjuju i lapaju, najmaje ode za ono najkonkretnije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kastel?
PostPoslato: 15 Mar 2015, 19:22 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Panzer je napisao:
Pa za milion su mogli da je sruše i nanovo naprave i da još centralno uvedu... :roll:


Nisam okačio sliku, ali kućica je izgleda ponovo pravljena od temelja. :lol:

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kastel?
PostPoslato: 16 Mar 2015, 12:31 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Fiki ne brini, kad ne smeta i ne vidi se na zidinama Straduna neće se vidjeti ni na Kastelu.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kastel?
PostPoslato: 14 Maj 2015, 20:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Feb 2011, 19:13
Postovi: 3118
Počela rekonstrukcija banjalučke tvrđave Kastel

U okviru rekonstrukcije banjalučke tvrđave Kastel, koja je počela danas, bit će obnovljene kule 3 i 4, sjeverni i istočni bedemi između ulaznih kapija i dio bastiona i bedema koji su sastavni dio cjeline 2.
Uz sredstava Evropske unije i učešće Grada Banja Luka na rekonstrukciju ove dvije lokacije ukupno će biti uloženo oko deset miliona KM. Uaganje Grada je oko dva miliona KM i odnosi se na tehničku dokumentaciju i izgradnju trafostanice i vrelovoda.
Rekonstrukcijom ove cjeline Banja Luka će dobiti kvalitetnije uslove za održavanje kulturnih dešavanja u okviru ljetne scene. Rok za završetak radova je mart sljedeće godine, a Grad bi uskoro sa rektorom Univerziteta trebao da dogovori korištenje prostora Univerzitetskog kampusa kao zamjenske lokacije za održavanje manifestacija koje su se tokom ljeta dešavale na Kastelu.
Tvrđava Kastel je najstariji historijski spomenik u Banjoj Luci. Najstariji tragovi naselja na području Banje Luke su ostaci neolitskog naselja, koji su pronađeni upravo na prostoru Kastela. Da se još od najstarijih vremena na platou Kastela nalazilo prahistorijsko naselje, svjedoče ostaci zemunica, keramike i glinenih predmeta iz neolitskog perioda. Na istom lokalitetu, prema nalazima arheologa, u rimsko doba podignut je vojnički logor, a ispred njega, prema današnjoj Tržnici, civilino naselje sa hramom bogu Jupiteru.
U prošlosti je Kastel bio jako vojničko utvrđenje i štitio je kotlinu Vrbasa od neprijateljskih naleta. Tvrđava je sa svih strana opasana debelim kamenim zidovima, a u njenoj unutrašnjosti, pored ljetne pozornice, igrališta za djecu i nacionalnog restorana nalazio se Zavod za zaštitu kulturnog i prirodnog naslijeđa
koji radi od 1976. godine.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kastel?
PostPoslato: 05 Apr 2018, 13:45 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Nakon rekonstrukcije Kastela, iz pojedinih zidina vire narandžaste kanalizacione cijevi. Šta kog đavla?! Ako se već morala uraditi drenaža, zar se te cijevi nisu mogle kraće napraviti, pa da barem ne vire iz zidina. Ovo baš traljavo izgleda...
Slika

Ne znam koji su kamen koristili, ali mi je nezamislivo da se već počeo runiti i propadati. Pa sanacija nije još ni gotova, a nove zidine već propadaju...
Slika

Slika

Otkud ova razlika u stilovima zidanja?!
Slika

Tik ispod rekonstruisanog dijela viri pravo stablo iz starog dijela? Da li je nastalo nakon rekonstrukcije ili ga nisu ni dirali?
Širina bedema mi djeluje pretjerana, pogotovo kad se uzme u obzir koliko je hodna površina sa unutrašnje strane uska...
Slika

Ovdje se vidi koliko je unutrašnja strana uža od vanjske zidine. Čini mi se da nije tako na ostatku tvrđave...
Čini mi se da je na ovom mjestu vanjski bedem previsok, jer osoba prosječne visine ne vidi preko bedema. Kako braniti utvrđenje ako ne vidiš preko bedema?!
Slika

U lijevom dijelu se jasno vide unutrašnji i spoljni bedem, spoljni zid je viši i pruža zaštitu onima koji stoje pored. Na sredini slike se vidi istureni dio bedema sa puškarnicama. Na desnoj strani zida se vidi kako je propao unutrašnji bedem i rekonstruisani vanjski bedem koji je iste visine kao i unutrašnji bedem. Zašto on nije iste visine kao i vanjski bedem u lijevom dijelu slike?!
Slika

Sa desne strane slike se vidi kako je spoljašnji bedem sveden na visinu unutrašnjeg bedema. Na sredini slike se vidi onaj čudni dio bedema i lijevo od njega se opet vidi istureni dio koji bi trebao imati puškarnice, po mom mišljenju. Nivoa zemlje bi trebala biti do nivoa tog niskog spoljnog bedema, kao i unutrašnji bedem, a spoljašnji bedem bi trebao biti recimo oko 1 metar viši...
Na slici se vide i ostaci nekadašnjeg unutrašnjeg bedema...
Slika

Ova rekonstrukcija mi zaista djeluje nakaradno urađena... Zar je moguće da niko nije primjetio ove propuste?!

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kastel?
PostPoslato: 05 Apr 2018, 13:51 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Mislim da je to sistemski problem od nastanka Kastela. Sada su samo radili rekonstrukciju, ne modernizaciju. Najbolje da pošalješ e-mail na prvi.izvodjac.radova.kastel@gmail.com, pa da ih pitaš. Možda dobiješ odgovor.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kastel?
PostPoslato: 05 Apr 2018, 14:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9839
Lokacija: Далеко од раја
Nisu zidovi visoki, nego su nove generacije kratke pa ne vide preko. I nisu debeli, treba to da zaštiti od neprijateljskih topova sa druge strane zida.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kastel?
PostPoslato: 05 Apr 2018, 14:38 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Philby je napisao:
Nisu zidovi visoki, nego su nove generacije kratke pa ne vide preko. I nisu debeli, treba to da zaštiti od neprijateljskih topova sa druge strane zida.


Kako nisu nove generacije kratke sa druge strane tvrđave, tamo prema Tržnici? :D

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kastel?
PostPoslato: 05 Apr 2018, 14:47 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Feb 2008, 21:55
Postovi: 3179
Četvrta slika, sa “različitim stilovima gradnje”....wtf, ne znam da li bih se smijao ili plakao, ili za jaja objesio samozvanog neimara koji je ono mogao ozidati i ciglom, ako je htio simetriju.
Poenta restauracije je da sve izgleda koliko je god moguće slično originalu, bez nepotrebnih odstupanja od stila i načina gradnje, čak i materijala shodnih vremenu prvobitne gradnje.

_________________
Lično više volim strat,
jer mi leži takav vrat...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kastel?
PostPoslato: 05 Apr 2018, 15:11 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Kastel je dograđivan, rekonstruisan ili šta već kroz istoriju. Sumnjam da su stranci dali novac, pa pustili ove naše da smlate to bez kontrole. Možda za taj drugi stila treba nekoga ranije kriviti. Mada u kakvom je raspadu bila ta strana, sve je bolje nego ono. Mada, da nije bilo kontrole, vjerovatno bi naši ytong blokove ugradili.

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 293 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs